· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Capitolul 242
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Capitolul 242     
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 6 luni

02.08.2012 8:28     citat 

Eu vreau la munteee!Dar sotul abia a deschis biroul si are muuuult de munk.Si nu vreau doar sa plec un weekend,mi-se pare putin,facem si multe ore pe drum....
Mi-ar fi placut si o vacanta la Bulgari.Ca bani disponibili nu-s foarte multi si bulgarii m-am costa mai putin ca muntele pe aceiasi perioada de timp.La bulgari ai hotel all inclusive la 4 stele la banii la care la munte iti permiti numai camera(in nici un caz 4 stele!),macarea te costa separat...
Dar cred ca nu voi pupa anul asta niciuna nici alta....din pacate...!Ca asa am obosit numai in orasul asta,numai acasa....dar anul asta e un an greu ca avem de achitat rata la casa(am facut-o numai pe 1 an si am ditamai rata) si clar imi raman bani cat sa acopar celelalte cheltuieli...
Pt sarbatoriti:LA MULTI ANI!
Pt cine pleaca:comcediu/vacanta placuta fara nici un nor negru!!

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 6 luni

02.08.2012 8:29     citat 

Eu vreau la munteee!Dar sotul abia a deschis biroul si are muuuult de munk.Si nu vreau doar sa plec un weekend,mi-se pare putin,facem si multe ore pe drum....
Mi-ar fi placut si o vacanta la Bulgari.Ca bani disponibili nu-s foarte multi si bulgarii m-am costa mai putin ca muntele pe aceiasi perioada de timp.La bulgari ai hotel all inclusive la 4 stele la banii la care la munte iti permiti numai camera(in nici un caz 4 stele!),macarea te costa separat...
Dar cred ca nu voi pupa anul asta niciuna nici alta....din pacate...!Ca asa am obosit numai in orasul asta,numai acasa....dar anul asta e un an greu ca avem de achitat rata la casa(am facut-o numai pe 1 an si am ditamai rata) si clar imi raman bani cat sa acopar celelalte cheltuieli...
Pt sarbatoriti:LA MULTI ANI!
Pt cine pleaca:comcediu/vacanta placuta fara nici un nor negru!!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

03.08.2012 8:05     citat 

Neata

Corina si din motivul asta am ales bulgarii...Am fost un weekend la mare intr-un apartament ...am dat 1 mil 5 sute pe camera....si cu mancarea ..benzina...am cheltuit peste 10 mil..mi -s a parut enorm...
Noi plecam 6 nopti la un hotel de 3+ .. all inclusive.....si am dat 20 si ceva de milioane cu asigurare...si tot...( eu iau mancarea lui Matei cu mine ...insa daca ai unu ,doi copii...pentru ei este totul gratuit...pe cand la noi...)

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 9 luni

04.08.2012 11:42     citat 

Claudia, eu am fost deja la mare. Desi mi-am promis anul trecut ca vom merge in Grecia vara asta....am venit tot aici, din cauza ca i-am luat cu noi pe mama si pe nepotul meu de 12 ani.
De la anul de-acuma prostit
Si eu am dat pe un apt de 2 camere 160 ron pe noapte,dar am stat doar o noapte caci nu-mi placea deloc, apoi am luat la alta vila si ,desi, am platit 190 ron pe noapte, a fost excelent.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

05.08.2012 10:49     citat 

Ce faceti mamici de minuni? Cred ca toate la fel! Intram, vedem ca nua mai scris nimeni nimic si apoi iesim. Of! Unde s-a dus oare grupul si discutiile de acuma 2 ani?
Va pup! Si imi sunteti la fel de dragi

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

06.08.2012 10:24     citat 

Raluca, sa stii ca asa se intampla, intram, vedem ca nu se prea discuta, nimeni nu deschide un subiect la care sa ne dam cu parerea, multe sunt in concedii, la tara, la mare, la munte, prin parcuri....si uite, uitam de grup...

eu am o problema cu cea mare.... v-am povestit ca inainte de nastere, am cazut cand am traversat drumul si era sa ne calce o masina...eu fiind cu S de mana...ei, de atunci, a mai avut episoade de plans necontrolatm isteric, cand nu te astepti, sau cand se trezea, si plangea intruna...dupa lungi insistente a reusit sotul sa-i scoata cateva cuvinte sa-i spuna de ce plange....zicea ca " s-a lovit la botanica pe drum, si a venit masina si a calcat-o pe ea si mami..." mi-am dat seama ca retraieste momentul cazaturii noastre, isi aduce aminte de el sau uneori viseaza scena, si e speriata si plange...nu stiu cum sa-i mai explic ca nu s-a intamplat nimic grav, ca mami si S si-au revenit, ca masina ne-a ocolit, ca daca avem grija n-o sa se mai intample , si ca uneori se intampla sa mai cadem, dar asta e...
nu stiu daca legat de episodul asta sau nu, face mai nou un scandal si cand ne culcam, ca nu vrea sa doarma, desi e picata, si plange fara motiv, maraie, sau e din cauza ca simte lipsa suzetei....suzeta si-a aruncat-o singura la gunoi dupa ce si-a stricat-o, si alta nu i-am mai dat....cateva zile mi-a plans de fiecare data la somn dupa ea...
si cand se trezeste se trezeste in plansete uneori....doar dupa ce o zi intreaga ii facem teorie ca nu asa se trezeste in plans, mai ales ca nu ne spune de ce plange, abia apoi a doua zi se intampla sa nu planga cand se trezeste, apoi in urmatoarele zile iar face asa....
ati intampinat dificultati de genul asta cu cei mici ?

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

06.08.2012 1:03     citat 

Carmen, eu am avut foarte multe episoade de genul asta dupa experienta traita prin spitale. si cu greu am reusit sa il aduc pe linia de plutire.
Cu intelegere, calm, alinare, rasfat. Intre timp a crescut, a inteles, a uitat..
Dar sa fii atenta ca poate ii ies si maselel..randul doi. Asa si V acum 2 luni a avut vreo 2 saptamani de trezire noaptea cu tipete si urlete asa din senin si nu stiam ce are.
Acum o luna am observat ca are 1 masea iesita de tot si celelalte 2 pe jumatate. Si am presupus si acum presupun de fapt ca asta a fost cauza..
prostit
Multa rabdare ce sa spun.. zambet
Si eu intru, va citesc dar sunt la tara si ma relaxez. Inr-adevar subiecte noi nu am nici eu de dezbatut..
Si vorba lui Claudis..uneori chiar nu am chef sa ma bag...din diverse motive zambet
Dar cu toate astea mi-ar placea ca nu ma mai satur de citit cum citeam in primele luni acum vreo 2 ani

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

06.08.2012 8:57     citat 

Carmen cu siguranta e si lipsa suzetei. Dragos si-a rupt-o dar tot cu ea in gura doarme si cand si-o pierde in somn urla de mama focului. Si maselele il chinuie de o luna si tot asa plange in fiecare noapte. De eveniment nu stiu ce sa zic, dragos mai mult de 2-3 zile nu tine minte evenimentele doar isi aminteste cand ii zic eu sa povesteasca cuiva. Poate ar fi bine sa incercati sa nu mai aduceti in discutie cazatura sa o uite si sa nu mai planga. Si de marait nu am nici un sfat ca si al meu e groaznic de marait si pangacios si se tranteste po jos si cu capul si plange din orice fara ca sa fi patit ceva ca voi. Cum e micutul? V-ati acomodat cu el? Poate plange sa il imite pe bebe. Cine ii mai intelege si pe cei mici

Simo si noi tot la tara suntem din iunie. Am fost doar o saptamana in tucia si una acasa la cluj si in rest la bunici. Asa ca sunt printre putinele care nu te invidiaza

Va salut si pe restul mamicilor. Poate va mai vine cheful de povesti

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

06.08.2012 11:28     citat 

Buna, fetelor!
Carmen, am patit si eu la fata cea mare, exact in perioada aceasta, pe la 2 ani si ceva, sa aiba nopti cand se trezea plangand si cu greu reuseam s-o linistesc...mai ramanea la bunica si eu veneam la sfarsit de saptamana si am zis ca despartirea de mine poate sa fie o cauza, pentru ca de la ea nu reuseam sa aflam motivul...i-a trecut in timp, cu calm si rabdare..
poate ca si venirea unui fratior a afectat-o, copiii sunt foarte sensibili

Noi suntem bine, Sabrina creste frumos, laptic am din belsug, mai are colici....... cateodata mi-e foarte greu cu toti trei, trebuie sa ma organizez bine ca sa nu am parte de urlete si plansete, dar e si foarte frumos..
Sebi are momente de gelozie, cand imi spune sa o pun pe Sabrina pe pat si sa-l iau pe el in brate, dar o iubeste foarte mult,o mangaie, o pupa, vrea sa o ia in brate
Am scapat si de pampersii pe timp de noapte, daca se foieste il pun pe olita, face si baga apoi nani
Vrea sa faca el singur de toate, e foarte independent:vrea sa se imbrace, sa manance, sa duca sacosele de cumparaturi, sa duca olita la wc...si multe altele.....pe Claudia si pe la 5-6 ani o mai imbracam eu, ea a fost mai inceata
Am fost si la tara, copiii s-au simtit foarte bine...de mers in concediu nu se pune problema
Va pup pe toate! sarut sarut

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

07.08.2012 1:40     citat 

la somn, intr-adevar a inceput cu plansul dupa ce si-a aruncat suzeta...aia era singura care o linistea...chiar dupa ce am venit acasa cu bebelul, cand ma vedea ca-i dau sa suga, mergea dupa suzeta si dupa iepurasul ei de somn, si cu ele se linistea...probabil o macina gelozia...
acum suzeta nu o mai avem sa ne calmam si maraim....si plangem...vai cata rabdare tb sa avem...
noi am scapat de pampers acum o luna....nu mai avem deloc la niciun somn...e foarte ok...spune mereu cand vrea la baie, chiar si noaptea ne striga....se mai intampla uneor, destul de rar sa faca in pat, dar am luat cearceafuri impermeabile asa ca nu-i mare problema...oricum imi pare ca incepe sa i se regleze si ora de pipi pe timp de somn si sa nu mai fie nevoie sa faca....rareori vrea noaptea la pipi... iar ziua cand doarme doar daca n-a reusit sa faca inainte de somn si dc a baut multe lichide...
cu bebe mic e bine...e un scump, imi e atat de drag, de nu va vine sa credeti...e cumintel, mai are colici, dar nu-i dau decat suzeta pt calmarea colicilor...nu face crize prea dese si nici prea intense, asa ca ne calmam singuri, ca-i flacau....am eu un stres legat de el din cauza necoborarii testiculului si acum mai nou mi-a zis si dr ca are limba prinsa si tb taiata nu stiu ce pielita de sub limba, ca altfel nu va putea articula anumite sunete cand va incepe sa vorbeasca...mai are si canalele lacrimare infundate, sunt tot cu masajul pe el la ochisori, cu picaturi si sper sa i le desfund cat mai repede...
Cristina, cand ma gandesc ca tu ai 3, nu ma mai plang ca uneori e greu cu 2 deodata...in unele zile asa unor ma organizez, in altele e tare greu sa o culc pe S care plange fara motiv in timp ce T vrea laptic si alerg dintr-o camera in alta nereusind sa linistesc niciun copil...alteori , cum e azi...merge totul ca pe roate...a mai marait la culcare, dar sub amenintarea ca dc nu se culca, eu plec in alta camera si doarme singura, a acceptat o poveste inchipuita cu o fetita maraita si a adormit pe finalul povestii scot limba
eu cu laptele nu stau tot timpul bine...ma tot chinui sa ma hidratez corespunzator, dar parca uneori nu-i deajuns...oricum vad ca desi mananca putin la o masa, a reusit sa ia in greutate bine in prima luna, peste 1 kg...sper sa creasca tot in grafic si in lunile urmatoare...

eu va invidiez pe cele care ati ajuns la mare sau care mergeti de-acum....vai si eu tot visez si caut oferte si sper ca la sf lui sept sa mergem si noi undeva... sarut zambet

hai ca m-am intins la povesti...
Byu, ce mai face oare, n-am mai vazut-o decat pe fb...

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

07.08.2012 1:51     citat 

Krmn, la mine cel mare s-a schimbat dupa nasterea celui mic. gasea orice motiv sa planga. Tot asa cum spui tu, o lunga perioada dupa nasterea celui mic, se trezea mereu plangand si-l linisteam destul de greu, dar nu spunea de ce plange , raspundea ca nu stie.
Deci eu chiar sunt convinsa ca sosirea noului membru contribuie in mare parte la starile ei nervoase.
In perioada de dinainte de nastere si dupa, cam juma de am cel putin nu se fac schimbari majore la primul copil de genul, scoaterea biberonului, pampersului, suzeta..orice ii crea stare de bine.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

07.08.2012 2:17     citat 

Fetelor micutul eu se plange ca il doare o ureche. Duce mana la ea si zice au au! Asta de vreo 3 zile dar rar si nu prea l-am bagat in seama crezand ca e mama de vina ca il tot pupa f tare acolo langa ureche. Dar azi dimineata la 6 urla de-a binelea. I-am dat cu gel de dinti si o sticla de suc si a dormit pana la 9 si ceva cand iar au au. ! Am sunat acuma medicul si mi-a zis sa ii pun picaturi si sa ii dau nurofen. Are si ceara mai lichida in urechea aia. Si plange tare daca vreau sa il curat. Oare cat sa mai astept pana sa merg la orl? Ca doar asa cam de 2 ori pe zi se plange. In rest nimic nou, nu febra nu muci. Doar crize de personalitate f dese.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

07.08.2012 2:19     citat 

Poate sa aiba si otita care nu se manifesta decat cu durere. Eu m-as duce la orl azi

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

07.08.2012 3:03     citat 

si noi pe-aici! sarut

ma bucur sa citesc povestioare despre bebeii vostri...ma ia cu emotii cand ma gandesc la venirea lui bebe 2!

Ralu, si Miruna a avut un episod cu durere de ureche...vreo 2 zile...fara febra sau altceva... am incercat sa o apas un pic sub lobul urechii,un pic mai sus...si n-a reactionat(am inteles ca la otita durerea e cea mai mare acolo, acum nu stiu cat de adevarat e)...ei i-a trecut tot asa din senin...poate a fost doar putin curent(stiu ca sunt persoane care sustin ca nu exista asa ceva...insa eu sunt foarte sensibila la curentii de aer si imediat ma ia cu dureri de urechi si de cap)!
ziceai ca ii ies maselutele din spate...s-ar putea ca durerea sa fie si de-acolo...

intrebare:
ce mananca puii vostri dimineata?

Cris, esti o mamica model penbtru noi!

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

07.08.2012 3:44     citat 

Pt linistea ta, dar mai ales pt sanatatea lui, du-l la dr. Nu i-as pune nici o picatura. Dr tau dus cu capul. La timpan chiar si fisurat nitzel nu se pun picaturi in ureche. De fapt toti orl-istii la care am fost cu baietii mei mi-au zis sa nu le pun niciodata picaturi in ureche chiar daca timpanul e perforat sau nu.

Simo....aveam in plan de saptamana asta o vizita la voi, dar pe canicula asta nu m-as risca sa-i plimb pe tren trist . Crede-ma ca imi pare enorm de mult. Stiu ca saptamana asta era ultima ocazie..cine stie cand mai apucam..poate la anu' scot limba prostit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: