· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Capitolul 242
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Capitolul 242     
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

12.09.2012 1:39     citat 

Carmen iti face anestezie locala si am inteles ca e ok.
Problema e ridicarea de greutati, inclusiv copilul. La tin inca sint destul de mici si de ridicat o sa-i mai ridici. Exista acel risc sa cada steriletul, adica el nu iese dar se misca din locul unde trebuie sa stea. Tu stai linistita ca esti protejata si poti avea surprize sa nu fie chiar asa. Eu de asta am amanat, ca pana la urma o sa-mi pun.
In plus trebuie facute analize sa nu ai ceva pe acolo, chiar si o predispozitie la candida nu este chiar ok, cu sterilet mai usor faci infectii vaginale. Neaparat iti face si papa ca sa se asigure ca nu ai probleme. In orice caz asa trebuie facut inainte de a pune steriletul.
Eu am terorizat-o pe doctorita mea cu intrebari, pentru ca mama la vremea ei a avut mari probleme de la sterilet. Si doctorita a fost foarte ok, mi-a explicat totul detaliat.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 3 luni
E: 10 ani, 7 luni

12.09.2012 4:08     citat 

Eu am sterilet de la 6 saptamani de la nasterea celui de-al doilea copil. Aplicat fara anestezie, am simtit o durere cateva secunde, intr-adevar, dar nu f mare. De fapt incepuse sa ma doara un ovar ca si cum mi-ar veni menstruatia. Sunt 2 ani de cand mi-am pus steriletul si e ok pana acum zambet. Dupa montare mi s-a zis sa iau No-spa atatea zile cat ma doare(dar nu mai mult de 7 zile) si 3 zile augmentin(alaptam). Am simtit disconfort pana spre seara, dar de a doua zi doar usoare dureri ca de menstruatie,care m-au tinut doua zile, deci din a treia zi am fost ok.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

12.09.2012 4:10     citat 

Buna, fetelor!
Am avut si eu sterilet dupa ce am nascut prima data, a fost ok, nu m-a durut cand mi l-a pus, organismul meu l-a acceptat usor, doar ca am avut in primele luni niste menstruatii mai abundente...oricum vreau si acum sa-mi pun, nu mai risc, vorba lui ralu......oare se poate si fara sa-mi vina ciclul?Ca la primul sterilet mi-a spus sa vin in ultima zi de ciclu, cand inca mai sangerez putin, ca se pune mai usor...

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

12.09.2012 4:14     citat 

Aha, de la 6 saptamani......vreo anumita marca, sau cel recomandat de ginecolog? Pe cati ani?

Sincer, mi se pare cea mai potrivita metoda de contraceptie, si eu ma tem de pilule, ca am o prietena care de la pilule s-a facut foarte mare..plus ca daca uit sa le iau, e nasol..

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

12.09.2012 10:54     citat 

Nu stiu ce marca e jenat . Dr l-a ales. E pe 10 ani al meu

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

12.09.2012 11:08     citat 

Merci de raspuns, fetelor sarut !

Cristina, cel mai bine, zic eu, e sa te sfatuiesti cu ginecologul . Mie, de ex, mi-a recomandat Mirena, intrucat am sangerari inainte de cm si un ciclu foarte abundent.

Sincer ezit, deoarece am citit intr-o brosura ca un anumit procentaj din femeile care au instalat un sterilet hormonal, nu vor mai avea menstruatie.Si atunci ma intreb daca e sanatos sa nu mai ai menstruatie?... sa nu duca la alte necazuri in timp..e totusi o forma de curatare a organismului, nu ?!

Iar cel din cupru, contrar Mirenei, cauzeaza dureri pronuntate si sangerari abundente trist... E drept ca fiecare organism reactioneaza diferit, dar ....confuz

Ma gandeam direct la legatura trompelor si dupa ce am meditat indeajuns, am ajuns la concluzia ca nu merit, corpul meu nu merita supus acestei interventii ...nu acum...

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 8 luni
T: 8 ani, 4 luni

13.09.2012 8:53     citat 

mie dr mi-a zis ca atunci cand alaptezi, si inca nu ti-a venit cm, ti-l poate pune oricand...daca ti-a venit cm, at ti-l pune doar in timpul menstrei....

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

14.09.2012 5:27     citat 

da, exact KRMNn, ai dreptate. Eu alaptam si nu aveam cm..si chiar daca aveam,nu conta trag cu ochiul , dar m-a intrebat la cate ore alaptez si daca alaptez exclusiv.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

15.09.2012 7:12     citat 

Si eu vreau sa-mi pun sterilet, probabil de luna viitoare tot dupa un set de investigatii cum a spus si luara, papanicolau, eco, si ce mai tb, mi-a explicat ginecoloaga. Cel pe care il recomanda ea e tot pe 10 ani. Nici eu nu mai risc, momentan iau pilule contraceptive permise in alaptare. Nu prea sunt eu de acord cu pilulele, cum spunea krmn ingerezi o gramada de hormoni.

ralu eu ii dau lui Iulian Nan 4 de la Nestle, se impaca foarte bine cu el.
V pup ca mi se agita gazutza in brate sarut

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 7 luni
Andra Diana: 10 ani, 3 luni

20.09.2012 7:17     citat 

Buna dimineata!
nu am mai scris de ceva timp. Am scris ieri un mesaj, dar nu a aparut, am mai incercat o data si nu a mers. Mai incerc acum si sper sa mearga.
Noi suntem bine, crestem impreuna si parca prea repede. Prea repede trece timpul asta. Daria a inceput scoala, clasa 0. Didi a inceput gradinita. Foto sunt pe FB. Amandoua sunt tare incantate de noile indeletniciri. uimitor este ca Didi, la 2 ani ai ei, stie sa-mi povesteasca de la gradi. Daria avea 5 si nu reusea sa-mi spuna ce-au facut. rad Avantajul de a avea o sora mai mare este evident la Didi. zambet
Cu metoda de contraceptie: e stresul meu cel mai mare. Nu am fost de scord cu ligaturarea trompelor (acum imi pare rau), nu iau pilule si steriletul nu ma convinge deloc. Asa ca folosim sfantul prezervativ si suntem f. f. atenti. Sper sa nu am surprize. Sotul e de acord sa faca o interventie in sensul asta, dar la ce finante avem acum nu ne permitem. asa ca asteptam vremuri un pic mai bune. Oricum, stilul nostru de viata in acest moment e el insusi un contraceptiv f. bun . ochi peste cap
Va pup si va citesc mereu. sarut

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

20.09.2012 2:42     citat 

E bine ca suportati prezervativul.Noi nu l-am putut suferi deloc...nu simti nici o placere cu caciulita aia scot limba jenat

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 7 luni
Andra Diana: 10 ani, 3 luni

20.09.2012 3:36     citat 

Ba, eu as spune ca un prezervativ bun face lucrurile mai placute. jenat

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

20.09.2012 3:48     citat 

Subscriu. E mai mult o chestie de perceptie, daca uiti ca e acolo intre..... un prezervativ, nu e nici o problema. Pana la urma depinde de fiecare in parte.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

24.09.2012 12:20     citat 

sageata sageata sageata Capitolul 243

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: