· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > EXOSTOZA
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor EXOSTOZA     
dandu

10.10.2007 3:04   EXOSTOZA  citat 

Buna ziua,

Problema este la un adult , pt ca baiatul meu are 28 de ani.

Are pe omoplat o umflatura (se simte doar la palpat, nedureroasa), de ~ 3 ani care a iesit si la o radiografie, ce a fost dignosticata ca exostoza.

Recomandarea a fost de extirpare chirurgicala, dar as vrea si o parere a cuiva care s-a lovit de asa ceva, sau din ce ati mai auzit legat de probleme de genul asta.

Din popor se spune ca nu e bine sa umbli la ele, daca nu cresc si nu te deranjeaza.

Multumesc.

sus

Denunta
lost_an

07.09.2008 2:51     citat 

Buna. Stiu ca mesajul acesta este foarte vechi, sper ca o sa iti fie de folos ce am sa iti spun acum.

Fetita mea are 17 ani si de la varsta de 4 ani a fost diagnosticata cu maladie exostozanta( multiple exostoze). Aceste exostoze nu trebuie scoase decat daca preseaza un nerv sau te deranjeaza ( durere ). Dar daca insisti medicul o scoate.
Vreau sa intelegi ca nu trebuie neaparat scoasa.. ( Cand avea 6 ani si jumatate un medic a zis sa imi operez fetita la piciorul drept, desi pe ea nu o deranja deloc, dar se cunostea...de la operatie ia ramas un piciorel mai scurt ( 2 cm) deoarece a avut o complicatie in timpul efectuarii acesteia. )

Sper ca ti'am fost de folos!

sus

Denunta
dandu

08.09.2008 2:38     citat 

Toti medicii au recomandat urmarirea in timp (nu operatia), doar unul dintre medici a recomandat interventia chirurgicala, pe motiv ca in timp se poate maligniza (chiar a dat si un procent de ~ 15% de cazuri care se malignizeaza).

Multumesc pt raspuns.

sus

Denunta
danapetrica

22.01.2009 6:25     citat 

buna,eu m am operat de exostoza la femur acum 10 zile si sunt in recuperare dar in principiu sunt bine,dak mai ai nelamuriri...poti sa ma intrebi.eu cred k mai bine sa fie extirpate chirurgical,pentru mine era deranjant sa stiu k am ceva crescut in plus si ma si durea cateodata.

sus

Denunta
danapetrica

22.01.2009 6:27     citat 

am uitat sa va spun k am 22 ani

sus

Denunta
lost_an

22.01.2009 6:32     citat 

Vai... pai daca as face asa mi-as nenoroci copilul. Copilul meu are foarte multe, la toate incheieturile... si nu numai. Sa il operez asa, pentru ca stiu ca e ceva acolo.. in niciun caz... daca deranjeaza operam, daca nu, nu.

sus

Denunta
lost_an

22.01.2009 6:47     citat 

Exostozele care nu deranjeaza cu nimic, nu le deranjati nici voi pe ele. Cicatrice si chinuri de la operatie.. complicatii dupa.. in NICIUN caz.. te deranjeaza te operezi, daca nu nu :p. Dar nu spui ca te operezi fiindca acolo e ceva.. Evitati cat puteti.. trist

sus

Denunta
lost_an

22.01.2009 9:53     citat 

----------
dandu a scris:
pe motiv ca in timp se poate maligniza (chiar a dat si un procent de ~ 15% de cazuri care se malignizeaza).

Multumesc pt raspuns.
----------

Fals..

sus

Denunta
danapetrica

22.01.2009 9:57     citat 

eu ma refeream la dandu,ai dreptate, atunci cand sunt multiple exostoze e altceva

sus

Denunta
danapetrica

22.01.2009 10:00     citat 

si eu m am interesat pe internet de aceste exostoze si am gasit multe cazuri care au avut evolutie postoperatorie favorabila,dar nu cu multiple exostoze,ci una in diferite regiuni

sus

Denunta
lost_an

22.01.2009 10:06     citat 

Dar de ce sa faci o operatie daca nu te deranjeaza? :p Te asiguri ca nu iti fac niciun rau, si gata.. zambet

sus

Denunta
danapetrica

22.01.2009 10:16     citat 

pe mine ma si durea cateodata

sus

Denunta
dandu

28.01.2009 9:50     citat 

Inca nu am luat o hotarare. Am facut intre timp un RMN, care a confirmat ca e vb. de Exostoza

Intrebarea este : Operatia poate duce la malignizare?
.

sursa pt materialul de mai jos (pe aceesi linie):

http://www.preferatele.com/docs/medicina/2/
-infectiile-aparatul4.php

Osteocondromul (exostoza)
• origine: cartilajul de crestere

• forma tiune tumorala osoasa, care depaseste conturul osului, pediculata sau sesila
• localizare metafizara cu varful orientat spre diafiza
• structura osoasa, cu varf cartilaginos
• ocazional pot fi multiple (boala exostozanta)
• ocazional pot fi masive, asociate cu tulburari de crestere
• evolutie:
- de regula autolimitanta (se osifica odata cu incetarea cresterii scheletului)
- ocazional se malignizeaza
• tratament:
- numai daca este simptomatica (bursite, compresiuni vasculo-nervoase)
- rezectie, impreuna cu baza de implantare

Iar cei 15 % i-am mai gasit si sici (la sf) - pe aceeasi linie:

http://www.medicultau.com/
patologia-chirurgicala-ortopedica/
tumorile-osului/
tumori-osoase-benigne.php

sus

Denunta
lost_an

28.01.2009 2:53     citat 

La copilul meu nicio operatie nu a dus la malignizare. Si are destule. zambet

sus

Denunta
dandu

29.01.2009 9:44     citat 

- operatia este una dificila?
- cat de mari erau in momentul operarii?
- ati operat vre-una pe os axial (umar/omoplat)?

multumesc

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: