· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012 (5)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012 (5)     
dodosasha

Copii
S
P

25.08.2012 10:26     citat 

Rose, ca alla zic si eu. E inca (foarte) mica pentru "mancat" adevarat. Deja a gustat chiar multe la 6 luni si 3 sapt! Are timp. Lasa-i timp. Mananci cu ea la masa? Adica in acelasi timp toti la masa?
O idee: pune pe o farfurie cateva legume fierte la abur si manca tu. Ea la masa. Daca chiar ii e timpul pentru mancat va intinde manuta. Va molfai, va stroici intre degetele, va duce si la gura. Azi un pic, maine doua picuri zambet si tot asa. Pana la 1 an laptele e baza. Chiar si dupa inca o perioada buna. E alaptata la san sau LP?
Oricum NU te stresa. NU o stresa zambet

sus

Denunta
wildrose

Copii
Mihai: 16 ani, 1 luna
Amarilis: 7 ani, 8 luni

26.08.2012 8:05     citat 

E alaptata.
Incerc sa nu ma stresez...am incercat multe in ideea ca va manca totusi ceva...m-am gandit ca poate nu-i place un aliment si am incercat altceva, dar nu merge...
Intinde manuta si baga in gura, dar mai mult de o lingurita, o bucatica nu mananca...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

26.08.2012 8:56     citat 

----------
wildrose a scris:
Fata mea nu mananca si eu nu stiu ce sa fac...cred ca nu mai am mult si o iau pe aratura...mi-am propus sa fiu calma si-am fost, am lasat-o usurel, am facut pauze...inca mai am o urma de rabdare, dar nu multa ochi peste cap
----------

Eu zic ca ti-a trecut prea repede rabdarea. scot limba Facusem candva un "rezumat" al incercarilor mele, si ca sa nu scriu din nou tot, iti dau link-ul:
http://www.parinti.com/modules.php?name...491#442491
Daca-l citesti, vei putea intelege de ce-mi suna atat de familiar ce ai scris tu. rad Mona e nascuta pe 13 iulie 2006, deci cand am scris mesajul avea aproape 8 luni. Ce am scris acolo de supa ca "n-as da din biberon", vreau sa mentionez ca nici nu am facut-o. Si merele si perele pe care le aveam atunci in congelator nu le-a mai mancat. rad Piure de cartofi a mancat efectiv foarte tarziu, piure de morcovi pe la 3 ani, cand il facusem de fapt pentru altceva si s-a infipt in el de credeam ca raman fara. foarte fericit La ea am constatat ca a fost consistenta de vina, efectiv nu ii placeau piureurile, cand am inceput sa-i dau bucatele de cartofi pe care le baga ea singura in gura a fost ok.

Intre timp are zile in care mananca doar cat o vrabiuta, si alte zile in care mananca de sparge (cele din urma mai rar, firesc foarte fericit), insa cu greutatea (si cu inaltimea, de altfel) e perfect in grafic, si asta desi, nascuta fiind cu 4010 g, la un an cantarea abia 8250 g (in acel moment laptele meu predominand si diversificarea schiopatand rau de tot) si gurile rele ar putea spune ca laptele meu a fost doar apa chioara. scot limba La un an alunecase la limita de jos a graficului, pediatrul ne-a chemat peste 3 luni la un control, dar nu a efectuat nicio presiune asupra mea (stiu ca asta e de multe ori o problema in Romania!), a spus doar ca trebuie sa aruncam un ochi pe greutate, si daca iese cumva din grafic va trebui sa vedem ce facem, insa la control a fost perfect multumit, si acum Mona e la percentila de 50.

sus

Denunta
adrianaBuc

26.08.2012 9:40     citat 

wild, si Natalia a facut figuri la mancare in primele saptamani. Eu am inceput sa ii dau cate ceva de la 5 luni jumate (mult spus sa ii dau, doar sa puna pe limba ceva piureu de legume, de fructe). Nasol era ca ea nu luase deloc in greutate de o luna jumate, stagnase si in inaltime, a fost si trecerea brusca de la LM la LP, si pediatrul mi-a recomandat sa incep sa introduc alimente astfel incat sa ajung la carnita/ ou cat mai curand. Sa zic ca de vreo saptamana imi mananca binisor piureul de legume (azi ii dau prima oara carnita), dar pana acum ma luau toate caldurile cand venea ora mesei. Mai dai timp. Cand am inceput LP eram disperata ca nu vrea sa manance iar pediatrul mi-a spus ca perioada de adaptare a bebelusului e cam de 1luna-1luna jumate la fiecare modificare majora in alimentatie si sa ii dau timp - a avut dreptate; acum papa LP binisor (e o luna jumate de cand ii dau LP).

Ultima modificare efectuata de catre adrianaBuc la 26.08.2012 9:42, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

26.08.2012 9:42     citat 

----------
dodosasha a scris:
----------
gazzella a scris:
----------
luara a scris:
Pai succes si sa fii sanatoasa! Se pare ca degeaba am irosit 5 minute. Ma duc la copilul meu, nu ma cjeama sa-i dau sin, dar si daca-l imbratisez asa, fara sa ceara, nu cred ca-i fac rau.
----------

daca de mic a fost incurajat in a nu cere decat "de foame" atunci ma indoiesc ca acum ar cauta sanul, iar in cateva luni de acum inainte se va intarca "singur", daca intre timp nu vei "pierde" tu laptele zambet
----------

gazzella, baietelul luarei nu mai suge de mult, parca de pe la 2 luni cand de oboseala / extenuare luare a adormit cu el in brate (ceva de genul) si era sa cada peste el si ...

----------
luara a scris:
E usor sa comentezi pe forum, e usor sa arunci cu noroi, dar e mai greu sa iei deciziile corecte pentru copiii tai si e si mai greu sa gasesti echilibrul atunci cand ai mai multi copii.
Si pe aceasta cale, vreau sa mentionez, ca sint binevenite orice opinii, mai ales de la mame cu mai multi copii, dar sa fie opinii, nu acuze.
Iar pe cele doar cu un copil, le rog sa se mai gandeasca inainte sa-si scrie parerea despre cum e sa cresti doi sau trei. E diferit, e greu, e si frumos.
Ma rog, nu fiecare a avut posibilitate, sau sanatate, sau dorinta de a face mai mult de unul. Nimeni nu sta sa analizeze de ce aveti cate unul, e strict problema voastra, dar daca nu stiti cum e, nu veniti cu idei cu alptatul si altele. Incercati sa aveti grija de al doilea, si in acelasi timp sa dormiti ca sa faceti lapte pentru primul si sa mai aveti grija si de familie, si de casa. Fiecar femeie isi face regimnul ei functie de copii, una reuseste sa alapteze la cerere fiecare 20 de minute, alta nu face fata, ca pur si simplu cade din picioare.
Eu am tras de mine sa alaptez de cate ori vrea Lucas, sa nu dau LP. Dar cand intr-o noapte am adormit cu copilul la san si era sa cad pe podea cu tot cu copil, am zis gata, asa nu se poate. Nu vreau sa ajung la spital bolnava din cauza oboselii, sa nu pot avea grija de copiii mei.
----------

----------

HAi ca nu sinteti sanatoase. DAca erati pe aici la inceputuri ati fi stiut ca baiatul meu a fost alaptat pana pe la 5 luni. Si da am pierdut laptele, dar l-am pierdut din cauza unui mare stres. Am scris pe aici la acel moment. Cu Lucas am avut mai mult lapte decat cu Ana si initial credeam ca ma tine sa-l alaptez macar pana face 1 an, dar n-a fost sa fie. Si nu era din cauza ca n-am vrut eu.
Voi intrati pe aici, doar asa cand vi se pare ceva ca e pe masura voastra si incepeti sa faceti mistouri. Mai scuti-ma. Sa nu ziceti ca jignesc, pentru ca de data asta chiar meritati sa fiti jignite. Ajunge cu stigmatizarea. Nu mai impartiti mamele in proaste si destepte, bune si denaturate, dedicate si indiferente. MAme proaste, denaturate si indiferente sint doar alea care-si abandoneaza copiii sau ii cresc ca pe niste animale. Nicidecum vreuna de pe acest forum. N-am intalnit din astea. DAca sinteti atat de dedicate si corecte, nu mai aratati cu degetul. Stiti vorba aia "hotul striga hotul". Nu ne mai obositi cu povesti din carti, cat sinteti de ideale. Sintne toate mame, va facem datoria de mama asa cum putem, cum consideram corect, cum ne spune instinctul. Sintem in sec 21 avem destula informatie si de la medici, si din carti, etc. Nu exista oameni perfecti, toti fac greseli si fiecare e diferit. Ce e bun pentru un copil, nu e neaparat bun pentru altul. Ajunge.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 8 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 6 ani, 8 luni

26.08.2012 9:57     citat 

fiindca aici am observat: [b]La multi ani, Lucas! [/b]cand a trecut acest an, Luara?
sa fie sanatos si fericit, si voi impreuna cu el! sarut

wild, multumesc pentru urari! sarut sarut sarut

nici Mi nu amancat prea bine pana la un an, tzitzi a fost baza...restul asa incetisor...in schimb mananca acum...tot ce prinde! zambet sarut

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 3 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 4 luni

26.08.2012 10:22     citat 

Capitolul urmator: : sageata sageata MINUNILE ANULUI 2012 -6

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 3 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 4 luni

26.08.2012 10:25     citat 

va rog sa continuati aici ce dispute mai aveti...in capitolul nou vreau sa discutam pe alte teme.....

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 5 luni

26.08.2012 4:39     citat 

----------
wildrose a scris:

Fata mea nu mananca si eu nu stiu ce sa fac...cred ca nu mai am mult si o iau pe aratura...mi-am propus sa fiu calma si-am fost, am lasat-o usurel, am facut pauze...inca mai am o urma de rabdare, dar nu multa ochi peste cap
Somnorici multumesc de incurajare, aveam nevoie si-a contat sarut
Sa revenim...poate-mi dati un sfat, o idee ca eu nu mai stiu ce sa fac...am incercat cu legume, mai supa, mai pireu,tot felul de texturi, apoi am incercat cu fructe, ia o lingurita si a doua nu mai e chip...i-am dat si bucatele, le baga in gura si le scoate...i-am dat si piersica intreaga, o linge un pic si gata...sau musca o bucata, o tine un pic in gura si-o scuipa...si nu mai vrea...si am 3 saptamani de cand incerc...
Maine ii iau cereale...sa vedem, poate am noroc... ochi peste cap

Si cred ca si a mea randunica are un puseu de crestere ca se trezeste noaptea cum nu se rezea cand era micuta micuta...mi-am auzit vorbe ca din cauza ca nu mananca mancare si nu-i mai ajunge laptele meu...asa sa fie oare?!
----------

vorbele io le-as da la o parte
pe fetita nu as mai stresa-o deloc cu mancarea
clar nu e ea pentru diversificare, poate e pentru autodiversificare

eu cu primii 2 asa am procedat, cu al treilea la fel, intentionez sa-l las hapt ritmul lui, astept sa apuce el de pe masa

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: