· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > Depresie sau......
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Depresie sau......     
ralu-mada

Copii
D
S
E

31.05.2012 9:06     citat 

exact, zuzi... !

in alta ordine de idei, parerea mea este ca aceste sedinte de psihologie trebuie initial sa fie focalizate pe tine, copilaria, viata, temerile, idealurile tale si in timp, cu siguranta vei obtine necesarul pentru a-ti convinge sotul de importanta lor zambet

nu trebuie sa il tragi dupa tine la psi, o simpla vizita la medicul de familie (care sa fie la curent cu reactiile sale) poate sa rezolve problema !

sus

Denunta
Amalian

31.05.2012 9:32     citat 

Aveti dreptate cu faptul ca s-a cam grabit cu diagnosticul si cu parerile....nu stiu ce sa zic :(
Oricum momentan sunt daramata si nu stiu cum sa procedez, ce sa cred si ce sa fac? :cry:
Poate aveti o parere, un sfat:
Sotul meu urma sa vina acasa din delegatie maine seara, intre timp a grabit lucrurile si a urcat in tren azi dimineata si va ajunge deseara pe la 10. Doar ca ma mintit, si-a lasat echipa acolo si a plecat singur (in mod normal nu era stilul lui sa procedeze asa) ba mai mult mi-a spus ca este cu inca unul din colegi in tren si defapt este singur (asa cum am mai scris am legatura cu locul lui de munca si am aflat asta) si problema este ca a facut intentionat sa plece cu trenul de 7, era singurul tren din cele 3 pe ziua de azi care trece prin orasul cu pricina, orasul in care este tipa cu care vorbeste la tel. Initial m-am gandit ca a chemat-o in gara pt 15 min cat stationeaza trenul, apoi am facut legatura ca l-am intrebat daca vrea sa il astept la gara si mi-a zis ca NU ca ia un taxi ca e posibil sa aiba trenul intarziere la cat e de rablagit, defapt am cautat pe net si am descoperit ca daca se da jos din tren in orasul acela are un tren catre casa dupa 2 ore si de acolo ii rezulta lui intarzierea trenului. :cry:
Nu stiu ce sa fac........imi vine sa urlu, sa tip.....mi se pare groaznic ca stiu ce se va intampla si trebuie sa stau sa astept. Sa il confrunt la tel? Ceva din mine imi spune ca nu este bine, pe de alta parte ma omoara gandul ca sunt luata de proasta :(
Aveti vreun sfat?

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 15 ani

31.05.2012 10:13     citat 

pai raspunsul ti l-ai dat singura: nu-l confrunti...ce rost are?! ce rost are, femeie, sa-l confrunti?! sa-i spui ca stii? asa, si?! daca ai fi inselat vreodata ai sti ca faptul ca celalalt stie conteaza prima, maxim a doua intilnire, dupa aia nu mai conteaza, dupa aia zvircolirile lui doar agaseaza..atit...
iar daca nu au 'randevu', ci pur si simplu se duce sa bea o cafea nevinovata cu ea, ca are nevoie sa faca asta, intri in sfaturile psiholoagei care zice sa-ti tii gura

eu am trait 7 ani de cosmar alaturi de un barbat gelos care ma acuza de aventuri cu absolut toti barbatii cu care intram in contact, fie ca mi se faceau sau nu avansuri, eu era indeajuns sa raspund la salut ca era clar o invitatie etc...a fost un cosmar, crede-ma!

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

31.05.2012 11:21     citat 

Ideal ar fii ca atata timp cat exista dragoste intre doua fiinte sa stea impreuna, cand nu mai exista ...ar fii frumos sa-si stranga mainile si sa se desparta omeneste, ca doua fiinte civilizate. Nu pot sa nu ma intreb daca il mai iubesti sau a devenit o fobie/dependenta creeata de casatorie ? Caci de e "da", iubirea adevarata nu are limite, indiferent ce spune societatea in care traim !
Sunt oameni (ex zuzalinei) care "iubesc" intr-un mod foarte ciudat si leaga jiltul cat mai strans...intelegi ?I Iar iubirea inseamna libertate! Omul fuge la un moment dat de constrangeri...
Nu imi permit sa judec, insa citindu-te, este o chestiune pe care n-o elimin...Si poate ma insel, dar sper sa prinzi constiinta ca rezolvarea problemelor tale nu o vei gasi aici.
Analizeaza-te singura...cu sinceritate, asa cum nu ai mai facut-o pana acum. Nu ajunge doar sa fim prezenti acasa, sa crestem copii, sa nu inselam...e nevoie de mult mai mult, prioritatea ramanand pastrarea echilibrului. Din pacate, oamenii traiesc din inertie...si se trezec ca sufera !

Un singur sfat imi permit sa iti dau : fa ceva pentru tine: gaseste-ti libertatea de om, aranjeaza-te, citeste cartile preferate, orice pentru ati regasi Eu-l ! Ai acest drept !!

...si sunt sigura ca terapia individuala te va canaliza in sensul bun, te va ajuta sa te "cunosti" mai bine si sa iti pui intrebarile potrivite !

Curaj !

sus

Denunta
zuzalina

Copii

31.05.2012 12:04     citat 

----------
ralu-mada a scris:
Ideal ar fii ca atata timp cat exista dragoste intre doua fiinte sa stea impreuna, cand nu mai exista ...ar fii frumos sa-si stranga mainile si sa se desparta omeneste, ca doua fiinte civilizate.
----------

asta e cel mai greu lucru, ralu...pentru ca intre timp intervine rutina, mama ei de rutina, obisnuinta de a-l vedea zilnic pe celalalt, ce a-i vorbi, mai sunt ratele la banca, mai e copilul care e atasat de amindoi in egala masura, e confortabil, si, de cele mai multe ori, nu-i atit de rau...
si atunci oameni care nu prea mai au nimic de impartit unul cu celalalt aleg sa ramina impreuna si sa se chinuie unul pe altul si pe sine inselind, mintind, traind dublu, triplu, singuri, mintind pe toata lumea, omorindu-si cu propriile miini sufletele

am stat 10 ani intr-o relatie care nu era atit de rea incit sa-i pun capat si cred ca daca nu ma indragosteam si nu mi se facea de facut copii, inca as mai fi fost in relatia aia comoda, si am fi fost amindoi la fel de nefericiti si de seci sufleteste, dar altfel un cuplu "model"...

sus

Denunta
Amalian

01.06.2012 10:03     citat 

S-a intors sotul acasa si a fost cu mine numai lapte si miere si aseara si azi dimineata inainte de a pleca la servici iar eu am incercat sa ma port cat am putu eu de normal si natural......nu am discutat mai nimic, ne-am limitat la cuvinte de dor sa zic asa.
Insa mie banuiala mi s-a confirmat, a facut escala la femeia aceea, a petrecut cu ea 3-4 ore (am gasit in geanta de laptop hartii, bonuri, chitante).....barbatii vad ca ori nu vor sa acunda ori nu isi dau seama ce se poate intampla.
Imi este fff greu si tot incerc sa ma analizez sa vad ce VREAU EU.....insa nu reusesc inca sa imi raspund la intrebare. Cred ca il vreau si ca sunt in stare sa lupt pt el si in alte momente simt cum sunt luata de proasta si simt ca imi pierd cumpatul. :(
Vine weekendul si sunt f curiosa cum vor decurge lucrurile .........
Vreau sa fiu calma si senina momentan insa mi-e groaza de faptul ca ar putea veni cat de curand ziua in care cauta variante de a merge din nou......si atunci imi vine sa urlu.

sus

Denunta
Amalian

01.06.2012 10:03     citat 

S-a intors sotul acasa si a fost cu mine numai lapte si miere si aseara si azi dimineata inainte de a pleca la servici iar eu am incercat sa ma port cat am putu eu de normal si natural......nu am discutat mai nimic, ne-am limitat la cuvinte de dor sa zic asa.
Insa mie banuiala mi s-a confirmat, a facut escala la femeia aceea, a petrecut cu ea 3-4 ore (am gasit in geanta de laptop hartii, bonuri, chitante).....barbatii vad ca ori nu vor sa acunda ori nu isi dau seama ce se poate intampla.
Imi este fff greu si tot incerc sa ma analizez sa vad ce VREAU EU.....insa nu reusesc inca sa imi raspund la intrebare. Cred ca il vreau si ca sunt in stare sa lupt pt el si in alte momente simt cum sunt luata de proasta si simt ca imi pierd cumpatul. :(
Vine weekendul si sunt f curiosa cum vor decurge lucrurile .........
Vreau sa fiu calma si senina momentan insa mi-e groaza de faptul ca ar putea veni cat de curand ziua in care cauta variante de a merge din nou......si atunci imi vine sa urlu.

sus

Denunta
zuzalina

Copii

01.06.2012 10:10     citat 

atunci tu faci parte dintre norocoasele care sunt rasfatate de soti cind acestia calca strimb...sunt extrem de putini care fac asta
incearca sa iei partea plina a paharului, respectiv ca se poarta frumos, ca e totul (in aparenta) bine...si gata

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 5 luni
Ida Maria: 10 ani, 1 luna

01.06.2012 11:49     citat 

----------
zuzalina a scris:
atunci tu faci parte dintre norocoasele care sunt rasfatate de soti cind acestia calca strimb...sunt extrem de putini care fac asta
incearca sa iei partea plina a paharului, respectiv ca se poarta frumos, ca e totul (in aparenta) bine...si gata
----------

Crezi tu ca asta consoleaza? Pe mine nu m-a consolat, dimpotriva, mi-am pus mai multe intrebari.... oare cat de bun actor este....

sus

Denunta
zuzalina

Copii

02.06.2012 1:46     citat 

----------
DJ a scris:
----------
zuzalina a scris:
----------

Crezi tu ca asta consoleaza? Pe mine nu m-a consolat, dimpotriva, mi-am pus mai multe intrebari.... oare cat de bun actor este....
----------

eu cred ca o relatie intre doi oameni trebuie sa aiba, in primul rind, respect...daca prinzi partenerul ca te insala e lipsa de respect...mare
dupa aia, fiecare isi face balanta pentru sine si decide daca accepta sau nu pentru ca, totusi, efortul de a fi o bomboana este si el demn de apreciat

sus

Denunta
Amalian

02.06.2012 9:17     citat 

Nici nu mai stiu ca sa fiu sincera care parte a paharului sa o iau.....degeaba se poarta frumos cu mine cate o ora pe seara cand are chef de dulcegarii si mai ales de sex daca in rest e absent total :(
Se joaca pe calculator si atat.....se uita urat la mine si ii sare tandara din orice intrebare sau orice propunere as face......ma omoara......incerc sa ma gandesc la starea lui proasta, la depresie, dar la mine cine se gandeste, am senzatia ca numai eu m-am schimbat ca numai eu depun efort si ca din partea lui zero barat. E foarte chinuitor, vreau putere si forta sa trec peste acest hop si vreau sa ii mai acord timp si sanse insa nu stiu cat am sa rezist in stresul si starea actuala.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

03.06.2012 2:33     citat 

Citesc si ma chinui sa nu imi sara tandara ! O sa incerc sa imi aleg cuvintele ca am prea multe de zis.

Ai zis la inceput ca stii ca te inseala, ca l-ao confruntat si ca ti-a recunoscut, dar ca nu se vede ca ea ca doar vorbesc la tel, dar ca apoi de fapt a vazut-o de cateva ori. Si apoi ai fost la psiholog si ca ea ti-a zis ca el nu te inseala ci ca este in depresie si ca nu ar avea energia necesara sa te insele, asta dupa tu ce l-ai confruntat si stiai deja ca te-a inselat. Apoi a plecat in delegatie si de fapt a vazut-o si pe respectiva, tu stii si nu i-ai zis nimic ci incerci sa te porti normal pentru ca el este in depresie prostit si incerci sa il intelegi, etc etc etc

1. Cum poti sa stai cu el stiind ca te-a inselat si ca vorbeste cu aia la tel in continuare si ca o vede in continuare ???? Deci nu a fost o data si gata....nuuuu ei au o intreaga istorie
2. Cum poti sa iti para atat de rau pentru el dar la tine nu te gandesti nici o secunda????
3. De ce inca mai esti cu el si nu i-ai facut bagajele si sa vezi atunci ce ii trece si depresie si de toate???? Pentru ca DA te ia de proasta ochi peste cap
4. Cum dintre toate fetele care i-au raspuns (si care din postari au cam trecut prin acelasi lucru) nu i-au zis pana acum ca da, acest individ o ia de proasta si ca DE CE Doamne iarta-ma ea sta si suporta ???????

Nu zic ca nu e si vina ta pentru felul in care a ajuns relatia voastra. Nu stiu detaliile si e foarte posibil sa fie vina amandoura ca v-ati indepartat si ca el a simtit nevoia sa isi caute oe alta. Dar e VINA TA ca esti acum in situatia asta. Pentru ca in loc sa astepti sa iasa el din ''depresie'' si totul sa revina la normal, ai putea sa termini relatia si sa incerci sa te respecti mai mult. Ca sa iti sparg un bic bula in care esti....el nu o sa iasa din aceasta ''depresi'' pentru ca lui ii convine : e acasa cu tine, are mancare, curat, haine spalat, plus sex, si pe cineva sa ii aibe grija de copil, si in acelasi timp o are pe respectiva la care face escapade cand simte nevoia de ceva nou. Iar tu accepti, si nu ii faci scandal, si nu il lasi, ci stai acolo si suferi si inghiti. Si atunci.....normal ca lui ii convine situatia. Si normal ca profita la maxim de situatie. Vaaaaaaaaaaaaiiiiiiii si amar.....sunt dura stiu.....dar oare cat o sa mai induri pana o sa ii pui bagajele la usa????

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 6 luni
Antonia: 10 ani

03.06.2012 8:07     citat 

----------
Manucrissa a scris:

Cum dintre toate fetele care i-au raspuns (si care din postari au cam trecut prin acelasi lucru) nu i-au zis pana acum ca da, acest individ o ia de proasta si ca DE CE Doamne iarta-ma ea sta si suporta ???????
----------

Vezi, e usor sa stai pe margine si sa dai sfaturi...dar nu iti inchipui, daca ti s-ar intampla tie, ce ai face...nu stii ce e in sufletul fiecaruia...
Ce era sa ii zicem noi, tu crezi ca ea nu-si da seama de asta? Dar accepta situatia asta sperand ca lucrurile o sa revina la normal...incearca sa faca ceva ca sa repare lucrurile...pentru ca, probabil, asta isi doreste...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

03.06.2012 9:33     citat 

Cum dintre toate fetele care i-au raspuns (si care din postari au cam trecut prin acelasi lucru) nu i-au zis pana acum ca da, acest individ o ia de proasta si ca DE CE Doamne iarta-ma ea sta si suporta ???????

Pentru o multitudine de motive psihologice, sociologice, de dezvoltare personala si risc, pentru ca suntem doar spectatori virtuali situatiei sale, pentru ca nu stim adevarul adevarat si nici nu avem certitudinea ca aceasta femeie este inselata...Si pentru ca sincer vorbind, personal, nu cred ca a consultat un psi, sau daca a facut-o, ma indoiesc de asa zisa consiliere...

Tocmai cum am scris anterior, psihologul nu critica, nu iti spune ce sa faci, nu iti impune, nu iti da sfaturi, nici presupuse diagnostice de depresie (caci acestea sunt date de psihiatru), ci te ajuta sa gasesti singur resurse in tine, astfel incat "vindecarea " sa fie de durata... cel mult te conduce in mod subtil spre solutie, dar nu ti-o indica.
...

De aceea, draga Amalian, iti spusesem ca rezolvarea nu o gasesti aici...noi putem cel mult sa exprimam o parere obiectiva (sau nu) a ceea ce percepe fiecare dintre noi din ceea ce vrei tu sa ne scrii !!! Singura in masura sa te ajuti esti TU..cu un indrumator specializat, evident...

Lucrul cert, pe care cred ca il poti face in momentul de fata pentru a lupta cu asa presupusa infidelitate a sotului tau, este sa -ti castigi libertatea de individ si puterea interioara ...e greu, dar nu imposibil ! Afla ce vrei de la tine si viata ta zambet

.

Ultima modificare efectuata de catre ralu-mada la 03.06.2012 9:43, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
zuzalina

Copii

03.06.2012 9:43     citat 

eu am divortat...de doua ori...stiu cum se creste un copil de una singura...si cum e s-o iei de la zero iar si iar...si nu-i nici placut, nici usor, nici amuzant
plus ca eu nu cred in monogamie...eu cred ca fidelitatea este o alegere personala, nu-mi poate impune nimeni de pe planeta asta sa-i fiu fidela daca eu nu consider asta

eu nu caut, nu verific, nu intreb, nu scotocesc prin viata nimanui...sigurul lucru pe care il cer este sa nu stiu, sa nu aflu, pentru ca asta mi se pare mojicie si o lipsa totala de respect

fiecare face ce vrea si traieste cu crucea propriilor alegeri...deci vezi, tu, Manucrissa, nu-i pot spune nimanui sa divorteze acum, ca asa zic eu

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: