· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 244
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 244     
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

26.11.2012 5:07     citat 

daaaa.....deci nu sunt singura care face de toate in casa....copii, curatenie, mancare, cumparaturi....si unele dintre voi mai aveti si servici...ce sa-i faci, barbatul e ca un rau necesar la casa omului....e rau cu el, dar si mai rau fara el....macar stiu ca e la servici, nu prin bodegi, aduce toti banii acasa, chiar daca o parte ii fumeaza si duce gunoiul zambet
azi am terminat cu lamentarile, cred ca in weekend ma apucase o pasa proasta, un pic de depresie ca se adunasera prea multe....l-am chemat frumusel pe socrul meu, am dat gauri cu bormasina prin casa pe unde a fost nevoie, ca de cand m-am mutat vroiam sa fac niste rafturi, sa pun un prosop de prosoape in baie....si altele....zilele viitoare ma ocup sa schimb o priza cu probleme, deja se fac trei luni de cand il rog pe sotul sa ia masuri...
ne descurcam....copiii sa fie sanatosi!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

26.11.2012 5:24     citat 

Cristina, tu zici de gauri si rafturi, o priza. Eu ce sa zic, ca de reparatia apartamentului 95% ma ocup eu. Sotul mei mai merge din cand in cand sa mai vada cum merg treburile. in rest se multumeste cu povestile mele si mai da din cand in cand bani. Ii mai cer parerea pe unele momente si gata. El e foarte linistit ca eu o sa fac frumos si bine. Pana acum ce-am facut i-a placut, deci...... la noi e clar cine e barbatu in casa.
Sincer sint extrem de obosita. Copii, casa, servici, reparatie. S-a mutat si varul meu in Bucuresti cu serviciul. Iar matusa mea i-a luat apartament inainte sa se mute el si eu am alergat si pentru apartamentul lor cu diverse probleme. Si inca ii mai ajut cu amenajarile. Ei n-au masina si nici nu prea stiu Bucurestiul, deci fara mine le e greu. Asa ca puteti sa va inchipuiti. Din ultimele 2 luni, nu stiu daca am avut vreun WE linistit. mereu fac ceva, aleg gresie, faianta, parchet, mobila. CAsa de nebuni. Nu stiu cat o sa mai suport. Si colac peste pupaza la primavara ne apucam si de casa. Deci...... adio liniste..... ne intalnim la pensie.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

26.11.2012 7:29     citat 

ehe, dragele mele...ma bucur ca sunteti mai active...eu am lipsit motivat, am ramas fara net... mi-ati lipsit! sarut

nici sotul meu nu e prea implicat in treburile gospodaresti...face numai la solicitarea mea(repetata uneori ochi peste cap )...cu fata se joaca, mai ales ca a vazut ca e mult mai atasata de mine, si i-am explicat ca trebuie sa-i dedice mai mult timp daca vrea sa se lipeasca la fel si de el... ceea ce a si facut... au program de joaca seara, de nu mai auzi nimic de gurile lor! in rest, fac eu sau ma ajuta socrii... asta e... nu le poti avea pe toate scot limba ochi peste cap (sau cel putin eu nu stiu cum)

si eu ii mai scriu bilete raliu...dar nu stiu cat impact au ele...cel putin ma descarc ochi peste cap

krmn, ce-ti mai fac puii?

sus

Denunta
cry_styna

Copii

26.11.2012 7:32     citat 

legat de petitie...nu se cer cam multe date personale? ochi peste cap
si cnp-ul si datele CI...nu stiu, intreb si eu? mai ales ca tu esti in domeniul juridic...

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 9 luni

26.11.2012 7:56     citat 

Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramâi la toate rece.

Multe trec pe dinainte,
In auz ne suna multe,
Cine tine toate minte
Si ar sta sa le asculte?...
Tu asaza-te deoparte,
Regasindu-te pe tine,

Când cu zgomote desarte
Vreme trece, vreme vine.

so...capul sus! trag cu ochiul . e poezia care are tot ce-i trebuie sa-mi ridice moralul, in zilele triste

sus

Denunta
luara

Copii

26.11.2012 8:07     citat 

E chiar bine venita poezia si foarte actuala.
Mai scriu si eu sotului meu mail-uri, cand ma enervez. De obicei au efect vreo 2-3 saptamani. apoi iarasi de la inceput. Dar deja ii stiu felul si stiu cum sa-l iau ca sa-mi rezolv problemele. Dar uneori mai ies si scantei. Dar asta e sarea si piperul relatiei. Ne certam, apoi ne impacam. Desi in ultimul timp prefer orice, numai nu tipete.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

26.11.2012 10:37     citat 

Felicitari, Ralu!! refarcere grabnica si sa te bucuri la maxim de noua ta viata, alaturi de trei minuni mititele sarut sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 9 luni

27.11.2012 12:32     citat 

V-as scrie acum cat sunt mai linistita dar e prea liniste si nu vreau sa trezesc pe nimeni ca tare scump a fost somnul la noi in ultima vreme.
Dupa nopti nedormite si o noapte petrecuta in spital taticul cu Iulian cu diagnosticul pneumonie interstitiala defazata, de azi dupa amiaza suntem toti acasa cu fluturasul la manuta cu antibiotic Cefort la 12 h si hidrocortizon + salbutamol pastilute si paracetamol.
Prin ce am trecut nu doresc la nimeni, febra groaznic de mare nu stiu cat ca nu ne lasa sa i-o luam, respiratie f rapida, la un interval scurt cate un hop in respiratie, tuse continua, innecata fara oprire, nopti nedormite cu icnituri...offf, acum doarme bine, respira bine, tot suparat si f marait, cu regim fara sare datorita administrarii hidrocortizonului. Am plecat din spital pt ca sotul tb sa fie la servici, iar eu nu pot sta cu Iulian in spital pt ca tb sa stau cu Irina si s-o alaptez. A fost greu sper sa treaca repede si ma rog din suflet sa nu ia micuta, ca imi iau lumea in cap. De ferit nu o pot feri, o stiti prea bine mamicile cu doi-trei copiii. Sotul aduce si duce asistenta la 12 ore pt injectii; atentii, banuti..stiti cum e in sistemul romanesc. Iulian a suferit mult la spital cu tot cu jocurile noastre (desene, plastilina, colorat, baloane, jocuri pe telefon..) astazi nu mai statea nicicum si maraia mereu, acasa e tot marait, nu prea mananca dar e vizibil mai bine.

Revin maine cu detalii despre boala si implicarea sotului si a membrilor familiei, ca si eu am destule de relatat. Bv claudis pt relatare si descarcare.
Va pup!!!

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

27.11.2012 4:12     citat 

Buna seara fetele !!!

ralu refacere grabnica si multa, multa sanatate printesei. Ce nume frumos i-ati ales, este foarte special !!!!

byu multa sanatate lui Iulian trist saracutul prin ce a trecut, si sper din suflet sa nu ia si micuta.

Noi suntem bine, azi am tras o criza de plans. Si ce ma bucur ca v-ati descarcat pentru ca eu chiar credeam ca sunt singura care am probleme din astea trist dar se pare ca nu prea conteaza ce rasa e barbatul, tot barbat e zambet

In seara asta am ajuns acasa si Nathan facea numai crize. Vroiam sa ii dau sa manance, nu vroia. Vroiam sa il schimb de pampers, nu vroia. Vroiam sa il iau in brate, nu vroia. Sa se uite la desene nu vroia. Plangea mereu cand se juca Jacob. Am crezut ca poate il doare ceva, l-am luat cu forta l-am atins pe la urechi, la gat, la burta, nu parea ca il doare ceva. Sincer la un moment dat nu am mai putut si mi-am pus mainile in cap si m-am dus la mine in camera si m-am pus pe plans. Si acum imi vine sa plang, nu mai pot. Cand m-au vazut ca plang, au venit la mine si ma mangaiau pe par si pe fata. M-am simitit foarte rau ca am reactionat asa dar chiar nu am mai putut. Si apoi s-au linistit, si au cerut la nani. Offff ca tare greu imi e cateodata.

Al meu lucreaza de seara de 3 ani de zile, pleaca la 3:30pm si vine la 12 noaptea. Cand nu aveam copii mai era cum mai era dar acum ma rog mereu de el sa isi caute alt job sa fie si el acasa in timpul zilei. Dar nu....nu vrea trist si apoi il mai apuca sa se planga cateodata ca el nu are timp sa stea deloc cu copiii trist Si in week-end mai facem activitati cateodata impreuna dar el mereu gaseste alte chestii de facut, daca nu are nu stiu ce factura de platit, se duce la gym. Si apoi imi zice ca sta maxim 2 ore si asa trece ziua si el vine abia pe seara. Il trezesc samabata mai dimineata ca sa mergem si noi sa cumparam mancare sa fac si eu mancare sa nu stau duminica toata ziua numai in bucatarie, dar nu se poate ca el are alte planuri. Si ma enervez, dar si daca ii zic ceva......sunt eu nebuna. Inca acum a incetat sa imi ma mai acuze de chestii, dar inainte imi zicea mereu ca nu sunt o mama buna, ca nu ma respecta copiii, ca nu am destula rabdare si eu ca mama ar trebui sa fiu mai rabdatoare. Si ce imi place mie cel mai mult este cand imi zice ca s-a saturat sa vada casa dezordonata, asta in conditiile in care numai eu fac curat in casa si daca nu fac eu ar cadea casa peste noi, si il aud ca zice : ar trebui sa facem si noi curat in casa asta ca m-am saturat sa vad atata dezordine. Sa nu arunc cu ceva dupa el ????? Ca sa nu mai vorbesc ca atentie din partea lui nu mai de mult timp. Si da...in ultimul timp nu ne mai certam ca am avut o discutie foarte serioasa acum cateva luni cand aproape ne-am despartit pentru ca mie nu imi mai pasa de el, dar as vrea sa ma simt si eu iubita si apreciata din cand in cand. As vrea sa vina si el la mine si sa ma ia in brate, si sa ma pupe asa dragut fara sa vrea altceva in schimb. Dar am impresia ca cer prea mult, si daca ii zic, el imi zice : da ce tu imi faci mie asa ? trist

Ehhhh, de ajutor nu prea am dreptul sa ma plang, ca sincer daca nu erau ai mei nu stiu cum as fi reusit sa ma descurc. Mami si tati vin mereu sa ii ia pe pitici de la cresa cu masina, si chiar daca se mai plange mami cateodata ca e obosita si ii zic eu ca e ok, ma duc eu sa ii iau singura, nu poate sa stea departe mai mult de o zi zambet . In schimb...sora mea...care e si nasa lor cred ca nu i-a mai vazut de la ziua lor din iulie. Si stam la 15 minute in masina departare una de alta. La fel si fratele meu....nu i-a mai vazut din iulie. Si eu le mai zic sa vina pe la noi ca mie imi e greu sa ies cu amandoi, mai ales ca eu nu am masina, dar ei mereu sunt ocupati, nu au timp niciodata. Si ma intristeaza situatia asta pentru ca eu mereu am vrut sa fiu aproape de familia mea trist.

Asa ca dragele mele, va inteleg si eu perfect. Si se pare ca multe dintre noi suntem in aceeasi situatie, din pacate. Eu ma plang mai des la prietenele mele, ca sunt o persoana mai plangacioasa asa de fel foarte fericit dar parca tot nu reusesc sa ma linistesc. As vrea si eu sa am macar o zi cand pot sa spun ca toate merg ca pe roate. Dar nu cred ca o sa vina prea curand, insa sincer ma bucur si ii multumesc lui Dumnezeu ca suntem sanatosi si suntem bine cu totii, iar restul le ducem asa de la o zi la alta.

Va pup pe toate, si va spun ca nu e usor sa fii femeie, insa mi se pare incredibil de frumos cand se uita copiii nostrii la noi cu ochisorii lor micuti si nevinovati si zic cu vocea lor frumoasa : mama !!! sau cum imi mai zic ai mei : mami mea zambet frumos, incredibil de frumos, ma face sa uit de toate zambet

Noapte buna !!!

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

27.11.2012 10:19     citat 

buna,fetelor!
da, am scris prosop de prosoape...e clar, trebuie mai multa odihna foarte fericit
mami_happy, intradevar ar trebui sa ma detasez si sa nu pun la suflet toate, dar pot?? sau poate vreo mamica de pe aici?
..ca aseara nu i-a placut unde am dat gaurile, de-mi venea sa arunc cu ceva in el...
luara, manu...offf, ce greu e si la voi!!! da face bine sa te descarci, sa te plangi cuiva, nu?
Byu, mamica draga, mai poti?? Sanatate multa si tie multa putere, bine ca sunteti acasa....tare periculoase pneumoniile astea...aerosoli faceti?asta iarna a facut si Sebi inainte de Craciun pneumonie, dar i-a trecut cu aerosoli cu acc, ser fiziologic si dexa

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 9 luni

27.11.2012 11:44     citat 

Acum va scriu cu o mana cu gaza in sling, Iulian la desene, profit acum cat pot.De dimineata nu am reusit decat sa schimb lenjeria ca ma solicita la maxim amandoi astazi si nu vreau sa il neglijez pe Iulian deloc sa simta si el mai multa atentie. Multumim pt sprijin moral, suntem bine, dupa o noapte de odihna pt toti 4 avem o zi buna, el este cu totul schimbat, se vede ca e acasa si nu ii mai este asa rau.

cristina aerosoli am facut mereu. Acc nu merge la Iulian, il irita rau la gatut. La recomandarea pediatrei ii faceam aerosoli cu flixotide si ser + salbutamol siropel si antitermice, dar nu au avut efect, era din ce in ce mai rau cu febra tot mai mare si f greu de scazut.

Va dorim si noi sanatate multa voua si la pitici ca avem nevoie.La spital era jale, f multe internari cu pneumonii si viroze urate. Sapt asta il tin acasa chiar daca maine termina tratam cu antibiotic.Dar de luni il duc iar la cresa dar tot sper din suflet sa nu se imbolnaveasca iar ca vad ca 2 saptamani e bine, una bolnav, asta este riscul comunitatii si o stiam ca asa va fi la inceput. Am fost f acuzata de terte persoane ca am stat atat de mult cu Iulian acasa vazand ca starea lui e tot mai grava, dar eu spitalul o iau ca pe ultima solutie. Daca nu era week cu siguranta ne prezentam la pediatra ziua urmatoare, dar asa a fost sa fie. Se pare ca daca pana la varsta asta am scapat de antibiotic de data asta a necesitat administrarea lui.
Sunt rau de tot in urma cu doctoratul, dupa ce adorm copiii tb sa recuperez f mult.

Voiam sa va povestesc de implicarea sotului. Doamne ajuta eu am un sot care a fost educat sa faca de toate, din clasa a 5-a statea in gazda si isi facea mancare inclusiv, curat, spalat, iar la el in casa si taica-su a facut de toate. Cand au musafiri si socrul si soacra umbla ca titirezii sa serveasca musafirii. La fel face si sotul meu .Mancare fac eu ca imi place dar la nevoie face si el cu indicatiile mele, curatenie daca ii solicit face, isi incalzeste mancare singur, spala vasele daca sunt nespalate, sta cu copiii daca trebuie si am eu treaba, face cumparaturi, intinde rufe, se joaca cu copiii, le da de mancare. Ce-i drept noi asa suntem de cand ne-am luat, fara nici un ajutor ne-am descurcat amandoi singuri si ne-am ajutat unul pe altul la nevoie.In privinta treburilor din casa il mai solicit si eu cand am nevoie de ajutor, nu-l stresez de regula face de la sine, dar in privinta copiilor ma supar daca nu se implica, nu l-am lasat niciodata sa se lase pe tanjeala, chiar daca spunea ca e obosit ii repetam mereu ca si eu sunt obosita cu 2 copii si toate treburile si invatat noaptea. si mereu ma intelege. Sunt zile cand lucreaza mai mult ca are 2 joburi iar eu dupa acele zile de stat singura si facand de toate fara nici un ajutor izbucnesc si ii solicit urgent ajutor si sprijin moral ca nu mai fac fata si e alaturi de mine mereu. Asta este bine ca am mereu un sprijin moral si fizic in el, ca pe altcineva nu am langa mine.

Mi-a adormit gaza in brate, Iulian vrea sa ma uit cu el la desene va pup, ma bucur mult ca citesc despre voi si ca ne descarcam emotional toate aici.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

27.11.2012 9:26     citat 

Hei! ce mai faceti? ce mai ziceti? hai sa ne "tragem" amant si trec si toate frustrarile, ce ziceti?? foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 10 ani, 7 luni

27.11.2012 9:57     citat 

Buna seara sarut
Ce bine imi pare ca am putut toate sa ne descarcam , sa se spunem ofurile , credeam ca numai eu sunt in situatia asta , asa delasator cum e sotul meu ma iubeste enorm si intotdeauna ma pus pe mn inaintea lui , si eu il iubesc foarte mult dar cum am mai zis sunt momente cand imi vine sa-l las si sa-mi iau lumea-n-cap socat
Byu imi pare tare rau de Iulian , e teribil sa ai copilul bolnavior , sufera el dar suferim si noi mamele foarte tare trist Eu cel putin ma panichez rau , multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut prob foarte mari cu Adina , cate o banala raceala din cand in cand trist Sanatate multa lui Iulian si sa dea Domnul sa nu i'a si micuta trist
Ra Cri trist imi dau seama cat iti este de greu , am mai zis candva ca am si eu o pritena cu gemeni , am mers la ea si am stat un w-end , vai saraca de ea , mereu ii plang de mila trist Cat despre sora si fratele tau foarte urat din partea lor , eu o am pe sormea in Anglia si mereu ma bate la cap sa merg la ea , de 2 ori pe an imi cumpara bilet si merg cu Adina la ei , o iubeste foarte tare si ii duce dorul rau , daca ar fi dupa ea am merge mai des dar nah am si eu un sotz scot limba si asa am fost plecata anul asta din iunie pana in septembrie socat
Mami nu e rea ideea ta rad , eu totusi ma mai relaxez putin , serile de luni ,miercuri si joi le am ocupate , bine o ora , m-am inscris la un curs de aerobic scot limba
Acum Adina e plecata cu papito la niste prieteni de vreo ora si ceva , am navigat pe facebook timpul asta scot limba , merg sa-mi fac un ceai si sa-mi astept pisica sarut
Pupici :* !

sus

Denunta
luara

Copii

28.11.2012 12:09     citat 

Byu imi pare tare rau de boala lui Iulian. Bine ca deja a trecut ce e mai greu, insanatosire grabnica.

Manu ce sa zic, vai de capul tau, noroc de parinti. Eu ma bucur de o relatie deosebita cu parintii mei si fratele meu. Nu e zi sa nu vorbesc la telefon sau cu mama, sau cu tata, sau cu fratele meu. Mai ales ca acum este skype-ul si nici macar nu ne costa scump. Aici in Buc o am pe cumnata mea, care ne este si fina si sint ok. Orice nevoie avem, stim ca imediat ne raspund si dupa posibilitati ne ajuta. Acum asteapta si ei un baietel si dupa vom fi noi cei care ii vom ajuta. Sper sa iesiti din perioada asta cat mai curand.

Mami la cate am pe cap acum, daca imi mai trag si un amant, vai de capul meu. Ca ala o sa vrea si el atentie, dar eu n-am timp de SM, d-apoi de amant. Dar nu e rea ideea rad rad rad

Raliu, cel putin ai vazut ca toate avem anumite probleme in relatie, deci trebuie sa ne calmam, sa nu ne stresam si sa luam lucrurile ca atare. Nu-i mai schimbam acum noi, daca n-au facut-o mamele lor.

sus

Denunta
cry_styna

Copii

28.11.2012 12:56     citat 

luara, rad rad ...rad...pentru ca atunci cand sotul ma enerveaza ma gandesc ca bine mai era daca-l mai "altoia" mama lui...la vremea lui! rad rad ...

byu, multa sanatate lui Iulian sarut ...sunteti o familie model...frumosi si atat de intelegatori unul cu celalalt! spor la treburi sa ai!

manu, si eu mai am crize de boceala...acum dau vina pe hormonii din sarcina...sa vad eu pe urma cine-i vinovat! rad ... si Mi vine si ma mangaie si reactioneaza imediat la plansul meu(sa nu credeti ca bocesc intruna...dar ma mai apuca cateodata ochi peste cap )...cand o vad cum se uita...imi trece imediat!

mami draga...ia probeaza tu cu amantul si sa ne zici de merge! rad
ce de poezii stie pustiul tau! sarut

maine merg la control sa vedem ce face minunea din burtica, a dea Dumnezeu sa fie totul bine! am schimbat prefixul saptamanilor...ne apropiem! zambet

daca mai vrea cineva in colaj, dati-mi de stire! sa adaug pentru capitolul urmator! zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: