· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2009 > Minunile anului 2009 (314)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2009 (314)     
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 3 luni
Radu Stefan: 6 ani, 11 luni

21.09.2012 1:32     citat 

din pacate gimi nu te pot ajuta cu nici un fel de informatie in acesta privinta. Poti merge sa vorbesti si cu un pshiholog poate te ajuta, cumnata mea a fost acum dupa ce a stat internata in spital cu baiatul de 4 ani care face pisu f f f des dar in timpul zilei, -a crezut ca este o infectie, i-au facut tot felul de investigatii si tratamente si tot nu a avut nici un efect, iar inainte sa-i dea drumu din spital au pus-o sa mearga la psiholog sa dicute cu acesta dar nu au descoperit nimic si au considerat ca poate este o etapa din viata lui peste care o sa treaca, peste 1 luna daca nu se amelioreaza situatia au chemat-o din nou. Situatia este diferita dar poate te ajuta cu ceva informatii. Sanatate multa.
La Vlad la gradi nu exista lista de obtionale, doar ca este gradinita cu predare in germana, noi vrem sa se acomodeze cu limba, cum noi avem bunica in germania.
Sanatate tuturor puiutilor si sa aveti un sfarsit de saptamana frumos, chiar daca vremea este cam uratica.

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 10 ani, 4 luni
Al mic: 6 ani, 8 luni

21.09.2012 8:59     citat 

Of Gimi imi pare rau pentru situatia neplacuta prin care trebuie sa treceti cu gradinita. Urat din partea celor de acolo.. insa m-am lamurit ca nu mai exista gram de omenie si interes pentru binele copilului, ci pur si simplu un automatism in toate activitatile desfasurate de cadrele didactice de acolo si pura indiferenta in fata realelor probleme ale copiilor. Din pacate nu prea mai exista buna intelegere si ajutor din partea nimanui si probabil si comportamentul personalului gradinitei fata de Bogdan l-a intimidat si i-a provocat poate si teama asta de a nu mai vrea sa ramana acolo sa doarma.
Poate ca ii va trece lui Bogdan mai repede decat te astepti. Dar pentru asta trebuie rabdare si cat mai multa intelegere fata de el. In tine sa vada sprijin, sa nu simta cearta sau repros. Sanatate multa!

Anamaria la gradinita activitatile comune deocamdata sunt centrate pe comunicare si integrare. Dar asta e teoria expusa de educatoare. Din ce imi spune fata, acolo deseneaza, se joaca cu plastilina, se joaca cu o fetita de care s-a atasat, dar care e la o grupa mai mare. Mai mult insa nu am reusit sa scot de la ea.
Fiind la inceput nu pot spune exact ce face. Cum am spus si intr-un mesaj anterior, noi stam intr-o zona in care copiii nu se joaca laolalta, ci fiecare in gradina lui, astfel ca nu prea are / a avut contact cu copiii. Fiind la gradinita, usor usor invata sa se joace cu alti copii, sa capete incredere sa comunice, sa socializeze mai usor. Eu cel putin asta mi-as dori, eu fiind mai singuratica de fel, lucru care nu-mi aduce prea multe beneficii.

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 1 luna

23.09.2012 6:34     citat 

Gimi dar bea multe lichide seara, poate fi si asta cauza?

Eu sunt multumita de activitatile pe care le-au facut in prima saptamana, pentru ca asa a reusit sa-i linisteasca pe plangaciosi zambet ; eu l-am dus in jur de ora 9 si am mai stat ascunsa pe dupa usi, asta am observat, de indata ce incepea doamna sa le cante, sa le dea de desenat sau alte chestii, cum nu se mai auzea nimeni plangand.
si mi-e drag de mor cand venim acasa si incepe L sa spuna inceputul cantecelului si sa faca gesturile aferente foarte fericit

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 9 ani, 11 luni
am nascut deja!

23.09.2012 9:21     citat 

salutare
raul a facut varicela trist
miercuri i-au aparut primele bubite, iar vineri ultimele, diagnosticul clar l-am primit sambata cand deja s-au format vezicule cu lichid la bubite
deja i s-au uscat bubitele
i-am dat cu crema mentolata ca sa nu il manance
sper sa nu-i mai iasa altele si sa treaca de tot.
voi ce ziceti s-ar putea sa-i mai iasa si altele?
alte simptome nu a avut, starea lui e foarte buna, de mancat mananca bine
acuma mi-e sa nu fac si eu, ca eu nu am facut cand eram mica.

noroc ca sunt in concediu saptamana viitoare si mai pot sta cu el acasa
in fiecare concediu s-a intamplat ceva... ochi peste cap

va pup fetelor si va doresc o duminica frumoasa

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

23.09.2012 9:27     citat 

anca sanatate multa, e bne daca a scapat asa usor, tocmai am vb cu mama si mi-a spus ca si nepotul a facut varsat si ca e plin de bubite si ca face febra tot timpul.
rome ma bucur ca totul e bine la gradi, sa o tineti tot asa

sus

Denunta
rome

Copii
10 ani, 1 luna

24.09.2012 10:09     citat 

Ah Anca trist , nu stiu daca mai pot aparea...sa va facveti bine repede, imi pare rau .

Roxy mersi, vad ca si azi a fost cu plans doar la inceput, am sunat-o pe doamna si a zis ca mai apoi n-a mai fost nici o lacrima...Doamne ajuta.

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 9 ani, 11 luni
am nascut deja!

26.09.2012 9:13     citat 

salut
suntem gata, nu i-au mai aparut bubite, cele care le-a avut au s-au uscat si am primit permis de iesire afara zambet
sunt asa de fericita ca a scapat asa usor
acuma ramane sa vedem daca voi face si eu si ce forma prostit
in rest suntem bine, ne pregatim de ziua lui si de nunta de duminica
eu ma intorc la servici numai de miercuri asa ca ma bucur inca de concediu

am avut sedinta la gradi zambet am fost incantata sa aflu ca lucreaza pe grupulete, ca mesele sunt aranjate pntru 3 grupuri, ceva asemanator cu pozele de la christa, ca ii invata diverse lucruri (in functie de tema zilei) jucandu-se si ca ii incurajeaza foarte mult sa se descurce singuri, in rest bani, caiete speciale (astea fiind o carte de colorat si o carte cu desene din care invata ex: cum se incalta cum stau la masa, .... am vazut ca au langa desen si 4 versuri sub forma de poezie, ma gandesc ca le citesc poezia si fac legatura cu poza)
mi-a placut educatoarea (una dintre ele,cea mai tanara, ca cealalta lasa cam mult de dorit dupa cum o vad eu,), oricum cea tanara e sefa, asa ca sper sa fie bine
le vom face sortulete rosii, a zis ca vrea ca prichindeii ei sa fie mai deosebiti de celelalte grupe si ca ii va recunoaste mai usor cand vor fi afara toti zambet
sper sa fie bine, de luni incepem iar cu gradi

va pup

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

26.09.2012 9:15     citat 

----------
gimiloasa a scris:
Buna fetele !
Suns si eu sunt de acord cu tine , eu am ales un optional (engleza) de rusine . Ma uitam pe foile de optionale la ceilalti parinti si aveau incercuite cate 4-5 rubrici iar eu niciuna asa ca am zis sa pun si eu una sa nu ramana singur in clasa sau sa nu zica doamna ceva .
La noi dupa o sapt de gradi au inceput problemele . Bogdan face pipi pe el la somn si au zis ca nu-l mai primeste . Si acasa mai facea , intr-o saptamana cam doua zile facea pe el iar noaptea inca ai pun pampers . Am incercat sa-l trezesc noaptea dar nu a mers .Sa va dau un ex , l-am trezit pe la 2 l-am dus la baie mai mult plangand , a facut pipi iar dupa o ora era ud in pat , facuse iarasi pipi . Si pana dimineata a mai facut o data . El face de 2-3 ori pe noapte pipi , nu in fiecare noapte asa des dar regula e cam de 2 ori si nu nimeresc niciodata sa-l trezesc la timp .Daca il scol prima data si scapam de un pipi cam pana la 1-2 noaptea apoi il mai trezesc pe la 4 si tot degeaba . Face putin , zice ca ''nu mai iese '' si apoi pe la 5-6 dim e ud . Nu m-ar deranja atat de mult pipi pe timp de noapte daca nu ar fae pe el la pranz . Aici e pb ca am scandal la gradi . Am dus protectie pt saltea pe fiecare zi , am zis sa-i duc lenjerie de acasa ca sa nu mai reproseze ca spala lenjeria dupa el dar nu au vrut .Am cerut sa-i puna pampers la somn in conditiile in care are in grupa o fetita de 2 ani si 4 luni care are pampers dar pe el nu l-a acceptat pe motiv ca e cu un an mai mare . Asa e dar ce sa-i fac copilului daca nu simte ca face pipi in somn ? Pe timp de zi nu avemtreaba , spune ca face , acasa se duce singur il vad ca nu reuseste mereu sa-si ridice pantaloni si spunea ca a fost la baie si sa-l ajut .Nu va spun ce scandal am avut ieri si cum mi-a facut copilul , i-au gasit toate defectele de pe lume si ca sa merg cu el la medic sa rezolv pb ca nu-l mai primeste . Am vb si cu dr. si mi-a zis ca e normal deocamdata sa faca asa mai ales ca nu-i place la gradi si plange de cand se trezeste sa nu-l mai duc acolo. Dupa ce i-am povestit ce am patit la gradi mi-a dat sa-i fac niste analize si o trimitere la medicul urolog desi ea zice ca le facem degeaba dar sa le facem ca sa ma linistesc eu .
Nu stiu ce sa mai fac , chiarnu am nici o idee cum sa procedez .
Voi mai aveti pb cu pipi in somn ? Poate puteti sa-mi dati un sfat .
----------

Gimi, M facea si ziua pe el si noaptea indiferent ca era cu pempers sau nu, indiferent ca stia ca vrea la olita sau nu. Am reusit sa scap de pempers abia dupa ce am cumparat o musama care am pus-o pe pat sub 2 cearsafuri ca sa nu se incinga la spate si nu i-am mai pus de loc pemepers. O perioada a cobntinuat sa faca pe el dar f repede a invatat sa faca la olita si apoi sa zica si singur. Si eram disperata caci era deja august si ne apropiam cu pasi repezi de inceperea gradinitei. Accidente am avut si noi de vreo 3 ori la gradi dar am dus protectie si in mare ne-am descurcat. La gradi ii e rusine si nu zice cand vrea dar doamnele se pare ca-l intreaba suficient de des si-l duc la baie caci n-am mai avut probleme.
Sfatul meu e sa renunti total la scutec indiferent cate cearsafuri vei schimba pe noapte caci involuntar el se simte asigurat si uita ca n-are voie sa faca pe el caci n-are pempers (si la M am obs ca il zapacea ca uite pempers nu e pempers). Luati o pauza de 2 saptamani sa le mai treaca si nervii doamnelor (nu de alta dar apoi pe copil se razbuna ignorandul la lectii/joaca, etc) si in timpul asta exersati acasa sa stati non stop fara scutec. Nu-l intreba de 10 ori daca vrea pisu. Oric ii spui direct: "hai sa mergem sa facem pisu" si-l pui un pic pe oala sa vezi daca vrea ori il lasi pe el sa faca pe el si sa te anunte, ori sa te anunte inainte. In timp va scapa de aceasta problema.
Insa nu-l grabi si nu-l prea caci apoi chiar va fi nevoie poate de psiholog.
Bafta!

sus

Denunta
ket

Copii
Alex: 9 ani, 10 luni

26.09.2012 11:48     citat 

Buna fetelor!

rome merci frumos pt info sarut , am mers pana la urma la Praid cu masina, intrucat am luat-o pe mama cu noi; am stat 7 zile, ne-am intors cu o viroza de acolo, erau ft multi copii in salina care aveau muci si tuseau, asa ca era inevitabil, partea buna e ca a avut doar muci, si s-a facut bine repede, fara alte complicatii.

Noi am inceput gradi pe 3 sept, avem aproape 4 saptamani consecutiv de cand mergem, mi-e si frica sa spun, desi de vreo 2-3 zile vad ca are nasucul infundat si ii mai si curge din cand in cand si stranuta nervos

Gimi
si al meu face in somn pipi pe el, dar eu chiar nu mi-am facut probleme prostit ... am avut si noi o tentativa de scapat de pampers, l-am lasat noaptea fara, 2 nopti nu a facut, in a 3-a a facut, asa ca am inceput sa-i pun iar, mi s-a parut cam mare chinul (pt el) sa il trezesc sa-l schimb... eu nu l-as trezi din somn sa-l pun sa faca pipi, in primul rand ca mi-ar fi mila de el, iar in al doi-lea rand ideea e ca nu trebuie sa faca noaptea, deci nu ar trebui sa se invete cu asta, daca intr-o noapte se trezeste ca a baut mai mult sau stiu eu, nu a facut suficient inainte de somn si face, astea ar trebui sa fie exceptii...

de cateva zile la gradi e lasat la somnul de pranz fara pampers, si nu s-a intamplat sa faca, in schimb a facut cand nu dormea scot limba, probabil a uitat ca nu avea pampersul, in general cere el.

cred ca educatoarele si ingrijitoarele de la gradi ar trebui sa fie mai ingaduitoare, si asta nu ar trebui sa fie un criteriu pt a ii primii, daca nu vor sa il lase cu pampers la somn, atunci solutia cu paturicile absorbante cred ca e ft buna, doar daca nu e rea vointa din partea lor... cred ca aici e problema, nu la copil...

nici la noi nu e totul roz cu gradi, s-au schimbat educatoare si alex nu mai vrea sa mearga, desi incepuse bine, cam de o saptamana a plans aproape in fiecare dimineata, azi a fost putin mai ok.

anca ma bucur pt voi ca ati scapat usor zambet

biencut, voi ce mai faceti?
roxy ce faaaci? intrebare cu subanteles scot limba

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

26.09.2012 12:34     citat 

ket sunt bine, ma pregatesc psihic pentru diseara, AMR cateva ore zambet

sus

Denunta
ket

Copii
Alex: 9 ani, 10 luni

26.09.2012 1:20     citat 

roxy, va doresc sa fie totul bine sarut

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

26.09.2012 2:13     citat 

asa sa dea DD ket zambet

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 10 ani, 3 luni

26.09.2012 3:50     citat 

Fetelor multumesc pt raspunsuri . Ne-am mai linistit un pic si acum vedem altfel situatia ca eram si ffff suparati dupa cate ne-au zis , nici nu pot sa va scriu aici tot ca mi-e jena .
Biencut chiar ma gandeam la voi cum ati rezolvat ca stiam de M cu pampersul . Ati gasit oameni intelegatori se pare .
Eu nu i-am mai pus pampers de mult la somn acasa ,iar ziua nu avem pb . Se duce singur sau spune cand vrea . Eu am cumparat protectie de saltea cand m-am hotarat sa nu-i mai pun la somn si nu e pb ca uda cearceafuri acasa , pb cu cearceafuri ude era la gradi . Insa noaptea el face de 2-3 ori pipi si e ffff obositor pt amandoi sa ne trezim de 2-3 ori/ noapte sa-l schimb ca e ud pt ca efectiv noaptea nu tine deloc . Cand doarme la pranz mai tine mai face nici nu stiu de ce , zilele trecute cand a dormit nu a facut pe el dar a fost acasa nu la gradi .Dupa nici o sapt de gradi are muci si tuseste si l-am tinut acasa . Sunt tare ghinionista la gradinite . Mai multe persoane mi-au spus din start (fara sa ma intrebe ) ca lipseste plicul si daca nu vreau sa marginalizeze copilul ar fi bine sa-l scot si sa trec si pe ingrijitoare cu ceva . E drept ca nu am dat plicul dar am fost si eu atenta cu altele . Se pare insa ca nu e suficient si stau si ma gandesc daca chiar merita sa dau si cat ca habar n-am . Daca pun prea putin si iar nu se uita la el si tot asa . Oricum dupa ce ai trece raceala ai fac niste analize si mergem la urolog ca tot avem trimitere sa vedem ce zice .
O sa va tin la curent .
Roxy nastere usoara !

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

26.09.2012 9:19     citat 

Gimi, da noi am crezut ca nu mai scapam caci pana in ianuarie am facut niste tentative vagi. Din ianuarie am tot incercat sa-l tin in chilotei dar saptamani intregi facea pe el fiecare pisu/kk.
Si uite cand eram mai stresata ca incepem gradi si va iesi cu scandal, cand nu prea aveam sperante ca se va mai rezolva m-am suparat si l-am scos si la somn si chiar daca primele zile/saptamani a facut non stop pe el destul de repede a inceput sa cera singurel.
Referitor la dna...Nu cred ca e chiar asa intelegaoare. Pt ca pe cei cu pempers zicea ca nu-i primeste. Nu stiu ce s-a intamplat cu ei in final dar parca n-am vazut pe vreunul cu pempers dar nici nu i-am cautat in pantaloni sa fiu sigura caci nici unul n-are. Sunt convinsa insa ca nu-i va primi caci e lipsa de personal. O ingrijitoare la 3-5 grupe. Deci femeii i-ar fi greu sa mai schimbe si de pempers atatia copii caci la noi la grupa am inteles ca se anuntasera mai multi copii cu asa ceva. Dar, daca copilul nu poarta empers si se mai scapa pe ei nu are ce sa le faca chiar daca nu le convine caci sunt consiente ca se mai pot intampla accidente. Iar in cazul vostru eu cred ca se datoreaza si schimbarii = gradinitei. Lucru care se poate intampla mai multor copii. E normal. Ei nu stiu sa-si gestioneze sentimentele si cred ca se reflecta in chestii de genul asta.
Deci daca el e obisnuit in mare fara pempers n-ar tb sa faca talente. Cred ca trebuia sa nu-i spui ca poarta ocazional pemper caci ele poate nu te-au crezut ca e doar ocazional. Asa puteai sa le explici ca e pe fond emotional etc. La o adica poti si mai tarziu sa le spui ca ai fost la psihoog si asta ti-a spus el. Si din ce descrii, chiar daca nu sunt psiholog, eu cred ca asta e problema. Sunt persone noi carora trebuie sa le destainuie problemele lui intime si poate se rusineaza, poate e captivat de copii, poate din emotivitate.
Eu personal n-am dat nici un plic. Doar am adus protectie saltea cand mi-au cerut. Si cu toate ca am senzatia ca M e cel mai mic din grupa am aflat ca accidente s-au mai intamplat si la altii deci e normal. In plus copilul poate sa fie asa tare solicitat/extenuat de gradi incat sa doarma asa profund sa nu-si mai dea seama ce face. Lui M i s-a intamplat odata caci nici nu s-a trezit chiar daca dormea intr-o balta totala.
Va urez sa scapati de aceasta problema iar doamnele sa fie mai tolerante! La o adica la gradi la Bia fusesera copii mai mari cu 1 an cel putin care au avut cate un accident.
E greu daca au putin personal caci n-au voie sa dea lenjeria acasa dar ar trebui sa colaboreze cu voi sa fie toata lumea multumita.

P.S. Ma bucura ca se mai gandeste cineva la noi... sarut

Fetelor, stiti pe cineva in Buc care doneaza chefir de apa sau de lapte? Eu am avut de apa acum vreo 15 ani si as vrea sa incep iar sa o folosesc...

sus

Denunta
rome

Copii
10 ani, 1 luna

28.09.2012 9:54     citat 

LA MULTI ANI RAUL sarut sarut sarut !!!sa cresti mare, sanatos si norocos

scuze de intarziere; stiam bine ca ieri trebuie sa va felicit ca si eu sarbatoresc 4 ani de casnicie, dar taman ieri n-a vrut laptopul sa se deschida...

Bine ai venit pe lume Radu Stefan, puiut de Roxy

LA MULTI ANI DIANA !!! te pupam

Ket sarut

Biencut eu am kefir de apa, doar daca-ti trimit din Deva; sau poti incerca pe fb, este grupul "chefir_romania" unde exista o lista de donatori, acolo sigur gasesti din Bucuresti zambet sarut sarut
uite aici: https://www.facebook.com/groups/kefir.r...933229069/

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: