· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012 (4)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012 (4)     
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 6 luni
Sebastian : 10 ani, 3 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 1 luna

07.07.2012 4:21     citat 

Buna, fetelor...ne primiti si pe noi?
Am nascut pe 28 iunie o fetita pe nume Sabrina Petronela, 3 kg si 50 cm...care acum doarme impreuna cu fratiorul ei de 3 ani..
Vorbiti de timp liber....deocamdata Sabrina doar papa si doarme, mai sta si treaza dar e cumintica, adica nu plange, colici nu are, dar trebuie dupa ce o alaptez sa o tin in sus sa ragaie
Noaptea doarme, se trezeste cam de 2 ori si suge, apoi baga somn, dimineata mai doarme vreo 2 ore pana le dau la ceilalti doi sa pape si-i pregatesc de iesit afara, in parc sau la locul de joaca, iar dupa ora 14, cand reusesc sa-l bag la nani si pe fratele ei, am cam 2-3 ore libere...cand se trezesc iesim iar la plimbare, seara baita la toti, papa si nani...aici ma ajuta si sotul meu
Deci inca nu sunt stresata ca n-am timp, dar vedem un pic mai incolo, sa mai creasca si asta mica, la toamna cea mare merge la scoala, nu o sa putem iesi asa de mult afara....dar sper sa ne facem un program acceptabil
Va pun niste pozici:

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 12 ani, 1 luna
Ana Lorena-bebelina: 8 ani, 2 luni

08.07.2012 7:12     citat 

sa-ti traiasca minunile cristina.......

stati sa va arat cum se invarte mica mea pe burtica.....

http://jurnalulunuipitic.blogspot.ro/20...burta.html

noi ne luptam cu burtica....nu face caca de vreo 3 zile doua zile plangea prea tare si i-am pus supozitor cu glicerina desi stiu ca nu e bine...insa ieri am lasat-o asa....cate un picut mai gasesc pe chilotei de la part dar ea facea ,ult si de mai multe ori pe zi....iar de cand nu face e foarte agitata.
incerc sa o reglez din alimentatia mea dar nu prea-mi iese se pare.... plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
adrianaBuc

08.07.2012 4:57     citat 

cristina, sa creasca mare si sanatoasa!

alina, nu cred ca poti face mare lucru. Eu de data asta am mancat de toate si Natalia a avut mai putini colici ca Rebeca - si la Rebe am mancat aproape regim. E foarte tare frumoasa ta!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 11 luni
Ana Leia: 10 ani, 2 luni

09.07.2012 12:49     citat 

Cristina sa-ti traiasca minunile. Ce frumos, 3 copii. Asa imi doresc si eu.

Alina subscriu la ce a scris Adriana. Eu am avut la fel cu ambii. La Lucas am incercat sa-mi controlez alimentatia, dar nimic. ii puneam supozitor, dar taiat de-a lungul in jumate. Si nu-l lasam cu el, ci ii indoiam piciorusele pe burtica si mimam ca ne scremem, si-l faceam sa impinga el. O faceam la ora cand stiam eu ca de obieci face caca. La Lucas se intampla de regula seara pe la 8. Nu faceam asta zilnic, pentru ca se considera constipatie numai daca n-a facut caca mai mult de 48 de ore. Uneori facea singur, alteori daca vedeam ca-s pe aproape cele 48 de ore interveneam.

sus

Denunta
adrianaBuc

09.07.2012 2:06     citat 

De cand cu biberonul eu mor incet. Macar inainte o puneam la san si asta era, nu stiam cat mananca , dar acum.... Uf! vad exact cat si cum, doar ca mananca putin rau, arunc cantitati mari de LP ca nu il mananca repede si pe caldurile astea nu risc sa il tin prea mult. In greutate tot nu ia (firesc daca nu mananca). Probabil ca o sa incep diversificarea mai repede decat mi-as fi dorit.

sus

Denunta
luara

Copii

09.07.2012 2:32     citat 

Adriana dar ce zice medicul? Daca zice ca e ok, atunci ar trebui sa iei in calcul ca e si cald. Uite, Ana incepuse vara sa-mi manance foarte rau si am inceput sa-i dau mai mult apa. Cand a inceput sa se hidrateze mai bine, i-a reaparut pofta de mancare.
Acum vezi situ, eu iti spun ce am avut noi, poate e si la voi aceeasi cauza.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 12 ani, 1 luna
Robert Gabriel: 8 ani

09.07.2012 2:32     citat 

wow natalia are deja 5 luni ??? surprins cand a trecut timpul oare
adriana poate nu-i place LP pe care il dai, te-ai gandit sa-l schimbi ???
eu cu emma m-am chinuit mult cu mancatul, la san nu vroia deloc iar LP bea foarte putin, ii mai dateam eu cu seringa de nurofen ca altfel ...... prostit nu vroia deloc sa suga. chin nu alta. kg a avut mereu putine si la limita de jos sau chiar sub limita. a fost si a ramas o slabanoaga si cu mancarea e la fel, ne rugam de ea. dar analizele ii ies bine, are energie cat pentru 3 iar dr ne zice sa o lasam in pace. dar imi aduc aminte ca ma stresam foarte mult cand era bebelus foarte fericit ca sa-ti dai seama imi aduc aminte ca altzi bebelusi mancau 120 ml, de exemplu, si emma abea manca 40-60 ml cu chiu cu vai trist si a crescut si acum ne certam parte in parte trag cu ochiul

sus

Denunta
adrianaBuc

09.07.2012 3:54     citat 

mda, deci am scos din reverva un borcanel de LM. A ras 170ml (ca atat erau) imediat. prostit Deci am o problema, cred ca trebuie sa schimb LP, dar nu stiu ce sa ii dau. Acum ii dau Humana, care la Rebe a mers tare bine. NAN nu vreau sa ii dau (am eu piticii mei), Milupa ii face pufosi pe bebelusi, Hipp si Topfer mi se par scumpe si nici nu le prea gasesti la supermarket (in farmacii sunt si mai scumpe). Nici nu stiu ce sa ii dau...

sus

Denunta
luara

Copii

09.07.2012 9:55     citat 

Adriana cauta pe net farmacia Tei pentru copii, parca Tei bebe ii zice. Astia au cele mai mic preturi din Bucuresti la medicamente si preturi bune la produse de copii. suna-i si inteaba-i cat costa la ei LP care te intereseaza. Si daca e pretul ok iti faci provizi la un pret mai bun o data la 2 saptamani.

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 12 ani, 1 luna
Denis Ciprian: 8 ani, 6 luni

09.07.2012 10:07     citat 

Am revenit si noi de o saptamana de la mare, dar nu am reusit sa mai scriu deoarece la ce calduri sunt in Bucuresti am decis sa ne grabim translatarea la munte si am fost intr-o continua impachetare si despachetare.
Am avut si peripetii caci fara e viata anosta scot limba , vineri dupa-amiaza cu o zi inainte de plecarea de la mare mi-a facut cavalerul febra 40 de am trecut direct pa impachetari de frica convulsiilor. Ii scadea foarte greu, in 2 ore a ajuns la 39 apoi iar a crescut si a avut si frisoane, asa ca ne-am dus la un medic privat din hotel sa il vada. A fost f ok, a venit s ail vada din 15 in 15 min si in caz de ceva mi-a zis ca are salvare si mergem la spital. Multumesc lui Dzeu ca nu a fost cazul. Am refuzat antibioticul si am folosit doar antitermicele.Dupa o noaptea nu a mai facut febra deloc.Asa ca am decis sa mai ramanem 2 zile la mare foarte fericit Acasa la o saptamana mi-a facut si niste bubite pe picioare care tind sa cred ca a fost legat fde episodul de febra de la mare. Am fost la dr care ne-a asigurat ca nu enici o boala eruptiva si mai mult o forma alergica sau celebrul sindrom maini-picioare-gura si ne-au dat ok sa plecam din Bucuresti.De fapt, mi-au spus sa plec cat mai repede, ca aerul de munte nu poate sa ii faca decat bine. Ei bine, asa a fost, a doua zi la munte nu mai avea feciorul meu nimic scot limba

Cam asta facem noi, o sa revin cu povesti dupa ce ne mai organizam pe aici scot limba Pupici tuturor piticutilor si promit sa citesc din urma cand o sa am putin timp. sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 12 ani, 1 luna
Ana Lorena-bebelina: 8 ani, 2 luni

09.07.2012 10:26     citat 

pitica mea si-a revenit ieri a facut singurica de dimineata dupa ce alaltaieri nu facuse, iar astazi a facut si dimijeata si la pranz......

despre lapte praf nu stiu ce sa zic ca n-am folosit deci nu te pot ajuta....dar azi s-a intamplat ceva ciudat....am dat laptic unei fetite de 2 saptamani pe care mamica a lasat-o de dimineata la sora ei o vecina si s-a dus in oras cu ceilalti doi...si pe la 11 o vad pe vecina prin fata blocului cu bebe si-mi zice ca n-o poate linisti ca ii e foame si sora ei nu mai vine...si i-am zis sa vina ca-i dau niste laptic...am muls cam o jumatate de canita si i-a dat cu sertinga si a dormit pitica 4 ore neintoarsa...cand a venit mamica ei a incercat sa-i dea papa dar n-a avut cui.....mi se pare super ciudat dar ma bucur ca m-am oferit...nu stiu daca am facut bine sau nu da' am zis ca decat sa planga bebita flamanda....acu sper sa nu-i fi facut rau

mihaela ma bucr ca va prieste la munte......va pupam dulce...ce mai fac veveritele?

sus

Denunta
adrianaBuc

09.07.2012 11:08     citat 

mai gonzo, o fi frumos sa invarti cutitul?! scot limba Pai noi ne coacem in orasul asta oribil si tu ne povestesti de mare si munte. Ma bucur ca flacaul e bine sanatos, bine ca nu a fost mai rau, desi va puteati lipsi de asa evenimente.

alina, si eu as fi facut la fel a tine.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

10.07.2012 8:07     citat 

neatza
care-i treaba cu LP nan ? eu de asta am auzit ca pufoseste copii si de aia mai fuge lumea de el .................

sus

Denunta
luara

Copii

10.07.2012 8:42     citat 

Noi n-am avut probleme cu Nan-ul. Nu mi-a pufosit copiii. Si oricm cand am inceput diversificarea usor s-a redus cantitatea de lapte. sin ce am mai auzit e mai mult o chestie legata de producatorul Nestle. Pana la urma fiecare face ce considera mai bine.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

10.07.2012 8:47     citat 

la emma, am folosit lapte topfer, il gaseam doar la farmacia dona dar era mai scump. acum nu cred ca ne mai permitem sa stam tot cu topfer asa ca de asta intrebam ca sa-mi fac o idee daca va fi cazul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: