· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! - Capitolul 241
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! - Capitolul 241     
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 9 luni

08.06.2012 12:05     citat 

Si euuuuuuuuuuu sunt pe aici, dar regret asa mult ca apuc sa va scriu fffff rar.
Daca ma credeti puiutii mei imi ocupa toooooooooooot timpul.
Da-ti sugestii pt tratarea colicilor, va rog din suflet.
Irina are colici seara vreo 2 ore, uneori pana la 12-1, e nasol tare.
I-am dat pana acuma Baby Gripe Water, iar de aseara am trecut pe Infacol.
Tb sa imi aduca cineva din Rep Moldova un tratament Bifidus Bacteria, ceva de genul, luara stii ceva de asta?
In rest micuta e fff dependenta de mine, se calmeaza din prma la mine, la tati mai greu.
Iulian s-a invatat cu ea, nu mai e gelos.
A adormit Irina la 00:30 dupa 2 ore de plans si dureri, si eu ma relaxez putin cu o caserola de inghetata in fata chiar daca e ora 1.

carmen cum te mai simti, mai ai contractii?

cristina sunteti atat de frumosi , ai niste copii minunati. Abia asteptam s-o cunoastem si pe Sabrina. Mai ai putin. La cata miscare ai facut si tu sigur o sa nasti usor.

La Multi Ani Ana Leia!!!A mai trecut inca 1 anisor!Sa cresti mare si frumoasa!!!

Cry astepti bb nr 2??

simo ma bucur ca a eliminat banutul, te cred ca esti linistita.
Va pup, vreau sa incep sa-mi scriu in blog, sa-mi fac o ordine in ganduri!!!

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 9 luni

08.06.2012 12:05     citat 

sarut

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

08.06.2012 8:28     citat 

neata!
Byu, multumesc, si voi sunteti o familie tare frumoasa, am vazut poze pe fb
La Sebi pentru colici mergea Espumisan, i-am dat si Gripe Water dar fara efect.....si daca plangea tare, uscatorul de par indreptat spre burtica il adormea imediat
Sebi a avut cateva saptamani program de la 8-10 seara cand plangea de colici, indiferent ce ii faceam sau dadeam....il plimbam in brate si-l tineam lipit de mine, pana ii trecea...nici nu mi-am dat seama cand a trecut perioada asta...dar mi-era greu sa stiu ca il doare si eu nu il pot ajuta

sus

Denunta
adrianaBuc

08.06.2012 9:01     citat 

cry, ai bb la bord? felicitari! sarcina usoara iti doresc!

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

08.06.2012 9:08     citat 

da, dragele mele! vine bebe nr. 2! sarut
nu ne-am asteptat, dar daca bunul Dumnezeu ne-a binecuvantat cu inca o minune, nu putem decat sa-i multumim!
suntem inca sub "socul" momentului... ma gandesc la atat de multe!
si "problema" principala e ca nu am intarcat-o pe Miruna...si o sa-mi fie tare greu! mai ales ca am lapte mult si nu stiu cum o sa-l "opresc"... as alapta-o in continuare...dar mi-e frica pentru ca, in timpul sarcinii cu ea, am stat de doua ori in spital cu iminenta de avort trist ...greu...asta e cel mai greu acum... daca aveti sfaturi, va rog sa mi le dati! sarut

Byu, la Mi a mers f bine Gripe Water...dar ea nu prea a avut colici asa puternice...
diferenta intre puii mei o sa fie cam la fel ca si la tine, si la Cristina va fi asa ... cum e?
si simo, si pe tine voiam sa te intreb, ca si la tine e aceeasi diferenta...

nici nu am aflat bine ca-s insarcinata si deja vin cu tolba de intrebari ochi peste cap scot limba

sus

Denunta
cry_styna

Copii

08.06.2012 9:11     citat 

si voiam sa intreb si de calculul pentru CIC2...cum se procedeaza? se face media pentru ultimele 12 luni lucrate sau media ultimelor 12 luni de idemnizatie?
din cate am calculat eu o sa ma intorc la serviciu pentru o saptamana, maxim doua si intru apoi in prenatal...sau imi voi lua concediu medical...vom vedea...

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

08.06.2012 10:39     citat 

hello...
Simo, felicitari pt banutelul norocos trag cu ochiul) sa nu mai gasesti altul in astfel de locuri...sa nu mai fie nevoie...
Cry, felicitari pt bebe 2...sa ai o sarcina usoara.

Byu, eu sunt bine, mai am contractii, dar le ignor, nu vreau sa le numar cate sunt pe ora sa nu ma sperii...seara am mai mult, oricum...
saptamana viitoare de joi, plec la cluj pt 3 zile, ca am un simpozion, si chiar sambata mi-am programat si control...sa vedem ce va zice dr... oricum sunt linistita ca voi fi in Cluj si orice ar fi, ajung la clinica...daca totul merge bine, imi propun sa mai lucrez pana la finalul lunii si apoi sa ma mut la cluj pana vine sorocul...sper sa ne incadram in grafic sa mai stea bebe acolo... azi as intra , cnf masuratorilor, in sapt 35... oricum de aici incolo, teorretic orice se poate intampla ...
vom vedea...
sper ca saptamna viitoare mi-e gata si mobila in camera bebelului, am cumparat tot felul de chestii necesare si utile si suntem aproape in grafic.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

08.06.2012 11:19     citat 

cry_styna felicitari pentru bebe 2, sarcina usoara. Din cate stiu de la cumnata mea, ea a inceput munca dupa primul CIC, a lucrat cam 2 luni dupa care a nascut a doua oara, si nu a mai beneficiat de al doilea CIC, in schimb si-a luat sotul ei, a stat 3 luni in CIC dupa care a revenit la munca, acum primeste 500 de lei pe luna de la stat + salariul de la munca (sotul).

krmnn
intradevar te poti astepta la orice, eu am nascut la 37 de sapt, asa ca iti urez nastere usoara.

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

08.06.2012 1:18     citat 

Felicitari Cry! Sa ai sarcina usoara si bebe sanatos!

Byu, uscatorul ajuta mult!!! Si zgomotul ala e bun pt ei.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

08.06.2012 2:53     citat 

Byu este asa ceva bifidus bacteria. E un probiotic mai concentrat, o s-o ajute sa scape mai repede de colici, dar nu definitiv. Daca tot are cine sa-ti aduca, roaga sa-ti caute apa de marar. Si pentru tine sint niste pastilute se numesc Yogurt. Alea daca le bei, atat timp cat alaptezi, ajuta la bebe.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

08.06.2012 3:22     citat 

Cry_styna, poti sa-ti iei concediu medical, ca sa nu te intorci pentru o saptamana la serviciu...si bagi apoi prenatal
Legat de indemnizatie, la calcularea ei intra concediu medical prenatal pana in luna cand se naste copilul, plus concediu medical(daca iti iei), plus indemnizatia pe lunile pana implineste Miruna 2 ani-in total sa fie 12 luni anterioare nasterii..............sper ca ai inteles ceva
Diferenta intre copii va fi de 2 ani si 2 luni....eu am avut o sarcina super usoara, fara nici o problema, inca il ridic destul de mult pe Sebi, alerg dupa el prin parc, urc 5 etaje cu el in brate-cand e obosit-plus mancare, cumparaturi, dus-intors de la gradi cu cea mare...sotul nu ma poate ajuta, ca a inceput serviciul in Botosani....dar daca as avea un ajutor, tare bine ar fi....
Voi povesti dupa nastere cum a reactionat la venirea surioarei...deocamdata degeaba ii spun, ca nu pricepe mare lucru

sus

Denunta
cry_styna

Copii

08.06.2012 3:38     citat 

multumesc fetele!
Cristina, multumesc pentru lamuriri! cam asta am inteles si eu de pe net...doar ca in unele locuri se mentiona un articol din lege in care se spune ca, daca CIC2 e mai mic decat CIC1, ramane idemnizatia din CIC1...si ar fi si normal...numai ca majoritatea au spus ca au primit numai 75% dim media veniturilor mentionate de tine ... deci mai putin, cu siguranta!
si concediul medical si cel prenatal cum se calculeaza? se tine cont de idemnizatie sau de lunile lucrate inainte de cic1?

Sebi era intarcat cand ai ramas gravi?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

08.06.2012 3:45     citat 

cry_styna felicitari sarut
sa fie intr-un ceas bun!

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 6 luni
Gabi: 10 ani, 1 luna

08.06.2012 4:02     citat 

Felicitari cry_styna scumpa sarut sarut sarut ! Sarcina usoara si sanatate multa tuturor ! sarut sarut sarut

sus

Denunta
cry_styna

Copii

08.06.2012 8:56     citat 

multumesc fetele! sunteti tare dragute! sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore