· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > Depresie sau......
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Depresie sau......     
Amalian

07.06.2012 8:01     citat 

Din nou am avut o seara aprinsa :( ...... ieri s-a purtat mai rece si mai ciudat cu mine decat de obice, parca asteptam din moment in moment sa spuna GATA, atat a fost, dar nu a facut-o si de aceea am pus eu intrebarea. ”Ce e cu tine, ai luat o hotarare?” Raspunsul nu a venit insa ci se pare ca doar a avut o zi din aceea ffff proasta mai ales ca a vb la tel cu femeia aceea cam 2 ore in total, adica din ora in ora cate 10 minute......mi se pare cumplit in continuare.......zic ce zic si gandesc una insa mi se rupe sufletul cand ma gandesc unde am ajuns. Vreau sa las lucrurile sa decurga intr-un anumit fel dar nu reusesc nicicum.....ma omoara incapatanarea si nepasarea lui, nu vrea sa faca nimic, nicicand si nicicum. Nu vrea sa auda nici de mine nici de medic, vrea pur si simplu sa vegeteze in continuare si atat, problema este ca mai depune cate un minim de efort ca sa fie bine si zambaret insa din cate discutam ulterior si asta il face pe urma sa pice si mai rau :( .....groaznic.
In momentele de judecata limpede isi cere scuze pt suferintele care mi le cauzeaza, se simte prost pt ceea ce face, sufera ca este indiferent fata de copil, insa totul se rezuma la cateva minute de discutie si apoi incepe o noua zi mai urata si mai fara tel decat precedenta.
Nu cred ca ne indreptam catre nimic bun.......dar nici nu stiu catre ce ne indreptam, simt doar ca nu il intereseaza nimic din ceea ce face si ca nimic si nimeni nu il atinge intr-un mod pozitiv.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

07.06.2012 7:43     citat 

am tot urmarit subiectul asta...de cateva ori am si vrut sa scriu dar m-am oprit...
oricum, mi se pare ca te torturezi teribil, eu in situatia asta in mod clar as lua o pauza pe termen nedelimitat de la aceasta relatie.am inteles ca exista si un copil, cred ca ar trebui sa te detasezi de toate astea, sa te focusezi pe copil, pe tine, pt ca in momentul asta mi se pare ca esti intr-un punct mort, s einvarti in cerc si toata situatia asta tensionata nu face bine nimanui, mai ales copilului care e la mijloc si care simte toate tensiunile.
ia o pauza, fa-ti ordine in viata, in ganduri, detaseaza-te si...mai vezi mai incolo ce se intampla.
nu vreau sa par nedreapta fata de sot...dar nici nu cred ca e deprimat , cred ca e doar satul, plictisit cine stie...?mi se pare ca nu are niciun pic de respect fata de tine si/sau relatia voastra, poate ar fi bine si pt el sa aiba o pauza si sa vada ce simte si ce si-ar dori pe viitor.
din pacate am vazut destule cazuri unde comportamentul barbatului a fost f asemenator cu ce descrii tu, femeia s-a facut toata praf sa il ajute pe saracul, s-a sacrificat, s-a daruit, si s-a ales dupa o vreme buna cu un sut in fund...de la barbatul cu pricina...si cu justificarea ca "draga am stat cu tine din mila pana acuma , nu puteam s ate las ca erai prea indragostita de mine..dar acum chiar nu te mai suport"...si in timp ce el statea din mila, cica, cu dansa, si era servit si tratat regeste, mai umbla si cu altele, ca cea de langa el era plictisitoare, alergand atata dupa el... trist
e clar ca nu rezolvi nimic sa tot stai cu gura pe el, e clar ca nu il intereseaza si nu da doi bani pe ce vrei tu d ela el...asa ca ...ia mai trimite-l la plimbare, vezi-ti de tine, si daca isi va da seama la un moment dat ca te iubeste si isi doreste cu adevarat sa fie cu tine sa aveti o familie, nu are decat sa alerge el dupa tine....
sau desigur te poti amagi si chinui asa in continuarepana cand aceste lucruri vor deveni normalitate si le vei accepta... trist

sus

Denunta
mianda

07.06.2012 11:28     citat 

El vrea sa-l eliberezi si tu te tii ca scaiul de el...

Nu e depresie, e doar reactia lui de aparare in fata ta. Ii este frica sa faca el primul pas asa ca-ti forteaza tie limitele.

Spune-i ca tu te-ai saturat si propune-i sa divortati ... vei vedea ce repede-i vine cheful de viata!

sus

Denunta
Amalian

08.06.2012 8:07     citat 

Constat ca sunt atat de slaba :((( imi vine sa urlu!!!!
Lui i se rupe de mine si de suferinta mea si eu stau in genunchi in fata lui si ma umilesc in ultimul hal, amagindu-ma ca ceva bun se va intampla si totul va reveni la normal. :cry:
Nu imi vine sa cred cum reactionez si ca nu sunt in stare sa pun piciorul in prag :( , si voi pe forum si cele doua prietene ale mele imi spun acelasi lucru: sa imi vad de viata mea si sa il ignor sa il indepartez, daca vine la mine bine daca nu inseamna ca asta este.
De ce nu pot?????????
Ieri ma umilit din nou si am incercat sa fiu dura, i-am cerut sa aleaga, am zis ca nu mai pot, ca nu am ce sa astept in situatia de fata......el ma inseala, eu sufar si automat sunt nevasta cicalitoare......nu am cum sa ii acord lapte si miere in acesta situatie asa cum ar vrea el. I-am zis sa isi faca geanta si sa plece si......nu a vrut......mi-a cerut timp pana in 15.06 sa vada ce e cu el si ce vrea. :(
Sincer nu stiu daca se va rezolva ceva si mi-e frica de inebunesc de gandul ca va alege sa plece......clar sunt slaba si el vede asta.....posibil ca sa stea cu mine doar din mila, nu stiu ce sa zic........
Ma simt infiorator, nu sunt in stare sa fac nimic si sa ma concentrez la nimic mai mult de cateva minute......

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

08.06.2012 8:29     citat 

nu zice nimeni ca este usor sa treci prin aceasta situatie.este normal si firesc sa te simti asa.
dar cu cat mai mult o lungesti, cu atat vei fi mai confuza, si va fi si mai dificil.
----------
citat:
I-am zis sa isi faca geanta si sa plece si......nu a vrut......mi-a cerut timp pana in 15.06 sa vada ce e cu el si ce vrea. trist
----------

da ce se intampla in data de 15 ? ii vine brusc mintea la cap?! prostit rad
este viata ta si numai tu ai dreptul sa decizi ce vrei sa faci.dar daca vrei sa fii respectata si iubita incepe tu prin a face asta.dovedeste ca te respecti si te iubesti tu pe tine indeajuns ca sa nu te mai lasi manipulata , calcata in picioare, santajata emotional.
detaseaza-te, nu ai cum sa vezi lucrurile obiectiv sau la rece atata timp cat continui in aceasta situatie.
----------
citat:
mi-e frica de inebunesc de gandul ca va alege sa plece....
----------

dar de ce ti-e frica, mai exact??de ce esti atat de disperata?nu e sfarsitul lumii...si poate nici sfarsitul relatiei...dar daca ar fi, de ce este atat de grav?
gandeste-te nu doar la tine (ai vrea ca viitorul tau sa fie exact ca si prezentul? pt ca daca nu faci ceva in sensul asta, va merge in aceasta directie si poate chiar mai rau).gandeste-te la copilul tau.are nevoie de tine, sa fii acolo pt el, nu sa fii toata imprastiata si praf pt sotul care nu isi da niciun interes pt tine sau pt familie.gandeste-te bine care iti sunt prioritatile.
numai bine!

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 4 luni
Antonia: 9 ani, 10 luni

08.06.2012 8:39     citat 

----------
Amalian a scris:
Ma simt infiorator, nu sunt in stare sa fac nimic si sa ma concentrez la nimic mai mult de cateva minute......
----------

La asta ar trebui sa lucrezi cel mai intens, draga mea...concentreaza-ti toata atentia asupra ta...nu el, nimeni altcineva nu te va scoate din starea asta decat tu, prin propria vointa...
Stiu ca e greu, dar nu te mai gandi la el...lasa-l in plata Domnului, nici macar nu-i mai cere sa-si revina...nici sa plece...nu-i mai acorda atata atentie in defavoarea ta si a copilului tau...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

08.06.2012 9:51     citat 

Intelegerea este o strada cu doua sensuri, si trebuie circulate amandoua.

Iti inteleg perfect durerea si frustrarea, senzatia de insuficienta, senzatia ca nu faci ceea ce trebuie..insa daca persoana pe care o doresti langa tine nu te vrea, nu ai ce face. Nu o sa reusesti decat sa iti faci mai mult rau singura , sperantele desarte secatuindu-te mai rau decat dezamagirile, pentru ca dezamagirea e un rau infaptuit la un moment dat, iar speranta, un rau continuu....
Posibil ca ati gresit amandoi, in foarte putine cazuri greseala este de o singura parte, daca este in vreunul… si ce mai conteaza asta, acum ?!
Incearca sa te regasesti pe tine, sa preiei controlul asupra propriei persoane si nu mai continua sa traiesti intr-o confuzie infinita ... Nu trebuie sa iti fie teama, nu trebuie sa te victimizezi, si pe viitor sa fii constienta ca o relatie e mai mult sau mai putin o lupta continua, in care cei doi incearca, daca vor, sa se sincronizeze emotional si pe restul planurilor. Cand ceva iti lasa senzatia de rau, probabil ca este rau. Daca nu primesti ce oferi, incearca in primul rand sa afli de ce si daca nu primesti un raspuns cinstit (sau mai multe), nu are rost sa iti terfelesti sufletul incercand sa fii ceva pentru cineva care nu te vrea, ci pastreaza-ti demnitatea…
Daca nu poti gasii intelegere pentru simplul fapt ca nu exista, accepta situatia, si apeleaza la cineva specializat, care te poate ajuta mai mult decat orice sugestie primita aici .
Si intotdeauna sa iei in calcul, ca intr-o relatie, de multe ori diferentele de temperament dintre cele doua persoane, daca nu sunt intelese, duc la foarte mult rau. Cauta informatii despre temperamente, o sa te ajute sa intelegi de ce este asa greu sa cantati amandoi aceeasi melodie, daca nu va cunoasteti nevoile care variaza foarte mult de la om la om.

Realitatea doare, stiu, dar te scuteste de mai multa suferinta pe viitor. Iar daca n-ai invatat din greseli esti condamnata sa le repeti iar si iar...si iar .

Si pentru ca ai nevoie de timp pentru a-ti linge ranile, incearca altceva: pune-te la punct. Mergi la coafor. Incearca un fitness, o sauna, un coafor... iesi in oras. Fa toate astea mai ales cand este el acasa. Si ai grija sa lipsesti cateva ore, chiar daca in rastimpul asta nu faci nimic altceva decat sa te uiti pe garduri sau afise... Fa-o cat mai des cu putinta, iar in week-end ia-ti si copilul cu tine la plimbare.
Si chiar daca acum nu iti surade ideea, incearca, pofta te asigur ca vine mancand...

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani

08.06.2012 11:22     citat 

Mi-e teama ca Amalia nu are nevoie de solutii, ci de incurajari. Solutiile exista, au fost expuse si sunt destul de evidente de altfel.

Din pacate e greu sa primesti incurajari aici, atat timp ca perceptia este ca-ti faci rau singura.
Pot sa spun ca te inteleg si stiu exact prin ce treci. Din pacate nu exista cale de iesire, nu exista rezolvare usoara.

Banuiesc ca stii deja ca, daca e intr-adevar depresie, faze de genul asta o sa ai in fiecare zi. Chiar de mai multe ori pe zi. Tot ce sper este ca iti cunosti limitele si nu pici si tu odata cu el.

Chestia cu responsabilitatea, vointa, bunavointa, intelegerea, gandirea logica si orice altceva de genul asta nu se aplica in niciun fel unei persoane cu o astfel de afectiune psihica. Eu am fost si pacient si ingrijitor. Si nu doresc nimanui sa experimenteze situatiile astea. E imposibil pentru cineva din afara sa inteleaga ca omul respectiv nu mai are nicio legatura cu realitatea.
Daca ar fi sa aleg as prefera sa fiu pacient totusi.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

08.06.2012 12:11     citat 

Eu sincer, chiar nu inteleg de ce se tot insista pe tulburare depresiva (care se regaseste in stadiul de ipoteza) . Din pacate, vad ca in afara unei presiuni relative, tradusa printr-o oarecare comunicare, nu se iau alte masuri, iar in cazul unei confirmari, poate fi depistata intr-o forma avansata...

... Amalia nu are nevoie de solutii, ci de incurajari.
incurajare la ce...la sperante desarte create pe supozitii false, pe ganduri ireale?

Din pacate nu exista cale de iesire, nu exista rezolvare usoara.
Cale usoara nu va fii, dar cu siguranta exista o cale de iesire ..Amalian e singura in masura sa decida cum si cand vrea sa paseasca pe ea...

sus

Denunta
Amalian

11.06.2012 11:46     citat 

Va multumesc inca odata pt toate mesajele, sunt bine venite indiferent de continut, in fiecare am gasit cate o replica sau cate o parere care m-au ajutat.
Sper ca noi sa fi intrat intr-o alta etapa, dupa o cearta intensa pe care am avut-o in acest weekend sotul meu a luat o hotarare: VREA sa faca ceva, vrea sa iasa din acesta stare si a ales sa mergem mai departe impreuna, sa luptam impreuna ca sa depasim acesta criza.
Ne este teama si mie si lui de un eventual esec insa am decis sa nu ne mai gandim la asta si sa mergem mai departe sa construim totul de la zero centimetru cu centimetru in fiecare zi.
Am incredere ca este puternic si ca o sa reusim.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

11.06.2012 1:51     citat 

Ma bucur. Sper ca data aceasta sa fie cea buna !

Rabdare, curaj si perseverenta ...

sus

Denunta
Lucion

11.06.2012 2:50     citat 

Mie mi'e mult mai usor daca cunosc cit de cit ce se'ntimpla sau s'a'ntimplat. Incearca sa aflii care'i treaba cu femeia, oare?, cealalta.
Se poate ca'i maritata sau mai are pe cineva, nu vrea sa se mute in orasul unde locuiti, poate'i gravida sau alte lucruri asemanatoare.
Sint de acord cu tine ca sotul tau ieste bolnav si, daca poti, trebuie ajutat; poate nu'i prea tirziu. Daca spun ca'i bolnav nu vreau sa'i iau apararea numai sa arat ca'i slab, cel putin in aceasta situatie.

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 14 ani, 10 luni

11.06.2012 10:23     citat 

----------
Lucion a scris:
Mie mi'e mult mai usor daca cunosc cit de cit ce se'ntimpla sau s'a'ntimplat. Incearca sa aflii care'i treaba cu femeia, oare?, cealalta.
Se poate ca'i maritata sau mai are pe cineva, nu vrea sa se mute in orasul unde locuiti, poate'i gravida sau alte lucruri asemanatoare.
Sint de acord cu tine ca sotul tau ieste bolnav si, daca poti, trebuie ajutat; poate nu'i prea tirziu. Daca spun ca'i bolnav nu vreau sa'i iau apararea numai sa arat ca'i slab, cel putin in aceasta situatie.
----------

ooo, daaaaa...tu lipseai, zau asa ochi peste cap
rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

12.06.2012 7:48     citat 

Amalian iti doresc din suflet sa gasiti impreuna o cale sa va (re)descoperiti dragostea. zambet

sus

Denunta
Denisz

03.07.2012 5:09     citat 

Problemele de depresie trebuie luate foarte in serios...avand in familie un astfel de caz va pot spune ca depresia este o boala si trebuie tratata ca atare. Din cauza unei despartiri fratele meu ajunsese de nerecunoscut, parintii mei erau foarte ingrijorati, eu eram socata si nu as fi crezut niciodata ca o depresie te poate aduce intr-o stare atat de proasta. Din fericire am apelat la timp la ajutorul unui psiholog si si-a revenit.
La cat am citit despre depresie am inceput sa-mi dau seama cand cei din jur incepe sa aiba astfel de stari si acum ma tem ca o prietena de-a mea este la un pas de depresie. O sa fiu alaturi de ea si o sa o sprijin. Pe site-u; www.depresiv.ro am gasit o groaza de informatii care ma vor ajuta sa o sustin psihic pentru ca din nefericire momentan ea nu isi permite sa mearga la psiholog.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: