· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012 (4)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012 (4)     
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 2 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 3 luni

23.07.2012 10:09     citat 

pentru cine il poate ajuta pe nepotelul meu........azi am vazut si eu filmuletul...

http://youtu.be/hwe-eIferRI

sus

Denunta
adrianaBuc

25.07.2012 12:29     citat 

salutari

alina, ce bebelusa frumoasa ai! sa fie sanatoasa micuta crestina.
Cat despre copilasi suferinzi, of! Doamne! trist

sus

Denunta
martinel

Copii
Stefan: 7 ani, 7 luni
Rares - Ionut: 5 ani, 6 luni

25.07.2012 12:31     citat 

fetelor, ne confruntam cu o problema:de sambata bble are diaree, are in jur de 7-8 scaune pe zi. inca nus de la ce e, asteptam rezultatul la coprocultura si la urocultura, dar alte semne de boala nu are, ba din contra e ffff vesel, rade, tipa, se bucura, mananca bine...aseara a fost la limita de febra, avea 37.8, i-am dat nurofen , a scazut si de atunci nu a mai facut. sapt trecuta i-am introdus cate putin suc de mar in sucul de morcov, joi am ajuns la jumate mar, jumate morcov, si nu a avut scaun deloc, vineri a avut dese si sambata erau deja diareice. de atunci suntem pe lapte praf fara lactoza, juma de plic smecta dimineata, jumate seara, hydrasec sa nu se deshidrateze, ceai de menta si enterolactis pt refacerea florei, iar baza pt lape folosim zeama de orez si la masa de la 17 avem cereale de orez cu morcov. ce ma nelamureste e faptul ca e de atatea zile sub tratament si nu vad nici o ameliorare...am auzit ca er fi o viroza, dar nu ar trebui sa mai aiba si alte simptome de bblus bolnav? initial am pus pe seama marului, dar incepem sa excludem varianta pt ca dureaza prea mult, ar mai fi dintisorii...
va pupam si sanatate multa tuturor bebelusilor!!!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani
Ana Leia: 9 ani, 3 luni

26.07.2012 2:14     citat 

Martinel, daca mai simti ca face febra, nu-i da nurofen, pana nu trece de 38.5, e bine sa lasi sa vezi pana unde se duce. Nurofen dai numai daca in fundilet e trecuta febra de 38.5. Lasa corpul lui sa se invete sa lupte. Deja faci destule, nu stiu daca mai trebuie ceva. Asteptati analiza. Daca in afara de febra si diaree mai si vomita des si era deshidratat ziceam ca-i rotavirus. Dar asa nu ai toate simptomele. Desi mi-a spus pediatra ca sint forme usoare de rotavirus. Cam ca la voi. Nu stiu daca ati vacut Rotarixul sau nu. Daca l-ai facut, atunci se exclude rotavirusul. Oricum, mai aveti rabdare sa va iasa analizele.

sus

Denunta
adrianaBuc

26.07.2012 2:48     citat 

martinel, ma bucur ca mai treci pe la noi. In primul rand nu mai da antitermice pentru 37,8 rectal. Antitermice se dau la temperatura peste 38 (unii zic chiar peste 38,5 rectal). Trebuie sa lasi organismul sa lupte nitel singur, in caz de infectie. Acuma, scaunele diareice pot fi din cauza diversificarii; ai observat daca la primul scaun dupa ce i-ai dat marul a fauct iritatie (chiar si usoara) la fundic? Intrerupe mancarea pana se regleaza scaunul si lasa-l cateva zile. De exemplu Natalia a facut reactie la mar - la fel si Rebeca cand era asa mica.

Noi cu diversificarea stam prost - bine, ca nu ma grabesc. Ar trebui sa ii dau cateva lingurite de suc de fructe, sau pulpa de fructe intre mese pentru a o ajuta cu kk. La mar a facut reactie urata, caisele nu ii plac; azi o sa incerc cu piersica. Dupa vaccinul de 6 luni o sa incep si eu cu legumele, dar sincer imi e groaza.

sus

Denunta
martinel

Copii
Stefan: 7 ani, 7 luni
Rares - Ionut: 5 ani, 6 luni

27.07.2012 8:46     citat 

multumesc fetelor! va up sipe voi si pe puiuti!
analizele sunt negtive, la copro nu i-a facut si rotavirusul, cica trebuia specificat separat, dar nu stiam, sa vedem cum mai e pana luni, ieri a fost mai bine, scaune mai putine si ca nr si ca si cantitate.am vazut ca e epidemie de enterocolita, dar noua ne-a iesit negativa. temperatura nu a mai avut deloc, max 37.5, deci in limite. ieri dimi a vomitat putin, dar cred ca din cauza noastra ca i-am dat prea mult ceai de frica sa nu se deshidrateze.foarte fericit

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 2 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 7 luni

28.07.2012 3:29     citat 

Eu la alimentatie nu mi-am impus restrictii, am inceput prin a evita varza, mazare, fasole, linte, muraturi, dar apoi am introduc incet, incet cate unul si am asteptat reactiile. Noi am fost printre norocosii care nu au avut colici, deci am mancat cam orice, mai putin condimentat.

Martinel, si eu zic sa lasi organismul sa lupte, eu sub 38,5 nu dau nimic, mai ales ca ei in perioada asta pot face de la dinti. Teea mi-a facut des 38 de la dinti, nu avea decat o zi si gata. In felul asta organismul isi creeaza anticorpi si lupta mai bine cu bolile. Tinem pumnii sa treaca si sa nu fie nimic grav.

Pupici si de la noi pentru toti piticii sarut sarut sarut

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 2 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 7 luni

30.07.2012 7:32     citat 

Martinel, cum se simte puiul?

Va provoc la o serie de pozici sa mai vedem si noi puii. Incepem noi:

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 11 ani, 2 luni
Robert Gabriel: 7 ani, 1 luna

31.07.2012 8:26     citat 

gonzo superbi copii sarut
deci de evitat varza, fasolea si mazarea si condimentele la inceput.....
de saptamana viitoare va fac cunostinta si cu baietelul meu, abea astept, multe emotzii si nerabdare zambet

sus

Denunta
adrianaBuc

31.07.2012 9:53     citat 

gonzo, Denis mai areputin si o ajunge pe printesa! Frumosi foc!

Eu sunt cam varza, Rebeca e racita, cu febra de 2 zile, o pandesc sa nu o mai calareasca pe Natalia, dar nu imi iese mereu; la Natalia am descoperit pete roz pe pampers, posibil infectie urinara- maine merg la medic sa vedem de zice... distractie mare la noi!

Cu scuzele de rigoare daca am ratat pe cineva, sau am completat ceva gresit...
Spor la vorba: : sageata sageata MINUNILE ANULUI 2012 -5

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: