· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 244
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 244     
ionelita

am nascut deja!

16.11.2012 2:34     citat 

cry,multumim tare mult pentru colaj!! e superbbbb sarut sarut sarut

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

16.11.2012 2:41     citat 

Cry_, se pare ca ai reusit sa mobilizezi cateva mamici si tare ma bucur sa citesc vesti despre minunile lor !
Merci de cafeluta, eu o beau la pranz, ca desert scot limba

La intrebarea ce mai faceti azi fetele? , raspund ca tocmai am inceput sa fac curatenie, sa mut canapeaua, poate, poate bebelina mea se decide sa ne intalneasca rad ...

o zi linistita, tuturor si santate multa minunilor, dar si mamicii tale, danutza trist

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

16.11.2012 2:43     citat 

Ralu mai ai un pic.

Eu stau la munca, am treaba mai ceva ca intr-o zi de luni. Am iesit dintr-o raceala si am dat in alta. In WE trebuie sa ma pun iar pe picioare.
Stau si eu ca cafeluta in fata.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 3 luni
Karina-Ioana: 8 ani - La Multi Ani!

16.11.2012 2:45     citat 

ehe...ce ma bucurati si voi pe mine, cu prezenta voastra! sarut sarut

stiu ca timpul nu va permite sa stati pe forum prea mult dar daca intrati din cand in cand e foarte bine!

ma bucur si ca minunile voastre sunt sanatoase si nazdravane zambet

raliu, nu te judeca nimeni...sau cel putin niciuna dintre noi... pentru ca n-am avea de ce! si nici in alte privinte nu o sa ne mai "judecam" unele pe altele, nu-i asa?
suntem niste mamici minunate toate! sarut scot limba zambet

bebe, si eu ma bucuram sa va vad pe fb...dar parca aici suntem mai "acasa" sa zic asa...aici putem povesti pe indelete, de toate! sarut

danutza, imi pare rau ca cineva te-a jignit...dar acea persoana nu merita sa ne "lasi" pe toate! zambet sanatate multa mamei tale si sa ne povestesti tot ce doresti!

daniela, te cred ca e greu cu ei amandoi si fara tati! ce sa facem...daca viata ne pune si la incercari din astea uneori!

ione, multumesc! nu reusesc eu sa le fac pe toate asa cum le faceai tu odata...oare cand a trecut atata timp? dar ma straduiesc...pentru ca-mi sunteti dragi toate!

si sper ca o sa vad candva...pe topicul nostru mesaje de la puiutii vostri scrise de manutele lor! nu mai e asa mult pana atunci! sarut

sus

Denunta
cry_styna

Copii

16.11.2012 2:48     citat 

si eu am baut cafeluta cu voi! sarut

Ralu, trebuie sa incerci toate metodele...mai ales cea cu ... jenat ...dragosteala trag cu ochiul scot limba nastere usoara iti doresc!(si aici sarut )

luara, sanatate multa! cum stati cu renovarile?

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

16.11.2012 3:01     citat 

----------
cry_styna a scris:

Ralu, trebuie sa incerci toate metodele...mai ales cea cu ... jenat ...dragosteala trag cu ochiul scot limba nastere usoara iti doresc!(si aici sarut )
----------

jenat jenat jenat e prima sarcina in care n-am putut sa ....ma dragostesc jenat ...
moasele (cand merg la maternitate sa monitorizam contractiile), imi spun ca n-am sa nasc neprovocat, deoarece nu as fii pregatita psi ptr bb3 si ea simte..mi-au trebuit luni bune sa accept cu adevarat sarcina trist....
eu nu sunt de acord cu ele, dar, recunosc, subconstientul lucreaza.....

Doamne, Doamne, stie El de ce a randuit astfel lucrurile , nu am regrete...sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

16.11.2012 3:08     citat 

Ralu sa stii ca il vreau pe al treilea bebe foarte tare, dar peste vreo 3-4 ani. Si sa-ti mai spun un lucru, ca dupa a doua nastere am zis ca daca-l fac pe al treilea optez pentru cezariana. Stiu ca e greu si dupa cezariana, dar parca mi-i frica ca n-o sa suport psihic inca o nastere naturala. Nu stiu de ce.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

16.11.2012 3:15     citat 

Luara, citindu-te, printre altele, ma consolez ca nu sunt singura care se teme...poate mi se trage de la nasterea acasa, neasistata medical....sau poate ma gandesc la micutii care inca nu sunt independenti si au atata nevoie de mine....
...desi sunt convinsa ca e minunat cu 3 sufletele rupte din sufletul tau, langa tine sarut sarut sarut

sus

Denunta
cry_styna

Copii

16.11.2012 3:31     citat 

eu mereu mi-am dorit trei copii... nu stiu daca va veni si bebe trei...pentru ca vor fi doua cezariene destul de apropiate si apoi intervine si varsta...si faptul ca am dus destul de greu sarcinile...dar cine stie! zambet

ralu, apoi ai ceva de recuperat, nu gluma! zambet trag cu ochiul

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 9 luni

16.11.2012 6:53     citat 

Eu am obtinut de la sotul meu : "mai mai gandesc" pt bb 3.
Yupii! tot e ceva decat un NU categoric. Si eu l-as face cam cand trece D in clasa a doua, deci peste 3-4 ani. I-am dat de ales intre un caine si un bebe rad rad rad . Cica mai degraba face inca un bebe decat animal in casa rad .
Daca mai fac inca un flacau sunt cea mai tareee!! scot limba . D si sotul meu vor fetita. E a zis ca el e inca bebe rad

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

16.11.2012 8:47     citat 

Buna seara fetelor

Ce frumos colajul...am admirat toti copilasii..si m-a distrat poza cu baiatul meu filiform scot limba ..Multumim Cry sarut
Am sesizat si eu ca majoritatea aveti cate 2 copii...si imi dau seama tot mai mult ca un copil nu e niciodata de ajuns...Sper sa fie toate bune si frumoase si sa fiu si eu pregatita peste un an doi...din nou....Poate pana atunci mi se mai duce din egoismul asta si m-oi mai maturiza si eu intre timp foarte fericit
Partea buna este ca de cand s-a marit Matei si vad ca pot pleca cu el...nu ma mai simt asa incorsetata si imi dau seama ca nu ar fi asa greu cu al doilea daca primul e mai mare....iar cand sunt amandoi mai maricei ..chiar le poti face pe toate impreuna cu ei...

luara felicitari..ce familie minunata... sarut sarut

Byu ma bucur sa aud ca Iulian e bine si ca nu a luat fata de la el virusul...

cry felicitari pentru operatiunea olita zambet ....Eu am ajuns sa ma bucur daca sta la schimbat rad .Este tare incapatanat..i se pune un fix si cu asta basta... prostit

Raliu eu te inteleg...sa stii ca si eu nici nu concepeam ideea de al doilea...si ma simteam chiar aiurea...dar vad ca o data ce creste Matei si ma inteleg mai bine cu el...incep sa uit ce a fost si ma gandesc ca inca un pic greu si apoi cu 2 maricei ce frumos tb. sa fie zambet

luara e greu sa treci de 2 ori prin aceleasi emotii...sau a fost mai grea a doua nastere?

Mami wow...3 copii...Eu am vrut unul si ma bucur tare ca incep sa ma gandesc si la al doilea...e un inceput...plus ca si sotul a inceput sa nu mai fie reticent la idee..si probabil ii va fi mai usor sa fie de ajutor...s-a calit cu Matei rad

Danutza multa sanatate mamei tale sarut

ralu abia astept sa scapi si sa ne spui ca a fost bine si ca sunteti bine sarut

Mie de sarcina si de nastere nu imi e frica...ci perioada de dupa am considerat-o traumatizanta... ....oboseala cronica ..si agitatia ne-a doborat pe toti si au fost tensiuni mari de am zis ca nu rezistam...dar se pare ca a trecut ..si am uitat....si a meritat din plin cand vedem rezultatul sarut

Ce ma bucur ca v-ati mobilizat fetelor si ati mai scris..si FB .e bun dar alta e sa povestim aici pe indelete zambet

Pupici la toate

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 10 ani, 7 luni

17.11.2012 2:50     citat 

----------
citat:
claudis
Mie de sarcina si de nastere nu imi e frica...ci perioada de dupa am considerat-o traumatizanta... ....oboseala cronica ..si agitatia ne-a doborat pe toti si au fost tensiuni mari de am zis ca nu rezistam...
----------

EXACT de asta imi e si mie frica trist + ca partea cu diversificarea ma zapacit pe mn .... tot timpul am crezut ca sunt pregatita sa am un copil dar se pare ca am multe carente , mai am foarte multe de invatat ....
Vreau si eu un sfat o sugestie ceva cum am putea scapa de suzeta , cred ca e momentul pt ca deja e maricica
Ma bag in pat la culcare si ne mai vedem maine , am multe de povestit dar inca nu pot sa scriu tot ce am pe suflet , nu sunt lucruri despre voi , sunt strict despre mn , lucruri care ma fac sa cred ca nu sunt o prea buna mamica trist ....Noapte buna !

sus

Denunta
cry_styna

Copii

17.11.2012 10:17     citat 

neatza fetele! sarut

claudis sarut ...ma bucur ca va plac colajele! cand o sa postati poze mai noi le mai inlocuiesc pe cele care le-am pus si mai adaug pentru capitolul urmator!

eu cu olita n-am crezut ca va fi asa usor... cand facea kk mereu se ascundea si ma certa sa nu stau sa ma uit la ea...si la pipi spunea dupa...

am incercat metoda cu fete vesele si triste...desi e mica...a prind imediat! am asezat olita langa dulap si pe dulap am lipit un carton cu numele ei si cu un jerry si un mickey desenat de mine(nu va ganditi la prea mari talente scot limba )

am decupat din hartie mai multe ecercuri pe care am desenat fete vesele si triste si i-am explicat ce vom face cu ele...de fiecare data cand imi facea un strop de pipi macar...lipeam o fata vesela! si mickey si jerry se bucurau si spuneau bravooooooooo! rad ...in primele zile o puneam din ora in ora... dar cand era vorba de kk...aceasi poveste...se ascundea... si am lipit fete triste...si ce jale...ca plangea olita zambet ... aveam vreo 10 fete vesele si vreo trei triste cand Miruna s-a gandit sa le dezlipeasca pe cele triste si sa le duca la cos! foarte fericit ...ce minte au copiii astia! si atunci le-am dezlipit pe toate si am inceput sa le desenez direct pe carton...
prima data cand am vazut ca vrea kk si am reusit sa o pun pe olita...a fost mare bucurie! am desenat o fata mare-mare vesela...am chemat tot neamul sa admire "capodopera" si am aplaudat ca la teatru! ba i-am dat carioci si ei si a desenat si ea pe carton! ei, ala a fost momentul magic! rad de atunci n-a mai facut kk in chilotei! sarut vine si-mi spune singura sa o pun pe olita si-l admira de numa'! zambet ...cu pipi mai avem accidente...dar nu-i bai!

un pic mai tarziu va pun si poze sa vedeti cartonul plin de desene de-ale ei, numai sa le descarc!

raliu...eu una nu cred ca vreuna din mamici n-a avut clipe in care sa creada ca nu e suficient de buna mamica... chiar de-ar fi fost pentru cateva secunde doar...
prin iubirea pe care le-o purtam si prin toata grija noastra...suntem insa cele mai bune mamici pe care le-ar putea avea copiii nostri, asa sa stii!
oricare ar fi momentele despre care vorbeai...nu ezita sa ni le impartasesti...ne ajuti si pe noi...si te ajuti si pe tine! sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 9 luni

17.11.2012 10:40     citat 

Buna dimineata,
Cat de mult ma bucur ca ati scris. E asa relaxant si interesant sa va citesc.
Chiar imi era dor de voi, toate.

danutza nu stiu cum si-a permis cineva sa iti spuna asa ceva.
Felicitari puiutilor pt progrese, pt Edi cel invatacel.

raliu dar cum sa te judece cineva. Fiecare face alegerile proprii in viata, nu inseamna ca cei care au doi sau trei copii are dreptul sa il judece pe cel cu un singur copil. Si nu cred ca nu esti o mama buna, din contra.
Nimeni nu e parintele perfect, eu am gresit in multe la Iulian, acum constientizez, dar vreau sa ma schimb, am inceput sa ma schimb. Poate cand avea mai mare nevoie de mine eu l-am neglijat, din invataturile parintilor , cand nu ni se acorda atata atentie, cand militaria era la putere, eu am avut o educatie stricta, m-a ajutat intr-adevar dar recunosc ca am si cateva goluri in sufletul meu.
Acum invat sa ma implic mai mutl in jocul copiilor mei, modul lor de a comunica cu adultii, sa reactionez asa cum trebuie la o nazbatie sau la o actiune nu tomai potrivita din partea lui Iulian, adik sa incerc sa inteleg ce incearca sa-mi transmita prin supararea si frustrarea lui, nu sa il judec sa ma enervez sau sa il pedepsesc. Incerc sa recuperez cec am pierdut in acest an, jumate de an de cand a inceput sa-si desopere propria personalitate.
Si sper sa ma schimb numai in bine si sa reusesc sa-mi inteleg copiii.

Revina ca ma cheama "datoria" zambet

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

17.11.2012 11:41     citat 

Neata fetelor

..Matei nu se mai trezeste noaptea aproape deloc... cat conteaza pentru el atmosfera din casa...se pare ca s-a linistit cand noi ne-am linistit..adica cand el a crescut zambet ...Faptul ca putem sa ne pregatim de somn..dus..cina...etc..cat el isi bea lapticul si se uita la desene....faptul ca putem vedea un film in timp ce el adoarme si numai stam cu ochii pe ceas ca avem lucruri de facut dupa ce adoarme el ..ne linisteste pe toti zambet si o data cu asta...si somnul lui a devenit mai profund zambet .

Raliu te inteleg perfect....noi suntem genul de persoane care nu avem nevoie de dusmani rad ..pentru ca trecem cu greu peste propriile noastre greseli....Eu lucrez acum la asta...sa uit ...si sa folosesc doar ce am avut de invatat.... Ce poate fi mai dur decat un copil pe care il tii la regim luni de zile..cand stii ca undeva ...tu ai gresit cu ceva si este vina ta pentru ceea ce se intampla trist dar ce am constientizat este ca tot noi suferim ..si le transmitem lor starea noastra...pentru ca ei nu dramatizeaza asa cum facem noi...din fericire sarut

Un motiv pt. care as vrea pe al doilea ar fi sa imi demonstrez mie ca pot fi mai buna...+ bineinteles...bucuria pe care o traiesc acum cand fiecare zi e tot mai frumoasa si mai minunata datorita " micului terorist"......care nu imi mai ajunge...este atat de scump.... sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: