· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (6)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (6)     
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

11.10.2012 8:31     citat 

multumesc fetele pentru sfaturi, m pus cat mai mult gagalicea la san, am fost si la clinica unde am nascut ca au consiliere pe parte de alaptare si m-a muls tipa dar tot fara efect, este un canal care nu vrea sa se desfunde sub nici o forma. De ieri m-au trecut pe antibiotic cefalexim, il pot alapta pe bebe doar ca ma sperie febra, uneori nu nici 4 ore si fac din nou, iau paracetamol astazi am masat cat am putut dar parca nu mai suport durerea. Vroiam sa intreb: este adevarat ca nu pot alapta daca am temperatura peste 39 asa mi-a spus o tipa ca i-a recomandat doctorita ei.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

11.10.2012 8:51     citat 

----------
roxy_xyz a scris:
este adevarat ca nu pot alapta daca am temperatura peste 39
----------

De ce, oparesti copilul? scot limba
E important pentru tine, mai ales daca ai febra, sa bei destul, dar in rest nu e nicio interdictie!

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 11 ani, 3 luni
Robert Gabriel: 7 ani, 2 luni

12.10.2012 10:17     citat 

multumesc tuturor pt gandurile bune si sfaturi
ralu nu stiu ce e aia ph-metria si nu i-au facut asa ceva. analize de sange, ecografie care a iesit normala si o perfuzie. pozitie anti reflux, adica tot timpul ridicat cam la 30 grade.
nu am inteles daca copii au pana la urma gust cand sunt asa de mici, tot am impresia ca nu-i place acest nan anti reflux. dr zice ca e posibil ca e foarte diferit si sa incerc cu humana anti reflux. deocamdata il introduc treptat, o sa va spun peste cateva zile cum este, acum e mult prea devreme....
roxy nu stiu ce sfat sa-ti dau sper sa se rezolve si sa poti alapta.
bebe are coji in cap, are asa ca o crusta si daca dai cu unghia se ia.....emma sta numai cu mana pe capul lui sa le adune, zice ca bebe are frimituri in cap surprins rad cu ce sa-i dau?? dupa baie i-am dat cu putin ulei si pe cap

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

12.10.2012 10:41     citat 

----------
aalliinnuuttaa a scris:

ralu nu stiu ce e aia ph-metria si nu i-au facut asa ceva. ...
----------

Masurare (cu ajutorul unei sonde introduse printr-o nara (dupa anestezie usoara) pana in partea de jos a esofagului ) si inregistrare in maniera continua, timp de mai multe ore, a pH-ului esofagului inferior. Cealalta extremitate a sondei se termina printr-o fisa legata la un aparat exterior, care inregistreaza masuratorile (aciditatea stomacului). Si toate astea in scopul de a gasi asa numita boala de reflux gastroesofagian BRGE si a i se administra tratamentul potrivit !
Lui D i-am facut la 9 lunite...

bebe are coji in cap, are asa ca o crusta si daca dai cu unghia se ia..

Banuiesc ca sunt crustele de lapte...si in acest caz, ai doua posibilitati care la noi, cel putin, au functionat foarte bine : uleiul de masline sau uleiul de migdale dulci (ambele organice, presate la rece).
Eu il aplicam pe scalp, de obicei seara si ii masam usor, dupa care il lasam sa actioneze peste noapte. Dimineata urmatoare ii spalam cu sampon pentru bebelusi (pana in prezent am folosit doar Mustela) si in cateva zile crustele au disparut..
Succes!

Roxy, ma gandeam ca daca e cu adevarat mastita, vei trece pe antibiotic ! O sa treaca repede, nu iti face griji. Paracetamolul si compresele reci pe mine m-au ajutat foarte mult in durere !
Bafta !

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

12.10.2012 10:48     citat 

ralu merci de explicatie, nu i-au facut asa ceva
pe bebe l-am dat pe cap cu ulei de la sanosan o sa vad daca sunt imbunatatiri daca nu i-au din uleiul recomandat de tine. a 2-a zi dimineatza trebuie spalat pe cap????

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

12.10.2012 10:57     citat 

a 2-a zi dimineatza trebuie spalat pe cap????

eu asa am facut (la recomandarea pediatrului) si am obtinut rezultate excelente ...

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

12.10.2012 11:16     citat 

Alinutsa eu cred ca te ajuta mai bine uleiul de migdale. Gasesti in orice Plafar, mie mi s-a parut infinit mai bun decat cel de la Sanosan.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

12.10.2012 11:42     citat 

merci merci ralu si luara, o sa tin minte

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

12.10.2012 12:36     citat 

Eu o masam cu ulei de migdale inainte de baie, cam cu o ora, sa aiba timp sa inmoaie cojitele. La baie o dadeam cu sampon (noi folosim Weleda, dar nu conteaza ce folosesti) si ii frecam capul cu o periuta de par. O prietena folosea pt copilul ei o periuta de unghii. In cateva zile, maxim o saptamana, s-au dus toate crustele.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

12.10.2012 1:06     citat 

aalliinnuuttaa si eu tot cu ulei l-am dat pe Vlad ca si el imi facea cojite, ininte de baie cu 1 ora si uneori cand era mai rau si dupa baie si-l lasam pana la baita urmatoare.
Eu am fost din nou la medic azi pentru ca s-au facut aproape 2 zile iar eu tot nu sunt bine. Mi-a schimbat antibioticul si m-a trecut pe cefort cu gentamicina la 24 ore intravenos timp de 8 zile si apoi la consult.
o sa treaca si aceasta perioada, sunt sigura zambet

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 3 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 4 luni

12.10.2012 4:09     citat 

Capitolul urmator: : sageata sageata MINUNILE ANULUI 2012 -7

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: