· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 244
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 244     
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

03.12.2012 8:22     citat 

Buna fetelor

Am fost si noi la un baietel care cu acordul bunicului ne-a primit la el acasa...stiind ca a fost racit dar a terminat tratamentul si in casa aflu ca pe bunica o ustura gatul...Ar fi tb . sa ma gandesc eu de la inceput sa nu fi dat mai departe...dar sunt f.educati tipii si m-am gandit ca ma anunta...avand si discutii pe tema asta...
Matei a luat imediat viroza...dar e decat de tantum si spray nazal...am scapat ieftin si la propriu si la figurat..norocul nostru....si al meu ca totusi are ceva pt...ca iar aduc in discutie pe tati care daca a vazut ca Matei s-a simtit mai bine azi m-a certat ca il duc la doctor ...ca nu are nimik copilul si ca o sa ia de la altii si ca atunci sa vad eu nervos
Eu am banuit ca e de tantum dar mi-a fost teama sa ii dau asa de capul meu...probabil s-ar fi preferat asa..numai ca data trecuta dupa cateva zile de tratament pe care stiam ca il vom primi... cu totii am fost de acord ca tb. mers de la inceput la doctor pt ca nu a fost suficient si tot acolo am ajuns...pt. o reteta de aerosoli...

luara da ..da... stiu de genul ala de " obraznicie" pe aia i-o explic si eu lui tati...dar mai este placerea aia pe care nu stiu cati copii o au...dar Matei o are de a face expre in contra...parca placerea de a ne enerva... scot limba ..plus aia cand daca nu intelege el exact de ce tb,. sa faca un anumit lucru ...nu il face pur si simplu.... foarte fericit
El nu face ca noi decat daca vrea el in mod deosebit ce vrei si tu sau daca negociezi
Sa stii ca nici eu nu am stiut alta tactica....dupa ce a muscat un copil pana i-a dat sangele i-am spus copilului respectiv sa il muste inapoi...si se pare ca s-a mai potolit cu muscatul copiilor ......Eu inca rezist ...la batai si muscaturi rad .....azi "m-a batut pe strada" pt ca am pus inapoi in raft niste luminite care a crezut el ca sunt masinute prostit ..

narcisa bine ati revenit..este minutat ce povestesti tu...pe de o parte ma incurajezi si pe mine " deci se poate" cand aud ce frumos doarme micuta. zambet ..Sa va traiasca si sa aduca numai fericire sarut

Codrina mai ales cand e un copil atat de activ precum e Iris a ta sau chiar si Matei al meu foarte fericit ...chiar ca nu are cum sa nu apara si un " HO" oricat ai fi de doritoare sa le faci pe toate....Chiar ma gandeam la discutia anterioara cu preferatul sa faca altcineva treaba pt . a petrece mama mai mult timp cu copilul....pai si toata treaba de o fac eu singura...si tot mai mult timp am petrecut cu copilul decat toti ceilalti la un loc scot limba

Ce planuri frumoase aveti....
Noi azi am fost sa luam cateva decoratiuni ca sa improspatam bradutul ..eu cu Matei ,f incantati...sotul nu prea e in spiritul sarbatorilor...zice ca sunt bani aruncati.. prostit ...dar anul asta va fi unul natural dupa cerintele lui Matei care nu vrea" unul mic si urat cum e cel din curte rad )...dar cu liniste in suflet ca il luam in ghiveci si dupa il plantam,....Chiar daca am vazut un reportaj unde spuneau ca cel artificial polueaza la confectionarea lui...si ca cei naturali se taie si se planteaza altii in loc... zambet

In drum spre casa...Matei avea ciocolata in mana pe care stie ca nu are voie sa o manance si il conving sa o nu o mai tina in mana pt ca se topea la care el spune" bine..ia..mananca tu si pentru mine" ... rad Nu stiu unde a mai auzit- o si pe asta rad

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 3 luni
E: 10 ani, 7 luni

04.12.2012 12:21     citat 

Claudia rad rad rad , denaturato!! rad rad am murit de ras la faza aia cu ciocolata. ia zi, nu-i asa ca te-a facut sa te simti un pic vinovata ca i-ai furat placerea de a manca ciocolata?? rad

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

06.12.2012 10:45     citat 

Sper ca a venit Mosul la voi.
Eu sunt necajita plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Dupa 5 zile de antibioti Amoxiklav la Irina pt diagnosticul bronsiolita cu rarii la plamani, am ajuns inevitabil la tratament injetactabil cu Cefort si Hidrocortizon. Aseara am ajuns la spital ca era de garda dna doctor si i-a pus diagnosticul de pneumonie interstitiala, ca la Iulian trist plang sau sunt foarte trist , se auzea rau la plamani si tb neaparat injectabil. Partea dezastruasa a fost ca a intepat-o de numa pt ca are venele foarte subtiri, ca firul de ata si nu reusea sa ii puna branulica. A plans mititica foarte mult, am zis ca mor acolo, mi s-a rupt sufletul in mii de bucatele. A plans si Iulian la montatul branulei dar cel putin la el a durat f putin. IN schimb la micuta m-a dat total peste cap. Poate ar tb sa fiu mai tare, dar cand treci prin asa ceva la amandoi nu stiu cum mai fac fata.
Mosul a venit n-a uitat de noi, dar nu m-am putut bucura de el trist

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 10 ani, 5 luni

06.12.2012 4:40     citat 

Offffff Bianca ce rau imi pare de voi trist , e teribil cand ai copilasul bolnavior daramite pe aman2 trist , sanatate multa le doresc si multa putere tie , au nevoie de tine puternica acum trist
Am si uitat sa felicit persoanele care azi isi sarbatoresc onomastica , sa ne traiti cu numele Nicolae & Nicoleta sarut
A venit si la noi mosu , ne-a adus dulciuri si o jucarioara , am uitat sa-i pun si o nuielusa ca nu a fost tocmai cuminte ieri scot limba , ador reactiile ei cand primeste cadouri , e atat de fericita ,radiaza toata sarut , acum a plecat cu mamaie la Madrid sa vada luminitele de Craciun , am ramas sa-mi fac de cap scot limba
Copii vostri ce au primit ??
Ma pun in pat sa ma relaxez foarte fericit , va pup pe toate !

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

06.12.2012 6:39     citat 

buna, fetelor!
Bianca, am plans cand am citit ce ai scris, e groaznic sa ai copilasul bolnav...va doresc multa sanatate si sa va bucurati de Mos Craciun de 2 ori mai mult, o data in plus pt ziua de azi! sarut sarut
Si la noi a venit mosul, mai mult cu dulciuri, Claudia a primit si o bagheta magica ce si-o dorea enorm.....cat de frumos se bucura micutii de niste lucruri simple, dar care lor li se pare cel mai bogat si frumos cadou!!! Bucuria lor imi aduce aminte de copilaria mea, cand ma trezeam in dimineata zilei de Mos Nicolae si dadeam fuga la papuci... zambet ..si nu puneam 1 pereche sau doua...nuuu, insiram toti papucii si de vara si de iarna, si cei de stat prin casa...si in toti gaseam cate ceva.....e o traditie frumoasa zambet

sus

Denunta
Byu

Copii

07.12.2012 11:04     citat 

Buna mamici,

Va multumim ca sunteti cu gandul alaturi de noi.
Irina e mai bine, oricum doarme si respira f bine acum, tot mai tuseste si e incarcata de secretii dimineata dar in rest e bine.Oricum ea nu a ajuns ca Iulian, ca el era critic de asta a si stat internat o noapte cu sotul. La ea e nasol ca plange la injectii de numa. Si dimineata la 6 si seara pt ca vena e subtire tare si e tot mai solicitata plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist off numai mama sa nu fi in cazuri din astea si mai avem destule doze.
Dar macar e mult mai bine.
Am stat mult si m-am gandit daca sa-l mai bag pe Iulian in comunitate avand puiul mic acasa, dar cred ca tot o sa-l duc. Am inceput o schema de imunizare, daca nu-l protejeaza total macar sa faca forme mai usoare de raceli. La recomandarea pediatrei am inceput sa-i dau bronho-vaxom si isoprinosine. Iar pt cea mica caut o bona sa stea cu ea cat sunt plecata la facultate ca sa n-o mai scot in frig cu mine si sa ma pot si eu ocupa asa cum tb de doctorat.
Adica momentan bona va fi Chris zambet nanuta, sa vedem daca o sa se adapteze Irina fara mine, eu zic ca da mai ales ca in ea am cea mai mare incredere.

LA noi Mosul a venit cu dulciuri (la toti) ca suntem fan lor (toti 3, Irina inca nu), dar cu limita evident, cu un aion = avion la Iulian, o jucarica faina pt Irina si fructe multeee pt toti, iar la mami si cu un pachet de cafea si o vopsea de par zambet a avut grija cineva de mine zambet

Va pup si va urez o zi frumoasa, buburuza imi doarme la piept asa cum face la primul somn al zilei, astept sa se trezeasca sa ne apucam impreuna cu Iulian sa facem ordine prin jucarii a multe mai sunt surprins

A apropo ce isi doresc micutii vostri de Craciun??? Iulian vrea tareeee mult un tuc tuc pe sine. Am vazut ceva bun la S*e*lgros adik mare u sine de plastic tare groase, ca nu se strice dar e destul de scumpisor, asa ca mai cautam, ca vrem sa ii luam ca a fost cuminte si intelegator
zambet

sus

Denunta
claudis

Copii

07.12.2012 11:40     citat 

Neata fetelor

Eu cu o durere de spate..si mana amortita tot de la coloana cred...Sper sa treaca
Am fost ieri la cumparaturi si am avut "desteapta" idee sa iau si baiatul...desi stiam ca el nu are rabdare dar ma simt vinovata ca tot ma duc fara el...si dupa imi dau seama de ce rad
2 ore a stat numai la mine in brate...In masina mar mar...la care tati nervos..."nu ai vrut sa ramai acasa cu buni" la care el" numai merg...stau acasa cu buni sa ma joc" rad
Dar am reusit sa iau cadouri pt . finuti,...i-am luat si lui un trening frumos...

La muti ani cu intarziere sarbatoritior de nume sarut

mami nu e de ras rad ..pt. ca el e topit dupa bombonele si ciocolatele...chiar daca nu mananca...si mi le indeasa mie pe gat...o sa fac diabet... rad

Byu ma bucur sa aud ca sunteti mai bine si aveti ajutor de nadejde zambet

Matei de mos vrea trenu Thomas...si masina de pompieri cum are Sam...Eu vb mult dupa cum se vede... scot limba .,.si cand imi spune ce vrea...imi pune mana la gura...si zice" tren Thomas....masina de pompieri si scara" rad
Am vb cu mosu lu buni sa ii aduca trenul iar noi tb. sa comandam masina de pompieri ,...

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

08.12.2012 8:45     citat 

Bianca, eu am emotii cu Irina..stii de ce! foarte fericit foarte fericit foarte fericit
E singurul copil care plange cand ma vede prostit . Eu sunt obisnuita ca la mine nu plange nici un pui mic, dar Irina se vrea speciala scot limba rad

Claudia, hai ca e tare ca le stie pe astea Matei. Edi nu are preferinte din astea in materie de jucarii. Cand l-am intrebat ce vrea sa-i aduca moshu, a zis simplu: o masina! foarte fericit
Ai mei mananca cioco, din pacate. Din vara sunt fani ou kinder si daca nu mananca macar unul pe saptamana, devin robot de tocat nervii prostit prostit

sus

Denunta
Byu

Copii

09.12.2012 6:56     citat 

mami nu cred ca o sa fie probleme, ultima data n-a mai plans zambet zambet zambet
Se obisnuieste ea cu tine mai des si o sa vezi ce-o sa vrea la tine zambet
Eu i-am cam scos din meniu ciocolata la Iulian, manca din cand inc and cate o ciocolatica de Kinder o data la cateva zile, acum ma innebuneste cu iaurtul cu fructe.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

10.12.2012 12:17     citat 

ei, o vrajesc eu cumva rad

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 1 luna
Karina-Ioana: 7 ani, 10 luni

11.12.2012 9:49     citat 

Neata fetelor! pe unde sunteti?
hai sa va ademenesc cu un vin fiert...mmm! zambet

noi suntem prin casa...iesim cate un pic cu saniuta, mie imi place iarna...mereu mi-a placut! sarut

numai sa fie fara boala...sanatate multa celor bolnaviori! sarut

si acum ne pregatim sa iesim un pic pe ulita...desi e tare frig in dimineata asta! scartaie omatul sub talpi si se lipesc mainile de clanta usii! ochi peste cap

voiam sa va intreb daca folositi ceva pentru pielea de pe fata copiilor sa o protejeze? eu musai trebuie sa iau ceva pentru ca am vazut ca obrajorii-s afectati de frig... si nu stiu ce!

va astept pe-aici, sa stiti! sarut

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 15 ani, 4 luni
Marius Adrian: 10 ani, 6 luni

11.12.2012 10:28     citat 

Buna fetelor! Imi cer scuze ca nu am mai intrat,macar sa va mai spun cate ceva despre puii mei.
Fiecare zi este incarcata, si abia seara tarziu ma linistesc si eu.
Copii mei sunt bine multumesc Lui Dumnezeu,binenteles cu diabetul Mirunei este o lupta continua,zi de zi,pt ca uneori fara nici o explicatie glicemiile urca si imi tot da batai de cap, plus ca de la orice stres ,raceala ii urca
In septembrie am fost cu ia la Buzias,un centru minunat cu oameni deosebiti,incepand de la femeia de serviciu pana la prof Viorel Serban,acolo am invatat foarte multe despre cum sa tinem in frau aceasta boala,as spune eu foarte grea si complicata.
Face trei injectii cu insulina,are 6 mese pe zi trei gustari si trei mese principale,si luam glicemia de 5 ori pe zi asta pt a avea un control bun.
Cel mic Marius este baiat mare acum,vorbeste si el dar nu prea intelegem noi chiar tot,este un nazdravan ii place foarte mult sa se joace cu masinutele.
El este bine,nu am avut nici un fel de probleme cu el,este un copil energic nu sta o secunda,singura mea dezamagire aste ca nu am putut ajunge cu el la Bucuresti la control,imi este foarte greu ca nu am cu cine sa o las pe Miruna,si imi este frica, eu nu o las nici o secunda peste tot o iau cu mine.
Dar ma rog la Dumnezeu sa sa fie bine si cu voia Lui dupa sarbatori sa pot merge si cu el...
Fetelor va urez sarbatori fericite Dumnezeu sa va aduca numai bucurii,sanatate voua si copiilor vostri,pt ca asta conteaza cel mai mult.
Va pup pe toate sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 8 luni
Natalia Maria: 8 ani, 1 luna

11.12.2012 4:42     citat 

Nu am avut mult de recuperat zambet acum de ultima data, dar mi-am pierdut antrenamentul foarte fericit
Alina te cred ca ti-e tare greu, DD sa fie mereu cu voi! sarut
Byu imi pare bine ca si-au mai revenit puiutii tai si cum am zis si pe FB, poate nu o sa va mai intalniti cu situatii de-astea sarut Ce noroc ai cu nanuta! prostit
Claudis tot cu procese de constiinta ai ramas scot limba Scump Moshu anul asta foarte fericit
mami_happy si eu l-am scapat pe Iuri la dulciuri, am zis sa se invete ca oricum ii da la gradi si mai mergem si in vizite (pana spre doi ani nu stia ce-s alea) si acum e jale daca nu are o portie de ceva foarte fericit
Cristina ce familie frumoasa ai prostit , nu stiu daca te-am felicitat pentru bb 3 jenat sarut sarut sarut
Cry_styna yammy, imbietoare cana aia cu vin jenat P.S. am uitat sa spun ca am vazut narcisele puse odata de tine sarut sarut sarut sarut sarut
Cate ceva (am sarit perioada din martie si pana de curand jenat ) mai vedeti aici despre bebelasii mei http://jurnal.casazamfirei.ro/.
Eu vorbisem cu Mos Craciun sa-i aduca lui Iuri o orga (nu am reusit sa-i iau pana acum) si tobe, el nu spunea decat de pistol care face baloane (a ramas cu mintea la unul primit de 1 iunie de la prietenul lui) si de cate ori il intrebam doar de pistol zicea. Pana alaltaieri cand insistasem sa-mi zica ce vrea, ba mai mult i-am zis sa-i scriem o scrisoare (am ras in hohote rad rad rad ) si mi-a trantit-o pe nepusa masa (a se auzi oftatul din filmulet) ca vrea chitara foarte fericit . Pana la urma i-am comandat orga si chitara (tobe nu mai avea pe stoc si am renuntat sa mai caut) si musai tre' sa gasim pistolul cu bule scot limba
Va pup pe toate si...nu uitati...sunt undeva pe aici si va citesc! sarut

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 1 luna
Karina-Ioana: 7 ani, 10 luni

11.12.2012 5:40     citat 

alina, ma bucur ca ai intrat!
esti o mamica tare curajoasa...imi inchipui cat de greu iti este sa-ti vezi puiul bolnavior...noi ne plangem pentru cateva zile de boala...dar tu... sarut sarut sarut

narcisa, o sa ai ceva concert dupa ce vine Mosu'! si la anul ce vine vor face si formatie, pruncii tai! sarut

cand va citesc povestile cu doi copilasi...ma ia cu emotii! aseara m-a cuprins as o bucurie...ca in curand o sa am 2 minuni ! si pe urma ma iau iar emotiile...si tot asa! sarut

la noi nu stiu ce o sa-i aduca Mosul! de la Mos Niculaie a primit un set de plastelina cu forme si ghivece...tare frumos...mai ales ca plastelina e de calitate, nu se lipeste si e usor de modelat! si acuarele...dar multa munca mai avem cu ele! ochi peste cap
jucarii are tare multe, nu ca ar fi vreodata de-ajuns ochi peste cap ... ptr ca are multi nasi, matusi, prieteni...bunici ce o rasfata...toti o iubesc! sarut
as vrea ceva care sa o bucure... mai vedem...

o sa mai schimb cate ceva la colaje...asa ca , daca mai vrea cineva, spuneti-mi!

sus

Denunta
claudis

Copii

11.12.2012 6:47     citat 

Buna...

Ce mult ii place lui Matei zapada...nu imi vine sa cred ....abia l-am bagat in casa azi..." mai stam un pic" imi zicea de fiecare data rad

mami am patit si eu cu fetita unei prietene... stiu cum e rad ...

Ref. la jucarii...acum Matei descopera desenele...si am noroc ca deocamdata ii plac doar Thomas si " pomperul Sam" rad ..in rest se bucura la orice,...doar ca la magazin pare cam selectiv...de multe ori plecam cu mana goala...si cand ii casuna ...e una scumpa rad ...noroc ca daca vede bombonele...uita rad

alina25 ma bucur ca ne-ai scris...sanatate multa fetitei...Eu sunt atenta la mancarea lui Matei si mi se pare si asa f. greu...Multa putere sarut

narcisa sarut ne-ai scris la fiecare cate ceva zambet Aaa..eu..asa cred ca o sa fiu toata viata..... asa e mama...in ceea ce ne priveste... o mustra constiinta doar daca crede ca ne dezamageste cu ceva... prostit
Ce dulce este Iuri...ce frumoasa e micuta..si ce minunata familie sunteti sarut

cry eu ti-am trimis un mesaj privat ref. la poza ..nu stiu daca ai primit scot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: