· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Adenopatie laterocervicala bilaterala
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Adenopatie laterocervicala bilaterala     
Adina1967

Copii
Mihai Cristian: 24 ani, 11 luni
Victor Stefan: 15 ani, 7 luni

17.07.2012 2:06   Adenopatie laterocervicala bilaterala  citat 

Cand apar problemele, macar nu vin singure.
De vineri, Stefan a inceput sa faca febra. Am crezut ca e o viroza, dar starea lui nu a fost din cele mai bune. Febra, apatie si in plus pe partea dreapta a gatului aparuse o proeminenta. M-am incurajat, la ideea ca poate e oreion. Sambata am ajuns la urgenta, de acolo ne-au trimis la boli infectioase, dar...nu era oreion. Mai departe ne-au trimis la ORL, unde l-au diagnosticat cu adenoidita laterocervicala bilaterala. Pe romaneste ... are ganglionii inflamati. Dr. de garda ne-a dat Augmentin, Ibalgin si am plecat acasa.
Duminica dimineata, Stefan era si mai rau. Am sperat ca starea lui se va ameliora, dar dupa amiaza a inceput sa tuseasca, asa ca am mers din nou la urgenta cu el.
Am gasit o d-na dr. care l-a mai avut pacient si care la ora aceea tarzie i-a facut foaie de internare, analize la sange, grafie pulmonara si ne-a dat alt tratament.
Cefort injectabil i.m. pentru ca branula nu o tine deloc, Ibalgin, Paracetamol, Rofedex sirop.
Problema este f delicata. Cefortul doare si cand spun doare ....adica la maxim. Starea lui nu pot spune ca e mai buna, inca face febra, care nu cedeaza la antitermice (Ibalgin, Paracetamol, Algocalmin), iar diagnosticul ....pe langa adenoidita are si bronhopneumonie.
Are 700 mg Cefort la 8 ore, deci pana acum 6 intepaturi si trebuie sa-i facem 7 zile. Plangem amandoi. Se zbate de durere. As vrea sa stiu daca v-ati lovit de acest diagnostic si cum au reactionat copii la tratament. In cat timp? Ce tratament au facut? Orice credeti....spuneti-mi. Va rog.
E destul de greu pentru Stefan, mai ales ca el nu ne poate spune ce il doare si nici nu-l putem face sa inteleaga ca ceea ce i se face este pentru binele lui.

sus

Denunta
mariami

08.08.2012 11:50     citat 

si fetita mea 1.4 ani are ganglioni laterocervicali inflamati, si eu m-am superpanicat, i-am facut analize mai amanuntite dar marele dr. Miu de la pediatrie 2 cluj-napoca, in urma analizelor efectuate ne-a spus sa ii ignoram total, tratament nu facem pt ei pt ca nu sunt durerosi, deocamdata e ok, treb sa repetam analizele in sept pt ca i-a iesit lipsa de fier cam mare si sa vedem cum e, nu stiu ce sa zic, pana nu i se retrag nu ma linistesc de tot nici eu. sanatate multa

sus

Denunta
Adina1967

Copii
Mihai Cristian: 24 ani, 11 luni
Victor Stefan: 15 ani, 7 luni

08.08.2012 3:48     citat 

Nu am mai scris pentru ca starea lui Stefan s-a agravat in asa masura incat am plecat de urgenta la Bucuresti. De pe 19 iulie si pana pe 31 am stat internati la Sp. Elias. Cel mai cumplit cosmar, dar macar problemele s-au rezolvat.
Diagnosticul: mononucleoza Epstein Barr, adenopatie laterocervicala bilaterala, pneumonie.
Tratamentul i l-au facut pe branula, analize nu mai spun, o gramada. La sfarsit i-am facut si CT la Sp. Bagdasar pentru a infirma o eventuala boala maligna. A iesit cum trebuie. Problema este ca aceasta mononucleoza (boala sarutului) este data de un virus herpetic foarte des intalnit si care se vindeca de la sine, desi are manifestari urate (ganglioni mariti, febra, inflamarea amigdalelor care se acopera cu o pseudomembrana). La Stefan, in schimb, a fost si pneumonia, de aceea i-au facut antibiotic. Pentru a preintampina alte complicatii.
Ce sa spun! Nu credeam ca poate fi atat de rau sau ca vom mai trece prin alte probleme, dar au aparut. A facut stomatita. Gura i s-a umplut de afte, buzele le avea crapate si sangerau la cea mai mica miscare. Nu a putut sa mai manance. Cu mari rugaminti si lupte manca 200 g de orez pasat cu branzica sau supa crema de legume. Trebuia sa bea lichide f multe, iar el nu putea strange buzele.
Doamne, bine ca suntem din nou acasa!
E slabit. Ii dau Tonotil si o sa incepem tratament cu Raducu (atomizat din oua de prepelita). Ma bucur ca am intalnit oameni minunati, care l-au inteles si au avut rabdarea necesara cu el. A inceput sa manance bine, asa ca inainte, sa bea lichide. Suntem pe drumul cel bun. Gurita e bine, mai putin buzele, care inca se crapa si sangereaza. Am fost prevenita ca poate dura pana la 4-5 saptamani.
Sper din tot sufletul ca experienta noastra sa fie de folos altora. Orice simptom, cat de marunt, trebuie luat in seama. La noi totul a inceput cu crize de cascat, care au fost puse pe seama autismului. Nu a fost asta. Era pneumonia la debut, dar nu ne-a ascultat nimeni!!!!
Asta e! Cel mai bun medic....e familia. Cand iti cunosti copilul, trebuie sa faci ce e mai bine pt el. Ei sunt cei mai de pret!

sus

Denunta
mariami

09.08.2012 7:45     citat 

ma bucur tare multa ca sunteti bine Doamne ajuta sa fie din ce in ce mai bine in continuare. Sanatate multa si sa ne auzim numai cu vesti bune

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: