· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 65
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 65     
ana4emmalin

Copii
Emmalin-Arimiche: 9 ani, 7 luni

08.11.2012 2:44     citat 

Elsy nu prea mai vrea laptele deloc trist de mancat mancare mananca destul de bine sarut dar cu laptele avem probleme...ea obisnuia sa bea in fiecare dimineata cate 120ml de lapte...la amiaza ianinte de somn inca 150ml si seara inainte de culcare inca 180-210ml plus noaptea 120ml....acuma cand se trezeste abia daca bea 60ml..la amiaza la fel si seara inainte de culcare in jur de 120ml plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 9 ani, 3 luni
Teodora: 7 ani, 1 luna

08.11.2012 2:52     citat 

mama KiKilinis pai la cate ai enumerat tu, esti o fericita....copiii tai mananca f bine....eu 3 mese pe zi ii dau si alea cu greutate, cat ma rog de el....apoi mai bea in cursul noptii vreo 3 bibe cu lapte, adica in total vreo 500 ml.
a nu se intelege cereale crantanele....sunt d-alea pt. bebelusi de peste 4 luni...fulgi
ana poate are o per. cand nu mai vrea...stiu cum e, si eu ma stresez super tare cand nu vrea sa manance trist

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii

08.11.2012 2:56     citat 

LAM sper si eu sa fie asa o perioada dar bine macar a mananca mancare...eu ma gandesc ca poate si schimbarea de locuinta si de clima o deranjeaza si pana se obisnuieste zambet

sus

Denunta
LAM

Copii

08.11.2012 2:58     citat 

da, mai mult ca sigur ca nu le plac schimbarile...

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii

08.11.2012 3:02     citat 

acuma sa speram ca e obisnuieste repede ca schimbare e radicala...noi stam in salaj si am adus-o in prahova...si eu resimt cate-odata shimbarea

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

08.11.2012 3:13     citat 

Am uitat de pizza se sambata de la pranz si de omleta de duminica dimineata. Sunt traditie, nu ne dezmintem. zambet Oua fierte o data la 2 saptamani, cam asa se nimereste. Azi as vrea sa coc dovleac. Sa vedem...

de mancat, mananca. nu cat sa te dea pe spate, dar macar nu stramba din nas. De Timeea zic, el e mai pretentios.

Ana, fetita ta mananca atat cat ii trebuie, degeaba insisti tu. Si eu m-am impacat cu ideea ca Tedi e fitzos si nu gusta nici in ruptul capului daca nu doreste. Nici mie nu mi place situatia, dar e mai bine asa, decat sa ne umplem de nervi reciproc. rad)

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 4 luni
Antonia: 9 ani, 10 luni

08.11.2012 3:17     citat 

La fel ca LAM ma gandeam si eu, mamma mia ce bine papa puii tai, Kiki...ai mei sunt niste mofturosi...
Antonia papa de dimineata foarte putin, de obicei un pic de paine cu unt si gem, ou fiert (doar albusul), cascaval cu paine sau uneori muschi file ("mumu", cum zice ea) pentru care are o adevarata pasiune, nu-i dau eu ca ea ar manca non stop. Bineinteles ca nu lipseste laptele, 200 ml, in care ii pun 2 masuri de cereale (de-alea praf).
Incerc sa-i mai dau cate un fruct (strugure, banana, portocala) pana la masa de pranz dar nu il mananca tot timpul...
Nici eu nu-i mai fac Antoniei mancare separat de cand avea 1 an...in schimb gatesc in permanenta un fel de mancare mai dietetic gen supa/ciorba/orez cu legume/piure care sa mearga la copii.

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii

08.11.2012 3:23     citat 

[b]Kiki[/b] copilasi tai mananca tare bine in comparatie cu Emma mea....ea de dimi abia a gustat o gura de lapte(vreo50ml) si ce-i drept ca a mancar o banana mare cu 70gr iaurn natur si biscuiti si a mai mancat si niste paine cu unt..si acuma inainte de somn putin lapte dar putin de tot(vreo 90ml) plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 4 luni
Antonia: 9 ani, 10 luni

08.11.2012 4:15     citat 

----------
KiKilinis a scris:
Ana, fetita ta mananca atat cat ii trebuie, degeaba insisti tu. Si eu m-am impacat cu ideea ca Tedi e fitzos si nu gusta nici in ruptul capului daca nu doreste. Nici mie nu mi place situatia, dar e mai bine asa, decat sa ne umplem de nervi reciproc. rad)
----------

A, la asta subscriu clar...dupa ce, din cauza lui Paul era sa ajung la spitalul 9 in privinta mancarii, acum, mai batrana fiind (dar nu mai inteleapta...) m-am calmat total...
Nu-mi convine ca fi-mea n-are decat 10 kg si e o piticoata, nu-mi place ca mananca foarte putin spre deloc dar nu am ce-i face...nu ma mai straduiesc, nu mai insist, cand a intors capul ca nu mai vrea m-am oprit, chit ca a mancat doar 2 lingurite de ciorba...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

08.11.2012 4:44     citat 

hello doamnele.
Si la multi ani tuturor celor care poarta numele de Mihai, Mihaela, Gabriel, Gabriela!

Pe mine de altfel ma cheama Gabriela al doilea nume, asa ca am gasit o frumoasa scuza sa ies cu o prietena sa mancam ceva nesanatos si sa bem un vin...ea a vut ziua de nastere in weekend si si-a luat si ea un mare ignore de la ai ei, eu imi iau ignore ca protestantii nu sarbatoresc zilele de nume, deci ne vom consola una pe alta rad

Care aveti copii care nu mamanca v-o imprumut eu pe fimea, ca e pofticiasa ce nu s-a vazut...se scoala de la masa si daca eu mananc mai tarziu cum se mai intampla si vine si se aseaza langa mine cu gura deschisa si mana intinsa..neam de tigan rad
dar altfel nu mananca NICI UN FEL de fruct, chestie care ma scoate din minti..daca cumva greseste si musca dintr-un mar ca il vede pe fra-su si vrea si ea....scuipa in mana si mi-l da inapoi prostit
fimiu manca bine si sanatos cand era mai mic, acu are perioade, dar in principiu nu prea mananca mare lucru....da nu e stres...

ahh va ziceam mai deunazi ca mandra l-a zgariat pe ta-su pe ochi de l-a umplut de sange..si vine mnealui de la munca a doua zi si cica..m-a intrebat lumea ce am patit....si le-am zis...DA SA STII CA NIMENI NU TE-A BANUIT PE TINE rad rad
sa o iau ca pe un compliment? nervos

sus

Denunta
LAM

Copii

08.11.2012 4:54     citat 

rad DAAAA

La multi ani draga furni!!!

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

08.11.2012 6:22     citat 

Ma, da' voi nu va desmintiti deloc. Sunteti haiosi cu totii. rad rad

La multi ani. Sa ai parte numai de bine.

N-am mai facut dovleac ca am plecat in parc, dar am mancat cu totii o rodie. Pana si Tomi a gustat. rad
Acum ne-am intors, ca intepenisem de frig, astia mici nici pe naiba n-au avut. Mie mi-au inghetat mainile si gata! s-a rupt filmul, asa ca inapoi la baza acum.

Somn linistit tuturor.

De ale Timeei: Mmmmmaaaamiii, gasid. rad
gasid=garfield.
paidi=spaiderman
cubi=scooby

avem niste figurine si ne tot luptam.
oricum, sunt tare uimita, ca a luat-o cu vorba rau de tot. Ma ia groaza, ca si Ted e guraliv, cred ca o sa-mi pun casti si doar o sa dau din cap in semn ca inteleg, ca deja e prea mare harmalaie la noi...

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

08.11.2012 7:36     citat 

furni daca ii faci fructe la blebder combinat cu ce, nu merge?
eu fructele i le dau Anyei la blender, ca daca ii dau in mana, rontaie de 2 ori si gata...merge si rontaiala, cate o felie de mar sau banana dar intre mese.
la noi meniul e cam asa.
la 8 dimineata 200-250 gr iaurt (acum facem iar o tura de oua de prepelita asa ca in iaurtul asta intra si 2 galbenusuri).asta mananca si Catalina
pe la 11-12 ii fac la blender o portie de fructe: 1 banana, 100 gr branza de vaci + inca un fruct -mar, para, ce-o fi.nu intotdeauna mananca tot.
Catalina primeste o salata de fructe -cand e acasa.pe care abia o mananca desi contine numa jumate din ce ii pun sora-sii, fara branza de vaci. ochi peste cap
candva pe la ora 15 sau asa, mancam de amiaza.ii dau din mancarea noastra fiindca gatesc fara prajeli, fara vegeta, fara, fara...de obicei o ciorba de pui/vita/doar legume, oricum ar fi, contine multe legume (morcov, telina, patrunjel, ceapa, cartof, orez, cat de multe.nu aceleasi in fiecare zi, e clar, dar variem.
felul 2 de obicei il mancam cand vine tati acasa pe la ora 18, acolo ceva light, ficat la cuptor cu orez, sau azi am avut peste la cuptor -deci practic fiert-, cu legume, etc.depinde si ce ciorba/supa avem, daca e cu multe legume atunci felul 2 e piiure de cartofi sau asa...
si seara de obicei fetele mai baga si ceva mancare rece, Catalina mananaca gris cu lapte sau dinastea, Anya nu.Anya in schimb mananca paine cu unt, si cu una alta pe langa -ou fiert, ceva ardei/castravete, dinastea.
intre mesele astea e posibil sa mai manance un fruct (mar sau banana de obicei), si uneori un corn simplu, daca suntem pe afara si ii e foame si vreau sa mai stau.asta fiind inainte de pranz.
lapte nu bea deloc, cereale deloc.
cam asta ar fi, asa f in mare...mai facem uneori cate o placinta, cate un chec, mai coacem bostan, sau coacem nuci in cuptor, ma rog.mi-e dor d ecastane cred ca maine iau o jumate de kil sa coacem.
ocrisu, fii-mea de la varsta de 1 an -daca nu si mai devreme, dar asta nu stiu ca nu am cantarit-o chiar in fiecare luna), deci de la 1 an se mentine la 9 kilograme.
lam poate de aceea mananca asa putin ziua fiindca bea f mult lapte noaptea.nu ma pricep prea bine la treaba asta, ca fii-mea inafara de san nu a primit lapte deloc, nu a vrut.
cea mare la 1 an si ceva nu primea lapte noaptea, bea intr-adevar 500 ml pe zi, dar erau 250 ml inainte de culcare si 250 ml dimineata.

sus

Denunta
mirene

Copii
Hannelore: 11 ani, 9 luni
Adelheid: 9 ani, 5 luni

08.11.2012 8:58     citat 

salutare dragelor

la atat meniu zilnic la copii nu le urez decat pofta buna
ca eu nu sunt in stare sa am un program
ce-mi aduc aminte dupa o zi in care ma dor toate
pe la 9-10 manaca micul dejun fetele
dar Heidi la 11, 30 sa culcat de pranz cu lapte
Hanne a mancat pranzul la 13 , somn cand sa trezit Heidi la 14.30
iar Heidi a mancat pranzul la 15 apoi o banana , biscuiti
ar mai fi trebuit sa mance ceva de cina dar a inceput s-o dea cu urlete
si isi baga degetele in gura , plansete ce sa va zic, febra asa doar 38
sa vad cum o fi la noapte, dar vad ca sa culcat.

asa ca dragelor sa-mi revin si va pove chesti mai roz.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

08.11.2012 10:19     citat 

Lucy, mie pranzul vostru mi se pare f tarziu. la gradi cand au pranzul?
as scoate de la supa cartoful si ceapa care ar putea-o balona pe micuta.
cunosc persoane pe care iaurtul le baloneaza, poate o fi la voi la fel... nici eu nu-l suport, desi n-am avut niciodata probleme cu vreun alt aliment in afara de asta.
zic si eu, nu dau cu parul. zambet

mirene, sanatate.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: