· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > Aparat aerosoli
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Aparat aerosoli     
aimee_p

05.09.2012 11:28   Aparat aerosoli  citat 

A m o fetita de 1 an si 7 luni. Acum 2 zile a facut febra si a inceput sa tuseasca. Pediatra a spus ca are un inceput de bronsita si mi-a spus sa-i fac aerosoli cu Ventolin, Flixotide si Ser fiziologic. Am inceput sa ii fac aerosoli la Policlinica Polimed si dupa 2 sedinte tusea s-a ameliorat . Copilului ii este teama de asistenta, cand o vede incepe sa planga si as vrea sa cumpar un aparat de aerosoli pentru acasa. Am si eu o rugaminte , sa imi spuneti ce aparat folositi ?

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

06.09.2012 10:40     citat 

Inainte sa-ti spun de aparat, ca oricum trebuie sa ma uit acasa ce marca e, am o intrebare. Iti face impreuna si Ventolin si Flexotide? Cel putin noua ne-a spus pediatra sa facem aparte Ventolinul si aparte Flexotide, ambele in amestec cu ser fiziologic.
Ventolinul il faceam dimineata si Flixotide seara, sa-i deschida bine caile respiratorii sa raspire bine in somn. Oricum in loc de Ventolin am facut Adrenalina, ca-i acelasi lucru. Depinde care-l gasesti. Ma uit seara acasa marca aparatului si-ti scriu. Al nostru face un pic de zgomot, dar are si masca mica de copil si e tare comod. Si oricum e bine sa-l ai pe al tau acasa. Nu depinzi de nimeni.

sus

Denunta
aimee_p

06.09.2012 11:41   Aparat aerosoli  citat 

Buna Luara,
II facem aerosol Alexiei 2 sedinte la recomandarea pediatrului . Sunt 2 reprize: prima cu ventolin si ser, si a doua, la 15 minute, cu flixotide si ser. Si eu sunt de aceeasi parere ca este bine sa ai aparatul tau in casa si sa nu depinzi de nimeni.
Astept raspunsul tau .
Multumesc mult.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

07.09.2012 10:12     citat 

La noi e aparat Omron, ma-m uitat acasa. Stiu ca sint unele si mai silentioase ca al meu, dar mai intreaba la farmacie sau cauta in magazine de pe internet.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

07.09.2012 5:26     citat 

si eu tot Omron am cumparat si sunt tare multumita.. pana sa cumpar am imprumutat si am inteles ca nu prea e bine...asa ca ne-am conformat si il avem pe al nostru acum.....daca la inceput nu prea i-a placut...acum il tine singur la gurita scot limba

sus

Denunta
oana_p

10.09.2012 1:47     citat 

Si eu le fac copiilor mei aerosol la nevoie. Am Healthyline cu ultrasunete si sunt foarte multumita. Noua pediatra ne-a prescris tratament cu: 1/2 fiola ACC, 1/2 fiola Dexametazona si 2 ml Ser fiziologic, de 2 ori pe zi. Este foarte eficient, de un an nu le mai dau copiilor antibiotice.

sus

Denunta
biluta28

Copii
Ana Maria: 21 ani, 2 luni
Eduard Constantin: 16 ani, 5 luni

10.09.2012 3:22     citat 

----------
oana_p a scris:
Si eu le fac copiilor mei aerosol la nevoie. Am Healthyline cu ultrasunete si sunt foarte multumita. Noua pediatra ne-a prescris tratament cu: 1/2 fiola ACC, 1/2 fiola Dexametazona si 2 ml Ser fiziologic, de 2 ori pe zi. Este foarte eficient, de un an nu le mai dau copiilor antibiotice.
----------

Dexametazona este un cortizon si este destul de toxic din cate stiu eu se da in cazuri grave nu in cure uzuale. am facut si eu tratament fetei dar la recomandarea medicului pe fondul unei pneumonii foarte urate. In plus la cortizon trebuie sa ai grija sa nu manaci sarat ca te umfli.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

17.09.2012 6:18     citat 

ahaaa...deci asta este motivul pt. care tb. evitata sarea...totusi desi am folosit o data dexa...nu mi-a zis doctorul sa evit sarea si chiar o folosesc de cand are scaune moi ca sa mai retina apa......insa la Medrol da..m-a atentionat fara sare,,,,si tot a apucat sa manance 2 masline si cateva stickuri cu sare...sper sa nu conteze asa mult prostit

sus

Denunta
andrellina

01.11.2012 10:20     citat 

la noi a trecut ceva verme pana sa se obisnuiasca cu aparatul de aerosoli; dar i-am cumparat o carticica despre dragoni care i-a placut mult si apoi ii spuneam ca este dragonita si ca scoate fum, si am resusit pana la urma sa o fac sa-si tina singurica masca!

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 8 luni

03.11.2012 9:28     citat 

La noi doar daca pregatesc aparatul incepe sa urle si fuge! asa ca sa evitam crizele de plans care nu ii sunt benefice in bronsitele astmatiforme ce le dezvolta, am recurs la inhaler! Ii si place, facem exercitii de respiratii si i se pare foarte amuzant. Inhalerul l-am bagat intr-un pet, am incalzit gatul si l-am aplatizat putin cat sa intre duda de la inhaler in sticla, si am rezolvat problema. Folosim doar flixotide.
In curele trecute, cand inca statea la aerosol, faceam cu flixotide si bromhexin.

sus

Denunta
irina_12

18.01.2013 6:08   Aparat aerosoli  citat 

Si noi tot Healthy Line avem, dar cu compresor si e ok. I-am facut de mai multe ori Dariei aerosoli cu ventolin 0.8 si 2ml ser, cate 3 picaturi zyrtec de trei ori pe zi. Mi-a prins foarte bine sa-l am in casa, de cand l-am cumparat.

sus

Denunta
serbangeorgiana

30.03.2013 12:22   buna! M ar interesa un aparat pt aerosoli bun...  citat 

Vreau un Aerosol de calitate... Astept cateva sfaturi si pareri . De unde pot achizitiona unul? Voi ce folositi pt copiii vostri? Ms ! sarut

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 14 ani, 2 luni
Andu: 12 ani, 1 luna

01.04.2013 10:41   Re: buna! M ar interesa un aparat pt aerosoli bun...  citat 

----------
serbangeorgiana a scris:
Vreau un Aerosol de calitate
----------

Adica? De aparat au vorbit fetele mai sus, de substanta iti recomanda medicul ...
La o cautare rapida, pe aici poti citi informatii de toate tipurile:

http://www.parinti.com/modules.php?name...83&start=0
http://www.parinti.com/modules.php?name...ic&t=40788
http://www.parinti.com/modules.php?name...ic&t=38047

sus

Denunta
serbangeorgiana

02.04.2013 8:44   Re: Aparat aerosoli  citat 

Buna! am vazut mesajul tau si eu am un baiat de un ann si juatate si mi-e teama sa i fac aerosoli ..E mai alergic as incepe o cura la sfatul medicului de prevenire a alergiilor... la puf de plop la polen si ce mai apare prin atmosfera pirmavara ..avem ceva probleme. Ce aerosol as putea folosi acasa... Ce model vi s-a recomandat? vreau si eu ceva pareri ...Aceeasi intrebare o am...ce aparate sunt recomandate
???

----------
aimee_p a scris:
A m o fetita de 1 an si 7 luni. Acum 2 zile a facut febra si a inceput sa tuseasca. Pediatra a spus ca are un inceput de bronsita si mi-a spus sa-i fac aerosoli cu Ventolin, Flixotide si Ser fiziologic. Am inceput sa ii fac aerosoli la Policlinica Polimed si dupa 2 sedinte tusea s-a ameliorat . Copilului ii este teama de asistenta, cand o vede incepe sa planga si as vrea sa cumpar un aparat de aerosoli pentru acasa. Am si eu o rugaminte , sa imi spuneti ce aparat folositi ?
----------

sus

Denunta
serbangeorgiana

02.04.2013 8:45   Re: Aparat aerosoli  citat 

Buna! am vazut mesajul tau si eu am un baiat de un ann si juatate si mi-e teama sa i fac aerosoli ..E mai alergic as incepe o cura la sfatul medicului de prevenire a alergiilor... la puf de plop la polen si ce mai apare prin atmosfera pirmavara ..avem ceva probleme. Ce aerosol as putea folosi acasa... Ce model vi s-a recomandat? vreau si eu ceva pareri ...Aceeasi intrebare o am...ce aparate sunt recomandate
???

----------
aimee_p a scris:
----------

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: