· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 65
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 65     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

06.11.2012 3:28     citat 

ana fii-mea inca nu are niciun canin iesit
sta unul sa iasa, dar inca e sub gingie
foarte interesanta teoria cu urlatul kiki.
stau si ma gandesc la urlatoarea de fii-mea asta mica, si mie mi s-a indus travaliul, dupa 8 ore de dureri s-a recurs la ceza iar fata am vazut-o dupa 2 zile socat
prima nastere a fost naturala si neprovocata
hmmm.
oricum, nervi tari si rabdare sa avem sarut

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 9 ani, 3 luni
Teodora: 7 ani

06.11.2012 3:33     citat 

ei fetelor, ce credeti ca fac eu acum....imi fac unghiile cu oja zambet....cred ca nu mi le-am mai facut de-un an de zile cu oja rosie...apas tastatura cu varful degetelor: ))...daca in casa e liniste si face, iar eu n-am chef de strans rufe sau facut mancare, ce sa fac si eu...sper sa tina 1-2 zile

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 4 luni
Gabi: 9 ani, 11 luni

06.11.2012 3:51     citat 

Hmm...daca stau sa ma gandesc...si la Gabitza a fost cezariana , la 40 de saptamani fix , dar , daca era dupa ea , mai statea si-o saptamana buna ... si nici eu nu am vazut-o pana dupa mai bine de 24 de ore plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist .. merci Kiki , o sa ma mai documentez si eu . Si atunci ma tin bine , se pare ca nu-s sanse sa se termine curand ochi peste cap ..

Si prima nastere si la mine , naturala si neprovocata , la peste 40 de saptamani confuz

Cu dintii .. chiar nu mai inteleg . La Ema tin minte c-a iesit cam pe la 3 ani al 2-lea rand de masele , dar vad ca nici asta nu-i o "lege" .. of of . Furni , e un semn cu fetele astea ale noastre scot limba sarut

LAM , ce fain .. de-ai sti de cand ma pregatesc si eu pt operatiunea asta .. rad

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

06.11.2012 3:59     citat 

sa stii ca anul asta eu mi-am facut unghiile cu culori la care nu m-am gandit vreadata sa folosesc. galben, portocaliu, rosu, albastru electric, verde... you name it! de obicei le fac la salon o data pe luna, insa se strica dupa o saptamana si dau eu un strat-doua, desi nu ma pricep neam. rad

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 4 luni
Gabi: 9 ani, 11 luni

06.11.2012 4:04     citat 

----------
KiKilinis a scris:
desi nu ma pricep neam. rad
----------

Nici eu nu ma pricep delooooooooooooooc rad)))) .. jumatate imi fac si degetele tot timpu' , da' no .. intentia conteaza rad)

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 9 ani, 3 luni
Teodora: 7 ani

06.11.2012 4:07     citat 

eu de obicei imi fac acasa si mani si pedi....cand am fost gravida mi-am facut pedi la salon pt. ca nu mai reuseam sa ajung la unghii rad
aici nici gand sa ma duc la salon, cred ca sunt niste preturi....nici de tuns nu ma tund decat cand ajung acasa, iar pe baieti ii tund eu cu aparatul de tuns...un tuns scurt la baieti e 25e surprins deci nu mai zic cat ar fi sa ma tund eu.
fain ca te tine o saptamana...cred ca dau cu ceva peste pt. rezistenta, ca asa dupa 1-2 zile de bagat mana in apa incepe sa se ia la varfuri.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

06.11.2012 4:56     citat 

sa stii ca eu folosesc manusi de cauciuc la spalat vase, pt ca am o piele tare uscata, iar detergentul o face si mai aspra. da, pe deasupra dauun strat de lac pt rezistenta, dar se gaseste si in comert.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

06.11.2012 7:23     citat 

kiki, e posibil ca in cazul vostru Tedi sa fi avut o suferinta in timpul n asterii, si asta sa fi afectat ceva.... darrrrr ...si la mine prima astere a fost lunga, 23 ore, dar a fost naturala...nu m/am dilatat, in fine, m/am chinuit suficient...si fimiu urla dupa cum stiti si acuma si imi mananca zilele.
insa nasterea a doua a fost MULT mai nasoala...si daca ar fi sa fi fost vreo suferinta, apai pufa trebuie sa fi avut/o...nastere provocata la 37 sapt, contractii 3 zile, am lesinat de 2 ori in timpul travaliului, ei i s/au incetinit bataile inimii , plus i s/a fracturat si clavicula la iesire...deci saracuta a avut ceva suferinte.. si nu se compara, mai urla si ea ca nu e inger, dar nu se compara....e mult mai linistita si mai senina ...

eu am teoria ca e din cauza starii mele in timpul sarcinii si cand erau ei mici de tot....cu lucas am fost deprimata , plangeam zilnic, am avut o perioada foarte grea si nasoala, cu pufa am fost mult mai senina si linistita....

da na, dezvoltam si noi teorii ca adevarul adevarat nu il stie nimeni..

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

06.11.2012 7:30     citat 

apropos de dinti, lucy, ana, lam, voi sinteti mai mici....eu si cu happy avem ditamai fetele de 2 ani foarte fericit

iar apropos de urlat din nimica.....
a facut si pufa una de aia cu tavalituri azi, din fericire cu ta/su foarte fericit

eu m/am dus cu lucas la supermarket si el urma sa o ia si sa vina si el la magazin, apoi mergeam toti acasa...bai si eram la casa sa platesc si aud niste urlete....aoleo....gaseste omu o banca sa se aseze cu mandra, asta se tavalea toata pe sub banca...termin eu, ma duc la ei,. omu meu plin de sange pe fatza...auuu ce ai dmle...m/a zgariat andreaua foarte fericit
ea cand face urat zgarie, cat ii tai eu unghiile si tot zgarie..acu fiind si frig probabil ca imediat i/a dat sangele saracu...arata intr/un hal, o sa zica vecinii ca l/am prins cu amanta nervos

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

06.11.2012 10:23     citat 

saracu' berb al tau. rad

la sarcini nu se compara. la ted nu m-a miscat nimic. am fost atat de calma!!! si fericita. la ea insa... tunete si fulgere, stres, basca stare oribila absolut in fiecare secunda. dureri sciatice vreo 3 luni...
da, ne dam si noi in pareri. cine stie exact?? am uitat. la el am luat toate pastilele prescrise, am facut toate echo, la ea... NU! rad)

ma uit la vocea romaniei. va uitati? va place? mie daaaa.

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii
Emmalin-Arimiche: 9 ani, 6 luni

07.11.2012 12:05     citat 

fetelor v-au cuprins amintirile despre nastere????eu nici nu vreau sa imi aduc aminte foarte fericit foarte fericit

cat despre unghi eu nu am stat niciodata sa mi le fac prea tare daca dadeam oja pe ele era tot timpul in culori pale sau incolor dar anu acesta nu stiu ce m-a apucat ca nu imi ma pace decat visniu sarut sarut sarut

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 4 luni
Antonia: 9 ani, 10 luni

07.11.2012 8:50     citat 

Nici eu nu prea acordam atentie lucrurilor de genul par aranjat, unghii vopsite sau accesorii asortate etc. Da' uite ca inveti...ce nu m-a invatat mama, m-a invatat viata...eu imi fac unghiile cam de 2-3 ori pe saptamana ca nu rezista oja la spalatul vaselor sau copiilor. foarte fericit
Si eu mi-am luat oja in culori traznite precum verde, mov, grena etc. Imi place, m-as face mai des dar nu prea am timp...oricum tre' sa le tin ascunse ca daca le descopera Antonia...scot limba
Mi-ar placea sa imi pun gel pe unghii, arata super, dar n-am nici nervi, nici timp si nici bani sa ma tin de treaba.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

07.11.2012 10:28     citat 

eu sunt convinsa ca are legatura si cu sarcina (am avut stress mult la ambele), si cu nasterea, dar evident nu trebuie sa uitam ca si copilul are personalitatea lui...
catalina plangea mult cand era bebe -dar aici a foist in mare parte si vina mea, o dadusem in depresii rau de tot, eram exasperata ca nu stiam ce sa fac, ea plangea, daca ii dadeam san tacea dar eu eram disperata de viata ca nu intelegeam cum sa ceara asa de des ?! ceva nu e bine, plus ca regurgita intr-o veselie, cum faceai o miscare cu ea cum dadea tot afara in jet...afara nu o alaptam ca mi-era rusine asa ca atunci cand o apuca plansul, ia bebe in brate si fugi acasa, chestii dinastea.cat a fost f f mica, adica primele 2 luni.in timpul asta venea si maica-mea la mine zilnic si ma stresa si mai mult. eram cu nervii praf.la un moment dat insa mi-am zis ca gata, pana aici...i-am spus mamei sa nu mai vina ca ma descurc eu, si s-au rezolvat toate incet fiind doar eu si fata.
dar daca ma gandesc la firea si personalitatea ei, ea se aseamana f mult cu mine, adica e f linistita, "cuminte", genul de copil unde il pui acolo sta.
asta mica in schimb e cu totul alta personalitate, e f activa, plina de energie, si cand mananca nu poate sa stea linistita, ea nu sta pe scaun asezata, ea trebuie sa stea in picioare, eventual sa se urce pe masa, dupa ce a terminat de mancat si o pun jos, se baga pe sub masa, se prinde de bara de sub masa si se hinta pe ea, ca sa nu mai zic ca daca vrea ceva, apai face tot posibilul sa obtina si nu ar ceda pt nimic in lume!cu e ain schimb dupa nastere am fost f calma si senina si linistita si deloc exasperata , i-am raspuns nevoilor imediat, a fost alaptata exclusiv si la cerere si purtata in wrap si in brate f mult.
la vocea romaniei am luat somn. trist

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 11 luni
Naty: 7 ani, 2 luni

07.11.2012 10:40     citat 

Seara buna si de la noi! sarut

Nu ne dati disparuti ca suntem in zona, cu treaba, o raceala colectiva ce ne-a bushit pe toti in acelasi timp ( pana acum luam unii de la altii...acum a fost o sincronizare perfecta... prostit ) Ce ma bucura cel mai tare este ca a fost prima in care nu i-am dat lui Alex niciun fel de medicament ( panadol, ca altceva nu-i daceam...) desi a facut si febra, nasu' inca mai curge si acum...dar am luat-o cu remedii naturiste si a fost super ok. Doamne ajuta, sa-mi expire panadolu' nefolosit, ca antibioticu' prescris in primavara, aceeasi soarta a avut ! rad

----------
KiKilinis a scris:
sa stii ca eu folosesc manusi de cauciuc la spalat vase, pt ca am o piele tare uscata, iar detergentul o face si mai aspra. da, pe deasupra dauun strat de lac pt rezistenta, dar se gaseste si in comert.
----------

Kiki, ai incercat detergentul de vase Dishdrops de la Amw.y? Mie mi se pare super ok...hands friendly! foarte fericit sarut

Cuscra, am vazut ca spuneai de unghii cu gel...sa nu-ti para rau ca nu ai ajuns sa-ti pui! Am o cunostinta care s-a dus sa-si puna si si-a distrus unghiile ( a fost la SPA pe vas de croaziera, deci, nu oricum...) I s-au facut unghiile ca o foita de tigara ( de la atata pilit) si a trebuit sa si le tina scurte-scurte, taiate din carne, ca altfel i se rupeau....a tras cateva luni bune! Eu zic sa ramai tot la "clasic". sarut
Ana, cum e la Breaza, ca la Sinaia bate un vant de nu poti sa scoti capu' pe geam?? Azi, la 15.00 aveam 4 grade...trist

Mai revin maine cu completari...fug la somnic! O seara linistita va doresc! sarut sarut sarut

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

07.11.2012 11:15     citat 

Am incercat, dar nu mi-a placut deloc. L-am tinut pe afara pt spalat caruciare, scaune de masina, biciclete. zambet

Asa e cu unghiile dupa ce ai avut unghii false. Eu 6 luni am tras. Ca foitele imi erau unghiile si ori erau fff moi ori se rupeau la prima atingere. DAR arata atat de bine o mana cu unghii false... Mi-a placut mult de tot si sincer, as repeta experienta, dar pe termen lung. Eu am renuntat dupa 3-4 luni, ca daduse o crestere in ele ceva de speriat si la 2 saptamani trebuia sa merg la salon, Tedi era mic si nu statea cu nimeni... trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: