· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012 (5)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012 (5)     
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

23.08.2012 10:45     citat 

----------
Tania3 a scris:
Nu te supara mataluta pe prostuta de mine , dar nu inteleg ceva prin alaptatul din ora in ora, daca l-ai practica sau il practici( nu am inteles prea bine ai vrea sa faci asta sau chiar faci asta) spre binele cui sau in detrimentul cui ?
...
Faza a doua , omuletu bea acum intre 120 si 150 ml lapte si doarme noaptea de la 2100-22.00 pana dimineata la 5-6, ma declar extrem de multumita de realizare!

----------

Uite, Tania, ca exemplu, Iulia a dormit asta-noapte de la ora 23 la 6.15 (fara nici o trezire pt supt), cand a mancat, apoi kk, a dormit apoi pana pe la 8, iar a supt (deci la mai putin de 2 ore) si apoi somn pana la 10. Apoi iar a supt pe la 11 (deci la 3 ore) si apoi n-am mai fost atenta la ore, dar pot sa le notez, ca sa vezi ca alaptat la cerere nu e neaparat exces de zel si nici copilul nu e agatat permament de san ca o maimuta.
Stiu ca n-ai vrut sa o faci, dar presupunand niste lucruri despre mine, nu mi-a picat bine. Nu sunt erou, nu sunt cu tzatzele pe afara 99% din timp, nu ma neglijez in favoarea alaptarii obsesive, sunt o simpla femeie care isi hraneste si alinta odrasla si care e, asa cum stie si simte, alaturi de puiul ei. Asa stiu eu, asa fac si o fac cu drag si cu responsabilitate, la fel ca majoritatea mamelor. Chiar nu e absolut nimic anormal. Iar tu, daca ii dai LP, nu esti mai putin mama decat mine, nicidecum. Si eu am picat in plasa cu LP cand Matei avea vreo 4 luni, la fel, intr-o seara aveam impresia ca nu-i ajunge laptele. Asta a fost primul pas. La 8 luni deja nu mai alaptam. trist Acum am citit mult, mai sunt si fetele pe care stiu ca ma pot baza in caz ca mai apare vreo tentatie sau vreo 'justificare' a mea de a incerca cu LP. Stiu ca ele sunt aici, gata sa-mi fie sprijin daca ma impotmolesc. Stii ce mult face lucrul asta? La ele ma gandesc de fiecare data cand imi simt sanii goi, cand suge si parca nu se mai satura si in alte circumstante descurajante. Faptul ca stiu ca exista cineva care a alaptat cu succes si e dispus sa ma ridice si pe mine, e extraordinar. Asta ma tine mult deasupra, ca si cum as avea niste pasi pe nisip inaintea pasilor mei, ca si cum cineva puternic ar vasli impreuna cu mine. zambet

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

24.08.2012 10:23     citat 

salutare, am tot citit si citit postarile voastre deoarece vreau sa ma documentez cat mai mult despre acest subiect, urmand sa nasc destul de repede si mi-a venit o intrebare in cap: bunicile noastre si strabunicele, ca pe vremea aceea se alapta, aveau ele timp sa stea cu copilul zi si noapte sa-i dea san si sa mai faca si treburile din gospodarie? deci mie mi se pare ca uneori se duce la extrem acest concept de alaptare, mai am timp sa studiez pana voi naste, dar tare ma indoiesc ca voi rezista psihic sa stau non stop cu copilul la san

sus

Denunta
duke_meadows

24.08.2012 11:01     citat 

alaptatul la cerere nu inseamna sa stai cu sanul in gura copilui tot timpul.
alaptatul la cerere nu inseamana ca la primul scancet sari calare pe copil si-i indesi sanul in gura.
alaptatul la cerere inseamna ca , atunci cand bebele semanaleaza ca ii este foame, sa il hranesti.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

24.08.2012 11:08     citat 

duke un raspuns scurt si la obiect, merci

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

24.08.2012 11:29     citat 

----------
duke_meadows a scris:
alaptatul la cerere nu inseamna sa stai cu sanul in gura copilui tot timpul.
alaptatul la cerere nu inseamana ca la primul scancet sari calare pe copil si-i indesi sanul in gura.
alaptatul la cerere inseamna ca , atunci cand bebele semanaleaza ca ii este foame, sa il hranesti.
----------

Perfect de acord, DAR alaptatul la cerere, are nevoie, din partea mamei, de o extraordinara disponibilitate, flexibilitate, prezenta si supunere a regulilor create de bebe, cel putin in primele luni de viata.
Sunt de parere ca atunci cand ai doi, trei copii pe langa, treburi gospodaresti si absolut nici un ajutor, este nevoie de o buna organizare luand in calcul atat necesitatile bebelui cat si a celorlalti membrii....
Sa nu uitam ca si mamele sunt fiinte umane, nu roboti, si haideti sa recunoastem, se poate ajunge la depresii urate (firesti de altel), care nu ar aranja nicidecum familia, nici copii, ba din contra ...

Deci DA, dpmdv este necesar, la inceput, alaptatul liber, la cerere, care evident va tine cont de ritmul bebelui lent (sau nu) de adaptare la mediul de viata, dar care mai apoi sa fie ghidat catre ore de masa o idee mai bine fixate si permisive !

sus

Denunta
duke_meadows

24.08.2012 11:46     citat 

[quote="ralu-mada]..., are nevoie, din partea mamei, de o extraordinara disponibilitate, flexibilitate, prezenta si supunere a regulilor create de bebe, cel putin in primele luni de viata.[/b]
![/quote]

toate astea sunt necesare in 'meseria' de mama in genere si nu doar in ceea ce priveste alaptarea/hranirea. trag cu ochiul
imaginea conturata aici , cum , ca mamele care alapteaza la cerere sunt niste muieri isterice, care isi vantura tatele oricum si oriunde si se iau cu mainile de cap, este nu doar gresita ci si rau voitoare.
ma dau de exemplu de yummy mummy foarte fericit as pune si poze , da mi-e ca las nemaritate fetele singure ....

sus

Denunta
JuliaSM

24.08.2012 12:01     citat 

Eu am 4 copii, pe ultimii doi ii alaptez in tandem, la cerere, nu am niciun ajutor, rufele mi-s la soare si copiii nu cer mancare, pentru ca le dau inainte sa li se lungeasca urechile de foame, e si casa curata, mai am si un business pe care il execut tot de acasa si mai citesc in timpul liber (haha, da, am si timp liber...) ...si as mai povesti, dar cred ca deja va ia cu ameteala. cool

Nu-s supermom, fac ce-mi vine sa fac natural, pentru familie si pentru copiii mei si ne simtim bine asa cum e, pentru ca stim care ni-s prioritatile. Si,da, ma mai si laud cu asta, cand am ocazia... socat rad Se poate, daca se vrea.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

24.08.2012 12:08     citat 

----------
duke_meadows a scris:

toate astea sunt necesare in 'meseria' de mama in genere si nu doar in ceea ce priveste alaptarea/hranirea. trag cu ochiul
...
----------

depinde foarte mult de context trag cu ochiul (si aici intra inclusiv transformarile hormonale, emotionale si tot ce implica o sarcina)
eu cred ca acest subiect se ia prea mot-à-mot si se pierde esentialul zambet

----------
JuliaSM a scris:
se poate, daca se vrea....
----------

daca ne-am cunoaste personal, poate ar fi altfel ...virtual insa, permite-mi sa nu-ti acord credibilitate !
asta asa ca raspuns interventiei tale, nu ca ar conta parerea mea trag cu ochiul

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 5 luni

24.08.2012 1:04     citat 

----------
roxy_xyz a scris:
salutare, am tot citit si citit postarile voastre deoarece vreau sa ma documentez cat mai mult despre acest subiect, urmand sa nasc destul de repede si mi-a venit o intrebare in cap: bunicile noastre si strabunicele, ca pe vremea aceea se alapta, aveau ele timp sa stea cu copilul zi si noapte sa-i dea san si sa mai faca si treburile din gospodarie? deci mie mi se pare ca uneori se duce la extrem acest concept de alaptare, mai am timp sa studiez pana voi naste, dar tare ma indoiesc ca voi rezista psihic sa stau non stop cu copilul la san
----------

depinde de bunica, strabunica
dar nu prea poti sa spui ce e specific speciei noastre uitandu-te la bunica, strabunica
cum spuneam, depinde de ele, de ce rol social aveau in comunitate
daca erau sarace alaptau ca n-aveau ce sa faca, pe cat posibil la cerere
trebuiau sa-si termine treaba rapid si cel mai bun truc, cea mai buna metoda de-a impaca un copil, in ciuda a ceea ce propune publicitatea e sa-i dai tzatza rapid, linistesti pruncul si dupa sa te iei cu munca

strabunica omului meu a avut 15 prunci, nascuti acasa, dar a avut si slugi in casa, banuiesc ca ea nu s-a stresat prea mult
oricum la 15 prunci imi luam si io doica

rad

ca sa ai corect in minte ceea ce e specific speciei noastre tre sa te uiti nitel mai incolo in istoria omenirii

in perioada cand inca eram vanatori-culegatori
vrei sa-ti povestesc astia cum faceau cu pruncii?

si sa stii ceva, niciodata mamele astea alaptatoare, la semnal nu duc la extrem nimic
copil prin natura sa e extrem, solicita mult
cel putin in primele zile, saptamani, luni, ani

primii 2 ani de viata ai copilului reprezinta cca 2 % din intreaga sa viata si sunt cei mai importanti, determinanti pentru intreaga sa viata

stiind asta, cred ca oricum, chiar devenind "extreme" mamelor n-ai cum sa le reprosezi nimic, poti cel mult doar sa te inclini, niciodata nu poti sa le reprosezi ca au facut prea mult

din fericire nu e cazul sa o faci, pentru ca natura, Dumnezeu ne-a creat astfel incat noi sa fim capabile sa raspundem solicitarilor copiilor nostri, sa le dam acestora raspunsuri pozitive atunci cand individualizam si care sunt nevoile lor reale fara sacrificiu

nu suntem nici macar curajoase cand o facem, doar SUNTEM.

te provoc sa cauti definitiile sacrificiului, curajului si vei vedea ca nu suntem deloc nici una, nici alta, doar ne urmam pe noi, copiii nostri intr-o dulce imbratisare. suntem una, ne mulam asupra nevoilor nou-nascutului nostru total, desavarsit.

si nu impotriva noastra ci fiind cu noi, fiind cu nou-nascutul nostru.

toate transformarile hormonale care au loc in noi, in timpul sarcinii, dupa sarcina ne conduc inspre acest proces si a lupta impotriva acestui proces poate sa fie traumatizant, pentru mama si copil

din aceasta lupta, rezistenta pe care mama o opune copilului se nasc mai tarziu depresiile, starile depresive
din aceasta lupta, rezistenta, opresiune pe care mama o exercita asupra copilului se nasc mai tarziu copiii cu probleme, adultii cu diverse psihoze.

a te abandona copilului inseamna a te inalta impreuna cu acesta, a te introduce in dansuri ale starilor de suflet, a te extazia, inseamna a simti ca plutesti, pasesti pe apa asa cum numai sfinti sa o faca

da, da, e multa exaltare in ceea ce citesti tu aici zambet
sunt semnele reale ale unei psihoze, singura psihoza non patologica pe care noi femeile ne-o putem permite, psihoza port-partum

psihoza care dispare, treptat, care-si desface straturile pe masura ce copilul creste, isi creaza Eu-ul, in jurul a doi ani

pana atunci suntem intr-un dans in doi, trei, patru sau mai multi.

si ne bucuram, o luam ca pe o binecuvantare a vietii, ne sustinem copilul si-l privim, ii zambim, ii asteptam primul ras cristalin , il primim cu bucurie, emotie, lasand ca timpul pentru o clipa sa se opreasca

sus

Denunta
JuliaSM

24.08.2012 1:24     citat 

----------
ralu-mada a scris:

----------
JuliaSM a scris:
se poate, daca se vrea....
----------

daca ne-am cunoaste personal, poate ar fi altfel ...virtual insa, permite-mi sa nu-ti acord credibilitate !
asta asa ca raspuns interventiei tale, nu ca ar conta parerea mea trag cu ochiul
----------

rad Daa, stiu ca sunt de poveste... Unii din noi, insa, mai credem in povesti. trag cu ochiul

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

24.08.2012 1:32     citat 

----------
JuliaSM a scris:

rad Daa, stiu ca sunt de poveste... Unii din noi, insa, mai credem in povesti. trag cu ochiul
----------

frumoasa intelepciune, din pacate, tot ireal imi suna prostit

sus

Denunta
gazzella

Copii

24.08.2012 1:33     citat 

roxy_xyz

http://casa-dintre-copaci.blogspot.ca/2...cesar.html

n-am mai avut timp sa actualizez, ca eram mult prea prinsa
peste zi mai si cos si mai si zugravesc, cand nu alaptez pruncul, si-mi mannac timpul pe forumuri sau FB scot limba

dar cred ca-i momentul sa actualizez
dar acum dispar ca s-a trezit pruncul, pe mai incolo, cand o sa pot zambet

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.08.2012 2:02     citat 

----------
ralu-mada a scris:
----------
JuliaSM a scris:

----------

frumoasa intelepciune, din pacate, tot ireal imi suna prostit
----------

Nu ca m-ai crede pe mine, dar e chiar adevarat ce poveste Julia!Suna ireal dar ... este real!Sti si tu ca uneori viata bate filmul trag cu ochiul

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

24.08.2012 2:49     citat 

Aveti dreptate cand sputeni ca alaptatul la cerere nu este chiar ceea ce intelege multa lume pe aici. Dar realitatea este, ca 80% din mamele cu care vorbesc considera alaptatul la cerere "bagatul tatei in gura copilului la orice scancet". Si toate ma luau in suturi ca de ce dau copilului mancare la ore. Nu-i dadeam sin dupa regimul care-l vroiam eu, dar am reusit destul de repede sa-mi dau seama cand vrea san, cand scanceste ca vrea sa ma simta, sau cand viseaza ceva. La Ana a fost mai usor. Manca relativ repede si din ambii sani, apoi dormea 3 ore fara probleme. Cu ea puteam face totul prin casa. Am crezut ca si la Lucas va fi asa usor, dar de unde. Un lenes. Sugea incet, adormea la san, trebuia sa-l mai gadil un pic sa se trezeasca sa manance. Daca nu-l trezeam, pai in 30 de minute tipa si iar cauta san. Si asa chiar nu aveam cum sa stau dupa el, in 2 saptamani eram terminata. Ziua dormea des si numai cate 15-30 de minute. dormea noaptea, dar folos din asta nu era, ca eu doar atunci puteam face ceva prin casa. Drept urmare ziua trebuia sa stau cu el la gat permanent, iar noaptea in loc sa ma odihnesc sa fac mncare, sa spal, sa calc. Asa ca am luat fraiele in maini. Nu-l lasam sa-mi foloseasca sanul pe post de suzeta, il mai gadilam, sa se trezeasca, ca sa-si aminteasca ca trebuie sa manance. Usor, usor, a inceput sa doarma mai mult, ca era mai satul. Dupa somn mai lung si foamea era alta, incepuse sa manance mai bine. Si pana la urma l-am adus incet incet la gerim cu mancare la 2 3 sau 4 ore. Cand si cum.
Deci ideea este, ca foarte mult depinde de copil. Doi am si-s complet diferiti, si la mancare, si la dormit, la tot. Daca as fi facut cum imi cerea el, ma termina in 2 luni.
Or explicati mai clar, ca alaptatul la cerere, inseamna alaptatul atunci cand copilului ii e foame, nu cand el doar plange. Ca plansul poate fi din diverse cauze. Numai ca treaba asta mule mamici o omit. Si se arunca isterice asupra altora care altfel inteleg conceptul de alaptat la cerere.

sus

Denunta
gazzella

Copii

24.08.2012 3:56     citat 

----------
citat:
Or explicati mai clar, ca alaptatul la cerere, inseamna alaptatul atunci cand copilului ii e foame, nu cand el doar plange. Ca plansul poate fi din diverse cauze. Numai ca treaba asta mule mamici o omit. Si se arunca isterice asupra altora care altfel inteleg conceptul de alaptat la cerere.
----------

alaptarea la cerere, semnal se face atunci cand Maria Sa Pruncul o cere, orisicand, chiar si 20 de ore din 24.

vestea buna e ca astfel se securizeraza copilul, creierul sau e vesnic ok, hodinit, nu intra in tilt, si foarte probabil n-o sa faca colici.
o alta veste buna e ca alaptarea asta la cerere, semnal nu dureaza o vesnicie
cca 2,3,4,5 ani, iar pe parcursul acestor ani copilul trece de la 20 de ore din 24 la a cauta mama din pasti in craciun, inspre finalul celor cinci ani chiar nu mai e figura de stil ("din pasti in craciun")

si io n-am suzete in casa, dar nici nu-s pe post de suzeta, is pe post de ceea ce trebuie sa fiu, furnizoare de placere, relax a pruncului

plansul copilului e din cauza absentei sanului (absenta desavarsita sau san oferit rar)
copiii crescuti in societatile asa zis primitive, cele care se apropie cel mai mult de populatiile de vanatori-culegatori nu plang niciodata si sunt alaptati cand acestia solicita, la cel mai mic semnal

restul sunt inchipuirile lumii moderne :)

in concepul de alaptare la cerere nu exista jumatati de masura, nu exista c-o fi foame sau moft, exista doar ca pruncul la san isi gaseste seninatatea si punct

si nu e niciodata gresit sa-i oferi (un tu generic) pruncului sanul la cel mai mic semn de discomfort

si n-ar trebuie sa existe nicio teama in asta

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: