· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (7)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (7)     
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

24.10.2012 1:01     citat 

----------
luara a scris:
Gazella de-a busilea e campion. Sta in picioare, dar numai daca e pe linga un obiect ceva, are probabil impresia ca se sprijina, desi sta singur. Ei, cand e vorba de mers, cum simte ca-i iau degetul din maina, in secunda 2 se pune in 4 labe. MAsaj totusi o sa-i fac, ca talpa la piciorul drept e foarte tensionata. Eu ii fac gimnastica, dar oricum e prea tensionat si are tendinta sa-l tina pe varful degetelor. Si nu e mare problema, avem o asistenta de la Chisinau, care s-a stabilit la Bucuresti de multi ani si face asta, in plus vine la domiciliu, deci deranjul e minim.
----------

ok, mai spune despre masaj

uite, aici ai unele articole faine despre dezv. motorie a copilului

http://www.janetlansbury.com/category/p...velopment/

ref la scoala ruseasca de masaj, sport sa stii ca eu am mari rezerve fata de ea,e una menita sa scoata campioni, dreci de buni ce sunt, dar care ignora natura umana,
practic rusii in armonie cu natura copilului rar ii gasesti (eu i-am gasit, dar in general raman la parerea mea)
de aia spun, sunt circumspecta
deci faceti masaj, dar gentle
nimic ce se obtine cu forta nu se poate valida la un copil

auzi, eu am cunoscut un copilas de un an si patru luni, nu vroia sa mearga si pace, doar de-a busilea
la 3 ani sarea ca de la trambulina, din pat cu o rotatie a corpului, de ramaneam io muta
ai mei au mers la 8 luni, dar veci nu au fost astfel atleti

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

24.10.2012 1:10     citat 

Buna fetele
Am vazut ca s-a scris foarte mult si nu prea am avut timp sa citesc dar vin si eu cu o nelamurire
De dimineata bubulina mea are dureri de burtica si cand am schimbat-o am vazut ca are diaree,oare de la ce? Ieri am mancat ciorbita si aseara conserva de peste...Mama zicea sa nu fie de la smantana(am pus o lingura in ciorba) dar eu ma gandeam la conserva aceea.
Voi ce parere aveti?
Trebuie sa beau sau sa manac ceva care sa ii treaca sau trece de la sine?

sus

Denunta
gazzella

Copii

24.10.2012 1:29     citat 

eu de obicei am grija ce mananc cand observ ceva preocupant in scaunul copilului
spui ca are diaree, as scoate fibrele o vreme si as merge pe paine alba rafinata si orez sau cartofi la cuptor rad)

despre conserve nu stiu ce sa-ti spun, sa nu fie vreun balaur in conserva

nu mai manca conserve, in general, incerca sa le ocolesti, ca alaptezi au ba, mananca facut de tine, in casa
cumpara peste proaspat de poti si gateste-l tu in casa
e mai sanatos, de poti

sus

Denunta
gazzella

Copii

24.10.2012 1:51     citat 

laura, cand eram noi copile inca era moda infasatului
cred si eu ca un prunc infasat pana la 6 luni are nevoie de masaj
in ocident acum, in Italia, Canada sigur, nn nu sunt infasati nici macar o zi, sunt in hainute normale inca din prima lor zi de viata liberi sa-si miste corpisorul, astfel sunt mult mai tonici decat nn care de obicei sunt infasati
in contextul infasarii copilului masajul chiar imi pare imperativ, dar altfel, cand discutam despre copii care au avut libertate de miscare inca de la nastere, spatiu in care sa se miste, stimuli, chiar nu cred ca-i nevoie de masaj

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

24.10.2012 1:55     citat 

Am inteles Luara zambet
Imi pare idee buna, atat cea cu masajul, cat si gimnastica pt bebe (pt tonus, confort, relaxare, etc)...Ai mei au avut parte de kine respiratorie atunci cand au facut bronsolita si am obtinut rezultate surprinzatoare, intr-un timp scurt .

Ramona, zici ca are diaree, de cate ori a facut azi, de exemplu si ce textura/miros are ? Bebele de 2 saptamani poate avea multe scaune mai moi pe zi sau saptamana si desi eu niciodata nu am crezut, pediatrul mi-a spus ca diareea, printre altele, poate fi cauzata (in alaptare) si de o schimbare in alimentatia mamei...

Nu te speria, urmareste-i scaunele si propune-i sanul mai des, pentru o hidratare corespunzatoare, eventual daca vezi ca devine agitata, face febra, sau continua cu scaune multe si moi, suna pediatrul...
Durerile de burta, in cazul nostru, au fost din cauza colicilor si eu nu le-am administrat nici un tratament, ceai, sau altele (dar a fost alegere personala) !

Sanatate .

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

24.10.2012 2:13     citat 

Si eu incerc sa am grija ce mananc(zic eu) evit mancarurile care stiu ca nu fac bine dar sunt multe care nici nu stiu ce reactie provoaca
Scaunele le are moi in general, si o schimb dupa fiecare masa si doar de cateva ori pe zi nu are scaun. Cand am vrut sa o schimb astazi chiar facuse si am vazut ca era foarte apos..

sus

Denunta
gazzella

Copii

24.10.2012 2:25     citat 

piperus, despre alimentatia mamei cand alapteaza
trebuie sa fie una echilobrata, variata care sa-i asigure toti nutrientii
deci in niciun caz regim, ci mancat sanatos, ca un om mare foarte fericit
astfel, daca la nn nu se observa unele modificari in comportament scaune ai liber la ceapa, usturoi, hrean, de toate rad)
cam astea le mancam eu imediat dupa ce l-am nascut pe marc, eram disperata dupa acestea

in cazul in care observi ceva ciudat, ca o diaree la copil, 10 scaune pe zi la nn sunt normale, dar daca tu zici ca-s apoase apoi poate sa fie chiar diaree, atunci da, incepi sa schimbi cate ceva

dar nu uita, ca si regula mare, nu se tine regim cand alaptezi, organismul tau trebuind sa se ustina si sa sustina copilul
si numai mancand introduci nutrieni, soarele cel mult te ajuta in sintetizarea vitaminei d in rest intri in carente si nu esti capabila sa sustii organismul nn

deci mananca cui pofta, echilibrat, variat, gatit de tine din alimente locale, pe cat posibil
fara coloranti, conservanti, ocoleste mancarea 'pre-gatita' din magazine

adica ca si strabunicile noastre, ceapa, cartofi, marar si foc, facem o mancarica de cartofi, buuna scot limba

cum e bb, ce face peste zi, peste noapte? tu cum esti?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 1 luna
Teodora Maria: 13 ani, 1 luna

24.10.2012 2:27     citat 

Piperus, stai linistita ca trece. Cea mare avea la fel. Pediatra mi-a zis ca e perfect normal: un bebe alaptat integral poate sa aiba intre 8-12 scaune pe zi fara sa fie considerata diaree si un scaun la 10 zile fara sa fie considerata constipatie.
Ideea e sa nu-i dai ei nimic: ceai, mucilagiu... Doar lapte matern si eventualele medicatii: Vigantol, etc.

Si daca nu-ti crezi ochilor, uite aici chiar la momentul respectiv, la cea mare: http://www.parinti.com/schimbatscutece-...8d03f762ca
Scaun spumos, apos, in explozie.

Pe partea cealalta, la cea mica, record de 8 zile fara scaun: http://www.parinti.com/modules.php?name...0c8bb373df

sus

Denunta
gazzella

Copii

24.10.2012 2:45     citat 

eu recunosc ca nu stiu exact ce-i kinetoterapia
e oare asta?
http://akta.org/

pentru ca daca e asta ma intreb ce face cu copiii sanatosi, ii trateaza tot ca si pe copiii cu unele disfunctii?

imi pare aiurea sa-i aplici unui copil sanatos, functional o tehnica care se aplica copiilor care au diverse disfunctionalitati pentru 'a-i recupera'

eu sunt pentru dezvoltarea libera, e mult mai important ca un copil sa ajunga liber undeva la 8 sau 16 luni, decat sa ajunga impus, "ajutat" prin diverse tehnici care deseori inculca vointa, natura copilului la 12 luni, ca asa spun tabelele

despre dezv libera cate ceva aici

http://www.parinti.com/modules.php?name...nt&sid=858

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 3 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 8 luni

24.10.2012 2:46     citat 

Piperus , si eu m-am speriat cu Teea ca la cateva zile dupa ce am venit de la maternitate a avut 10 scaune pe zi, intrasem in panica ca se deshidrateaza copilu scot limba , de eram si eu la prima experienta. Apoi am citit si am vazut ca atat timp cat este alaptat exclusiv la san(exclusiv inseamana fara nimic altceva, nici apa/ceai), nu e o problema. Daca totusi ti se pare ca are un miros, poti sa recoltezi si sa duci la o copro. Eu nu cred ca e cazul. Sanatate multa!

Sfatul meu e s alasi deoparte tot ce insemna conserva in perioada asta, au conservanti si EUR-ri gramada, la fel mezeluri si alte porcarii. Incearca sa mananci cat mai sanatos, gatit de tine in casa. Asa ii va fi cel mai bine printesei. In general nu trebuie sa te iei dupa teorii de genul: nu manca usturoi ca scade laptele, nu manca muraturi sau alte chestii. Poti sa mananci orice, dar cate putin si sa astepti reactia copilului la fiecare nou aliment introdus. Daca il tolereaza da-i bataie.

Noi nu am avut probleme nici cu usturoiul, care draga doamne cica ar scadea lactatia. Eu mananc la greu si alaptez in continuare fara probleme.

sus

Denunta
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 13 ani, 3 luni
tepoasa mica: 7 ani, 2 luni

24.10.2012 2:58     citat 

se tot scrie de empatie... tantrum-uri si tandemuri care ma lumineaza si pe mine...am vazut in multe mesaje de ale fetelor de aici

ralu, gazella problema este urmatoarea voi scrieti ok insa eu unele fraze de la voi nu le pricep intelesul... asta legat de ultimele mesaje scrise in acest capitolul.... si la articole gasite am unele dileme...
va promit ca va mai intreb una alta dar cand am vreme

piperus probabil ca de la ce ai papat... smantana nu e prea e ok in general, mai bine iaurturi simple sarut masaj bubulinei si o sa fie ok

toata lumea ma sfatuieste sa ii dau fetii chestii ptr colici... eu ii fac masaj zi de zi... o fi bine? ca si ralu nu am vrut sa-i dau nimic, desi am in casa dar cred ca va ajunge la gunoi, mostra primita in maternitate, de altfel cam toate le-am aruncat.

Fetele cu bebei mici sa nu uitati sa ii curatati dupa urechi saptamanal, se aduna acolo la mizerie de nu am vazut... eu cu spirt si betigase o curat sau uneori cu servetel umed ca e prea multa adunata
ochi peste cap

sus

Denunta
gazzella

Copii

24.10.2012 3:03     citat 

----------
gonzonica a scris:

Noi nu am avut probleme nici cu usturoiul, care draga doamne cica ar scadea lactatia. Eu mananc la greu si alaptez in continuare fara probleme.
----------

asta-i noua rad)
"usturoiul scade lactatia!", sa mi-o spuna mie careva rad))

sus

Denunta
duke_meadows

24.10.2012 3:05     citat 

luara cine recomanda masajul asta?
eu stiu de masajul normal facut bebelusilor dupa baie , ala de relax . de ajutor in ale mersului n-am auzit. [ma refer la copii fara probleme motorii si carora le este indicat un masaj special].
copila mea a fost la fel, s-a ridicat in picioare dupa 6 luni si a facut primii pasi inainte de un an, insa pur si simplu refuza sa mearga singura [doar tinuta de un deget ca altfel se aseza in fund in mijlocu' drumului] insa de vreo cateva luni , 2-3 nu stiu n-am contabilizat exact , merge singura, e independenta.

eu zic sa-i dai timp copilului. [eu ma puneam dupa ea in 4 labe cand o vedeam ca se taraste si ne urmaream asa prin casa, apoi eu ma ridicam si o vedeam si pe ea ca vrea sa ma imite; nu stiu daca a ajutat da' a fost fun' foarte fericit ].

sus

Denunta
gazzella

Copii

24.10.2012 3:07     citat 

----------
carme_vladut a scris:

ralu, gazella problema este urmatoarea voi scrieti ok insa eu unele fraze de la voi nu le pricep intelesul... asta legat de ultimele mesaje scrise in acest capitolul.... si la articole gasite am unele dileme...
va promit ca va mai intreb una alta dar cand am vreme

----------

eu nu scriu corect romaneste, recunosc
deci poate sa fie foarte probabil din cauza ca eu ma exprim prost
dar tu intreba-ma de fiecare data cand nu intelegi cate ceva
incerc sa fiu mai clara....

eu nu i-am curatta decat foarte, foarte rar dupa urechi
cred ca depinde de forma urechii, daca in spatele acesteia se formeaza sau nu cate ceva...

sus

Denunta
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 13 ani, 3 luni
tepoasa mica: 7 ani, 2 luni

24.10.2012 3:31     citat 

----------
gazzella a scris:
----------
gonzonica a scris:

----------

asta-i noua rad)
"usturoiul scade lactatia!", sa mi-o spuna mie careva rad))
----------

eu folosesc praf de usturoi mai nou si e ok

nu e vb de gramatica ci de fraza in sine

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: