· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012 (5)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012 (5)     
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

24.08.2012 4:20     citat 

Pai succes si sa fii sanatoasa! Se pare ca degeaba am irosit 5 minute. Ma duc la copilul meu, nu ma cjeama sa-i dau sin, dar si daca-l imbratisez asa, fara sa ceara, nu cred ca-i fac rau.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.08.2012 4:54     citat 

----------
BMel a scris:
Ar trebuie sa va fie rusine dar stiu ca nu va e asa ca iarasi...no comment.
----------

Acesta este primul atac al celor antialaptare la cerere.

----------
BMel a scris:
Sunteti unele care credeti ca numai cum voi faceti e bine, uneori am impresia ca sunt pe www.inchizitie.com,
Si apropos de polemici Carmen, 3 ore de alaptat???? Vlad " e mare si intelege"??? Vladut era cu tulburari de comportament dinaintea sarcinii, ce crezi ca simte oare in sufletel si crede in mintiuca lui oricum confuza cand va vede imbratisate 3 ore, timp in care el se uita la desene sau cine stie ce face.
Daca tot "nu intram in polemici" dar improscam cu noroi. :(
----------

Cu ce improscat Carmen cu noroi?Ca a vorbit despre copilul ei mai mare!!!

----------
adrianaBuc a scris:
rog mamicile obsedate de alaptare sa nu mai scrie aici decat daca au sfaturi - care sa le fie cerute! Ce draq nu intelegeti ca fiecare face ce e mai bun pentru sine si familia proprie?! Eu v-am mai spus sa va vedeti de drum daca nu puteti sa scrieti fara sa jigniti si fara sa va dati de mame bune!
----------

surprins ... asa tam nesam!

quote="adrianaBuc"][b]Esti exagerata si obsedata de bagatul tatei in gura copilului[/b]![/quote]

mai caut?

----------
BMel a scris:
----------
Kurai_Lucy a scris:
trist
pacat ca cititi doar printre randuri.in loc sa cautati sa va ganditi putin la ce vi se spune si sa cantariti, ca poate nu aveti dreptate 100% in toate, mai bine va imbufnati, va enervati, si ne puneti la zid.
este normal si corect ca fiecare parinte decide cum isi creste copiii.
dar problema voastra (general vorbind, a voastra a tuturor care sariti ca arse cand vi se sugereaza ca gresiti), problema voastra cea mai mare nu este ce faceti -ca nu este o tragedie pana la urma, -ci faptul ca v-ati pus ochelari de cal, va limitati la ce stiti voi si punct.nu sunteti deschise la alte informatii.si cu asta aveti doar de pierdut.

p.s. nu sunt o mama obsedata de alaptare.dar nu voi mai scrie oricum.
----------

Nu draga mea, voi sunteti cele care sariti ca arse daca cineva nu face cum faceti voi, ia citeste-ti in urma mesajul dedicat mie si copilasilor mei, eu v-am rugat doar sa ma scutiti de informatiile voastre pretioase, dobandite cu atat caracter. Faptul ca ti-ai crescut copilasii nicidecum nu-ti da dreptul sa o faci pe cealalta de cacao si mai sa si sugerezi ce copilarie grava ar avea copilasii ei.
Si da, ar trebui sa-ti fie rusine, pacat ca nu-ti este. trist
De fapt celor ca si tine si C nu va e nicidecum, ati cam trecut de mult acea bariera, va considerati atotstiutoare si mesajele vostre suna 90% repros si lectie nicidecum sfaturi bine intentionate, precum ar trebui sa fie mesajele postate pe acest site.
----------

cum adica si-a crescut Lucy copilasii nicidecum???? De ce sa-i fie rusine???

si nu mai caut nimic. ca e jenant deja.

[quote="luara"]Aveti dreptate cand sputeni ca alaptatul la cerere nu este chiar ceea ce intelege multa lume pe aici. Dar realitatea este, ca 80% din mamele cu care vorbesc considera alaptatul la cerere "bagatul tatei in gura copilului la orice scancet". Or explicati mai clar, ca alaptatul la cerere, inseamna alaptatul atunci cand copilului ii e foame, nu cand el doar plange. Ca plansul poate fi din diverse cauze. Numai ca treaba asta mule mamici o omit. Si se arunca isterice asupra altora care altfel inteleg conceptul de alaptat la cerere.[/quote]

Cui sa i se explice Luara? Ca in momentul cand s-a incercat (reciteste mesajele lui Lucy, NU sunt deloc jicnitoare) a fost intampinata cu "obsedata", "copii crescuti nicidecum" (nu inteleg si BMel si-a luat jucariile si a plecat), "sa-ti fie rusine". Deci? Pentru cine sa explice?

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

24.08.2012 5:13     citat 

----------
luara a scris:
Pai succes si sa fii sanatoasa! Se pare ca degeaba am irosit 5 minute. Ma duc la copilul meu, nu ma cjeama sa-i dau sin, dar si daca-l imbratisez asa, fara sa ceara, nu cred ca-i fac rau.
----------

daca de mic a fost incurajat in a nu cere decat "de foame" atunci ma indoiesc ca acum ar cauta sanul, iar in cateva luni de acum inainte se va intarca "singur", daca intre timp nu vei "pierde" tu laptele :)

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.08.2012 5:26     citat 

----------
gazzella a scris:
----------
luara a scris:
----------

daca de mic a fost incurajat in a nu cere decat "de foame" atunci ma indoiesc ca acum ar cauta sanul, iar in cateva luni de acum inainte se va intarca "singur", daca intre timp nu vei "pierde" tu laptele zambet
----------

gazzella, baietelul luarei nu mai suge de mult, parca de pe la 2 luni cand de oboseala / extenuare luare a adormit cu el in brate (ceva de genul) si era sa cada peste el si ...

----------
luara a scris:
E usor sa comentezi pe forum, e usor sa arunci cu noroi, dar e mai greu sa iei deciziile corecte pentru copiii tai si e si mai greu sa gasesti echilibrul atunci cand ai mai multi copii.
Si pe aceasta cale, vreau sa mentionez, ca sint binevenite orice opinii, mai ales de la mame cu mai multi copii, dar sa fie opinii, nu acuze.
Iar pe cele doar cu un copil, le rog sa se mai gandeasca inainte sa-si scrie parerea despre cum e sa cresti doi sau trei. E diferit, e greu, e si frumos.
Ma rog, nu fiecare a avut posibilitate, sau sanatate, sau dorinta de a face mai mult de unul. Nimeni nu sta sa analizeze de ce aveti cate unul, e strict problema voastra, dar daca nu stiti cum e, nu veniti cu idei cu alptatul si altele. Incercati sa aveti grija de al doilea, si in acelasi timp sa dormiti ca sa faceti lapte pentru primul si sa mai aveti grija si de familie, si de casa. Fiecar femeie isi face regimnul ei functie de copii, una reuseste sa alapteze la cerere fiecare 20 de minute, alta nu face fata, ca pur si simplu cade din picioare.
Eu am tras de mine sa alaptez de cate ori vrea Lucas, sa nu dau LP. Dar cand intr-o noapte am adormit cu copilul la san si era sa cad pe podea cu tot cu copil, am zis gata, asa nu se poate. Nu vreau sa ajung la spital bolnava din cauza oboselii, sa nu pot avea grija de copiii mei.
----------

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

24.08.2012 6:54     citat 

aa, inteleg zambet

mi-a scapat trist

si eu de vreo 2 ori era s-o scap pe bendis din maini, dormeam cu ea pe fotoliu, foarte obosita, incercam s-o alaptez acolo ca sa nu-l trezesc pe felix
si am avut caderea aceea, trasarirea aceea puternica, ca o cadere in somn,
m-am speriat si dupa am cautat sa nu mai ajung in situatii critice
poate am stat mai putin pe forumuri, nu mai retin, dar m-am odihnit

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 8 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 6 ani, 8 luni

24.08.2012 7:30     citat 

mamaaaa.....in ce s-a transformat topicul asta!
pana mai ieri era cam pustiu...acum e ring de box trist
si eu am alaptat la cerere...pentru ca asa am simtit ca e bine... si am avut multe probleme si temeri...si cu ajutorul lui Dumnezeu le-am depasit pe toate...si am alaptat pana acum o luna...si a fost intradevar minunat!
nu zic ca ar fi fost mai putin minunat daca faceam altfel... fiecare incearca sa faca cum crede ca e mai bine!

cred ca s-au zis destule...cine a citit si a vrut sa inteleaga, a inteles cu siguranta!

sunt aici multe mamici pe care eu le indragesc si as vrea sa le citesc postarile in continuare...dar daca se continua pe tonul asta...nu va mai dura mult si nu o sa mai scrie nimeni...si asa forumul e mai mult pustiu...

stiu ca nu are nici o legatura cu subiectul...dar, zau! ar trebui sa fim superfericite ca avem copii sanatosi, alaptati sau nu! mi-e atat de mila de parintii lui BIBI!
plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

25.08.2012 7:08     citat 

----------
ralu-mada a scris:
----------
JuliaSM a scris:
se poate, daca se vrea....
----------

daca ne-am cunoaste personal, poate ar fi altfel ...virtual insa, permite-mi sa nu-ti acord credibilitate !
asta asa ca raspuns interventiei tale, nu ca ar conta parerea mea trag cu ochiul
----------

Sa-ti amintesc cata credibilitate iti acorda TIE altii?
http://www.parinti.com/modules.php?name...&start=107

Tot ca raspuns interventiei tale, nu ca ar conta parerea mea. scot limba

(si pentru cine isi face griji din cauza mea si cu ce-mi petrec timpul liber foarte fericit: suntem la mare, vremea s-a facut urata intre timp, Mona si sotul dorm inca, si eu am avut timp de facut sapaturi pe forum scot limba).

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

25.08.2012 8:35     citat 

----------
Christa a scris:

Sa-ti amintesc cata credibilitate iti acorda TIE altii?
http://www.parinti.com/modules.php?name...&start=107
----------

rad , asa e....ma gandeam ca din mesajele acelea (si persoanele care le-au scris), TU (cel putin ) ai inteles ca sunt doar rautate...mai ales TU care stai si despici fiecare topic al acestui forum, imi citesti mesajele, imi vezi familia sau ( sa raman in ton cu altii ) imi urmaresti best(sellerul) trag cu ochiul ( si tot ca paranteza, nu ca EU sau ALTII ar avea ceva de dovedit, dar daca tot ai intervenit, e firesc sa ma exprim, nu-i asa rad ?)

repet, haideti sa ridiculizam situatia (sau interlocutorul) de dragul audientei sau al placerii, sau mai stiu eu al carui lucru ..asta, atunci cand nu avem altceva mai bun sau constructiv de spus !
Dumnezeule exclamatie

ps :ca si fapt divers, nu ca te-ar interesa, cred ca e prima data, cand intr-adevar, simt din partea ta o rautate pe care nu o inteleg si care nu cred ca isi avea locul aici ochi peste cap

ma gandesc: oare chiar iti da satisfactie ?

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

25.08.2012 8:48     citat 

da luara asa este fiecare copil e diferit si conteaza si asta enorm.

in ce ma priveste, am observat ca acest alaptat la cerere si a fi disponibil pt copil mereu conteaza si asta, enorm.am procedat diferit la cei doi copii, si vad o diferenta enorma in ce priveste independenta, increderea in sine, siguranta de sine.citisem despre asta demult si imi parea greu de crezut.cea mare era vesnic agatata de mine.consider ca am fost o mama destul de stresata mai ales in primele luni.nu alaptam in public asa ca atunci cand fata plangea, ma chinuiam sa ii ofer biberonul cu ceai (pe care il refuza) si fugeam acasa sa ii dau san.cand plecam de acasa ii lasam lp. lp abia daca bea 20 ml si ala il voma imediat dupa.dar dupa multe insistente totusi de pe la 4 luni jumate a acceptat si lp.(dovada ca daca insisti suficient, se poate).din fericire, nu mi-am pierdut laptele, am alaptat pana la 10 luni cand s-a intarcat singura brusc, in timpul unei bronsite cand nu a mancat si baut aproape nimic cateva zile.dupa acele cateva zile, si-a revenit, si am vrut sa ii ofer iar sanul.(de ce sa i-l mai ofer la 10 luni, cand ea nu il mai dorea? asa simteam.) a fost degeaba.
ok la bebe nr 2 deja eram hotarata sa procedez total altfel.asa ca nu am cumparat lp si biberoane, nimic.cand altii imi spuneau, "vai si daca nu o sa ai lapte?" dar de ce sa nu am?! am alaptat la cerere, deci.oriunde si oricand.mia-m depasit pudoarea si prejudecatile, am gasit metode, si am alaptat.si a fost minunat.pt cele ce cred ca asta inseamna ca am stat cu tata in gura copilului non stop, total gresit.da, au fost momente (se numesc pusee de crestere).daca in timpul asta am oferit mai mult timp si atentie celei mici in detrimentul celei mari? da.asa este. sunt momente cand se intampla asta.stiam si inca dinainte de nastere, am plecat pe ideea ca gelozia este o emotie pe cat de puternica, pe atat de normala si fireasca.si trebuie sa o tratam ca pe un lucru firesc si de inteles.da, au fost momente cand ore intregi trebuia sa ma ocup doar de cea mica.dar au fost si multe momente cand am mers la zoo sau la pescuit sau la plimbare, afara, in natura, cand bebelina cea mica sugea si apoi dormea cate 4-5 ore in carut.si atunci atentia mea, a noastra, era 100% pt fiica cea mare.si da, a inteles.desi avea doar 4 ani pe vremea aia, a inteles.
am avut si eu momente de oboseala, epuizare, etc.pt ca aveam 2 copii, si niciun ajutor.pt ca a doua nastere la mine a inseamnat o cezariana, si dupa ce am ajuns acasa din maternitate a trebuit sa ma ocup singura de copii.si mai apoi si de casa si de toate.si ma trezeam din ora in ora sa alaptez, daca asa dorea cea mica.la 2 saptamani dupa nastere am ramas singura acasa cu fetele.sotul s-a intors la serviciu.la 2 saptamani dupa nastere o puneam pe cea mica in wrap si mergeam la gradinita dupa cea mare.zilnic.si gateam si faceam de toate.asa cum puteam.a fost foarte greu, dar asta a fost.
nu sunt obsedata de alaptare.ca sa clarific.la 6 luni eram hotarata s aii introduc celei mici lp, la masa de seara, ca sa doarma noaptea.pt ca nu mai rezistam sa ma trezesc tot la o ora-doua. ei si fata a refuzat total. total.ok, mergem inainte, am zis.ce sa fac?!a mai trecut o vreme, la 9 luni deja eram epuizata din toate punctele de vedere, cu nervii praf, hai s amai facem o incercare cu lp.cumparam iar lp, biberoane care imita sanul, canuta cu cioc, de toate.nici o sansa.a acceptat canuta cu cioc, cu apa, in niciun caz cu lapte. si asta a fost.nici in ziua de astazi nu accepta niciun fel de lapte, oricum i l-ai da.au incercat si altii, crezand ca exagerez.i-au dat cu lingurita, cu cana, etc.degeaba.
am alaptat-o pana la varsta de 14 luni. am intarcat-o eu pt ca asa am dorit eu, pt mine.simteam ca nu mai rezist.ca simpla concluzie, tot asa se trezeste noaptea.asa e somnul ei, de cand era in burta.se trezeste, se foieste, o cere pe mami.nu accepta pe nimeni altcineva atunci.sa o iau in brate, sa o mangai, chiar daca nu o mai alaptez, tot asa se trezeste, tot asa ma solicita.asta nu vreau sa sune ca un regret ca am incetat alaptatul, pt ca nu e.asa e ea.si tot asa s-ar fi trezit noaptea si cu lp si oricum.
nu vreau acuma sa sune povestea mea ca si cum m-am sacrificat sa o alaptez atata si acuma ma laud. a fost intr-adevar in unele momente extrem de dificil, nu ma consider vreo eroina sau ceva dar sunt eu ,multumita in sinea mea ca nu am renuntat la primul hop. si nici la al doilea, sau al treilea.
dar sa revin la ce povesteam despre independenta copilului care este "alintat si rasfatat".acel copil caruia i se ofera sanul, sau bratele mamei, atunci cand cere.acel copil care primeste atentie si dragoste atunci cand o cere.
fiica-mea cea mare a fost crescuta (sau cel putin am incercat s ao cresc, la inceput) dupa program, dupa temerile ca daca a supt acum o jumate de ora si a regurgitat, cum sa ceara acuma iar, nu se poate asa ceva....etc etc.este fricoasa si nesigura pe ea ceva de speriat.muncim la chestia asta, cate putin, cu pasi mici.
cea mica e total altfel.stiu ce veti spune, conteaza si firea.da, asa e e.dar conteaza si ceea faci.daca am pus-o la 7-8 luni pe covor, a inceput sa exploreze.sa mearga in 4 labe, apoi sa se ridice in picioare tinandu-se de mobile, apoi sa faca pasi, etc.sa se catere.nu a mers cu mult mai devreme ca sora-sa, cea mare a mers la 15 luni, cea mica la 14.dar cea mica se aventureaza peste tot, se catara, mai ceva ca cea mare.e mai sigura pe ea.cade, se ridica.pleaca la joaca prin casa, isi cauta de lucru, si vine ocazional la mine (fie ca sunt in aceeasi incapere sau in alta) si imi arata cu ce se joaca "uite mami".apoi pleaca, imi face cu mana, tai mami! si se duce.
si povestea ar putea continua mult si bine.dar sper ca m-am facut inteleasa.si daca ma bag in discutii aici la voi la bebelusi este pt ca nu ma pot abtine atunci cand o mamica care mai are copii deci nu e fara expereienta declara ca vrea s aii faca program bebelusului de 2 saptamani.ca nu are chef sa se trezeasca din ora in ora pt acel bebelus de 2 saptamani.ma revolta foarte tare si trebuie sa intervin.chiar daca supar , jignesc, ofensez.chiar daca voi ma goniti.nu consider ca am scris cuvinte jignitoare catre nimeni, si voi continua sa postez atunci cand consider ca am ceva de zis si vreau sa zic.poate din 100 de persoane care citesc ceea ce postez eu (pt ca sunt si persoane care nu posteaza, dar citesc, sunt persoane care vor citi poate mai incolo, in cautare de informatii, si care, ca si mine, prefera sa citeasca discutii si polemici si experiente reale in loc de articole prin reviste), ei bine daca din 100 de persoane, macar una va medita asupra a ceea ce am scris, scopul a fost atins.am facut o diferenta.a contat.
si daca tu adriana sau altele considerati mesajele mele ofensatoare, nu aveti decat sa ma denuntati.
trag cu ochiul

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 3 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 4 luni

25.08.2012 3:28     citat 

mamaaaaaaaaaa da ce-i aici? nu va schimb capitolul pana nu schimbati subiectul de discutie........

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

25.08.2012 6:07     citat 

----------
ralu-mada a scris:
ps :ca si fapt divers, nu ca te-ar interesa, cred ca e prima data, cand intr-adevar, simt din partea ta o rautate pe care nu o inteleg si care nu cred ca isi avea locul aici ochi peste cap?
----------

Aceeasi rautate am simtit-o si eu din partea ta in mesajul adresat lui JuliaSM, pe care intamplator o "cunosc" mai bine decat pe tine (si tu pe ea), si faptul ca ai pus un " trag cu ochiul " la sfarsitul afirmatiei tale fata de ea nu "indulceste" deloc spusele tale.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

25.08.2012 6:21     citat 

----------
Christa a scris:

Aceeasi rautate am simtit-o si eu din partea ta in mesajul adresat lui JuliaSM, pe care intamplator o "cunosc" mai bine decat pe tine (si tu pe ea)...
----------

zambet cum spui tu...evident este faptul ca fiecare poate percepe mesajele mele (sau ale alteia) intr-un sens diferit, dupa propriul caracter, propriile valori, notiuni, principii, samd...
din fericire, NU suntem la fel...altfel n-am mai putea evolua (asta pentru cine isi doreste) exclamatie

afirmatia ta, oricum, nu imi incalzeste scepticismul...dar relax, chiar nu am nevoie de convingeri...a fost o simpla perceptie si atat trag cu ochiul

sus

Denunta
wildrose

Copii
Mihai: 16 ani, 1 luna
Amarilis: 7 ani, 8 luni

25.08.2012 9:53     citat 

Hai ca schimb eu subiectul de discutie rad
Fata mea nu mananca si eu nu stiu ce sa fac...cred ca nu mai am mult si o iau pe aratura...mi-am propus sa fiu calma si-am fost, am lasat-o usurel, am facut pauze...inca mai am o urma de rabdare, dar nu multa ochi peste cap
Somnorici multumesc de incurajare, aveam nevoie si-a contat sarut
Sa revenim...poate-mi dati un sfat, o idee ca eu nu mai stiu ce sa fac...am incercat cu legume, mai supa, mai pireu,tot felul de texturi, apoi am incercat cu fructe, ia o lingurita si a doua nu mai e chip...i-am dat si bucatele, le baga in gura si le scoate...i-am dat si piersica intreaga, o linge un pic si gata...sau musca o bucata, o tine un pic in gura si-o scuipa...si nu mai vrea...si am 3 saptamani de cand incerc...
Maine ii iau cereale...sa vedem, poate am noroc... ochi peste cap

Si cred ca si a mea randunica are un puseu de crestere ca se trezeste noaptea cum nu se rezea cand era micuta micuta...mi-am auzit vorbe ca din cauza ca nu mananca mancare si nu-i mai ajunge laptele meu...asa sa fie oare?!

sus

Denunta
wildrose

Copii
Mihai: 16 ani, 1 luna
Amarilis: 7 ani, 8 luni

25.08.2012 9:55     citat 

Cry_styna felicitari pentru sarcina sarut (cu intarziere jenat )

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani

25.08.2012 10:12     citat 

Pusee de crestere au indiferent daca deja mananca sau nu.
Dar e inca foarte mica, eu zic ca te stresezi inutil; poate ca inca nu i-a venit vremea pentru diversificare. Las-o pe lapte in continuare si din cand in cand ofera-i si mancare - sau mai degraba lasa-i la indemana, vedea ea daca manaca sa nu. Are atata vreme pentru mancat (si) altceva in afara de lapte...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: