· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (8)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (8)     
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 13 ani, 3 luni
tepoasa mica: 7 ani, 2 luni

05.11.2012 1:00     citat 

buna fetele
eu am avut ieri zi de bloguiala si am zis sa va recomand si viua cate ceva

ca tot se va apropia diversificarea... iata ce am citit eu ieri:
http://blogulmeumediocru.blogspot.ro/20...carea.html
si asta
http://alexcreste.blogspot.ro/2011/11/p...carii.html

cititi si comentariile musai

copii sunt diferiti intre ei clar...
de ce ma gandesc la diversificare? pai deja au trecut 3 lunite rapid asa ca si cele 3 lunite care urmeaza vor trece rapid
asadar... era un topic pe undeva legat de cereale - da sau nu? introducem?
eu m-am convis ca NU
ceaiul fura din fier
supa la biberon exclus
citrice exclus
argumente? gasiti in articol si nu numai
acum nu stiu daca 6 luni e batut in cuie... poate sa fie si 7-8, nu? daca ii merge bine, nu?

exclus diversificare sub 6 luni... din ce am citit eu articul si blogurile mamicilor cu experienta

sus

Denunta
lina4olachi

Copii
Adela: 7 ani, 6 luni

05.11.2012 2:46     citat 

buna mamici! Noi am fost prinse n activitatea zilnica si a stat pisicul ca un scaiet de mine, acum doarme asa ca e ora meaaa de liniste :d.
Kurai sa stii ca ai dreptate fiecare copil e unic si nu trebuie comparat cu altul

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

05.11.2012 4:39     citat 

carmen cred ca depinde destul de mult in alegerea alimentelor si de perioada in care te afli
la noi, de ex acum un an pe vremea asta,ce e de sezon, proaspat... mancam cu f mare pofta bostan copt din gradina bunicii..a fost printre primele alimente, f dulce, f bun, f sanatos.
sigur ca 6 luni nu este batut in cuie, asta mica inainte de 6 luni deja intindea mana catre mancare, ii era pofta sa guste din toate, la 6 luni deja nu mai puteam astepta ca facea circ sa manance
e bine sa te informezi, oricum vei vedea la momentul respectiv cum va fi

la noi ceai nu a existat niciodata
cred ca pe la 8-9 luni (cu aproximatie), i-am cumparat o canita cu supapa si i-am oferit apa..a durat cateva zile pana a invatat sa o foloseasca, de atunci cu asa ceva bea, doar apa (biberon nu a acceptat niciodata...sora-sa mai mare in schimb nu a acceptat niciodata canita cu supapa)..pana atunci tot apa a baut, dar din lingurita (de ex daca o lasam cu mama, ii oferea apa cu lingurita ca sa nu ii fie sete, in rest ea primea doar san).

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

06.11.2012 8:09     citat 

Carmen, multumesc pentru articole. Le-am citit cu mare interes. Ca si Lucy, si eu cred acum (bolfosica mea a trecut de 5 luni), ca depinde de copil foarte foarte mult. Iulia acum se baga efectiv in farfuria mea, face mare taraboi daca nu ii dau si ei ceva, chiar daca nu inghite. Sa simta ea, sa isi bage mainile in mancare, sa muste din farfurie, sa chifligeasca mancarea de sa-i iasa printre degete. zambet E simpatica foc. Deci va trebui sa mancam mai sanatos pentru ea, ca sa poata sa se infinga in siguranta in mancarea noastra. Asa si eu ziceam, pana la 6 luni exclusa mancarea. Bine, nici nu pot zice ca mananca, cred ca ii ajunge in stomac maxim-maxim o lingurita de ceva, dar uite ca socotelile nu se potrivesc chiar 100% cu ce gandeam inainte.
Lucy, bostan dintr-asta portocaliu ii dadeai?
Ma gandesc sa-mi fac si eu o lista cu ceva legume, fructe cu care sa putem incepe.
Gazzella, stiu ca baiatul tau mananca destul de multe alimente, dar cam ce anume? (stiu ca voi mancati foarte sanatos, nici nu stii cat de mult apreciez asta). M-ar ajuta niste idei de mancaruri.
Cum e cu faina, cu glutenul?

sus

Denunta
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 13 ani, 3 luni
tepoasa mica: 7 ani, 2 luni

06.11.2012 9:19     citat 

somno gasisem si un articol despre cum sa papi sanatos dar cred ca l-am pierdut ieri.
oricum regulile astea le-am citit peste tot:
http://iulia4alfred.blogspot.ro/
si de prin arhiva forumului minunati-va:
diversificare la 4 luni

bia are puseu de crestere, sper sa depasim cu bine puseul, ieri a fost cred punctul maxim al puseului, vedem si azi

ma trezesc zi de zi cu dureri de mijloc, voi experimentati? sper sa-mi treaca dupa ce va sta in fund.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

06.11.2012 10:35     citat 

da somnorici, bostan dinala portocaliu
taiat felii si copt in cuptor, atat
e minunat ca prim aliment pe bebe
nici nu l-am facut in blender sau ceva, pur si simplu am rupt bucatele f mici si i-am dat in gurita, ca el se topeste instantaneu in gura
si la noi asa a fost cu mancarea, inainte sa ii dau efectiv cu lingurita, vroia sa guste din toate asa ca ii puneam pe limba
eu glutenul l-am evitat pana la 8 luni
asta cu mancatul in familie sanatos e o chestie cu bataie lunga..noi acum stam toti 4 la masa, si este clar ca cea mica va intinde mana sa ia din toate de pe masa sa guste, sau chiar sa manance
si noi o lasam
de multe ori ii pun in fata castronelul si o lingurita sau furculita si ea se cam serveste singura, mai cu lingurita, mai cu furculita, mai cu mana, cu ce poate.
asa mananca copilul cel mai bine!
pt ca mananca cu placere, cu pofta, si alege ceea ce ii atrage atentia
intr-o zi le-am pus pe amandoua la o masuta mica, cu cate un castron cu cereale d eporumb in fata.La Catalina i-am pus cu lapte, la Anya fara lapte fiindca Anya nu accepta niciun fel d elapte (dupa ce a incercat toata lumea sa o convinga sa bea, in toate felurile, nici macar gris cu lapte nu ii place sau orez cu lapte, etc)...si uite asa tot a ciugulit ea cereale, mai cu lingurita, mai cu mana...la un momnet dat Catalina s-a dus la baie, atunci Anya s-a dus repede la castronul ei, a luat lingurita si a mancat tot din castronul sora-sii, cu tot cu lapte! prostit rad
plus multe alte exemple, ca daca ii dau eu sa guste anumite chestii, le scuipa, (nici nu are rabdare sa simta gustul pe limba), in schimb daca au fost pe masa si s-a servit singura, le-a mancat cu placere.placerea ei cea mai mare e sa guste .chiar daca a mancat si e satula, daca tu mananci ceva in preajma ei, trebuie sa guste de la tine, si daca ii place, o sa manance.
am lasat-o intr-o zi la o prietena vreun ceas, si prietena si-a pus sa manance, paine cu unt, ou fiert, ardei , etc (nimic rau, ca si ea mananca sanatos)...evident ca fetele (a mea si a ei), vazand manacare, au venit repede sa ceara...ei bine prietena mea s-a socat cat a putut sa manance Anya, (ea stiind ca Anya nu mananca portii mari, ci mai degraba putin si des), a zis ca ii era frica sa nu vomite la un moment dat, ca cerea intruna mancare.
asa ca eu zic ca daca se poate la masa toata familia si preferabil mancare sanatoasa (macar la o felie de bostan scot limba ), e minunat.
noi in general mancam sanatos, eu gatesc cam de regim adica fara prajeli si grasimi, etc...dar cateodata ne mai bagam eu si sotul la cate o slaninuta , sau o ceafa de porc pe gratar...
scot limba

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 3 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 4 luni

07.11.2012 9:36     citat 

bostan din ala de-au facut copiii felinare saptamana trecuta?....ca daca-i asa tre sa-mi fac si eu rost rad

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

07.11.2012 10:30     citat 

pai vezi ca acuma e sezonul. zambet

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

07.11.2012 11:44     citat 

si noi folosim dovleac. placintar ii zice mai nou pe aici
dar am luat acum rotunjor ...
placinta nu am facut dar copt e nemaipomenit.
eu pun in pungute la congelator curatat si taiat cubulete. cand am nevoie iau cate cubulete vreau si il pun ori in oala cu cartofi pt piure ori in tava cu legume la cuptor ...

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

07.11.2012 1:41     citat 

----------
somnorici a scris:
Carmen, multumesc pentru articole. Le-am citit cu mare interes. Ca si Lucy, si eu cred acum (bolfosica mea a trecut de 5 luni), ca depinde de copil foarte foarte mult. Iulia acum se baga efectiv in farfuria mea, face mare taraboi daca nu ii dau si ei ceva, chiar daca nu inghite. Sa simta ea, sa isi bage mainile in mancare, sa muste din farfurie, sa chifligeasca mancarea de sa-i iasa printre degete. zambet E simpatica foc. Deci va trebui sa mancam mai sanatos pentru ea, ca sa poata sa se infinga in siguranta in mancarea noastra. Asa si eu ziceam, pana la 6 luni exclusa mancarea. Bine, nici nu pot zice ca mananca, cred ca ii ajunge in stomac maxim-maxim o lingurita de ceva, dar uite ca socotelile nu se potrivesc chiar 100% cu ce gandeam inainte.
Lucy, bostan dintr-asta portocaliu ii dadeai?
Ma gandesc sa-mi fac si eu o lista cu ceva legume, fructe cu care sa putem incepe.
Gazzella, stiu ca baiatul tau mananca destul de multe alimente, dar cam ce anume? (stiu ca voi mancati foarte sanatos, nici nu stii cat de mult apreciez asta). M-ar ajuta niste idei de mancaruri.
Cum e cu faina, cu glutenul?
----------

deci eu ca si abordare sunt pentru baby led weaning, ca si 'cu ce ma diversific' un pic sunt de o alta parere
astfel eu le-am permis lui B si Marc sa se diversifice inainte de 6 luni.
pentru simplul fapt ca el altfel nu as fi functionat
sunt toata ziua cu mine, de mannaca si nu le dau se deschid cerurile, ori eu tre sa-i am senini ca sa functionez senina (si invers)

ca si alimentatie, eu nu sunt de acord, deloc, nici macar la nivel nutritional cu asa zisa "alimentatie traditionala" (in acest caz expres in spatele sintagmei 'alimentatie traditionala' neregasindu-se intr-adevar ceapa cu mamaliga pe care o mancau bunicii nostri ci un elegiu la div. curente alimentare care sustin ca omul nu poate sa fie sanatos fara carne,carne, carne si iar carne, practic o nuanta a dietei palio, care dieta e in relatie cu cei care sunt la institutul weston price, etc...
dar deja astea sunt subtilitati, numai cei introdusi bine pot sa aiba in minte la ce ma refer eu...)

in fine, la capitolul CE eu nu condivid intru totul cu zoozie

stric ref la gluten, eu am spus aici
http://www.parinti.com/modules.php?name...24&start=0

nici unul din copiii mei nu e cu intoleranta la gluten, la noi in familie nu exista (e si pe un fond genetic aceasta intoleranta, plus factori ambientali, care o declanseaza, ex. stres puternic, interventie chirurgicala, etc)
deci la noi e la mare cinste painea facuta din cereale, pseudocereale, in casa (in ultima vreme imi iese din maia acida)

in rest, de toate, eu sunt adepta a slow food, adica gatesc eu in casa din ingredientele cele mai simple posibile mergand pe principiul ca 'ce nu cunostea, nu ar fi putut sa cunoasca bunica nu-i ok'. astfele eu nu cumpar alimente 'pre-gatite', procesate, gatesc ca la tara

rad

asa, eu nu inteleg, cei care fac diversificarea condusa, dupa 2 ani a copilului intra toti in budincile de pe rahturile din supermarket sau cum?

ca se tot bate atata moneda pe pureuri la prunc, cand dupa aterizeaza in mezeluri...

eu n-am nicio problema sa-i pun lui marc in fata pasta cu ciulama de ciuperci, facuta de mine ciulamaua, stiind ca pana cand s-o insura 'saracu' n-o sa vada chips-uri si torturi cumparate decat de sarbatori, la petreceri (acolo se opresc competentele mele de mare bucatareasa rad) ) in rest il tine mamica tot pe toate cele 'fara gust' rad)

deci, somnorici draga, de toate de toate de toate ii pun in fata, cat timp e slow food, fara zahar, pe cat posibil fara sare...
si o sa o duca asa cel putin pana o sa mearga la colegiu, o sa stea in casa mea adica...(poate un pic de panela mai incolo, ca la cei 2 , mai mari)

sus

Denunta
gazzella

Copii

07.11.2012 1:44     citat 

somnorici, pasta in primul rand, dupa pained, io asta mananc ,ult, deci si marc
alaltaieri am facut si-o supa crema de zucchine, cu marar, doamne, cum se baga in farfurie rad)
o sa-ti spun zi de zi ce mananca, adica ce gatesc scot limba

sus

Denunta
duke_meadows

07.11.2012 4:40     citat 

somnoriciule dar ce e 'sanatosu' asta ca eu incrunt din sprancene cand il aud.
mi se pare ca-i mai mult un trend sa fim in rand cu lumea decat sa-l facem ca dorim. adica sanatos pt mine inseamna si oleaca de grasime da' si oleaca de ciocolata [fara sunt tare irescibila si S ma prefera calma si murdara de ciucalata pe fata decat fara] da' poate pt tine nu-i acelasi 'sanatos'. plus ca la cina mai beau si oleaca de vin ros' cand mananc o friptana de exemplu.
cu copila am facut normal , ceea ce facem de obicei. i-am dat mar, morcov, telina verde sa le roada, miroasa, arunce prin casa. am mai povestit eu, ea dupa vreo 2-3 luni de 'jucat' o inceput sa manance.
sare putina, condimente punem cu limita [da le folosim].... acum ca-i la gradinita si mananca doar seara si in weekend acasa , ii pregatim in avans ce o sa manance si le incalzesc eu in ziua respectiva.
numeste tu ceva de mancat si eu bifez ca o incercat Bubu.
a luat un biscuite de ciocolata de la mine si l-a gustat si a dat din cap si s-a intors la conopida ei. a mancat inghetata [ce distractie pe noi] pe bat de cateva ori si e singurul copila la gradi care manca absolut toate legumele fara probleme de ex. pt ca le-a mancat mereu, normal, n-am facut mare caz de asta, asa mancam noi, asa mananca si ea.
deci relax si spor la bucatareala trag cu ochiul

sus

Denunta
gazzella

Copii

07.11.2012 6:10     citat 

exact, si io ca si doamna de mai sus
cand e vorba de cafea o beau strategic, ca se da pe spate de nervi ca nu-i da ma-sa
dar in rest io-s tare relaxata
amu facut avocado cu usturoi pe paine si salata de rosii cu ceapa
ii liber sa-si bage balutele in toate
si mintenas o sa fie gata mancarea de linte verde cu boabe de secara in, suc de rosii si un miez de marar, deja salivez scot limba
io cred ca asta-i important, sa fim noi ca si familie ok cu mancarea, nu toata ziua cu prostioare, si ca e si o ciucalata cand si cand apoi sa fie rad

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

07.11.2012 6:27     citat 

cu cat sunt mai procesate mancarurile, cu atat sunt mai nesanatoase..in primul rand mezeluri si chestiile procesate din carne, samd.
nici eu nu m-as putea abtine de la ciocolata
la noi mezeluri nu apar pe masa, fiica-mea cea mare nu mananca asa ceva pt ca nu ii plac..la gradinita lua jos felia de sunca si manca doar painea cu unt.
ne plac micii, ne preparam carne de mici.care contine carne, putina smantana si ceva verdeturi.
si in general suntem si noi pe ideea de slow food, dar aici depinde f mult de posibilitati.la noi carnea in 90% provine de la socrii din curte (porc, pui, curcan). peste sau vita cumparam, aici nu am ce face. oua, de la gainile din curte.legume, fructe, la fel.sigur, nu cresc banane sau portocale la soacra-mea in curte, dar mere, pere, prune, visine, da.am pus in gradina zmeura, mure, agrise, coacaze.
si vrem sa extindem la anul numarul de fructe si legume.
dulciuri cumparam f rar (cum am spus, mai mult eu ma dau la ciocolata), in schimb incerc sa fac cate o placinta (cu telemea si conopida, de ex), sau cate o prajitura cu fructe, etc.
totul cere timp si rabdare (noroc ca gatim amandoi cu placere), dar merita, si pe moment (eu nu am mancat placinte si prajituri asa bune ca ale mele in niciun magazin) si mai ales pe termen lung.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

07.11.2012 8:05     citat 

Offf Lucy, ce bine de voi...chiar te invidiez, in sensul bun zambet ( mancare buna/sanatoasa, atat cat se poate)...

Eu, din pacate, nu am aceasta posibilitate. Legumele/fructele/lactatele/ouale ecologice le cumpar din supermarketuri si desi scrie "bio" pe eticheta, tare ma indoiesc ca nu sunt tratate. N-are rost sa mai povestesc de gustul/mirosul fad, inspid, inodor... pe scurt, cauciucat, care il au !
Si oare ce mai e bio in ziua de astazi, avand in vedere efectul de sera, ploile acide si toata poluarea in care traim?! trist trist

Vizavi de diversificare, noi am inceput-o in jur de 6 luni...si atunci dupa schema pediatrului ..Probleme nu am avut cu micutii, si neavand posibilitatea unor fructe, legume proaspete, le-am dat hipp din magazin (vorbesc strict de perioada diversificarii) !
si Doamne ajuta, nu au fost probleme, s-au dezvoltat normal, multumesc lui Dumnezeu... sper sa nu fie probleme nici pe viitor...

Sigur ca orice mamica isi doreste tot ce e mai bun pentru copilul sau, insa ce putem face cand conditia/viata/imprejurimile nu ne permit ?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: