· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 58
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 58     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

09.06.2012 6:38     citat 

neata tuturor
in primul rand sanatate tuturor!
am avut ieri o stare de kko rau d etot...asa m-am saturat sa ma descurc tot singura, 24/24, 5 zile pe saptamana cat e SM plecat.
ce m-a calcat cel mai tare pe nervi, ieri am sunat-o pe maica-mea s avina pana la mine, Anya iara era in faza in care vroia numai in brate, nu puneam sa o pun jos ca racnea de numa numa, nici la baie nu puteam s ama duc, casa vraiste, eu flamanda...sa ies afara cu carutul iara nu puteam ca astia izoleaza blocul si au blocat cu scela intrarea in bloc imi era imposibil sa ies cu carut pe acolo...si o sun si zice ca e putin racita si de 3 zile nu a mai iesit din casa si nici nu are de gand sa iasa.
socat
am sunat prietena, ea (care nu are copii, deci are scuza, o inteleg ca vede lucrurile putin altfel decat mine) imi zice f lejera, aaa, da, pai lasa ca vin eu pe la tine sa stau cu fata putin...da asa peste vreo 3 ore...ca ma mai plimb prin oras, pana ajung acasa,pana fac un dus, -la ea facut dus inseamna ca dupa ce face dusu cu pricina si se da cu 10 creme si 10 parfumuri se mai si fardeaza-aranjeaza-imbraca de zici ca-i vreo vedeta chiar daca vine numa pana la mine si sta la 5 minute distanta socat ),...si uite asa...sun sotu, asta urla ca sa vina maica-ta, sa vina prietena....pana la urma a venit el -cred ca s-a prins ca nu-i de gluma...
bun dupa ce vina sotu ii zic ca vreau sa intarc copila, gata, nu mai pot, sunt cu nervii prastie, nu are decat sa doarma cu ea 2-3 nopti cat e acasa ca nu mai rezist.vine seara, ok, reuseste intr-un final sa culce copila ....dar dupa vreo ora, la prima trezire, cum l-au apucat toti nervii si evident ca am preluat-o eu plang sau sunt foarte trist socat nu de dragul lui, s eintelege ci de de al copilei ca saraca urla si el nu facea nimic.bun deci, linistit copila toata noaptea. si asta fara sa ii dau sa suga.nasol.de dimineata deja nu mai puteam, facusem furia laptelui, copila urla calare pe mine, el nervos ca nu poate dormi -era 6 dimineata).buuuun, plec cu copila, ii dau ceva sa manance, ma mai joc cu ea, il trezesc pe domn sa mearga la farmacie sa imi ia pastile pt lactatie ca imi pusca baloanele ...deja ma lua cu frisoane (desi am tot pus comprese reci si m-am muls sa detensionez, si seara si noaptea, si dimineata dar ineficient)..la framacie surpriza ca fara reteta nu putem lua pastilute.deci am revenit la alaptat si luni ma duc la dr pt pastilute...
care ati trecut prin experienta cu intarcatul cu pastile cum e, tot asa raman sanii plini, ce pot sa fac sa simplific?
trist
am o stare de .....naspa rau de tot.imi vine sa ma tot duc cat vad cu ochii.SM a fost ca mieluselul toata saptamana (la telefon) dar ca de obicei numa gura e de el...maica-mea a sunat intruna sa vada cum ma simt, cica (ca i-am plans la telefon) si cica sta ea cu fata daca tre sa ma duc la medic...buuun deci daca sunt obosita, nedormita, nemanacata si cu nervii in pioneze, ea se ofera sa stea cu fata s ama duc la medic. socat si peste toate, fiecare arunca vina si responsabilitatea pe altul....SM urla sa vina mama sa ma ajute, ca doar e mama, mama se plange ca e racita si ca s avina prietena, prietena e cam grea de cap si se revolta ca de ce sta SM atata la tzara, de ce nu sta cu mine sa ma ajute cu copiii (faptu ca omul merge acolo si sapa santuri si munceste ca a trebuit sa renoveze o casuta cu totul adica tras apa in casa , fa instalatie de apa, fa instalatie de gaz, toarna ciment pe jos si muuulte altele e total irelevant, astea doar sunt asa....joaca de copii...nu are decat sa lase totul balta sa vina sa stea cu mine socat acuma cand l-am chemat eu a fost altceva, ca venea oricum doar ca a venit cu cateva ceasuri mai devreme decat era stabilit).
bun mi-am varsat carul cu necazuri.astept sa vad cum va fi weekendul.ca sotu e iara obosit of course, aia mica e tot calare pe mine (inca nu umbla singurica, mai mult de 2-3 pasi nu face)...Cata si ea pe mine vrea atentie... trist sa vedem cat de intreaga o sa fiu luni..sau pe la mijlocul saptamanii asa, ca luni iara pleaca sotu la munci nervos

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 4 luni
Gabi: 9 ani, 11 luni

09.06.2012 8:34     citat 

Iui Lucy , minunata-i situatzia si la tine deci ... off trist

Nu ai nici o cunostintza pe la farmacii pe acolo ? Eu am luat Brocriptin pt oprirea lactatziei , nu se dadea nici aici fara retzeta dar am prins tot asa , intr-o sambata seara ca mi-a trebuit parca , si mi-au dat urmand sa le duc retzeta luni .. bineintzeles ca nu e indicat sa iei asa , dupa ureche , dupa unele posibile reactzii adverse m-am cam panicat si eu ca le-am luat asa , doar la recomandarea farmacistei , dar a fost tot ok . ( Erau posibile reactzii adverse mai nasoale pt ca eu le-am luat la scurt timp dupa nastere , si scria ca e marit riscul de infarct miocardic , atac cerebral la cele care le iau dupa nastere .. in rest erau reactzii adverse de genul : cefalee , greatza , somnolentza , etc .. si mie mi-a cam fost un pic greatza primele 2 zile de la ele trist ) . Si nu a fost nevoie sa ma mulg decat atunci , prima seara si urmatoarea dimineatza , vb ta , cat sa detensionez sanii , in rest si-au facut pastilutzele treaba , i-au golit de minune . Mai ales ca in sanul drept parca aveam si-un .. nodul parca , ma gandeam eu c-o fi fost de la lapte cum cu dreptul aveam probleme la alaptat , dar au secat tot tabletele .

Sper sa fie cat de cat odihnitor si pt tine weekend-ul !

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

09.06.2012 9:31     citat 

acuma nu are rost sa ma agit, ma duc luni dimineata la dr mea de familie si ii cer reteta, acuma 2 zile in plus de alaptat ce mai conteaza rad
intr-un fel ma simt aiurea pt asta ca vreau sa renunt dar in acekasi timp, de vreo 3 luni ma tot chinui cu gandul asta si acuma am ajuns la un punct unde simt ca trebuie sa imi vad de mine, ca sunt epuizata psihic si fizic .
in ultimele saptamani am tot redus mesele adica a supt doar la somn (dar cand a fost nevoie de exemplu cand am fost la nunta , a adormit bine mersi fara titi si fara mine, si nici nu s-a trezit ..decat atunci cand am venit eu. nervos azi noapte iara, a adormit fara titi, s-a foit , s-a miorlait de cateva ori dar apoi a dormit mai ok....cred ca ar avea un somn mult mai linistit daca nu s-ar trezi atatat pt titi...am ajuns un fel de suzeta pe timpul noptii ...asa facea Catalina cu suzeta reala, tot la varsta asta...se trezea de cateva ori pe noapte pt suzeta..pana intr-o zi cand a pierdut-o pe afara, am zis ca a papat-o cutu, si daca a stiut ca nu mai e suzeta, nu s-a mai trezit noaptea (si a acceptat faptul mult mai usor decat m-am asteptat!)..chiar si Anya, ca nu a primit titi 24 de ore, in timpul asta abia de vreo 2 ori a pomenit..o data ieri si o data azi dimineata..dar azi dimineata era de inteles fiindca era flamanda, dupa ce i-am dat ceva sa manance, nu a mai avut treaba...apoi a trebuit sa ii dau s asuga fiindca deja eram toata noduri si ma durea ca naiba, a supt un pic si gata, am pus-o la celalalt san sa il detensioneze dar a refuzat, abia dupa vreo 2 ore cand a luat-o somnul a acceptat sa suga de la el. socat
si si asa cred ca mi s-a infundat un canal la sanul cu pricina. ochi peste cap

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

09.06.2012 10:12     citat 

Eu nu pot sa zic ca am experienta cu intarcarea, nici nu am citit multe despre asta, dar mi se pare logic sa renunti treptat daca nu e urgenta. La Tedi am redus nr de mese, ramasesem doar cu masa de seara si apoi am s is-o si pe asta. In 3 zile mi-am revenit cu sanii. Cand nu mai puteam, detensionam putin sanul cu pompa manuala, dar cred ca s-a intamplat doar de vreo 3 ori.
E dificil sa intarci brusc de la alaptat furibund. Ia-o treptat si fara pastile. Vezi ceaiul de menta si mai e unul care ajuta, dar imi scapa numele acum. Da si tu o cautare pe Gugal.
Esti suparata si obosita, de asta te gandesti la rele. :p Lasa fata in pace, incearca sa-i dai bibi cu apa noaptea si poate ai noroc. Tedi l-a acceptat atunci, apoi a renuntat sa mai planga. Baiat istet, isi strica somnul pt apa. rad

sus

Denunta
Cafelutza

Copii
E S: 13 ani, 6 luni
A M: 9 ani, 7 luni

09.06.2012 11:07     citat 

Lucy, cu incetul a renuntat si Edi la titi, pe la 2 ani si 2 luni. Mie mi-a fost frica sa iau Brocriptin tot datorita reactiilor adverse. Eu am luat tinctura de salvie ca "medicament". Si m-am incins, comprese cu apa rece, detensionat cand nu se mai putea. Intr-o saptamana s-a oprit de tot lactatia.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

09.06.2012 12:51     citat 

pai eu am tot redus mesele, deci a ramas numai cu mesele de somn, 1 ziua si 1 seara (fata de cum ii dadeam inainte, adica toata ziua, de oricate ori dorea pe zi).
mai mult de atat nu am ce sa fac, am mai sarit si masa de peste zi uneori, dar seara e baiul.biberon nu accepta, doar canita ei cu apa, si noaptea nu accepta.daca stie ca e titi, apai e tot pe mine.
cand am intarcat-o pe cea mare (adica ea s-a intarcat, la 10 luni, a fost racita tare si a refuzat complet sanul si nici dupa ce sa- facut bine nu a mai vrut), nu am avut niciun fel de probleme cu sanii.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

09.06.2012 1:27     citat 

Nu inteleg din ce explici. Are 2 mese de san + peste noapte de cate ori vrea sau cum?
Cand s-a mai intamplat sa se scartaie peste noapte Timeea, am luat-o in brate si-am plimbat-o prin camera 5 minute. O tineam ridicata pe umar, iar cand obosea si se cerea intinsa o puneam in pat si gata.
Eu stiu ca tre' sa fim 200% la dispozitia copilului, asta fac si eu, dar, daca sunt vraiste de oboseala atunci devin irascibila rau si iese scandal. Asa ca actionam in consecinta. Eu sunt fericita ca dorm macar 7 ore legate pe noapte si astfel ne asiguram de o zi buna impreuna. Altfel e deranj mare.

Hai, succese. Voi stiti cel mai bine ce va e cel mai bine.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

09.06.2012 3:32     citat 

----------
citat:
Nu inteleg din ce explici. Are 2 mese de san + peste noapte de cate ori vrea sau cum?
----------

exact.
dar peste noapte, asta variaza.adica se poate trezi de 10 ori pe noapte sau deloc.daca nu o deranjeaza ceva, nu se mai prea trezeste.
de obicei o trezeste foamea pe la 5-6 dimineata (ora de culcare e cam 21)
----------
citat:
Eu stiu ca tre' sa fim 200% la dispozitia copilului, asta fac si eu, dar, daca sunt vraiste de oboseala atunci devin irascibila rau si iese scandal.

----------

mda, exact asta e problema mea. trist
ca in ultima vreme sunt super vraiste de oboseala, si-s cu nervii la pamant.
bine, nu zic ca intarcatul e neaparat solutia la oboseala mea, dar ar putea face o diferenta semnificativa, din mai multe puncte de vedere.

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 24 ani, 8 luni
Josefine: 15 ani, 9 luni
Lucas: 9 ani, 7 luni

09.06.2012 9:47     citat 

seara
doamna furni ce e cu tine? ce a facut pustiu de te-a suparat asa tare?
cand primeste raspunsul sa stiti de ce a lesinat atunci ?

lucy deci te ai hotarat sa intarci...ce sa zic...bafta sa iti fie usor si tie si lui Anya.

Happy-mami cum e cea mica? a mai varsat?

furni la voi e magensjuk ? oare nu e rotavirus asta? ma uitam la sintome pe net si pare f asemanator...poate incurc cu enterocolita

mai fetelor, aveti cuvantul meu ( poate si la furni e la fel ) aici e o boala comuna dar nenorocita ii spune boala de burta efectiv, apare cel mai des toamna, diaree la greu imputita, voma, febra 3 zile...daca te duci la dr te trimite acasa sa i dai inghetata si iaurt cu probiotice sau ce vrea copilu ...e ca naiba de contagioasa dar nu se da absolut nimic si nici analize nu fac...

mie imi e rau la gandul ca ma duc in ro si daca se imbolnaveste vre-un copil acum nici nu stiu cum sa mai reactionez ca stiu ca astia interneaza si da medicamente pe banda...daca cand am venit aici imi parea aiurea sa ies din cabinet cu sfatul apa-si paracetamol pt tot acum imi e greu sa accept altceva..

imi aduc aminte ca acum 3 ani am fost plecata in grecia, la intoarcere soacramea disperata sa vin mai repede( de arca puteam sa ma teleportez) ca fata are febra, varsa si o doare capu si ca ea cheama salvarea ....avea fata o banala infectie de amigdalite ( aici la fel nu se da nimic decat daca e bacterie altfel stai acasa cu febra si inghetata) si ajung o data cu salvarea de ma ...kkm pe mine ce s-a intamplat, ma ia la spital si cica amigdalite ...jap o reteta lunga de 1 m printre care si antibiotic..ma da-ma naibi ...cum sa stiu cand e grav si cand nu...

haideti ca ma intind dar ca tot vb singura sa o zic si pe asta

cand a fost gripa porcina, nepoatamea a fost dianosticata dupa analize cu gripa porcina, la o saptamana fug la spital cu pitik pe brate care dormea non stop si febra 40 , ei bine nu va doresc nici sa va imaginati sentimentul care l am avut cand am plecat bicind cu fata in brate acasa ca cica ei nu pot face analize la toti gripati si doar daca zace 3 zile in in halul ala... culmea e ca duupa 2 zile a fost mai bine fara sai dau nimic inafara de nurofen...

lista continua ..deci rotavirus asta e asemanator cu enterocolita si la analize ies chestii diferite? nu radeti de mine dar e bine sa stiu si eu daca voi stiti mai bine...timp de surf pe net nu mai am ..

ma retrag..sper sa revin curand ...va citesc oricum

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 24 ani, 8 luni
Josefine: 15 ani, 9 luni
Lucas: 9 ani, 7 luni

09.06.2012 9:48     citat 

cu siguranta am multe greseli pe acolo...dar nu mai sunt in stare sa recitesc

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

10.06.2012 10:57     citat 

Neatza doamnelor

Elsy , pitica e mai bine , multumesc , de alaltaieri nu a mai vomitat , ieri a si mancat cat de cat , insa ma bucura ca bea apa chiar ok , e vioaie , sper sa fim pe drumul cel bun ...

Rotavirusul e unul dintre virusurile care pot provoca enterocolita , destul de pacatos virus , se pare ... fetitza prietenei mele e internata de marti din cauza rotavirusului trist , cu perfuzii inca si azi . In orice caz , zona asta a noastra a fost lovita rau de epidemia asta iar , sau ce naiba o fi .. nu auzi om sa nu ii fie greata , sa nu fi vomitat , etc etc etc plang sau sunt foarte trist . Acum 3 ani iar a fost la fel , a fost tot orasul afectat , acum insa aud persoane pe o arie mult mai extinsa cu exact aceleasi probleme trist . Sper sa scapam odata !

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

10.06.2012 1:54     citat 

----------
elsycutza a scris:
deci rotavirus asta e asemanator cu enterocolita si la analize ies chestii diferite? nu radeti de mine dar e bine sa stiu si eu daca voi stiti mai bine...timp de surf pe net nu mai am ..
----------

Da, e o forma grava de enterocolita. Tedi a avut. L-a luat, bineinteles, din spital, unde eram internati pt pneumonie. Am stat pt pneumo 7 zile si 14 pt enterocolita. Nu doresc numanui asa ceva! A fost horror. 2 zile a fost absolut inert, statea intins fara sa miste un milimetru, cu ochii ficsi in tavan si cu febra 40. Am crezut ca-l pierd, sincer. Am fost terminata. Urlam la nesimtitele de asistente sa-l puna pe perfuzii si ele se uitau la mine ridicand din umeri. Pana la urma, desi era duminica, am sunat medicul pe mobil si a venit de acasa sa ne vada. L-a pus pe perfuzii si si-a revenit, dar greu de tot. Sa dea DD sa nu traiasca nimeni ce-am trait eu saptamanile alea 3.

Masaua nr 4 iese la orizont, Doamne ajuta. Azi mi-au pus parul pe moate toti 3. Dar ceva bun tot s-a petrecut, Tedi a avut examen la aikido. Are centura portocalie acum. sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 11 luni
Naty: 7 ani, 2 luni

10.06.2012 2:27     citat 

Ziua buna, dragelor! sarut

Hapilica, ma bucur ca este mai bine Gabitza....nashpa cu bolile astea...ma gandeam : voi consumati apa de la robinet? Am avut si noi o perioada cand au fost probleme cu potabilitatea apei ( legasera unii o conducta de canalizare la conducta de apa potabila a orasului... nervos ) si erau o gramada de persoane internate in spital cu enterocolita.... trist
Eu nu beau deloc de la robinet....sau daca iau de acolo, o fierb pt. ceaiuri, mancare, etc....iar lui Alex ii dau numai apa plata...
Lucy, n-am trecut prin asta, dar si eu zic ca ar trebui sa mergi pe termen mai lung cu intarcatul, ca sa nu ai alte probleme..bafta multa si sper sa reusesti ca sa itzi mai poti reveni si tu...sarut
Furnicutz, voi ce peripetii ati mai avut? Cum mai sunteti? Sper ca toate bune si va mai relaxati si voi... sarut sarut sarut

Kiki, felicitari micului karatist! sarut Se antreneaza in caz ca-l supara mami prea tare?? foarte fericit scot limba

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

10.06.2012 3:51     citat 

Iui Kiki , imi imaginez .. asa a fost si fetitza asta cu care am mers martzi si au internat-o , si mama ei saracutza exact aceleasi ganduri le avea , ca tine , zicea ca simte ca mai are asa putzin timp cu fetitza ei .. plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist .. noroc ca s-a vazut imbunatatzire considerabila dupa abia prima perfuzie ! Nenorocirea e ca mititica aia sufera de gastrita , la doar 1 anisor .. si doctoritza nu vrea s-o lase acasa pana nu se lamureste ca mananca cat de cat ok .. chiar asa , sa nu treaca nimeni prin asa ceva !

Crispy , nici noi nu consumam apa de la robinet , doar tot asa , pt gatit sau ceaiuri , ca stiu c-o fierb .. eu si fetele bem doar plata , sotzu' isi mai aduce de la nu stiu ce izvor din zona apa , cic-ar fi testata si re-testata si e safe .. dar , cum am zis , acum am auzit si de oameni de la 30 de km de orasul asta , cu exact aceleasi probleme ! Si exact asa a fost aici si acum 3 ani , JALE ! trist

Azi am fost iar doar cu mandrele , am avut o durere de cap incredibila inca de aseara .. cica azi noapte a fost furtuna cu fulgere de parca era zi , si tunete din alea grozave , si eu nu am auzit nimic rad rad .. sora mea crede ca am luat ceva mai strong pt durerea de cap rad)))))

Ati mers la vot ? Eu inca nu , si ma mai gandesc daca ma duc dupa ce vine monsieur de la servici foarte fericit

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 11 luni
Naty: 7 ani, 2 luni

10.06.2012 3:58     citat 

----------
Happy_mami2007 a scris:
.....

Ati mers la vot ? Eu inca nu , si ma mai gandesc daca ma duc dupa ce vine monsieur de la servici foarte fericit
----------

Noi am fost pe la pranz...eu zic sa mergi, indiferent de optiunea pe care o ai...de ce sa lasi pe altii sa hotarasca pt. tine? Poate "votul" tau va ajunge la cine nu-ti doresti si atunci mai bine mergi si "spui" tu ce vrei... trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: