· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (6)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (6)     
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 11 ani, 3 luni
Robert Gabriel: 7 ani, 2 luni

07.10.2012 11:23     citat 

Nu stiu ce sa mai.zic, bebe vomita si nan anti reflux. dr zice ca sar putea sa fie alergic la proteina laptelui de bava asa ca ma trecut pe aptamil pepti. La supermarket nu am gasit asa ca am luat aptamil 1. dupa 2 mese fara probleme la a 3 - a a varsat tot laptele. Pana la urma am gasit la farmacie laptele recomandat. sa vedem cum o fi cu el. sambata dimineata am fost cu el ia luat sange din vena testul ige de aletgie. cred ca o iau razna.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

07.10.2012 5:08     citat 

multumesc fetele pentru primire,
noi suntem in acomodare zambet, ne amintim cum este sa ai un pui mic in casa zambet
am si eu o intrebare: si la bebeii vostrii li s-a exfoliat pielea? lui i se cojeste pielea la incheieturi si pe burtica, e normal?

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 14 ani, 8 luni
Sebastian : 9 ani, 5 luni
Sabrina Petronela: 7 ani, 3 luni

07.10.2012 9:26     citat 

alinuta, multa sanatate si muuuulta rabdare...o sa treceti peste asta si o sa va bucurati de zile mai bune alaturi de printisor, sunt sigura...dar pana atunci, incearca sa te linistesti si sa te odihnesti si tu, ca sa ai energie pozitiva pentru bebe
roxy, bine ai venit, e un dulce bebele tau....la Sabrina i s-a cojit tare pielea la incheieturi, dar a trecut repede cu ulei de migdale dulci-il gasesti la plafar...e un proces normal de curatare, toti trei copiii au avut cojite

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

08.10.2012 9:59     citat 

Alinuta, dar se simte rau? Plange tare? sughite mult? Nu te amari asa de rau, o sa treaca, poate e reflux gastro-esofagian, poate nu i s-a maturizat inca aparatul digestiv..Poti sa il asezi pe un plan inclinat (cred ca ti s-a recomandat deja), sa ii dai sa manance in pozitie mai mult verticala, sa il ridice des sa regurgiteze.
Roxi, si eu tot cu ulei de migdale am uns-o cand i s-a dus pielea, dupa ce am nascut-o. Tot cu ulei de migdale am dat-o si pe cap, cand facuse cruste.

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 3 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 4 luni

08.10.2012 1:11     citat 

cristina...ma amuz de cate ori vad poza ta de profil......

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 11 ani, 3 luni
Robert Gabriel: 7 ani, 2 luni

08.10.2012 5:45     citat 

Piperus a nascut axi la 10.30 , bebe ate 2750 g.abea astept sa vad minunea mami . eu si bebe suntem in spital de duminica seara, a stat la perfuzii pt ca era un pic deshidratat, inca nu stiu de ce voma de atata timp, suntem iar pe nan anti reflux si sper ca msine sa plecam acasa

sus

Denunta
ksde2000

Copii

08.10.2012 5:46     citat 

multumim de vesti alinuta....sanatate multa

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

08.10.2012 8:58     citat 

multumesc frumos de raspuns, atunci asteptam sa treaca si la noi zambet, o sa ma duc sa caut si eu ulei de migdale, cam cat este o sticluta?
la primul nu imi aduc aminte sa se fi cojit si de aceea mi s-a parut tare ciudat zambet
alina sanatate multa, sa va faceti bine si sa treceti peste aceasta perioada dificila
pupici si o seara faina

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 3 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 8 luni

08.10.2012 9:10     citat 

Avem doua proaspete mamici, SAilor si Piperus. Sa va traiasca printesele, sa fie sanatoase si norocoase! Va asteptam cat mai repede printre noi cu pozici sarut sarut sarut

Alinutaaa, imi pare rau ca aveti probleme cu lapticul, sper sa se rezolve cat mai repede si sa gasiti formula ideala pentru gagalice.Sfaturi nu pot sa dau ca nu am avut probleme similare cu niciunul.

Piele aspra am avut si noi si tot uleiul de migdale sa traiasca. La plafar se gasesc sticlute mici deobicei, eu am luat de pe net la 100ml de la aromashop si e foarte bun calitativ.

Noi suntem pe final de raceala, sper sa fi scapat si sa nu mai avem surprize. A fost un pic dificil sa ii am pe amandoi sincronizati.

sus

Denunta
ksde2000

Copii

09.10.2012 9:53     citat 

bine ca a trecut mihaela.......tre sa mai raceasca si ei...ce sa le faci.....noi inca n-am scapat de mucisori...vad ca tot asa o ducem..degeaba pun ser si aspir ca tot fornaie.....dar nu tuseste nu face febra.....doar muci

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

10.10.2012 8:27     citat 

neata fetele, se pare ca am facut mastita la sanul drept, am incercat ieri toata ziua sa-l pun la san dar tot nu s-a desfundat canalul, l-am pus si pe sot sa traga in speranta ca poare reuseste el dar tot nimic, nu stiu ce sa mai fac, astazi m-am muls cu pompa si a iesit de pe canal niste secrectii ca de infectie dar tot nu s-a eliberat trist, ceva sfaturi aveti si pentru mine?
si Stefi fornaie pe o nara si i-am scos ceva mucisori astazi mergem la controlul pe care l-am avut inclus de la clinica unde am nascut, sunt curioasa ce o sa ne spuna.
pupici tuturor, sa aveti multa sanatate si o zi frumoasa

sus

Denunta
adrianaBuc

10.10.2012 8:32     citat 

roxy, compresa calduta si foaie de varza zdrobita, incercat sa mulgi. Atentie daca faci febra; daca da, fuguta la medic.

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 3 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 8 luni

10.10.2012 10:43     citat 

Roxy, am avut si eu cu Teea in mai multe randuri, se simte asa un canal mai intarit si doare. Compresele cu varza zdrobita m-au ajutat f mult si pune gagalicea mai des la sanul respectiv, chiar daca ai impreisa ca nu il deblocheaza, punandu-l repetat o sa ii dea drumul. La noi asa a functionat. Daca faci febra, asa cum zice Adriana, repejor la dr. Tinem pumnii sa se rezolve repede.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

10.10.2012 10:45     citat 

Offf Roxy, eu am facut mastita in ambele alaptari . Sunt de parere ca trebuie sa consulti doctorul..cu cat mai repede, cu atat mai eficient. Din pacate, daca este o mastita in adevaratul sens al cuvantului, nu va disparea fara tratament ( antibioterapie /oral, pentru a distruge bacteria cauzatoare infectiei si golirea periodica a sanilor prin alaptare (de preferat) sau pompare ). Nu iti face griji, poti continua alaptarea micutului pe durata infectiei (si a tratamentului), deoarece orice bacterie va fi distrusa de sucurile digestive ...
Eu am ameliorat durerea cu paracetamol, consumul crescut de lichide si folosirea aplicatiilor reci la nivelul sanului dureros.
Ah..si desi nu-i evident, odihna cat incape zambet

exclamatieexclamatie (tocmai am citit mesajele precedente : adriana si gonzo zambet )
Mastita trebuie diferentiata de blocarea canalelor sanului, deoarece in ultimul caz nu este necesar tratamentul cu antibiotice, in timp ce mastita adesea, dar nu intotdeauna, necesita tratament cu antibiotic

Alinutza, imi pare rau sa citesc ca va confruntati cu regurgitarea. Poate ti s-a spus deja in maternitate, secretul este pozitia corecta (capul ridicat deasupra nivelului stomacului) in timp ce papa si, dupa fiecare masa (chiar in timpul hranirii), eliminarea aerului din stomac...
In rest, grija la cantitatea de lapte (tot ce mananca in plus, va scoate afara) .

In cazul in care medicul decide ca regurgitarea vine din cauza relaxarii muschilor care controleaza orificiul de trecere dintre esofag si stomac, este deja reflux si va trece pe masura ce creste, cand i se regleaza organismul.

Sunt si tetine speciale anti-reflux ( Avent)... sunt foarte bune, noi le-am incercat !

Poate in spital ii va face ph-metria esofagiana si se va gasi cauza sigura a problemei ...
Sanatate multa si tie, curaj !

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

10.10.2012 3:35     citat 

roxy, vezi si aici de masitta si tratament: http://www.parinti.com/modules.php?name...c&start=87

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: