· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > Aparat aerosoli
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Aparat aerosoli     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 7 luni

02.04.2013 10:54   Re: Aparat aerosoli  citat 

----------
serbangeorgiana a scris:
eu am un baiat de un ann si juatate si mi-e teama sa i fac aerosoli ..E mai alergic as incepe o cura la sfatul medicului de prevenire a alergiilor... la puf de plop la polen si ce mai apare prin atmosfera pirmavara ..avem ceva probleme.

----------

Nu am inteles, te-a sfatuit medicul sa faci cura preventiva cu aerosoli sau cum? El nu ti-a recomandat niciun aparat? Despre aparate scrisesera fetele mai inainte doar, nu ai citit? Tot asta ti-a scris si cristina ... ochi peste cap

sus

Denunta
serbangeorgiana

02.04.2013 11:39   am vazut si ce s-a mai scris... Laica a folosit cineva?  citat 

Ca si recomandari am avut mai multe ... Medicul nu ti spune si ce aparat sa folosesti eventual te trimite intr-o farmacie sa cumperi unul ... De aia intreb .. poate cineva stie o marca anume.. stie cum merge e silentios , e cu ultrasunete sunt mai multe variante . Mi s-a recomandat Laica.. marca de prestigiu...

http://www.bebecarucior.ro/igiena-si-sa...d6026.html

dar si aici sunt mai multe modele...
Am vazut ce au scris si fetele ....

sus

Denunta
serbangeorgiana

02.04.2013 11:44     citat 

aparatele de acest gen nebulizatoare pe baza de aerosoli se folosesc si pentru prevenirea si pt tratarea afectiunilor de ordin respirator...si Da este indicat si chiar medicul pediatru spune ca este bine sa faci tratamente de preventie copilului mai ales daca are probleme pt ca poate dezvolta alergii pe termen lung... alergii la praf, polen,,, care in timp produc afectiuni mai grave , sensibilitati, de aceea racesc, se imbolnavesc, dezvolta afectiuni ale aparatului respirator... Se intampla sa fim unul din cazurile de acest gen si avem nevoie de un aparat cu aerosoli pt asa ceva ...

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 14 ani, 3 luni
Andu: 12 ani, 2 luni

03.04.2013 11:33   Re: Aparat aerosoli  citat 

Am citit raspunsurile de cateva ori si ceva tot nu se leaga ...
----------
serbangeorgiana a scris:
i mi-e teama sa i fac aerosoli ..E mai alergic
----------
... adica cum? Ori e alergic ori nu, indiferent de varsta copilului o alergie inseamna anumite probleme, pe piele ori cu respiratia, ori altele. Iti este teama de aerosoli, ok dar primele sedinte este recomandat sa se faca sub supraveghere medicala, unii copii la vomeaza, au crize de tuse si alte mici probleme care se rezolva usor insa pot speria si parintii si copilul.

----------
serbangeorgiana a scris:
Medicul nu ti spune si ce aparat sa folosesti
----------

Nu iti recomanda, insa iti poate da anumite indicatii, spre exemplu cel cu ultrasunete este mai silentios, anumite nebulizatoare au capacitate mai mare altele mai mica, unele au beculete indicatoare, etc... Insa finalul clar il decizi tu dupa cum stii ca ii plac celui mic ... vrea ceva care sa bazaie ca avionul, vrea sa vada beculete, etc... iar marca o alegi dupa buzunar.

----------
serbangeorgiana a scris:
chiar medicul pediatru spune ca este bine sa faci tratamente de preventie copilului mai ales daca are probleme pt ca poate dezvolta alergii pe termen lung... alergii la praf, polen,,, care in timp produc afectiuni mai grave , sensibilitati, de aceea racesc, se imbolnavesc, dezvolta afectiuni ale aparatului respirator...
----------

Tratamentul de preventie de regula presupune tratamente care ajuta dezvoltarea sistemului imunitar. Alergiile sunt pe termen lung indiferent ce le faci, ele se pot tine sub control dar daca ai aceasta predispozitie in timp oricum se vor declansa. Ca preventie a crizelor de alergie in primul rand se recomanda evitarea alergenului ... adica cineva care are probleme cu polenul (de exemplu) este preferat sa nu se plimbe mult pe afara in special in perioadele cu risc crescut, in casa sa foloseasca aerul conditionat, rufele sa nu le usuce afara, etc.

sus

Denunta
simo_gaza_mica

09.04.2013 2:32     citat 

Buna seara, eu am 2 baietei, unul de 1 an si 10 luni si unul de 3 ani si 9 luni iar de cand cel mare a inceput gradinita adica din sept.2012 a fost o nebunie...adica am cunoscut tusea productiva pe care as fi auzit-o probabil numai la TBC-isti, nu mai vorbesc de mucushori si rosul in gat cu puroi, bronshiolite...etc... Si iata si salvarea : APARATUL DE AEROSOLI zambet Noi il numim doctorul casei pt. ca ne face bine pe toti. Cand baietelul cel mare imi spune ca il doare in gat ii fac de 2 ori pe zi timp de 2 zile doar cu ser fiziologic (4-5 ml) inainte de somnul de pranz si cel de noapte, fara sa mai bea sau sa manance ceva dupa sedinta de aerosoli si imediat rezolvam problema. Pe cel mic l-am tratat de o bronsiolita groaznica, abia mai respira copilul si in mai putin de 5 zile era ca nou (atunci am facut aerosoli cu amestec: dexa+ventolin+Acc+ser fiz.). Cat despre mine...eu ma confrunt foarte des cu durerile in gat pe care le tratez cu succes cu doar 2 sedinte de aerosoli cu 6 ml.de ser fiz . Recomand cu caldura aparatele de aerosoli cu ultrasunete si nu pe cele cu piston. Am incercat ambele variante si va pot spune avantaleje si dezavantajele acestora: cele cu ultrasunete sunt f silentioase pe cand cele cu piston scot un zgomot infernal care nu ii permit copilului nici macar vizionarea desenelor animate pt. a fi cat mai placuta sedinta de aerosoli, la cele cu piston sta copilul peste 10 minute pt. 3 ml de ser fiziologic pe cand la cele cu ultrasunete ii poti face 5 ml de ser fiz in maxim 5 minute, la cele cu ultrasunete copilul poate sta culcat in pat iar mamica tine aparatul in mana pt. ca solutia se pune in aparat pe cand la cele cu piston copilul nu poate nici macar sa incline putin capul pt. ca solutia se pune sub masca si se varsa prin inclinare. Noi am achizitionat aparatul de aerosoli cu ultrasunete JOYCARE, este singurul cu 2 viteze (pt. copii si pt. adulti), este foarte mic si foarte usor, il poti tine lejer cu o mana in palma, are 2 masti si pt. copii si pt. adulti si multe alte accesorii. In concluzie noi am fost si suntem foarte multumiti de acest aparat. Va dorim multa sanatate zambet

sus

Denunta
serbangeorgiana

09.04.2013 4:42     citat 

multumim mamicilor pentru lamuriri si sfaturi. Intre timp m am interesat si am luat un aerosol de la LAICA.. am devenit fan. Sunt aerosoale de buna calitate noi si moderne. Sunt lafel cu 2 masti pentru copii si pt adulti si l am folosit deja cu ser fiziologic asa cum ati spus si voi mai sus... E minunat. Iar alegerea mea a fost pt unul cu ultrasunete si intr-adevar timpul unei sedinte este mult redus iar zgomotul aproape nici nu exista. Aerosolul de la LAiCA este foarte silentios. n am avut probleme si baiatul de un an si jumatate l-a acceptat din prima ... nu se teme si chiar ii place cred. E foarte atras de aparat si de efectul acestuia si vine singur si-si pune mascuta...
http://www.bebecarucior.ro/igiena-si-sa...d6026.html Aici aveti si un filmulet de prezentare si montare sa vedeti cum functioneaza si cat de mic e...
Modelul este Nebulizator MD 6026 Laica
Aparat aerosoli cu ultrasunete Laica MD6026 (Nebulizator):
Converteste medicamentul lichid într-un nor fin care poate fi usor de inhalat.
Aparatul de aerosoli este ideal pentru copii mici si persoanele care au dificultati in inhalarea dozelor masurate dar si persoanelor cu astm sever.
Ideal pentru tratarea afectiunilor respiratorii: tulburari pulmonare, traheita, bronsita, sinuzita, alergii si raceli.
Foarte rapid si silentios.
Traductorul produce unde de inalta frecventa, care nebulizeaza orice tip de medicament.
Aerosolii sunt suflati direct in gat / nas de un ventilator electric.
Micro-picaturi ajung direct in tractul respirator.
Produsul contine: masca adult, masca pediatrie, piesa bucala, tub, flacon.
Indicator luminos pentru butonul on/off.
Design italian.
Produs certificat in conformitate cu Directiva 93/42/CEE pentru "dispozitiv medical"
Dimensiuni produs (cm) L = 15 l = 12, h = 10
SANATATE SI HAI LA O SEDINTA CU AEROSOLI..e bun si pt cresterea imunitatii ... eu am sa l folosesc in acest scop .! va pup sarut sarut zambet zambet zambet zambet zambet zambet

sus

Denunta
cristina41975

Copii

09.04.2013 4:52     citat 

----------
serbangeorgiana a scris:
Sunt aerosoale de buna calitate noi si moderne. Sunt lafel cu 2 masti pentru copii si pt adulti si l am folosit deja cu ser fiziologic asa cum ati spus si voi mai sus... SANATATE SI HAI LA O SEDINTA CU AEROSOLI..e bun si pt cresterea imunitatii ... eu am sa l folosesc in acest scop .!
----------

Oooo daaaa, serul fiziologic ajuta la cresterea imunitatii!!!

sus

Denunta
serbangeorgiana

09.04.2013 4:58     citat 

Probabil pt unii/unele trebuie ca exprimarea sa fie EXPLICITA ...Vorbeam de ser la inceputul descrierii iar serul a fost folosit.. deci in incheiere am spus ca am de gand sa l folosesc si n alte scopuri ( imunizarea)

Dar pt tine draga Cristina completez sa intelegi ... Am sa-l folosesc...si completez cu produse destinate tratamentului pt imunizare... nu cu ser...

E mai clar acum pt tine? cred ca restul a inteles doar tu ai o problema!

Si nu sunt rea crede ma! Problema e la timpurile verbale... poate le-ai uitat draga mea ..Sa ai o zi frumoasa ! si sanatate... unde ai nevoie! rad

sus

Denunta
cristina41975

Copii

09.04.2013 5:39     citat 

----------
serbangeorgiana a scris:
Probabil pt unii/unele trebuie ca exprimarea sa fie EXPLICITA ...Vorbeam de ser la inceputul descrierii iar serul a fost folosit.. deci in incheiere am spus ca am de gand sa l folosesc si n alte scopuri ( imunizarea)

Dar pt tine draga Cristina completez sa intelegi ... Am sa-l folosesc...si completez cu produse destinate tratamentului pt imunizare... nu cu ser...

E mai clar acum pt tine? cred ca restul a inteles doar tu ai o problema!

Si nu sunt rea crede ma! Problema e la timpurile verbale... poate le-ai uitat draga mea ..Sa ai o zi frumoasa ! si sanatate... unde ai nevoie! rad
----------

Iti garantez ca "timpurile verbale" chiar nu le-am uitat, tu poate mai incurci una alta, insa aici nu facem astfel de discutii ...gramaticale. Restul or fi inteles, dar eu avand un copil in aproape aceeasi situatie (spun aproape pentru ca al meu nu este "cam alergic" ci e cu astm bronsic pe fond alergic) am habar ce spun, si am incercat sa te mai intreb una alta pentru binele copiilor, si al meu si al tau. Dar daca nu ai chef sa raspunzi ... sanatate multa!

sus

Denunta
simo_gaza_mica

09.04.2013 11:55     citat 

Eu voi veni cu niste completari pashnice la ce ati spus voi mai sus. Am vrut sa va spun si de LAICA pt. ca era pe locul 2 in topul facut de mine inainte sa achizitionez un aparat de aerosoli dar eu l-am ales pe JOYCARE pt. ca are 2 viteze si pt. ca nu este atat de inalt ca cel Laica si astfel baietelul meu cel mare isi face singur cand se uita la desene si sta intins in pat si il pune pe burtica si fiind mai plat nu se rastoarna si nu se varsa solutia...mi s-a parut mai practic dar sunt sigura ca si mamicile care il achizitioneaza pe cel Laica vor fi la fel de mutumite mai ales ca viteza acestuia de nebulizare se afla exact intre cele doua viteze ale lui Joycare deci este optima si pt copii si pt adulti.
Si as vrea sa va mai dau un sfat celor care nu ati avut timp sa capatati experienta prea multa in ceea ce priveste aerosolii...nu faceti aerosoli atunci cand tusea este seaca sau cand gatul este curat (fara rosu sau fara pustule de puroi) deoarece sarea din serul fiziologic usuca si irita mucoasele sanatoase si astfel poate face un rosu in gat de la asta, adica faceti mai mult rau decat bine. Daca copilul se simte bine puneti aparatul sus in dulap si il dati jos numai atunci cand il doare in gat pt. ca abia atunci sarea din serul fiziologic vindeca gatul sau atunci cand apare tusea productiva ce poate fi doar de la mucusul din gat sau apare o tuse productiva ce aduce secretiile din bronhii. Din punct de vedere medical aparatul de aerosoli nu se foloseste decat atunci cand este afectat aparatul respirator inferior adica de la gat in jos, dar atata timp cat are un real succes in tratarea durerilor in gat comparativ cu tantum verde spray sau mai stiu eu ce minuni, atunci noi il folosim si pt. asta. Dar nu exagerati in cazuri usoare pt. ca se incarca aiurea bronhiile cu ser. fiz. (ma refer si la ce vorbeati despre imunizare). Pt. imunizarea puilor sensibili va recomand ceva ce ne-a ajutat pe noi mult : Colostrum cu probiotice de la ChildLife : http://enzimatic.ro/colostrum%20plus%20...zAodXVUAog . Este scump dar merita toti banii pt. ca nu mai ajungeti la antibiotice iar probioticele din el repara flora intestinala distrusa in urma tratamentelor cu antibiotice pt. ca tineti minte, dupa 7 zile de tratament cu antibiotic intestinul are nevoie de 6 luni sa se refaca in totalitate, asa ca ganditi-va ce inseamna asta pt. cei care sunt nevoiti sa administreze copiilor antibiotice lunar asa cum am patit si noi de multe ori. Acesta nu este recomandat copiilor cu alergie la proteinele din laptele de vaca dar este aur pentru copilasii vostri. Multa sanatate va dorim !!!

sus

Denunta
serbangeorgiana

10.04.2013 3:51     citat 

Ms de informatii ... sunt bine-venite . Eu insa pt mine am nevoie de imunizare ..eu am probleme si stiu ca medicamentele nu prea ajuta ...mai ales pt ca in copilarie am luat ceva antibiotice ... nu am rezistenta la raceala ..etc etc..orice gripa pe mine ma prinde prima cu siguranta sa nu mai zic de problemele cu flora intestinala care se distruge de la tratamentele antibiotice si acolo e primul loc unde se incepe scaderea imunitatii,,, Tratamente naturiste, regim sanatos de viata , vitamine din legume si fructe.pe cat posibil incerc sa le aplic ... voi mamicile, ce faceti pt imunizare ?

sus

Denunta
simo_gaza_mica

10.04.2013 5:03     citat 

Colostrum cu probiotice cred ca este numai pt copii pt. ca la "mod de administrare" are doar 3 categorii de varsta: 6-12 luni, 1-4 ani si 5-12 ani dar sunt aigura ca cei de la ChildLife au ceva si pt. adulti, trebuie cercetat putin pe net la produsele lor, oricum si pe mine ma batea gandul sa caut ceva de imunizare de la ei, pt. mine ca si eu sunt cam shubreda. Daca aflu de ceva bun va spui si voua. O zi buna trag cu ochiul

sus

Denunta
cristina41975

Copii

11.04.2013 1:20     citat 

----------
simo_gaza_mica a scris:
Pt. imunizarea puilor sensibili va recomand ceva ce ne-a ajutat pe noi mult : Colostrum cu probiotice de la ChildLife : http://enzimatic.ro/colostrum%20plus%20...zAodXVUAog . Este scump dar merita toti banii pt. ca nu mai ajungeti la antibiotice iar probioticele din el repara flora intestinala distrusa in urma tratamentelor cu antibiotice pt. ca tineti minte, dupa 7 zile de tratament cu antibiotic intestinul are nevoie de 6 luni sa se refaca in totalitate, asa ca ganditi-va ce inseamna asta pt. cei care sunt nevoiti sa administreze copiilor antibiotice lunar asa cum am patit si noi de multe ori. Acesta nu este recomandat copiilor cu alergie la proteinele din laptele de vaca dar este aur pentru copilasii vostri. Multa sanatate va dorim !!!
----------

Era un subiect deschis undeva pe tema asta ... pe la imunizare. Chiar as vrea sa aflu mai multe!
Am gasit, aici: http://www.parinti.com/modules.php?name...8e3adc4cff
Poate ne dai cateva amanunte, caci discutia de acolo chiar a ramas in coada de peste.

sus

Denunta
simo_gaza_mica

11.04.2013 2:36     citat 

Ok, o sa scriu acolo despre imunizarile pe care le-am facut puilor mei si care a fost cea mai eficienta zambet

sus

Denunta
serbangeorgiana

11.04.2013 5:46     citat 

Multumim frumos "simo_gaza_mica" sau mamei gazei mici...! zambet

Si eu incerc sa ma documentez cu privire la subiect...

Mai schimbam pareri ...zambet pup

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: