· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 65
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 65     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

09.11.2012 9:38     citat 

la gradinita pranzul il au la 12,30.
bine, Catalina e acasa doar in vacante sau rar cand e bolnava..
micuta intr-adevar ia pranzul mai tarziu..dar fructele le ia in jur de ora 11.30-12..nu ar fi mare scofala sa fac o rocada intre fructe si pranz, adica sa ia pranzul pe la 12 si fructele dupa somnul de amiaza.doar ca sincer nu reusesc sa termin mancarea atat de devreme, (poate la iarna cand stam mai mult in casa).deci tine de organizarea mea.
asta mica s-a mai reglat cu crampele la burtica (in sfarsit)...in sesnul ca nu se mai trezeste noaptea plangand din cauza lor.nici nu stiu cand s-a intamplat chestai asta, de la sine, fara sa fac eu ceva in mod special.
am incercat cand era mai micuta to felul de combinatii de mancaruri, am scos pe rand fel si fel de alimente dar tot aia era.acuma e mai ok, se trezeste noaptea sa ma caute pe mine sau sa ceara apa, dar nu a mai avut probleme ca inainte, inainte era nasol rau de tot.

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 9 ani, 3 luni
Teodora: 7 ani, 1 luna

09.11.2012 2:50     citat 

De cateva zile incerc sa-i schimb programul de somn lui Sebi. Pana acum dormea de 2 ori pe zi cam cate 2 ore. Acum daca se intuneca devreme am zis sa-i schimb, dar din pacate ne-a dat si programul de masa putin peste cap. Ieri l-am culcat la 11.30 si s-a mai trezit la 16.30 zambet iar pranzul acum trebuie sa il dau inainte de somnic, ca sa doarma si el cu burta plina. Ieri i-am dat o banana cand s-a trezit, apoi pe la 7 seara iaurtul.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 4 luni
Antonia: 9 ani, 10 luni

09.11.2012 4:52     citat 

Lucy, stiu ce zici, si Antonia a stagnat la 9 kg o gramada de vreme...abia acum a saltat si ea pana la 10. Fetele vor sa se mentina silfidele grupului, mai, de-aia isi mentin greutatea...rad nu au fost ele cam cele mai mititele si la nastere?
LAM, sa stii ca si Antonia mai adoarme inainte sa manance masa de pranz...cand se trezeste mai devreme, de ex. pe la 6.30 - 7(o data cu mine ca plec la serviciu foarte fericit) se baga la nani mai devreme si nu apuc sa ii dau masa de pranz inainte de somn...i-o dau dupa...dar n-am ce sa-i fac, o las in ritmul ei. Ii dau sa pape ceva fructe ca gustare dupa micul dejun...

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii
Emmalin-Arimiche: 9 ani, 7 luni

09.11.2012 5:41     citat 

Si Emma mea este tot la9kgjumate de o gramada de vreme si multa vreme m-am stresat si am incercat sa o indop cu vitamine dar m-am trezit la timp si am renuntat la ideea cu vitamine pentru ca stiu ca nu isi vor face efectul acum ci mai tarziu si ar putea sa o ingrase pente masura asa ca o las sa creasca in ristmul ei si atata timp cat este sanatoasa si vesela nu am de gand sa ii dau medicamente ca sa ia in greutate

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani, 9 luni

09.11.2012 5:44     citat 

Salut, doamnele!
La multi ani Furni, Anya-Mihaela si celorlalti sarbatoriti de Sf. Mihail si Gavril!
Am citit mai demult pe aici ca nu e bine sa bea copilul prea mult lapte praf ca ii da peste cap fierul (parca?). Imi ziceti si mie mai multe, va rog, care va pricepeti? Nu e cazul la Clara sa bea mai mult (ea bea 2 biberoane de 210 ml, dimineata si seara), da' vreau sa stiu si eu asa la modul general.
Kiki, tu mai alaptezi sau ai intarcat-o pe Ti?
Eu de ziua mea nu am facut nimik. Am muncit. A, si mi-am facut manichiura si pedichiura intr-o nuanta de fuchsia inchis. Mai nou am si eu boala ojelor turbate. Pot sa zic ca am cumparat o oja de-aia mai scumpa si tine cam o saptamana daca o dai cu lac deasupra, ceea ce pt mine e super pentru ca nu am timp sa imi fac unghiile mai des si chiar spal prin casa cu tot felul de substante.
Lucy, din ce relatezi tu, mie mi se pare ca sunt simptome de infectie cu helicobacter pylori. La endoscopie se poate intui infectia, dar trebuie sa faci analiza ca sa afli daca e prezenta sau nu. Ti-as sugera sa te interesezi pentru ca e o bacterie tare pacatoasa dar scapi de ea cu tratament.
Chiar ma intrebam si eu ce mai mananca un copil de varsta Clarei. La noi meniul e cam asa: 210 ml LP undeva intre 5.30 si 7.30 dimineata, pe la 9 un iaurt cu o jumatate de banana si cateva cereale sau un biscuite, pe la 10.30 un fruct (para, care e preferata ei, o jumatate de portocala, struguri etc), pe la 13.30 un castronel de ciorba acrita cu bors sau lamaie (supele nu prea ii plac), pe la 17.30 carne/peste/ficatel/ f rar snitel cu ceva (piure de cartofi, legume la aburi etc) sau mamaliga cu branzica de casa si ou de prepelita, uneori pe la 20.00 un pic de covrig, biscuiti, un pic de paine cu sunca de curcan etc, la culcare 210 ml LP. Asta e in zilele bune, of course, in zilele proaste sare fructul, sau gustarea de la 20.00, sau mananca jumate de portie etc, dupa cum are chef in ziua aia. Dar la modul general a inceput sa manance ok, sa deschida gura, bona se descurca foarte bine cu ea pe zi si a inceput sa se vada, a ajuns pe la 12 kg, la 1 an si 9 luni.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

10.11.2012 9:54     citat 

mihaela problemele mele cu stomacul sunt vechi, deja se fac 8 ani de cand am inceput cu problemele, adica ulcerul.de atunci am tot mres pe la medici, analiza pt helicobacter mi-a iesit intotdeauna negativa, de fiecare data, si simptomele ace;easi ca si acum, la mine este ceva pe fond nervos.
da planuiesc sa ajung la medic dar prima oara la ginecolog saptamana viitoare vreau s ama programez, sa vedem acolo ce bani trebuie sa dau, eco, analize..posibil sa ma trimita si la endocrinolog -desi am fost acu cativa ani si nu aveam probleme, dar nu se stie,lucrurile se pot schimba si la mine amenoree combinata cu subgreutate, cam trimit si in directia aia... .si apoi dupa vreau sa ajung si la gastroenterolog si cel mai probabil imi va da sa fac iar analiza pt helicobacter, oricum e musai si endoscopie sa vada ce mai e pe acolo si in ce stare mai e stomacul (ultima am facut-o acum 3 ani).
asta e trebuie sa imi vad un pic de mine.
azi sunt singura cu fetele, l-am trimis pe SM singur la tzara la pasari ca nu ma simt in stare de activitati dinastea azi.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

10.11.2012 3:59     citat 

salutare. eu pe acasa cu pufa f bolnava, zace saraca cu febra, tuseste non stop....acu nici nu poate sa deschida ochii, i-am dat nurofen dar tot arde.... am pus-o in carut sa stea mai ridicata un pic, ca sa nu o inece tusea si secretiile... a tot vomat prin toata casa in cauza tusei si secretiilor se ineaca...imi tot cere lapte, de care nu ar trebui sa ii dau, i-am dat niste sirop de fructe cu apa, ca sa bea ceva.... ufff...
evident babratu la servici si lucas plictisit pe aici....

altufel, am iesit joi si vineri i oras, a fost bine....da de vineri seara a luat-o pe pufa raceala ori ce o fi si acu ma distrez.
vineri am ajuns pe la un magazin mare de jucarii prin oslo si i-am luat cadou pentru ziua ei, ca nu mai e mult...i-am luat un carucior de papusi si un bebelus cu ceva accesorii, biberon, pampers, olita....nu stiu ce mai are pe acolo...cred ca o sa ii placa.

acu cateva seri pusese un elefant pe olita si pe marginea olitei ii pusese o ceasca de cafea cu farfurioara... foarte fericit
sa stea ea pe olita nu o interseaza decat cu hainele pe ea.... dezbracata nu ii place sa se aseze..altfel pune jucariile la olita si zice pipi! ....cere sa fie schimbata cand a facut caca si uneori si cand e doar pipi dar pampersul prea ud...
imi dau seama ca nu e mare lucru la aproape 2 ani dar mie mi se pare de-a dreptul miraculos, comparativ cu lucas care a stat cu pampers paa la 5 ani si acuma e trimis la wc cu mare lupta si scandal...

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 11 luni
Naty: 7 ani, 2 luni

10.11.2012 4:56     citat 

Furnicutz, trist trist sanatate multa pufei! Draga de ea... sarut Sa incerci cu ceva ceaiuri....eventual din coji de ceapa, si cataplasme din cartof ras pe razatoarea mica, pus direct pe piept si acoperit cu o basma sau sare mare incalzita si pusa intro carpa/saculet pe piept....eventual mai poti incerca sa-i pui cat de mult posibil ser fiziologic pe nasuc pt. ca dizolva secretiile si poate scapa de ele mai usor....Alex nu suporta picaturile si de data asta era tare incantat..."picatui" si cand l-am intrebat: cum stam cu nasucu'? ..."fudat" rad

Ce tare trebuie sa fie ea cum isi pune jucariile pe olita... zambet sarut

Lucy, trebuie neaparat sa te ocupi si de tine! Sanatate multa! sarut sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.11.2012 6:42     citat 

----------
Crispy a scris:
[b][color=darkred] Sa incerci cu ceva ceaiuri....eventual din coji de ceapa, si cataplasme d sarut
----------

poate ceaiurile sa le beau eu rad
crezi ca inghite vreo picatura.... confuz
iar cataplasme... sa i le lipesc cu super glue poate rad

si mai am si maine pana la ora 15 singura cu amandoi prostit

sus

Denunta
Crispy

Copii

10.11.2012 7:32     citat 

Am incercat si eu...acu', nu ma bate!!! foarte fericit sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.11.2012 7:59     citat 

----------
Crispy a scris:
Am incercat si eu...acu', nu ma bate!!! foarte fericit sarut
----------

doamne feri, nu aia e chestia..chestia e ca io ma intreb ca prostu, oare ce fel de copii are alta lume?
cand va aud vorbind asa de una de alta scot limba

sus

Denunta
Crispy

Copii

10.11.2012 9:26     citat 

Eeeee, acu' nu-ti face iluzii ca nu stiu la Alex daca as reusi sa aplic acele remedii....ceaiul, sigur, ca bea la greu ( daca i-as da...) dar ne limitam la 1-2 cani/zi de macese, cimbrisor, etc., de cand e frig afara. Am incercat sa-i pun niste sosete cu otet diluat cu apa si a urlat de numa'...cu greu am reusit sa-l fac sa le tina acolo, distragandu-i atentia de la ele ( si acum zice:" mama, feba...shoshete ude" rad ) nu stiu cum ar face la cataplasme....eu ti le-am scris doar pt. ca am vazut ca a functionat prin alte parti... zambet

Mey, daca l-ati auzi pe fi'miu...ii pune taica-su colinde si asa ii plac ca sta si le asculta si mai vrea si in seara asta, se termina cantecu' si numa' ce il aud: "teaua asae taia mae, teaua ceshe veshteshe.." a retinut versurile...criminal! Imi vine sa-l mananc! Da' nu va spun ca stiti si voi senzatia... trag cu ochiul sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.11.2012 9:53     citat 

hehe crispilic, il trimiti cu colindu, te-ai scos de nici pentru cozonac foarte fericit

noh, cu supozitor i-a scazut febra, acu a inviat...se joaca pe aici. da cred ca a avut 40 temperatura, era ff fierbinte, si eu cam stiu asa la mana.... nu ii pun termometrul ca daca vad cu ochii mei peste 40 ma ia cu lesin... si cum pana luni nu avem unde merge la medic, e mai bine sa imi tin firea

sus

Denunta
Crispy

Copii

10.11.2012 10:32     citat 

Ufff, si pe mine m-ar lua cu tremurici la numere d'astea... ochi peste cap
Ma bucur ca a scazut....o noapte linistita va doresc si fara fierbinteli! sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

11.11.2012 1:12     citat 

neata.. pe la pranz.... cool
ce faceti doamnelor? la noi ploua de rupe,,,, bine ca oricum nu intentionez sa o scot pe pufa din casa, desi e ceva mai bine. sa vedem ce facem cu lucas, vine ta-su de la servici pe la 3 si vedem care cum...
saraca pufa tare rau a fost ieri..dupa febra aia de care va ziceam, intre orele 8 si 11 aseara s-a si kkrit de 3 ori, destul de fluid si urat mirositor, a si vomat de 2 ori, si isi baga mana in gura si zicea auuuu si plangea... am banuit ca o durea in gat... a si s-a mai kkrit si peste noapte pe la ora 1 o data...
acu nu mai are febra, ba chiar a cerut niste biscuiti dimineata, a mancat vreo 2 si o juma de iaurt mic....deci sper ca sintem pe calea cea buna.

mirene, voi cum mai siteti?

sper ca toti copilasii sint sanatosi si voiosi pe aici sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: