· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Capitolul 242
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Capitolul 242     
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

10.08.2012 10:12     citat 

Claudis, controlul in sine nu dureaza mai mult de 3-4 minute. In rest imi explica daca am ceva intrebari. Daca ii pune vreun diagnostic, imi explica ce tratament imi da sau alte alternative. de regula daca imi da vreun medicament prima oara imi explica care e efectul, cum sa-l administrez corect, etc.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

10.08.2012 10:29     citat 

----------
luara a scris:
Nu zice nimeni sa-l dezlipesti cu de-a sila de tine, ca vrei sa-l faci independent.
----------

Nuuuu, vai, cum ar zice cineva asa ceva?!

----------
krmnn a scris:
Claudis, al tau vad ca te tine ocupata nonstop, e prea dependent de tine...cand vei incepe serviciul, va fi crunt momentul despartirii....tb sa-l obisnuiesti sa nu mai fie atat de legat de tine...
----------

----------
luara a scris:
Eu personal cred, ca cu cat mai repede incerci sa-l dezlipesti
de tine, cu atata mai bine
.
----------

Da, stiu, nu cu sila, cu drag. ochi peste cap

----------
luara a scris:
Acum e diferit. Cu Lucas se joaca foarte frumos, il dragosteste, il mangaie, ii ofera jucariile ei. Se joaca foarte frumos. pe noi, pe mine si tati ne pupa. Mereu vine la mine sa o imbratisez.
----------

Si tu crezi ca asta-i rezultatul faptului ca a mers la gradinita, si nu s-ar fi intamplat asta oricum, doar prin faptul ca amandoi au mai crescut si interactioneaza altfel, sau cum sa te inteleg?

claudis, nu am vrut sa scriu doar ce am scris, ci de fapt si sa comentez ce scrisesem ingrosat, ca altfel nu trebuie sa mai ingros textul. foarte fericit Si ce am vrut sa comentez a fost faptul ca vezi ca oricum tu insati ai spus ca e mai bine intre timp, si ai scris si concret ca daca are ceva interesant de facut te lasa in pace, deci e clar ca nu ramane agatat de fusta ta. Mona de ex. poate sa stea zile intregi fara mine. rad Nu ultimul revelion, ci cel dinainte, am fost la rest. grecesc de aici din sat, si grecul are 3 copii, un baiat cu jumatate de an mai mic decat Mona, si doua fete, una aproape cu 2 si alta aproape cu 4 ani mai mare. In seara de revelion s-a jucat cu ei, apoi s-a dus cu ei la culcare, si a doua zi m-a mai sunat abia pe la ora 14, dar nu ca sa-mi spuna ca vrea acasa, ci ca sa intrebe daca mai poate sa doarma inca o noapte acolo. prostit Ne-am vazut un pic dupa-amiaza, cand am facut cu totii o mica plimbare si i-am dat haine de schimb, peria si pasta de dinti etc. si apoi dusa a fost. SI TOTUSI: maica-mea si sora-mea sunt de parere ca e foarte dependenta de mine, pentru ca atunci cand vin ele la noi, fiica-mea sta o perioada de vreme "dupa fustele mele", dar asta o face mereu, cu toata lumea. Dupa o vreme insa isi da drumul, si atunci nu mai scapi de ea! Si eu tot asa am fost cand eram de varsta ei, imi era si rusine sa le spun vecinilor "saru-mana" de timida ce eram, asa ca la ce sa ma astept de la ea? Dar uite ca tot s-a ales ceva de mine. scot limba

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

10.08.2012 10:34     citat 

----------
Christa a scris:
SI TOTUSI: maica-mea si sora-mea sunt de parere ca e foarte dependenta de mine, pentru ca atunci cand vin ele la noi, fiica-mea sta o perioada de vreme "dupa fustele mele", dar asta o face mereu, cu toata lumea. Dupa o vreme insa isi da drumul, si atunci nu mai scapi de ea! Si eu tot asa am fost cand eram de varsta ei, imi era si rusine sa le spun vecinilor "saru-mana" de timida ce eram, asa ca la ce sa ma astept de la ea? Dar uite ca tot s-a ales ceva de mine. scot limba
----------

Exact ce ziceam..timiditatea de inceput..acomodarea cum ii spun eu.
..
Timida clar nu esti rad

sus

Denunta
luara

Copii

10.08.2012 11:05     citat 

Christa eu nu cred ca 7 zile este o perioada atat de mare incat sa spui ca brusc in 7 zile a crescut, s-a maturizat si isi iubeste fratele asa dintr-o data.
Deci ramane la latiduniea fiecarui parinte, in dependenta de copil cand si cum incepe.
Am fost independenta de mica, n-a insistat mama cu nimic, uneori, din contra incerca sa ma aduca cu picioarele pe pamant. Nu sint timida, nu am probleme de personalitate, n-am facut isterici, etc. Deci depinde de fiecare copil.
Ma rog, fiecare face cum vrea si daca il vrei mamos pana la 18 ani, asta e alegerea parintelui, dar eu una nu consider ca e ok. Lumea acum e altfel decat era acum 30 de ani. Este multa rautate si copiii altfel ptrebuie pregatitati pentru viata. Nu zic sa-i faci batausi, dar atunci cand ajunge in colectivitate invata sa interactioneze si cu cei buni, si cu cei rai. Asta generic vorbind.
Si iar, stiu ca nu-ti place ce o sa spun mai departe, dar. E STRICT PAREREA MEA, DACA CINEVA O CONSIDERA BUNA, O APLICA, DACA NU, NU IMPUN NIMIC.

Pana si in mediul pedagogic o sa intalnesti o mie d epareri pe aceasta tema. Asa ca las-o mai moale si nu te mai lua de oameni aiurea. Relax.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

10.08.2012 2:47     citat 

----------
luara a scris:
Claudis, controlul in sine nu dureaza mai mult de 3-4 minute. In rest imi explica daca am ceva intrebari. Daca ii pune vreun diagnostic, imi explica ce tratament imi da sau alte alternative. de regula daca imi da vreun medicament prima oara imi explica care e efectul, cum sa-l administrez corect, etc.
----------

pai asta spun...3-4 minute e mult...la noi 5 minute dureaza consultatia cu intrebari scrise si raspunsuri promte.. rad
Deci daca vreodata pediatra ta nu e available...daca ai vre-o urgenta Doamne fereste... te " provoc" sa ajungi si la doctorul asta si ai sa vezi despre ce vb...
Mie imi e tare drag de el pt. ca Matei il place..si tocmai felul lui de a fi...siguranta ne face si pe noi sa ne simtim in suguranta zambet ..
Si pediatra exa era draguta...si mereu cu bibibibi la copii...dar cum se facea ca mai toti astia mici plangeau prostit

sus

Denunta
claudis

Copii

10.08.2012 2:57     citat 

si uite asa s-a animat forumul rad

Fetelor...eu spun ca totul tb. personalizat de la caz la caz...parinte/copil..Poate unii parinti sunt mai " puternici" decat altii si normal copii le seamana si se adapteaza mai usor ...si atunci duci copilul la cresa...stii ca face un pic nazuri dar stii ca ii trece repede..insa in cazul meu..eu sunt mai sensibila iar Matei ma seamana mult..plus ca eu vad ca face progres...incet adevarat..dar sigur...
Eu cand am spus ca va fi dupa fusta mea pana la 18 ani normal am spus in spirit de gluma...daca vad ca a inceput sa il accepte si pe tati....sigur mai tarziu o sa ma oftic pt. ca o sa imi acorde tot mai putina atentie...iar eu sunt invatata cu asa multa acum jenat
Normal dupa ce 2 ani a fost numai cu mine...sa trebuiasca mai mult sa se invete si fara mine...au fost cazuri cand a tb. sa plece " fortat" cu tati... sau cand plecam pe furis pt. ca plangea sa ma vada plecand si cand intra in casa si vedea ca nu sunt tot plangea)...dar putine....poate au contat de acum ii zic ca ma duc " la Costica" sa cumpar masinuta si ma lasa sa plec...sau imi zice pa si pleaca linistit cu tati in parc...sau ma trimite la Costica dupa masinuta ...ca el face nani cu tati rad .. si numai plange daaca vede ca nu sunt in casa.....nu stiu...dar tot prefer sa sper ca o sa vrea singur la gradinita...asa cum acum vrea la doctor desi inainte urla cat il tinea gura rad
Eu il simt pe Matei...si nu prea m-am inselat in ceea ce il priveste pana acum...si cred ca dupa ce face 3 ani si ne intelegem...o sa merg cu el la gradi si o sa stea acolo cat stau eu..iar la un moment dat imi va face cu mana si imi va spune sa plec..sau ca vrea sa mai stea un pic ( asa cum povesteste Christa)

Iar in ceea ce privesc cele 7 zile...Matei in 7 zile a invatat sa vorbeasca...asa dintr-o data a trecut de la 1 cuvant 2 la fraza...probabil conteaza si factorii externi...dar la Matei mereu a fost asa...a stangnat si dintr-o data bum..a facut o gm. de chestii noi...

Inainte imi era frica ca o sa ma puna sa il lenag si la 4 ani..insa vad ca singur cere in pat si adoarme langa mine....asa o sa scap si de tinut in brate una doua......si de pampers...si de una doua " a mami"...de la sine...sper rad

Azi il tinea tati in carca...a stat un pic..si apoi ..." gata..a mami" rad ..iar eu cat il tin in brate il si pup...tot drumul...poate de aia si cere la mine...ca il dragalesc cat il tin in brate...10 -30 minute...nu conteaza...e alb cand ajungem la destinatie de atatia pupici cati ii dau rad

sus

Denunta
Christa

Copii

10.08.2012 5:21     citat 

[quote="luara"]Christa eu nu cred ca 7 zile este o perioada atat de mare incat sa spui ca brusc in 7 zile a crescut, s-a maturizat si isi iubeste fratele asa dintr-o data. /quote]
In 7 zile nu a crescut, s-a maturizat si-si iubeste fratele dintr-o data, dar ar in 7 zile brusc i s-a schimbat comportamentul in bine (in ochii tai) din cauza gradinitei. ochi peste cap Cand alti copii au nevoie de 7-14-21-30 zile doar ca sa se ACOMODEZE cu gradinita. Mda ...

----------
claudis a scris:
Eu cand am spus ca va fi dupa fusta mea pana la 18 ani normal am spus in spirit de gluma...
----------

Eu asa am si inteles, dar uite ca nu toti au simtul umorului. scot limba

----------
claudis a scris:
Eu il simt pe Matei...si nu prea m-am inselat in ceea ce il priveste pana acum...
----------

Tu esti ma-sa. foarte fericit

----------
claudis a scris:
si cred ca dupa ce face 3 ani si ne intelegem...
----------

Da, asta spuneam, toate la timpul lor. La unii mai devreme, la altii mai tarziu, pentru ce am pledat (si inca o fac scot limba) a fost faptul ca nu vad necesar sa chinui copilul cu ceva ce si asa se va intampla candva, DACA ITI PERMITI SA ASTEPTI. Eu a trebuit, din motive mai mult sau mai putin obiective (adica daca mai vroiam sa lucrez vreodata in viata asta foarte fericit), sa reincep serviciul cand avea Mona nici 7 luni, dar am facut minimumul posibil, adica am lipsit doar 2 zile pe saptamana si nici atunci toata ziua, timp in care ea a stat cu sotul, si tot pentru ca nu s-a putut altfel a mers la cresa de la un an, unde iar am lasat-o doar strictul necesar, si nu am scapat fara lacrimi. Dar am facut-o pentru ca, dupa cum ziceam, nu s-a putut altfel, si nu pentru ca am zis "las' ca si asa e grea viata, musai sa se invete din timp cu greutatile!" prostit

sus

Denunta
claudis

Copii

10.08.2012 7:29     citat 

Am o prietena cu niste " bibelouri " de copii...si imi tot spunea ca ce le-a dat ea peste maini si nu au pus mana pe priza...pe medicamente...iar eu ii spuneam ca daca ar fi avut unul ca Matei..putea sa se puna si in cap iar el tot cum vroia el facea
Cand ai copii toleranti si intelegatori cat de cat..,...si vezi ca tie iti ies toate cu ei...te gandesti ca nu e normal sa fie un copil altfel si ca parintele tb sa ia atitudine...dar cand esti pus in pielea " personajul" te mai schimbi in gandire rad

Cand ma gandesc ca era mic si nu ii pasa cine statea cu el....masina de leganat sa fie...si de plimbat rad
Dar pot sa bag mana in foc ca in cativa ani...o sa fuga de mine " ca de raie" rad ..si imi da impresia ca o sa fie un smecheras si un golan ...nu stiu de ce,...mami mami...dar are niste fitze in el rad..

Deocamdata...inainte sa devina independent...nu stiu cum scapam de muscat ,...lovit si ciupit.... plang sau sunt foarte trist ....sa il pedepsesc? sa ii fac si eu la fel ? sa astept sa intre in colectivitate si sa isi gaseasca nasul? rad

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

10.08.2012 7:54     citat 

Personal, cred, ca pe langa tot ce-ati insiruit voi aici, pentru a fi ajutati si indrumati copii au nevoie pe langa, iubire, intelegere si de stabilirea de limite, si cand spun limite, ma refer la cele in privinta actiunilor copilului, nu limite de cunoastere...Sunt convinsa ca atata timp cat acestea sunt adaptate varstei copilului, nu pot duce decat la o dezvoltare sanatoasa zambet

sus

Denunta
luara

Copii

10.08.2012 8:24     citat 

Christa, chiar tu ai spus.... ALTI COPII..... Copiii sint diferiti, vorbeam cu alte mamici la gradi si unele imi spuneau ca trag dimineata copiii de ele sa mearga mai repede la gradi. Depinde de copil, depinde foarte mult si de institutoarele si ingrijitoarele de la gradi. La ei chiar e interesant. Urmaresc pe supravegherea video ziua din cand in cand ce fac si chiar se ocupa cu ei, le capteaza mereu atentia. Nu au timp sa se plictiseasca. Se joaca, deseneaza, danseaza, canta. Ana nu e deloc pupacioasa, sa scoti din ea un pup e mare minune. Dar seara cand o iau de la gradi o puapa pe ingrijitoare. Pe mine ma pupa mai rar, dar sint multumita ca oricum isi arata altfel iubirea fata de mine, de fapt cred ca ma iubeste neconditionat.
Deci, unul are nevoie de 30 de zile, altul n-are nevoie decat de 3.

sus

Denunta
Christa

Copii

10.08.2012 10:18     citat 

A ta sa fie mai lunga!
Eu una zic, tu nada pricepi. ochi peste cap

sus

Denunta
claudis

Copii

11.08.2012 5:07     citat 

Buna fetelor...

Ce vreme urata...si tot pe drumuri sunteti foarte fericit

Ralu-mada ce bine ca imi reamintesti....ma chinui si eu sa stabilesc limite.....dar zic nu si nu si nu...tb . sa zic continuu ca o moara stricata...as vrea si eu sa zic nu si sa fie nu..adica sa nu tb. sa arunc ceva...sau sa il iau fortat dintr-un loc...si maine o luam de la capat..sau peste 5 minute...

Luara cred ca ideea e....sa se astepte momentul pana cand parintele simte ca al lui copil are nevoie doar de 5 zile...sau si mai bine ..de doar o zi ( am auzit cazuri) decat sa se chinuie si copilul si parintele timp de 30 zile (socurile acum se tin minte...un prieten imi spunea ca tine minte cand avea 2 ani si il tineau dezbracat la cresa ca pedeapsa pt .ca facea pe el...si nu la olita trist )

Am o bunica pe stada al carei nepot a fost fericit din prima zi la gradinita ....altul e inscris si povesteste cu asa drag ca din toamna merge la gradinita.....asa vreau sa il vad si eu pe Matei ...pregatit cum ii vad pe cei de pe strada si vreau sa cred ca o sa vina si momentul ala.....el ma prefera pe mine in loc de orice....va veni timpul cand va prefera jucariile ...si copii.....sunt convinsa ca fata ta asa pregatita a fost... zambet ..Tie poate ti se pare ca ai pus tu " piciorul in prag" dar copilul da tonul zic eu...noi doar " jucam" foarte fericit

Ca sa nu mai spun ca o prietena de curand si-a dus baietelul...ea mereu imi spunea...sa vb. mai mult cu Matei ca de aia nu vb. ca o sa vb. greu ( nu m-am stresat iar acum Matei spune poezii)...sa il mai las si fara mine ca o sa mai faca nimik fara mine.( uite ca se duce la locul de joaca si cu tatii sau bunicii)..ca prea e sensibil...ca prea il dadacesc....ca prea e dupa mine...ca ea vrea sa il invete si singur pe al ei.....ca ea il lasa la bunici..ca o sa il duca la gradinita orice ar fi... ...pana ce l-a dus la gradinita si dupa 2 sapt a cedat...si a spus ca acum baietelul mai greu se desparte de ea...desi inainte era f usor macar sa il lase cu bunicii.......iar eu mereu ii spuneam ca la ea merge pt. ca e copilul mai intelegator.....ea nu si nu...ca atitudinea ei a contat...nah mersul la gradinita a demonstrat ca daca copilul nu vrea...nu iese...

Eu acum ma bucur ca a inceput sa faca baie cu tati ..si sa adoarma cu el...daca nu sunt eu sau daca e plictisit de mine...sau ramane la mama cateva ore......sau cu mama..la masa...la somn..... daca am o urgenta ( nunta ceva rad )...chiar si cu ceilalti bunici ramane pe timpul zilei...daca nu ii e foame sau somn...sau daca plec seara pe furis...nu plange dar sta treaz cat poate sa ma astepte.... rad .nu vreau sa raman si fara " libertatea" asta..cu greu castigata rad ..Ma multumesc si cu atat...si ma minunez scot limba

Eu mai repede l-as fi lasat pe Matei bebelus in grija cuiva...pt. cateva ore..ar fi stat cu oricine...plimbat ..leganat...el nu se linistea la miros de mami la titi ... prostit .....dar nu am avut cu cine... rad ..acum am cu cine dar numai sta el....

sus

Denunta
luara

Copii

11.08.2012 7:36     citat 

----------
Christa a scris:
A ta sa fie mai lunga!
Eu una zic, tu nada pricepi. ochi peste cap
----------

Daca tot esti tu cea mai desteapta aici, de ce sa nu fie a mea mai lunga....

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

11.08.2012 10:02     citat 

Salutare mamici! Noi suntem cred mai bine. Adica i-am scos mesa azi din ureche si nu mai plange asa tare cand ii duc mana acolo. Sper sa se fi rezolvat problema. Acuma in schimb e ffffff marait. Nu prea vrea sa doarma e super plangacios. Nu ma inteleg cu el de nici o culoare. Nici eu nu am rabdare cu el. Sunt la fel de agitata. Noaptea se trezeste f des si tot plange si zau daca mai inteleg care ii sunt motivele.

Pup

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

12.08.2012 11:53     citat 

Ralu, ai facut test pana la urma? confuz

azi e o zi speciala...acum 32 de ani, in inaltul cerului, doua berze se intalneau...fiecare purta cate o fetita la fel de dulce si scumpa...destinatia era diferita!
zambet sarut

La multi ani,Claudis!
La multi ani, Codrina!

sa fiti fericite fetelor! sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: