· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 62
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 62     
ana4emmalin

Copii
Emmalin-Arimiche: 9 ani, 7 luni

12.10.2012 11:31     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
sa vedem cum evoluam cu bilingvismu...
----------
si eu sunt urioasa cu Emma cu bilinvismul ca noi in casa vb cu ea si romanaeste si ungureste s cu tati pe skype engleza. u engleza nu are treaba desi il striga pe tati "daddy" dar cam atat in schimb vad ca atat in romana cat si in ungureste intelege cam tot ce i se spune.de vb mai spune cateun cuvant in romana in ungurete mai putin trag cu ochiul

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

12.10.2012 2:56     citat 

----------
ana4emmalin a scris:
----------
furnicutza26 a scris:
sa vedem cum evoluam cu bilingvismu...
----------
si eu sunt urioasa cu Emma cu bilinvismul ca noi in casa vb cu ea si romanaeste si ungureste s cu tati pe skype engleza. u engleza nu are treaba desi il striga pe tati "daddy" dar cam atat in schimb vad ca atat in romana cat si in ungureste intelege cam tot ce i se spune.de vb mai spune cateun cuvant in romana in ungurete mai putin trag cu ochiul
----------

din experienta mea si din citite cel mai bine e sa respecti regula 'o persoana o limba'... adica de ex tu vb doar romaneste cu ea, tatal doar engleza, bunica doar ungureste etc....daca incepi sa amesteci nu iese bine....

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

12.10.2012 4:26     citat 

multumesc de urari!! sarut
si Anya zice fant la elefant rad Cata cand era mica zicea elehant rad
asta mica are un stil terorist cand e obosita mai ales, arunca pipa si apoi urla unde-i pipa!!!, i-o dai, o arunca, urla unde-i pipa, samd. si asa continua circul cu pipa, cu apa, cu caciula (la caciula ii spune cap, deci unde-i capu), samd.te innebuneste.asta e ce sa mai zicem.nervi tari.

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii

12.10.2012 4:38     citat 

din experienta mea si din citite cel mai bine e sa respecti regula 'o persoana o limba'... adica de ex tu vb doar romaneste cu ea, tatal doar engleza, bunica doar ungureste etc....daca incepi sa amesteci nu iese bine....[/quote]
bunica vb cu ea ungureste eu romana si Austin engleza atat at vb nu prea mult

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

12.10.2012 8:30     citat 

e inca foarte mica ana, alti copii nici pe la 2 ani jumate nu zic mare lucru...ai rabdare si o sa vezi rezultate mai tarziu....
sa vezi ce mutre fac copiii de varsta lui fimiu cand vad ca el turuie cu ma-sa pe alta limba...si ce ii creste inima lu ma-sa cat o conopida...

lucy, cre ca asta mica a ta e sora cu fimiu...asta si acuma face din astea, ii dai ceva, nu il mai vrea, vrea altceva, zbiara...cand era mic mama ce ma freca cu cate o chestie si cand i-o dadeam nu o mai vroia, i-o luam inapoi zbeiera dupa ea etc....

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii

12.10.2012 8:36     citat 

buna seara [b]fetelor[/bam avut o zi pe care nu v-o doresc nici uneia!s-a trezit Emma de dimi foarte bine dispusa si toate bune si frumoase pana pe la 12 cand am incercat sa o pun la somn ca la 3jumate aveam programare la medic si de acolo incepe circul....de cum am intrat in sala de asteptare nu -a mai dezlipit de mine,cand am intrat in capinet si a vazut-o pe doctorita a inceput sa urle de parca o taia cineva pana la urma am scapat de acolo toate bune si frumoase pana am ajuns acasa si oboseala si-a spus cuvantul. a inceput sa urle pana nu mai putea nici respira nu mai putea de la atata plans si dupa 2 ore petrecute in urlete la 7jumate am decis sa o pun la somn.sa vedem acum la cat se va trezi foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

13.10.2012 8:38     citat 

neatza doamnelor.
e sambata, ce facti?
eu inca nu stiu ce fac weekendul asta, al meu sotz daca nu lucreaza in weekend e incapabil sa planifice ceva si eu nu suport sa astept si sa 'vad ce se intampla', eu tre sa am un plan rad
tre sa ii iau lu pufa ghete de iarna ca ne-a zis de la gradinita sa ii aducem incaltari de iarna..deja pe la noi se anunta zapada curand. tre sa schimbam cauciucurile de iarna, evidnet al meu sot zice las sa vedem...mooooor nervos
pe lucas l-am rezolvat, i-am luat ieri...plus ciorapi de lana cate 2 perechi pe cap de copil....

ana, stiu ca te-ai distrat..ce a zis doctorita ?

voi cu ce va laudati?

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

13.10.2012 9:44     citat 

neata
cafea...si cam atat
ana asa facea fii-mea cea mare la fiecare vizita la doctor, cand era de varsta asta.bine pana la urma am gasit cauza, nu ii placea sa i se uite in gat mai bine zis sa ii puna lingura aia pe limba, asa ca dupa ce am rugat-o pe dr sa o lase pe ea sa caste gura cat poate si sa scoata limba, a fost ok.sigur ca daca pui si oboseala la socoteala....

Anya s-a trezit intruna, toata noaptea, m-a omorat.asa rau nu a dormit niciodata.
deci nu sunt intr-o pasa prea fericita astazi.
si pe deasupra, ploua. socat

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

13.10.2012 10:00     citat 

fimea urla la doctor din principiu ca sa zic asa....din cauza ca a fost internata in spital, daca vede un halat alb se pune pe un plans.... nu mai zic daca mergem la spital, ca acolo vede si mobilele, paturile alea de spital....

apropos de uitat in gat, o data doctorita mea de familie avea niste bete de alea de uitat in gat ..dulci...erau de fapt un fel de acadele rosii, cand le punea pe limba erau dulci, cica special pentru copii sa deschida gura...ce mai inventeaza astia domle..
bine pe fimea nu au impresionat-o..
tin minte ca la lucas cand era micut asa mergea daca ii dadea si lui un bat de ala in mana..era preocupat sa se uite la el si pe urma deschidea gura si lasa medicul sa se uite in gat.

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii

14.10.2012 10:44     citat 

Buna dimineata fetelor! ne-a dat doctoritza pana la urma antibiotic daca de la panadol si Stodal nu ne-a trecut si nea dat Humex sirop,este genial,i-am dat de 2 ori si gata cu tusea...acuma ne simtim din ce in ce mai bine.Ieri am venit in vizita la sore mea si aseara am pus-o pe Emma la somn la 9jumate la 5dimi s-a trezit i-am dat o sticla de lapte si s-a pus inapoi la somn pana la 11ai dimineata.Nici nu va inchipuiti ce bine am putut sa dorm si eu cu ea rad
voi ce mai faceti?

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

14.10.2012 1:21     citat 

----------
ana4emmalin a scris:
ne-a dat doctoritza pana la urma antibiotic daca de la panadol si Stodal nu ne-a trecut
----------

si i-ai dat antibioticul? ce diagnostic a scris pe reteta?
dar ce nu a trecut? tusea? cate zile de febra a avut?

nu vreau sa supar dar vreau sa inteleg care este rationamentul pt care se administreaza asa usor antibiotic mai ales copiilor, care au sistemul imunitar in formare!!!

http://www.gandul.info/sanatate/anuntul...a-10202574

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii

14.10.2012 5:18     citat 

dodosasha febra nu am mai facut dar tusea foarte rau si nu ii trecea. ne-a dat antibiotic i l-am dat de 2 ori ieri si o data azi si vad ca acuma ii ok asa ca il mai dau in seara asta o data si daca nu mai tuseste nu i-l mai dau.nici pe mine nu ma incanta antibioticul.pana acima l-am evitat la maxim si nu a fost nevoie sa il dau.de tusit nu mai tuseste si nasul ii cutge numai dupa ce ii dau humexul...isi face treaba excelent

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

14.10.2012 5:25     citat 

----------
ana4emmalin a scris:
[color=blue][b]dosi daca nu mai tuseste nu i-l mai dau.nt
----------

ba acu daca te-ai apucat de el sa i-l dai...ca antibiotic dat asa numa o zi.doua mai rau face decat daca u ii dadeai deloc.... daca te-ai apucat de antibiotic tre sa te tii de el si sa ii dai macar vreo 5 zile (aici e minim 7).
si e posibil ca da, chiar avea o infectie pe undeva din moment ce si.a revenit dupa 1-2 doze antibiotic.
si copiii mei isi revin asa dupa primele doze de antibiotic (cand au infectie pe undeva of cors, oricum aici nu se da anitbiotic asa usor)

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

14.10.2012 5:52     citat 

Neaparat, cum zice si Furni, da-i macar 5 zile. Sau cat ti-a zis medic. Si eu stiu ca 7 zile se da.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

14.10.2012 5:55     citat 

daca ii dai doar 1-2 zile tot ce faci e ca cresti rezistenta microbilor la antibioticul respectiv, si data viitoare cnaad e bolnava si ii mai dai medicamentul ala nu isi mai face efectul..deci trebuie sa ii dai unul mult mai puternic..si tot asa o tii lant

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: