· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Capitolul 242
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Capitolul 242     
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

09.08.2012 3:54     citat 

Ralu, multa sanatate la pui! bine ca i-ati dat de capat!

cristina...eu nu am putut citi ce-ai scris... din cauza lacrimilor ce au tasnit imediat!
esti grozava! sarut

Claudis, ma bucur mult ca ai reusit sa treci peste perioada grea...depresiile astea-s asa pacatoase!

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

09.08.2012 3:55     citat 

cry.....
cateva poze...daca tot s-a animat forumul sarut sarut sarut

apropo de poze... am vazut pozele din vacanta ale lui ralu-mada.....sunt superbe, o familie atat de frumoasa, de perfecta, si ralu arata atat de bine, burticuta e rotunjoara si ascunde o fetita, nu?
sarut sarut
poate pui si aici niste poze pentru cele care nu te pot vede pe fb
si ma gandesc tot timpul la baietelul tau cand merg la locul de joaca si acolo e un baietel care seamana perfect cu el, si e cuminte si atat de frumusel!!

Claudis, ma bucur ca ti-ai revenit cu postarile, si sa stii ca si Sebi a stagnat cu greutatea in ultima jumatate de an, si e maruntel si la statura, dar atata timp cat e energic si vesel si nu pare sa aiba vreo problema de sanatate(i-am facut si pentru viermi si nu are nimic).....poate a trecut perioada grea in privinta mancarii si o sa puna si Matei ceva carnita pe el... sarut sarut sarut

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

09.08.2012 3:57     citat 

Fetelor multumesc! Acuma are deja aproape 2 ore de cand doarme fara sa planga. Sa vedem cat mai doarme ca il las cat vrea la cat a fost de stresat

Cristina. Multumesc mult! Mare dreptate ai tu! Mai ales ca stii ce stii!
Luara. Asa e si Dragos. Nimic nu vrea la medic. Nici macar pe cantar sau masurat cu cm. La cresa va merge din septembrie. Vedem noi cum va fi. Dar nu stiu daca ii controleaza zilnic in gat. Nu mi-a zis nimeni pana acuma de asa ceva .

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

09.08.2012 4:00     citat 

si eu l-am inscris pe Cosmin la camin zambet de luna viitoare il duc (parca pe 9 incepe,nu?)
mi-e teama ,nu stiu cum o sa reactioneze cu atatia copii necunoscuti ochi peste cap daca o sa se certe de la jucarii..el si cu problema lui -spasmul hohotului de plans..daca il enerveaza tare cineva lesina socat
am cu cine sa-l las si chiar ma gandeam sa nu-l duc acum la camin...dar daca o sa-i placa foarte fericit ?

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

09.08.2012 4:02     citat 

cristina,sunteti superbi, iar gaza asta mica seamana perfect cu Sebi sarut

ralu,ma bucur ca s-a linistit sarut

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

09.08.2012 4:53     citat 

Cristina, din toate postarile, percep ca esti o persoana deosebita, din multe puncte de vedere. Cuvintele tale mi-au inundat sufletul cu zambete si mult calm ...si iti multumesc pentru felul tau de a ne incuraja, pe noi, cele care inca mai avem o farama de indoiala in privinta unui nou membru al familiei sarut sarut sarut
Pozele, voi, sunteti minunati ...Pentru mine sunteti o familie perfecta, Dumnezeu sa va binecuvanteze cu sanatate si fericire nemasurata !

Iti multumesc la randul meu pt aprecieri sarut sarut sarut , sincer a fost o vacanta tare frumoasa. Majoritatea fetelor de aici (in caz ca sunt amatoare) ma au in lista de prieteni pe fb zambet.

Ralucutza, ma bucur ca s-a linistit Dragos ! Sanatate multa sarut

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

09.08.2012 6:02     citat 

baiatul meu doarme de 3 ore " la aer"...urasc aerul asta conditionat...imi e asa teama de el...dar ofera confort

ralucutza15 vai mititelul ..cred ca a avut dureri groaznice...multa sanatate...

Cristina79 sarut sunteti minunati sarut

Simona faci misto de mine huh scot limba

luara eu am zis sa astept pana isi mai revine...pt ca acum capteaza toate bolile si stii cum e in colectivitate...dar ma gandesc ca la anul in primavara sa il inscriu..asa macar pt. 1 ora 2 ... scot limba

cry sarut

Ralu eu nu stiu de cate ori m-am uitat la poze...absolut superbe...si stii la ce ma gandeam...poate mai faci o sedinta din aia foto cu burtica si acum cu 2 copii in jurul ei....ar fi superb... sarut

fetelor...in ceea ce priveste mersul la medic...sa stiti ca ei de fapt nu suporta sa ii ia cineva la puricat.....
Matei urla in cabinetul pediatrei de cand intra pana iesea...si de cand am schimbat medicul ..cere sa intre in cabinet...cand isi aude numele fuge la usa...in cabinet..scoate singur limba...ridica bluza...si il lasa sa se uite la urechiuse...
si sa stiti ca medicul asta nu cantareste...nu masoara..decat ma rog la inceput sau daca soliciti...nici timp nu are dar se si uita la copil si face ceva numai daca i se pare lui ceva ciudat...sau daca mamica are semne de intrebare...

vreau sa zic ca un copil nu aud plangand si mergem la el la cabinet de 3 luni cel putin o data la 2 saptamani...din pacate...

E pacat sa aiba un copil frica de medic aiurea...

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

09.08.2012 6:23     citat 

Claudis, asta si ziceam, sa incepeti, dar cand - asta decideti voi. O sa fie bine. Ai sa vezi. Eu tin minte cand am fost la locul de joaca, Matei leaga foarte usor relatii. Mai tii minte ca incerca sa o abordeze pe Ana si ea nu vroia, dar pan la urma a fost ok.
Iar legat de doctor, nu cred ca la noi e problema de pediatru. Lucas e ok, chiar ii zimbeste si doctora noastra e o persoana extraordinara. Are lipici la copii. Cat timp nu-i face nimic Anei, ea se joaca in cabinet la masa cu jucarii, vorbeste cu doctora, iar in momentul cand intelege ca controlul o vizeaza pe ea incepe sa planga si se opreste exact cand nu-i mai face nimic. Deci la noi sigur nu e legat de doctor. Doar e ea mai sensibila si nu suporta s-o ia cineva la puricat. Si da-mi voie sa-ti spun ca ea e obligata la anumite intervale sa faca control cu masurat, cantarit, etc. Doctora noastra are multi pacienti, dar ii programeaza in asa fel, ca sa acorde fiecarui copil 30 de minute. Unii termina mai repede, dar oricum ea isi rezerva atat. Cand aveam diversificarea cu Ana imi citea lectii intregi si-mi scria conspecte ce si cum sa fac. Acum e mai simplu, doar imi repeta, ma intreaba daca sa-mi scrie, dar nu e nevoie ca mai am conspectele de la Ana. Eu personal as fugi de un doctor care n-are timp sa-mi faca un control general al copilului. Mai ales ca un copil de varsta copiilor nostri inca nu-ti poate spune exact ce-l doare, ce-l deranjeaza.

Cristina sinteti superbi, o familie frumoasa. Mi-ai facut pofta de al treilea, dar mai astept un pic.

Ralucutza Ana merge la privat. Normal, ca atunci cand dai niste bani, ai pretentia sa existe triajul de dimineata, ca sa nu se imbolnaveasca copilul. Nu stiu cum e la stat, acolo nu cred ca se face triajul, pentru ca in marea majoritate, cei care ajung la stat ori n-au suficiente mijloace pentru bona sau cresa privata, ori poate n-au la dispozitie o cresa privata in localitatea unde sint. La stat nu prea impun parintii conditiile, ca imediat iti raspund alea, ca daca nu-ti place ... valea, ca si asa e criza de locuri la stat. Cel putin asta e impresia mea. Cu cine am vorbit si au copii la privat, toti imi confirma triajul de dimineata, cu verificarea gatului in mod special.

Si inca ceva, imi place ca din nou scrie lumea. E super.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

09.08.2012 9:06     citat 

----------
claudis a scris:
Stiu..stiu ca Matei este f. dependent de mine...dar acum e mai bine fata de ce era,....adica acum daca sunt copii in curte sau pe strada iese si cu tati...sau cu bunicii...inainte doar " cu mami" ....absolut orice cu mami...fara exceptii..
Acum numai sta in brate tot timpul sau numai dupa " fusta: mea...daca are ceva interesant de facut ma lasa in pace...dar bine...greu sau pt. putin timp gaseste el ceva mai interesant decat ce fac eu..sau ce sa nu fac eu mai bine spus rad
----------

Contrar parerilor predominante de aici nu-s deloc de parere ca-i cu atat mai bine cu cat il "dezlipesti" mai repede de tine. Din ce am vazut la altii, cu cat incerci sa-l FACI mai independent, cu atat mai mult dai in bara. Daca nu imediat, atunci mai tarziu, dar de obicei in cazul asta se vad efectele destul de repede. Independenta e o faza care vine de la sine, cand e copilul pregatit, nu cand crezi tu sau tata Veta, nu este nevoie sa fie indusa de tine.

Daca nu ai incotro si trebuie sa dai copilul in colectivitate mai devreme, e altceva, insa din cate am inteles nu e cazul la voi, deci nu vad de ce l-ai chinui acum. Acum dimpotriva, da-i toata apropierea de care are nevoie si pe care ti-o cere, cu atat mai usor iti (si va) va fi mai incolo! Toate la timpul lor!

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 9 luni

10.08.2012 12:09     citat 

Corect! Si eu sunt de-acord cu asta..c bine ar fi sa nu ma mai judece lumea ca de ce nu a fost cel mare la gradi decat 2 luni (are 4 ani acum), iar pe cel mic o sa-l dau de la 3 ani( are abia 2 ani si 3 luni). cel mare plangea si se observa si in comportamentul lui acasa ca nu se simtea bine la gradi daca ramanea la somnul de pranz, desi primeam numai "sfaturi" sa raman indiferenta , cand se cere acasa dupa masa de pranz, sa nu doarma acolo. De ce sa-l chinuiesc, zau??

Claudia, asa ca eu zic sa-l tii cat mai dependent de tine scot limba, atata timp cat o cere el. Acu Edi cere mai mult cu tati, cand vine acasa si parca sunt geloasa trist .
Macar sunt happy ca cel mare vrea numai cu mine..si cand ma gandesc ca primii 3 ani din viata lui il vroia 100% pe sotul meu in orice activitate a lui si cat am suferit din pricina asta ochi peste cap.
Daca tii totusi sa-l duci in colectivitate..mai ai rabdare pana face 3 ani..sau stai , cum ai zis tu, cu el 1 ora doua, la o gradi particulara unde accepta sa ramana si parintii sau al tutore cu copilul.

Simo, acu s-a facut racoare.....dar s-a facut degeaba prostit prostit . In tren nu a functionat AC-ul nici la dus nici la intors cand am avuit drumul la mare...a fost crunt! efectiv nu a facut fatza

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

10.08.2012 8:18     citat 

Cristina am uitat sa mentionez ca imi place de Sabrina de numa numa. E asa de frumoasa!

Legat de discutia cu gradinita si copiii. Personal, cred ca tine nu doar de copil cat si de mama. Eu nu as mai fi putut sta inca un an acasa cu Dragos, si nu zic asa din motive financiare si din motivul ca de un an simt ca innebunesc acolo inchisa in casa. Eu am nevoie sa ies sa ma intalnesc si cu alte persoane in afara de mame si bebei sa discut si alte lucruri si in timp ce stau acasa cu el nu pot. E vb despre mancare, curatenie, ingrijit copil, etc si nu imi mai vine sa merg nici macar la cosmetica o data pe luna. Asa daca merge la cresa am si eu cateva ore doar pt mine. Si pt el e bine ca socializeaza si se va dezvolta altfel si pt mine ca ies din cercul vicios mama-bebe. Eu am reincept munca dar momentan sta cu bunicii si eu lucrez acolo insa din toamna vreau sa il duc la cresa si atunci sper eu ca va fi altfel viata noastra. Voi fi si eu mai toleranta ca nu stau zilnic cu el, va fi si el mai printre copii ca in vara asta la bunici a stat mai mult singur pt ca nu sunt copii acolo.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

10.08.2012 8:25     citat 

Lipit de mama versus independenta impusa..
La Matei am incercat sa il despart de mine usor usor.. Concluzia: logoped, crize de personalitate, sta mereu dupa fusta mea si greu intra in "socializari"
La Victor.. l-am mamosit mai mult decat poate era cazul.. Si are pustiu' asta o independenta de ma uimeste. (bineinteles, cu rusinea tipica din primele minute)
Clar mamosenie decat..despartire.
Cat poate sa dureze? Inca un an..doi. Si apoi gata
Ce..o sa mai stea la pupat? O sa mai vrea in brate?
Nope
Si cat inseamna 2-3-4 ani din viata noastra? Nu de asta i-am facut? Si din pacate ne dam seama uneori la al doilea copil.. ca atunci ne aducem aminte cum era primul, cat de mic, cat de fragil, sensibil, pufos.. Si incercam sa profitam ca mai mult de perioada cu al doilea..mic. Doar ca cel mic ramane mereu cel mai mic si cel mare creste...
Spuneti-mi ca nu ati da orice sa simtiti margele in jurul gatului vostru.. si ca nu va topiti dupa asta (manutele lor incolacindu-va cand va imbratiseaza..)

sus

Denunta
claudis

Copii

10.08.2012 9:33     citat 

----------
Christa a scris:
----------
claudis a scris:
Stiu..stiu ca Matei este f. dependent de mine...dar acum e mai bine fata de ce era,....adica acum daca sunt copii in curte sau pe strada iese si cu tati...sau cu bunicii...inainte doar " cu mami" ....absolut orice cu mami...fara exceptii..
Acum numai sta in brate tot timpul sau numai dupa " fusta: mea...daca are ceva interesant de facut ma lasa in pace...dar bine...greu sau pt. putin timp gaseste el ceva mai interesant decat ce fac eu..sau ce sa nu fac eu mai bine spus rad
----------

Contrar parerilor predominante de aici nu-s deloc de parere ca-i cu atat mai bine cu cat il "dezlipesti" mai repede de tine. Din ce am vazut la altii, cu cat incerci sa-l FACI mai independent, cu atat mai mult dai in bara. Daca nu imediat, atunci mai tarziu, dar de obicei in cazul asta se vad efectele destul de repede. Independenta e o faza care vine de la sine, cand e copilul pregatit, nu cand crezi tu sau tata Veta, nu este nevoie sa fie indusa de tine.

Daca nu ai incotro si trebuie sa dai copilul in colectivitate mai devreme, e altceva, insa din cate am inteles nu e cazul la voi, deci nu vad de ce l-ai chinui acum. Acum dimpotriva, da-i toata apropierea de care are nevoie si pe care ti-o cere, cu atat mai usor iti (si va) va fi mai incolo! Toate la timpul lor!
----------

asa este...nu am motiv sa " il trimit in lume" de pe acum...oricum eu ma gandesc peste un an...ca abia in aprilie am inteles ca se fac inscrieri pentru toamna cand el va avea 3 ani jumatate......si ma gandesc ca o sa vrea el la gradinita atunci doar asa..cu voia lui...sau macar o ora doua cu noi prin preajma..
Clar nu am cum sa il chinui pt ca el ma seamana si stiu ce ar simti rad ..si oricum ma astept sa fie mamos pana pe la 18 ani macar rad
Pai eu nu il las sa planga nici in casa pt .nimikuri...si daca plange ca plec fac ma intorc din drum si nu plec pana nu se linisteste cumva...V-am zis eu.,..nu stiu ce si cum m-a afectat...dar nu suport sa il aud plangand...simt ca imi intra niste cutite in suflet prostit ..Sunt prea sensibila pt. a fi mama cred rad

Ultima modificare efectuata de catre claudis la 10.08.2012 9:39, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

10.08.2012 9:33     citat 

Aici is multi factori de care depinde ce e mai bine pentru copil. Nu zice nimeni sa-l dezlipesti cu de-a sila de tine, ca vrei sa-l faci independent. Si nu neaparat depinde de mama daca duci copoilul mai devreme la gradi. Depinde de situatie in sine. Daca era diferenta mai mare intre ei si aveam posibilitate sa-i acord suficienta atentie sigur o mai tineam acasa, ca am cu cine. Dar ea a inceput sa faca crize ca nu ne ocupam suficient cu ea, mai dadea cate o palma lui Lucas, etc. In plus nu puteam sa o apropii suficient de mine, oarecum ma respingea. Acum e diferit. Cu Lucas se joaca foarte frumos, il dragosteste, il mangaie, ii ofera jucariile ei. Se joaca foarte frumos. pe noi, pe mine si tati ne pupa. Mereu vine la mine sa o imbratisez. Si fac asta continuu. Cand nu e la gradi o iau peste tot cu mine, ca sa ma stie aproape. In plus fac acolo multe activitati, eu vad ca ea se schimba in bine. Eu nu reuseam sa fac atatea cu ei acasa, Lucas fiind destul de mic are nevoie de mai multa atentie si asta era in detrimentul Anei. Mereu ma simteam vinovata ca-i fur momente pretioase din cauza ca l-am facut pe Lucas.
deci problema depinde de cum e copilul, ce posibilitati si disponibilitate are mama, daca copilul e gata de gradinita. Adica cum e cazul lui Matei, e inca slabit dupa boli, necesita regim special de mancare, etc. Daca Ana nu se adapta la gradi, n-o mai chinuiam sigur. O luam acasa. Dar cum ea din a doua zi a dormit si mancat fara probleme si s-a incadrat, n-avea rost sa o duc doar 2-3 ore.

Mami happi, nu cred ca te judeca aici cineva ca ai dus copilul la gradi numai 2 luni. Daca nu i-a facut bine si daca ai stat acasa si l-ai putut tine linga tine, nimeni nu poate sa spuna nimic. Important, cred eu, e sa faci cu el anumite activitati acasa, gen, desenat, lipit din forme, modelat din plastilina. Adica activitati care pedagogii considera ca sint necesare la anumite varste pentru dezvoltarea copiilor. Nu stiu daca faci, dar daca faci, nu lua in considerare ce am scris.

sus

Denunta
claudis

Copii

10.08.2012 10:06     citat 

Neata

Eu incep sa ma entuziasmez..in curand plecam in vacanta zambet

luara eu zic ca nu e buna pediatra...spun doar ca 30 min alea sunt prea mult pt. un copil sa stea in cabinetul doctorului...normal ca se vb. mult dar si controlul dureaza mai mult... au o rutina ei de la care nu se abat...si cum eu sunt fan doctorului nou care in 2 min mi-l consulta si imi pune diagnostic corect. si nu sunt fan ex doctorului " de 30 minute" la care am fost inainte..pot spune ca restul de 28 de minute la ex doctora erau timp pierdut...bibileli si vorbaraie multa...
Pe un doctor nu il poti verifica decat daca iti face bine copilul cand are probleme mai serioase..ca asa de-un rosu in gat stiu toti...sau ar trebui...

Happy_Mammi 02 nu tin neaparat sa il duc la gradi...nu acum in orice caz...ma gandesc pe la anul pe vremea asta o vrea si el...deja vad ca se duce cu tatii sau bunicii la joaca...dar el se plictiseste si oboseste f. repede...nu ar face fata oricum unui program acum...
Iar el dimineata este in parc..dupaamiaza la locul de joaca...a invatat 2 poezii..stie o poveste...deci stam bine rad

Simona asa gandesc si eu..cat o mai fi,...un an...doi...18 ( in cazul nostru rad ),..sotul imi spune ca e vina mea ca ii fac toate poftele si il pup non stop...dar mereu ma gandesc cat o sa ma mai lase sa il pup...Inainte ma pupa el mereu..acum vad ca deja a lasat-o mai moale...numai e asa pupacios...dar macar ma lasa sa il pup...Nu stiu ce o sa fac cand nu o sa ma mai lase...deja uneori ma ignora cand il pup..sau zice " lasa" rad

Dar acum ma intreb...daca uneori a tb. sa se duca cu tati in parc desi ar fi preferat sa merg si eu..nu a plans dar a fost un pic suparat...se pune ca incercare de a il indeparta de mine confuz

Ultima modificare efectuata de catre claudis la 10.08.2012 10:13, modificat de 1 data in total

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: