· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > Cum invatam cifrele
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Cum invatam cifrele     
Danutka

Copii
Bogdan: 14 ani

22.11.2007 11:44   Cum invatam cifrele  citat 

Salut. Ajutati-ma va rog cu un sfat.
Bogdan a invatat foarte usor toate literele, insa cu cifrele nu ne descurcam deloc. De un card de luni de zile tot incercam si asa si altfel, rezultate insa aproape nimic. Doar 1 si 2 mai departe insa.... De numarat numara bine, insa nu le recunoaste. Stie cineva vreo poezie cu cifrele de tipul : Unu ca un carligel..., Doi ca o ratusca. Asociere cu felul cum arata cifrele. Cea pe care o stiu nu prea imi place ca nu pentru toate cifrele e reusita asociatia.
Mersi anticipat pentru ajutor.

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 13 ani, 11 luni

22.11.2007 11:50     citat 

draga mea, dar de ce e asa o tragedie ca nu stie cifrele? confuz

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 13 ani, 11 luni

22.11.2007 12:01     citat 

Buna Danutka zambet nu-ti face griji, chiar nu e nimic anormal sa nu recunoasca cifrele sarut

sus

Denunta
bubu_stefi

Copii
nico
elena-teodora

22.11.2007 12:55     citat 

Daca îl înveţi cifrele si literele ce va face la gradi si la scoală...va fi plictisit total

sus

Denunta
kimm

22.11.2007 1:05     citat 

nu le invatam
oricum nu ca pe poezie ,si nu la varsta asta
cifrele se asociaza cu un grup de obiecte(multimi)..nu se invata ca simboluri pur si simplu pentru ca acest lucru poate dauna capcitatii de a face adunari,scaderi etc..mai tarziu..

danutka..tzin minte ca am vazut undeva o poza cu bb al tau mic..ai un copil foarte dulce..daca o gasesc ti-o arat..

sus

Denunta
Danutka

Copii
Bogdan: 14 ani

23.11.2007 10:13     citat 

nu e chiar tragedie ca nu le stie.Pur si simplu el asa e repede a invatat literele pe alfabetul de pe perete. Si le recunoaste peste tot. Cifrele insa... De numarat poate (ii spun cate cubulete sunt si le numara, cand mai bine cand mai rau (numara acelasi obiect de mai multe ori), dar le numara). Insa pe foaie nu le recunoaste. vreau sa merg in week-end sa caut la vreun magazin de jucarii ceva cuburi sau alte chestii cu cifre. Literele le-a invatat de pe alfabetul cu animale, poate de asta a mers mai usor. Cifrele le avem numai in carti.

sus

Denunta
dale112

Copii
Amalia: 14 ani, 2 luni

23.11.2007 11:02     citat 

sincer...... mise pare uluitor ca la o asa varsta recunoaste litere, oare nu crezi ca exagerezi, fara suparare, lasa lucrurile sa vina de la sine
pentru mine un copil la asa varsta, este foarte multumitor ca stie sa innumere pana la 10, invata poezii si cantece repede, dupa mine intai ar trebui sa recunoasca culorile si apoi cifrele
dar fiecare.... isi creste copilul cum crede de cuviinta

p.s. fara suparare, e doar parerea mea

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 11 luni

23.11.2007 11:39     citat 

pai cum adica sa il inveti cifrele, pina la virsta asta nu le stie????ca zicea cineva ca nu a intilnit copil de un an jumate care sa nu stie sa numere, ba chiar din doi in doi!! trag cu ochiul scot limba
si ca sa redevenim seriosi
ok, stie literele deja surprins
la doi ani si doua luni
bravo
desi nu vad rostul unei asemenea supra stimulari
documentati-va mai intii asupra capacitatilor intelectuale, psihice ale copilului la fiecare virsta, si apoi propuneti-va sa il stimulati in consecinta
parerea mea....
sau vrem cu totii doar genii??? ochi peste cap
poezioare despre cifre, scrisul, astea sint lucruri pentru mai tirziu, nu vreti sa ii lasati sa profite de copilarie?
iar daca il intereseaza intr-adevar fara sa il stimulez eu, l-as lasa sa manipuleze obiecte, sa le trieze, sa le numere, sa se joace cu litere si cifre din carton, din lemn, din orice
dar nu mai mult

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 13 ani, 11 luni

23.11.2007 11:43     citat 

fara a fi ironica, cred ca discutia ar trebui sa continue aici:

http://www.parinti.com/Bebe_e_supradota...24842.html

sus

Denunta
kimm

23.11.2007 12:43     citat 

danutka..uite poza de care iti ziceam

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

e copilul tau?

sus

Denunta
kimm

23.11.2007 12:45     citat 

adriana,teo..dale,danutka..hai sa nu ne "incordam" fara motiv..a fost o intrebare..au venit niste pareri..si ce atata..
"parerea mea", "ne vreau sa fiu ironica" etc
sarut girls

sus

Denunta
Carmella

23.11.2007 12:50     citat 

cred ca-si numara degetelele, sa vada cite-i incap in gura zambet
Problema nu e cum ci cind invatam cifrele ...
Achizitiile se fac treptat, nu poate sa invete sa numere daca nu i s-au structurat alte cunostinte si daca nu a trecut de alte faze ale dezvoltarii intelectuale. Cind o sa fie pregatit o sa faca si radicali, deocamdata mie mi se pare foarte mic pentru a invata cifrele. Ceea ce numesti tu numaratoare te asigur ca e poezie invatata pe de rost, nu te supara zambet

sus

Denunta
kimm

23.11.2007 1:09     citat 

mie poza asta mi se pare super dulce....
Dana..imi dai voie sa o salvez la galeria de "chipuri de copii"?

deci nu ,nu -ti bate capul cu cifrele...mai bine discuta despre :multe/putine/
despre culori
despre marimi
despre distante: aproape/departe

astea sunt chestii care premerg numaratului si socotitului...si altor chestii care sunt abstracte

daca copilul iti arata cu degetul vreo cifra,normal ca o sa-i spui ce este..si daca o tine minte..nu-i bai..

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 11 luni

23.11.2007 3:28     citat 

kimm, nu m-am "incordat" deloc
doar ca mi-e tare greu sa inteleg vointa aceasta a unora de a face, de a pune copilul sa faca mai mult decit ar trebui, mai mult decit e firesc, lucruri in neconcordanta cu dezvoltarea lui fireasca
mi se pare uneori de-a dreptul periculos, fara sa exagerez
si cum tu spuneai, inainte de cifre, ar trebui deja favorizate conceptele, ideile care inlesnesc o gindire matematica, e ordinea fireasca a lucrurilor

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 10 luni
alaptat, purtat, rasfatat

23.11.2007 3:34     citat 

Offtopic:Kimm in poza postata de tine mie mi se pare a fi o fetitza (predominanta de roz, mai ales!).

rox

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: