· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Capitolul 242
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Capitolul 242     
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

05.09.2012 9:58     citat 

Sa stii ca strambatul din nas al altor mamici e fix problema lor. De ce copilul meu trebuie sa-si imparta jucaria cu cineva. Daca vrea o face, daca nu, inseamna ca are dezvoltat simtul proprietatii. Pentru mine e important sa-si imparta jucariiloe frumos ei intre frati, iar cu restul cum vor ei. Copiii sint foarte selectivi si simt, cu siguranta ai observat, ca se joaca cu unii foarte frumos, iar pe altii nici nu-i baga in seama. Iar mamicile care dau din nas, n-au decat sa aiba grija de copiii lor si sa vina si ele cu jucarii de acasa.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

05.09.2012 12:21     citat 

Eu nici nu ma bag intre copii (decat intre ai mei) atunci cand se cearta pentru o jucarie. Pana la urma cedeaza unul si se continua joaca. Intervin doar cand se lasa cu batai foarte fericit

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

05.09.2012 2:05     citat 

Ma bucur mult sa citesc parerile voastre si cum procedati voi.
Eu ca de obicei incercam sa fiu corecta cu toti, si f greu reusim acest lucru, si il invatam pe Iulian ba sa cedeze jucarii, ba sa nu se certe de la ele.
Mi-e nasol ca a vazut la alti copii cum i se lua brusc jucaria din mana, si uneori, fara sa ma astept asa procedeaza si el cu altii. SI ce ma deranjeaza cel mai tare e ca atunci cand era mai mic si voia o jucarie altii copii erau mai violenti si, in ziua de azi cand a crescut si el, daca i se ia o jucarie care ii place f mult da cu palma, si mi-e nasol ca deseori nu pot anticipa reactia lui si am avut discutii cu mamici din parc cum ca nu-mi edu bine copilul. Ar fi o intreaga istorie ce am de povestit si ce-i drept ma consum destul de mult cu asta.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

05.09.2012 2:48     citat 

Byu..tu il cresti cum consideri tu ca e mai bine si nu ar tb sa iti pese de parerile celor din parc. Asa ma gandesc eu.
Cand era Matei mic la fel, eu disperata..sa nu ia jucaria vreunui copil..sa nu il loveasca.. si in scurt timp a devenit pampalaul parcului.
Acum ii las pe amandoi sa faca fix ce vor. Se lupta cu alti copii..ok..vedem care pe care (pana cand nu se lasa cu bataie ca sa nu zic sange rad )
Ai mei sunt si foarte protectori cu jucariile lor, mai ales cel mic. Victor vrea si alte jucarii care nu sunt ale lui..acum si in acest moment. Daca reuseste sa le "castige", bravo lui.. Cu tipete, cu incercari "puternice" si pana acum fara palme/ pumni/ tipete rele.
Mai intervin celelalte mamici (cele pe care nu le cunosc daca suntem in parc) dar vad ca intervin mai mult de ..bun simt ca mare lucru nu fac.
Si ce sa fac? Sa frustrez copilul ca nu are voie ca nu e a lui (asta daca nu reusesc sa conving celalalt copil sa i-o dea) si atunci cand vine altu' sa o ia pe a lui sa il conving sa i-o dea?!
Nu frate..sa se descurce cum poate foarte fericit
O da bine.. nu o ia..asta e..e cu puterile lui nu cu interventia mea

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 3 luni
E: 10 ani, 7 luni

05.09.2012 3:27     citat 

Daca nu are ceva la schimb si daca copilul respectiv chiar nu vrea sa dea jucaria, nu il las sa se roage de el...ii explic..ii atrag atentiasi ii amintesc ca si el procedeaza la fel cand nu vrea sa dea la altul si ii aduc aminte cum se simte el acum..si cum s-ar fi simtit acel copil cand nu i-a dat el putin jucaria lui. Functioneaza de cele mai multe ori.
Insa niciodata nu ma rog de ei(ma refer aici la copii pe care nu ii cunoaste) sa dea la altii jucariile.
Daca acel copil care i-a cerut-o stie sa-l convinga si sa si-l faca prieten inseamna ca merita, daca nu, asta e. Nu am dreptul asta sa-i selectez partenerii de joaca.

sus

Denunta
luara

Copii

06.09.2012 10:34     citat 

Nici eu nu-i selectez partenerii de joaca. O face ea mai bine ca mine. Si la gradi am vazut ca are deja anumiti colegi de care e mai atasata. Dar nici n-o las sa se joace cu copii care arata dubios sau sint dubiosi parintii, asta vis-a-vis de parc. Ca m-am saturat de boli, mai ales ca la mine imediat ia si al doilea. Jucarii cu ea in parc nu iau niciodata. Mergem la tobogan, la leagan, o duc acolo unde nu trebuie sa iau dupa mine toata casa. Ii iau jucarii cand mergem undeva in afara casei cateva zile. Deocamdata n-am avut altercatii cu alti copii, banuiesc ca totul e inainte.
Referitor la cum educa unii sau altii copiii, cand n-aveam copii ma uitam si eu mirata la mamicile care erau cu copiii isterici si nu puteau nicidecum sa-i linisteasca. Acum nu mai judec si nu ma mai dau cu parerea, pentru ca vad si eu ca sint situatii diferite. unii copii intr-adevar sint mai alintati, altii in schimb poate plang ca-s obositi, poate se simt rau, poate li-i foame. Acum cand mai am si ieu situtii cand sint pur si simplu disperata ca nu pot sa-i linistesc, altfel privesc lucrurile. Ca o mama are un copil mai linistit, mai introvertit, iar al meu e mai energic, mai iute, asta inca nu inseamna ca al ei e mai educat decat al meu. lucrurile trebuiesc privite relativ. Acum inteleg si eu ca e usor sa judeci, dar e mai greu sa faci.
Deci chiar nu ma intereseaza ce zic ceilalti, ca ei n-au cum sa stie mai bine ca mine ce se intampla cu copilul meu.

sus

Denunta
Byu

Copii

06.09.2012 3:31     citat 

Luara la fel eram si eu inainte cand nu aveam copii, cand vedeam alte mame care nu faceau fata la crizele de tipete sau plans ale copiilor.
Nu stiu care din voi va mai amintiti ca va povesteam de fetita vecinilor care era f rea cu Iulian si il chinuia anul trecut. Acum e exact invers, fetita s-a marit si intelege, iar Iulian e la varsta in care mai greu imparte si supara copiii mai mici.
Off parca mai intelege, dar in ultimul timp este atat de irascibil, se trezeste deseori plangand, il dor maselele de sus ultimile 2 de numa. Are niste toane f nasoale, dar asta e, trece si perioada asta.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 3 luni
E: 10 ani, 7 luni

06.09.2012 4:43     citat 

Da, Bianca, eu imi amintesc! rad . Ptr ca asa era si David pe-atunci....si incercam sa-ti explic ca nu tine de educatie acele faze, fiind si eu in aceeasi situatie. Asa cum ai vazut ca ei i-a trecut, asa ii va trece si lui Iulian.
Arata-i ca esti mereu acolo, ca il intelegi si ca il sustii chiar si cand are crizele astea de personalitate.Nu il certa ca da palme, ci explica-i la infinit ce inseamna asta, ca pe acel copil il doare. Aminteste-i ca si pe el l-a durut cand s-a aflat in situatia asta. Zi-i asta chiar daca ti se pare ca vorbesti la pereti.
Tu tre sa fii mereu de partea lui chiar si cand face lucruri rele (rele ptr noi adultii, dar nu grave, insa ei nu percep raul,ei imita, ei fac dreptate in felul lor, dar cand vor mai creste vor intelege consecintele actiunilor lor).
Acum e o perioada derutanta pt ei, nu trebuie sa-i derutam si noi mai mult decat sunt deja
Te va rasplati din plin ptr atitudinea calma si controlata a ta, mai tarziu. trag cu ochiul sarut

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 12 ani, 10 luni
AURA MARIA: 10 ani, 4 luni

08.09.2012 8:55     citat 

La multi ani de Sf.Maria Mica celor care isi sarbatoresc azi ziua de nume!

sus

Denunta
Byu

Copii

08.09.2012 11:30     citat 

Multumim, la fel si voua La multi ani!!!!

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 8 luni
T: 8 ani, 4 luni

10.09.2012 1:31     citat 

buna...fetelor, e careva dintre voi care are sterilet ?
dr gine mi-a recomandat acum , la control, aplicarea steriletului...sincer niciodata nu m-am gandit la aceasta metoda contraceptiva, dar analizand comparativ cu pilulele, ma gandesc ca decat sa ingerez hormoni zilnic, si sa ma stresez sa-mi aduc aminte in fiecare zi sa-mi iau pilulele, poate ar fi o solutie mai buna aplicarea unui sterilet....
citind pe net, vad pareri pro si contra... prostit ochi peste cap

sus

Denunta
luara

Copii

10.09.2012 2:03     citat 

Si mie mi -sa recomandat, dar dupa ce mai creste Lucas, a zis ca daca des il iau in brate si e greu risca sa-mi cada sau sa se desprinda si atunci nu mai are nici un folos

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

12.09.2012 8:59     citat 

Buna mamici,

De data aceasta nu mai risc zambet Am vorbit cu ginecologul si la recomandarea lui, imi va instala steriletul (daca totul e ok) in cele 48 de ore dupa nastere, daca nu, cu siguranta dupa cele 6 saptamani .

Doream sa va intreb ce lapte dati micutilor vostri ?! . Saptamana aceasta venim in Ro si nu prea am idee de marcile existente pe piata.

Aici folosim Nidal Novaia 3 de la Nestlé (echivalentul lui NAN 3 in Ro) , in formula lichida.

Multumesc sarut

sus

Denunta
luara

Copii

12.09.2012 9:32     citat 

Ralu eu la noi n-am gasit in forma lichida, stiam de la verisoara mea care e in Italia ca este si la ei formula lichida. Tot ce gasesti aici e praf si trebuie dizolvat. Gaseti si Nan, si Nativa, si de la alte firme. Recomandarea mea este sa cumperi din farmacie. La ei e pastrat mai bine. Noi cu LP din hipermarket am avut surpsize neplacute cu Ana. Era LP in termen, dar pastrat gresit si a fost urat de tot. Eu, de obicei, cumpar de la Sensib*lu, Helpn*et sau Do*na. Sint retele mari si au cam de toate. Diferenta de pret fata de hipermarket e de 2-5 lei la cutie, functie de farmacie. Dar cel putin eu sint mai linistita sa cumpar de la ei.

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 8 luni
T: 8 ani, 4 luni

12.09.2012 12:55     citat 

formula lichida gasesti la noi P*armalat, Prima Crescita de la 1 la 3 ani....eu asta i-l dau Sofiei...se gaseste doar in carrefour***-uri si real***-uri...
eu ma gandesc serios la un sterilet, doar ca mi-e teama de instalarea lui...mi-a zis dr ca doare doar ca o intepatura...am vazut ca unele se pun sub anestezie....desi au trecut 2 copii prin vaginul meu, acum mi-e frica de o intepatura scot limba
mai vedem...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: