· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 62
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 62     
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 4 luni
Antonia: 9 ani, 10 luni

03.10.2012 1:23     citat 

----------
furnicutza26 a scris:

asta a fost cauza pentru care i-au scos amigdalele lui lucas...eu nu eram f convinsa ca e nevoie dar nu am avut timp sa ma duc la vreun medic privat pt a doua opinie (abea nascusem etc)..
nu vreau sa te sperii dar la el refacerea a fost grea..10 zile cu dureri, trezit noaptea, plans noaptea nasol etc etc...daca nu isi lua barbatu.meu medical in perioada aia eu nu faceam fatza cu el si cu pufa nou nascuta...
----------

Dr. asta face, din ce am citit eu despre ea, si operatie de reducere a amigdalelor, nu neaparat extirpare...am intrebat-o ieri daca crede ca e cazul de micsorare sau sa i le scoata de tot...a zis ca vom vedea dupa cum evolueaza fata...
Pot sa imi inchipui ca e mai nasoala operatia asta decat cea de polipi, ea mi-a zis ca era exclus sa le faca pe amandoua unui copil asa de mic...
Vom mai vedea ce o mai fi.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

03.10.2012 1:36     citat 

----------
ocrisu a scris:
----------
furnicutza26 a scris:

asta a fost cauza pentru care i-au scos amigdalele lui lucas...eu nu eram f convinsa ca e nevoie dar nu am avut timp sa ma duc la vreun medic privat pt a doua opinie (abea nascusem etc)..
nu vreau sa te sperii dar la el refacerea a fost grea..10 zile cu dureri, trezit noaptea, plans noaptea nasol etc etc...daca nu isi lua barbatu.meu medical in perioada aia eu nu faceam fatza cu el si cu pufa nou nascuta...
----------

Dr. asta face, din ce am citit eu despre ea, si operatie de reducere a amigdalelor, nu neaparat extirpare...am intrebat-o ieri daca crede ca e cazul de micsorare sau sa i le scoata de tot...a zis ca vom vedea dupa cum evolueaza fata...
Pot sa imi inchipui ca e mai nasoala operatia asta decat cea de polipi, ea mi-a zis ca era exclus sa le faca pe amandoua unui copil asa de mic...
Vom mai vedea ce o mai fi.
----------

bine ca-s mai omenosi..lu fimiu i le-au facut pe amandoua...avea 4 ani...si cnosc o fetita careia i s-a facut la 3 ani si refacerea a fost la fel de grea...motivul pt care i-au scos si polipii? daca tot ne apucam, sa terminam cu toate prostit

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

03.10.2012 1:39     citat 

----------
ocrisu a scris:
Fetelor, va multumesc pentru cuvintele calde...
Furni, din nefericire nici la Antonia inca nu stiu daca s-au incheiat problemele...dr. a zis ca are amigdalele foarte mari, se unesc in gat, si ca va trebui urmarita pana la primavara si atunci va trebui luata o decizie si in privinta asta. Nici nu vreau sa ma gandesc de pe acum, dar problema exista.
Ieri i-am dat Nurofen si Paracetamol alternativ, azi-noapte a dormit destul de bine, n-a mai facut febra, de dimineata s-a sculat iar cu dureri de gat, abia-abia a pus ceva in gura...cred ca va mai dura un pic vindecarea.
----------

cred ca si eu ar trebui sa-i fac lui Tedi. coblatie de amigdale ii zice. nu imi dau seama daca il afecteaza pe termen lung amigdalele atat de mari, dar la el, in mod obisnuit, cea stanga ii atinge epiglota. nu stiu pe unde mai respira, saracul...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

03.10.2012 1:40     citat 

in alta ordine de idei ca tot ne-am apucat iar sa discutam de boli...fimea iar e rau cu astmul si abea ce a inceput toamna....sapt viitoare am ora cu ea la spital...saraca tuseste noaptea si diminieata vomita din tuse, cate secretii are..si respira cu zgomot nasol de tot...o sa ma duc eu cu ea, ca barbatu daca se duce zice ca e bine fata...sa vad poate primesc alt dozaj la medicamente...nu stiu ce facem toata iarna.. trist

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 4 luni
Gabi: 9 ani, 11 luni

04.10.2012 10:48     citat 

Revin si eu in club trist ... daca marti mandra tusea doar , ieri aveam impresia ca deja scapa .. aseara deja ardea de febra si urla de durere de gat plang sau sunt foarte trist

Puii mei , ceva o fi si cu gatul asta al ei , prea e sensibila .. mi-e ca tot nu scap de un drum la Cluj cu ea , ca aici ma intreaba pe mine ce sa imi dea pt ele!!

Deci mor de groaza si eu , inca nici n-a venit vremea rece bine si noi deja ne chinuim .. ochi peste cap

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 11 luni
Naty: 7 ani, 2 luni

04.10.2012 12:10     citat 

Hapilica, ia incearca tu sa-i pui cateva picaturi de albastru de metil cu un pic de miere sau sirop de brad, intr-o lingurita si sa-i dai....eu l-am scapat de antibiotic pe Alex cu asta....sanatate multa va doresc! sarut sarut

Si el e mucos si cu tuse si ceva febra aseara, dar l-am rezolvat de ea cu sosetele cu apa/otet, i-am dat si un "Cico-cico" rad ( asa spune el la Oscilo)...si mai monitorizam... trag cu ochiul

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

04.10.2012 12:58     citat 

----------
Crispy a scris:
Hapilica, ia incearca tu sa-i pui cateva picaturi de albastru de metil cu un pic de miere sau sirop de brad, intr-o lingurita si sa-i dai....eu l-am scapat de antibiotic pe Alex cu asta....sanatate multa va doresc! sarut sarut

Si el e mucos si cu tuse si ceva febra aseara, dar l-am rezolvat de ea cu sosetele cu apa/otet, i-am dat si un "Cico-cico" rad ( asa spune el la Oscilo)...si mai monitorizam... trag cu ochiul
----------

Merci Crispy sarut , o sa incerc .. desi la ea e cam ciudat , isi face o greatza teribila de ce nu cunoaste , ori nu baga in gura , ori vomita instant plang sau sunt foarte trist .. sper sa o "pacalesc" cumva .

Tre sa vad si eu care e treaba cu "cico-cico" asta , prea aud pe toata lumea de el , eu nu le-am dat niciodata ... la noi inca e doar Panadol la raceala si febra , Stodal la tuse , si de e caz de antibiotic , Amoxicilina ..

sus

Denunta
ocrisu

Copii

04.10.2012 1:19     citat 

----------
KiKilinis a scris:
----------
ocrisu a scris:
Fetelor, va multumesc pentru cuvintele calde...
Furni, din nefericire nici la Antonia inca nu stiu daca s-au incheiat problemele...dr. a zis ca are amigdalele foarte mari, se unesc in gat, si ca va trebui urmarita pana la primavara si atunci va trebui luata o decizie si in privinta asta. Nici nu vreau sa ma gandesc de pe acum, dar problema exista.
Ieri i-am dat Nurofen si Paracetamol alternativ, azi-noapte a dormit destul de bine, n-a mai facut febra, de dimineata s-a sculat iar cu dureri de gat, abia-abia a pus ceva in gura...cred ca va mai dura un pic vindecarea.
----------

cred ca si eu ar trebui sa-i fac lui Tedi. coblatie de amigdale ii zice. nu imi dau seama daca il afecteaza pe termen lung amigdalele atat de mari, dar la el, in mod obisnuit, cea stanga ii atinge epiglota. nu stiu pe unde mai respira, saracul...
----------

Da, prin coblatie i-a scos si polipii, nu i-a extirpat chirurgical, de aceea nu i-a curs nici prea mult sange, n-a vomat deloc. Si ce m-a bucurat este cau si aspirat-o bine, ca m-au pus sa o aspir acasa si nu prea au iesit secretii cu sange.
Furni, vorba ta, ma apuca groaza ca se apropie sezonul rece...sa vezi ce-o sa mai tragem si cu aia mici dar mai ales cu aia mari si cu ce-o aduce de pe la gradi/scoala.
Ce mai face Lucas la scoala? Are chef sa se duca?
Happy_mami, va uram multa sanatate...

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 11 luni
Naty: 7 ani, 2 luni

04.10.2012 1:25     citat 

pai, sa incerci! Are un efect maxim, daca prinzi perioada de la debutul racelii, cand apar primele simptome, dar, e ok si dupa....

Pt. tuse la noi a mers bine Prospanul ( este natural, cu extract de iedera). Poti sa mai incerci si extract de coacaz negru (gemoderivat)- daca tusea e mai puternica sau ceaiul de cimbru cu ceai de busuioc (busuiocul reduce din productia de mucus). Sanatate! sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

04.10.2012 2:13     citat 

deci busuioc....daca mai stiti chestii care reduc secretiile din nas/gat, ziceti-mi si mie, poate o mai dreg pe fi-mea....ca e de groaza.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

04.10.2012 2:17     citat 

----------
Crispy a scris:
pai, sa incerci! Are un efect maxim, daca prinzi perioada de la debutul racelii, cand apar primele simptome, dar, e ok si dupa....

Pt. tuse la noi a mers bine Prospanul ( este natural, cu extract de iedera). Poti sa mai incerci si extract de coacaz negru (gemoderivat)- daca tusea e mai puternica sau ceaiul de cimbru cu ceai de busuioc (busuiocul reduce din productia de mucus). Sanatate! sarut
----------

Multumesc mult sarut sarut Sanatate multa si puiului tau sarut

Oana , multumesc sarut .. cum mai e printesa ? sarut Sper sa ii treaca si sa uite repede tot .. si sa uiti si tu sarut

Furni , sanatate multa si pufoasei sarut .. sper sa ii treaca si ei repede! sarut

sus

Denunta
ocrisu

Copii

04.10.2012 3:19     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
deci busuioc....daca mai stiti chestii care reduc secretiile din nas/gat, ziceti-mi si mie, poate o mai dreg pe fi-mea....ca e de groaza.
----------

Furni, mie imi zice dr. cand sforaie Antonia, de un sirop, Sinupret secretolitic, e pe baza de plante. prospect
Hapiliciule, mersi de intrebare, azi a fost mai bine maimutica, n-a mancat ea cine stie ce, dar macar nu s-a mai plans de gat asa tare...s-a cam invatat in brate si toata dimineata n-a facut decat sa ma bata la cap s-o tin in brate...desi n-avea nicio problema. ochi peste cap

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

04.10.2012 3:29     citat 

Draguta de ea trist .. imi inchipui cum e si pt tine , si mandra mea ma trage de haine si urla cat poate "baaaatzeeee" toata ziua , de-mi face coloana si mai praf decat e ..

Noroc ca uita repede mititeii , mai greu e pt tine , dar cate nu rabda o mama pt puiul ei .. sanatate multa va dorim sarut

Pupam printzesa sa nu o mai doara nimic sarut sarut

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

04.10.2012 6:09     citat 

sanatate maxima tuturor!!!

si fetele mele sunt bolnavioare, surprinzator Anya mai bolnava decat Cata...desi Cata era aia cu tuseli si muci de numa numa.
a fost minunat de altfel sa asteptam 2 ore la r, printre multi alti copii si ei bolnavi of course.
Cata a primit humez si spray pt nas, cu Anya ma duc dimineata sa-i faca exudat si apoi luni iar la control sa mai vada cum e (am primit si antibiotic sa ii dam dupa ce facem analizele)

in rest totul roz si minunat, sunt obosita mai ales saptamana asta cu amandoua acasa -amandoua bolnave...hm, si cand te gandesti ca pt orice chestie - o paine, o sticla de apa, tre sa le echipez pe amandoua si sa mergem, si apoi hai acasa cu cu ele, cu plase, eventual si un bidon de 6 l de apa, carucior, cea mica cel mai probabil urland...
si apai fa si mancare si curatenie..nu va ganditi acuma la nu stiu ce curatenie, doar strictul necesar...e un haos total in rest sufrasgeria e plina de jucarii, si-au intins toate paturicile pe care la au peste tot, le-am pus iar cortul cu bile sa aiba ocupatie...nu ai unde sa calci.dar e tare frumos, se joaca minunat impreuna -cand nu se cearta pe vreo jucarie.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii

05.10.2012 8:19     citat 

Neata doamnelor sarut

Deci , da .. si Gabitza mi-a ars de febra toata noaptea trist , cedeaza la Panadol dar creste inapoi ... puii mei cum mi le atrag eu , parc-am presimtit aseara ca o sa se intample ceva , desi fata era chiar ok .. dar na , cum puteam si spera sa scape , cu Ema asa cum e ? Asa ca .. pe la 9 intrebare exclamatie s-au culcat amandoua , Ema a si inceput dupa 20-30 de minute o sesiune de tuse de toata frumusetea , dupa care a inceput pitica sa mi se agite si i-am simtit din senin manutzele foarte reci .. desi era cald si era imbracata ok .. pe la 4 dimineatza deja ardea , dar nu era rea saracutza , doar se foia si invartea si rasucea pe toate partile ... acuma , vad ca altceva nu are , or' a luat si ea viroza asta nebuna de peste tot , ori sunt caninii aia de sus , care numa' nu mai ies ... mooor incet la gandul ca distractia abia incepe trist plang sau sunt foarte trist ...

O zi frumoasa va doresc , in special sanatate tuturor , mari si mici ! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: