· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 244
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 244     
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 3 luni
E: 10 ani, 7 luni

12.12.2012 1:11     citat 

Ho Ho Ho...mi-e lene rau sa "zic" ceva...
va salut! va pup!
da da..bateti-mi obrazul ptr semnul de carte scot limba

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

12.12.2012 2:40     citat 

Buna fetele !!!

Am intrat si eu sa va salut ! Urez multa sanatate puiutilor bolnaviori !

Noi suntem bine, Jacob a facut o indigestie acum 2 nopti si nu am dormit toata noaptea, eu gandidu-ma ca tre sa lipsesc de la munca a doua zi, dar de unde, el s-a sculat frumos din pat super fresh de parca nu s-a intamplat nimic. Ma minuneaza energia copiilor si cat de repede isi revin. Eu nu m-am mai panicat, ca de obicei eram asa super stresata cand ii apuca vomatul, dar acum m-a linistit si al meu si a fost aici cu noi si a avut grija de el. Iar Jacob era asa dulce, vomita si dupa ce termina imi cerea desene zambet

In rest, incep sa fie vorbareti. Vorbesc in franceza si au un accent suuuuuper frumos de francezi, imi place la nebunie sa ii aud ca zic 'r' asa ca francezii zambet Inteleg tot dar in principiu cam doar in franceza. Asa ca oricat m-am chinuit eu sa inteleaga si roamana si spaniola nu prea mers. Il mai apuca pe al meu sa le zica chestii in spaniola si ei se uita asa mirati la el, si el se supara ca zice ca nu stiu nimic dar de fapt daca le zice acelasi lucru in franceza inteleg imediat. Si mi se pare normal avand in vedere ca stau toata saptmana la cresa si li se vorbeste numai in franceza zilnic. Si in principiu mie imi place ca macar asa o sa le fie mult mai simplu la scoala cand vor intra e clar ca o sa fie in franceza.

Eu nu stiu ce sa le iau de Craciun, chiar nu am nici cea mai mica idee. Daca va zic ce vrea al meu sa le ia o sa ziceti ca e nebun : Ipod zambet Iar eu i-am zis ca e nebun ca sunt mult prea mici. Ce e drept stau foarte cuminti cand se joaca pe ale noastre, dar nu as vrea sa stea toata ziua sa butoneze acolo si sa stea cu ochisorii numai pe ecranul ala. Si asa ma cam mustra pe mine cunostiinta ca i-am lasat cam mult la TV pana acum si sper din tot sufletul sa nu aibe probleme mai tarziu. Si am observat ca lor le e foarte greu sa se concentreze mai mult de cateva minute pe un singur lucru si chiar ma intreb daca nu o fi si vina televizorului ?!

Va pup pe toata si va mai urmaresc asa din umbra. Sa aveti o saptamana frumoasa.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 1 luna
Karina-Ioana: 7 ani, 10 luni

12.12.2012 10:13     citat 

neatza! sarut

Claudis, am primit, si am si modificat! trag cu ochiul dar poate mai sunt fete care vor...mai avem pagina asta...e timp! sarut

mami, nu fi lenesa...ca mosu' o sa-ti aduca un cadou pentru lenesi! foarte fericit sarut

Manu, sa mai iesi din umbra...ca e mai frumos cand stam mai multe la "soare"! sarut

si eu zic ca-s cam mici de I-poduri...pai cand or fi mai mari ce o sa le aduca Mosu'? cuburi si masinute? jenat ... eu zic ca o sa gasiti ceva care sa le starneasca interesul si sa-i distraga de la tehnologie! trebuie doar sa-i observati! a mea e superincantata de joculetele la care sa participam si noi, maxipuzzle-uri din lemn de exemplu, cu animalute in principal! sau o carte interactiva unde sa apese pe butoane pentru a vedea continuarea povestii... jocuri de creatie cu plastilina(chiar daca-s baieti...tot o sa le placa!) al meu nepotel isi doreste cu ardoare o bucatarie ca a Mirunei numai sa fie pe albastru(sa fie de baiaeti, cum zice el)...si are doar trei ani!

eu incerc cat pot sa o distrag de la tv, si de multe ori imi zice ea...lasa mami tolu' (calculatorul), hai si joaca cu mimi(asa isi zice ea), tare scumpi mai sunt!

sus

Denunta
cry_styna

Copii

13.12.2012 10:22     citat 

neatza din nou!
pe unde sunteti?
hai, nu absentati asa...degeaba! scot limba sarut

am modificat lista, daca o sa vrea sa schimbe altcineva, este la jurnalul meu, sa o luati de-acolo, va rog! sarut

cu vin v-am servit...nu doriti... cu ce sa va mai imbiu? zambet

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

13.12.2012 11:01     citat 

Neata

Eu la cafea.
Deci Irina nu a scapat de antibiotic injectabil plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Sa va povestec mai exact, cate ceva cred ca v-am mai spus.
Nu am fost in stare sa va scriu, abia ce mi-am mai revenit, ne-am revenit amandoi ca tare greu am trecut si eu si sotul prin asta.
Adica la Iulian a mai fost cum a mai fost, greu si la el, nu l-am vazut niciodata asa, dar la cea mica a fost de 2 ori mai greu.
Cand am mers cu ea la control miercuri seara, ultima zi de antibiotic oral Amoxiklav nu era bine, avea raluri la plamani si i s-a pus diagnosticul de pneumonie interstitiala , la fel ca la Iulian plang sau sunt foarte trist.
AM fost trimisi la spital sa ii monteze branulica, nici gand de a sta internati. Din cauza faptului ca micuta a facut diaree de la antibioticul oral, in ciuda probioticului administrat, si a hidratarii frecvente cu apa, laptic, s-au chinuit asistentele o ora sa ii monteze branulica. Sa nu mai spun ca au intepat-o in maini picioruse, in diverse locuri, off plang si acum cand imi amintesc. Micuta cat plangea si incercam sa fiu eu tare pt ea dar mi se rupea sufletul.
Luni dimineata a fost ultima zi de antibiotic injectabil. La analizele facute in spital i-a iesit Vsh-ul mare ceea ce determina si la ea infectie in organism. Din aceasta cauza dotora mi-a mai prescris inca 3 zile de antibiotic oral Cedax, mi s-a parut mult prea mult pt organismul ei. I-am dat o singura data si dupa o ora la vomat. Am sunat doctora si mi-a spus sa ma opresc sa nu-i mai dau nimic. SI asa si aveam de gand sa fac.
CE sa va spun, sunt multumita ca sunt amandoi sanatosi acum, Doamne ajuta, cec-i drept au reactionat f bine la injetabil, adik in a 4-a zi nu mai tuseau deloc, febra nu au mai facut deloc, din a doua zi nu se mai auzea nimic la plamani, erau curati.
Sunt multumita si de faptul ca nu am stat internati, ce e la Sfanta MAria nu va imaginati, ce conditii.
Ce-i drept am avut noroc de cunostiinte la pediatra din spital si asistenta care ne vizita de 2 ori pe zi acasa sa ii faca injectabilul, deci am avut 2 saptamani urate tare.
Prin urmare il tin pe Iulian acasa pana in ianuarie, ii dau pt imunitate 10 zile pe luna timp de 3 luni iar dupa sarbatori am sa-l duc din nou. Sper sa fie bine.
Am cautat si o bona pt Irina sa stea cu ea cat sunt eu la facultate , dar si cu Iulian in caz ca e bolnavior si nu poate merge la gradi. Eu sunt in urma cu doctoratul am si lipsit cand trebuia sa fiu la faculta si nu-mi mai permit. Am gasit o doamna , recomandarea unei prietene la care ii face menaj si mai e si bona ocazional.
E draguta doamna, 45 ani , ieri ne-am cunoscut si tb sa vina sa stea cu ea/ei de 2 ori pe sapt vreo 4 ore si intre timp mi-a spus ca imi afce si menaj in casa. Nu stiu cat o sa fie nevoie, dar sincer o sa-mi prinda bine un ajutor, eu invatata sa mi le fac eu pe toate cu copii dupa mine peste tot. MA bucur ca doamna ma poate ajuta si cand am de mers undeva, sau seara daca vreau sa ies cu sotul si as vrea sa fie si pe termen lung daca ne vom intelege si se vor acomoda copiii cu ea. Ea a fost menajera si bona in afara. Acuma mie mi-e putin greu , nu sunt obisnuita cu altcineva la mine in casa, dar sper sa fie ok.

Pup toate mamicile care s-au reintors mi-era tare dor de voi si va chemam si pe celelalte langa noi. Avem o iarna frumoasa, imi place tare mult.
Gata pauza mea de cafea ca trag piticii de mine, Iulian vrea sa-i fac un avion, Irina vrea in brate, fuggggggg.

sus

Denunta
cry_styna

Copii

13.12.2012 12:21     citat 

Byu, asta e unul din cazurile cand spui...numai mama sa nu fii trist ...imi inchipui cat de greu v-a fost! bine ca ati scapat fara spitalizare si sa fiti sanatosi de-acum!

spor la doctorat si la toate! sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

13.12.2012 2:08     citat 

DA, Bianca, ce sa zic. Doamne fereste sa i se intample cuiva atatea intr-un timp scurt. Sper sa nu mai aveti asa perioade. E tare greu sa-ti vezi copilul bolnav si sa nu poti face nimic.
Si Ana a fost bo;nava cateva zile. a luat de la gradi amigdalita. Am tinut-o acasa vreo 6 zile. Initial se prezenta rosu in gat si un pic rosu la amigdale. Am zis ca o luam usor, cu siropele, Nurofen, ca facea febra. Pentru orice eventualitate imi daduse pediatra reteta de Augmentin, dar cu speranta ca n-o sa fie nevoie. @ zile a incercat-o febra. Tusea urat, ca pe linga rosu in gat avea si faringita si laringita. Ne-a ajutat foarte bine Eurespamul. La a 3 zi, iar febra dar urat de tot. vineir spre sambata noaptea a avut numai febra peste 39, scadea greu si la 10 minute iar crestea, deci era clar ca e de antibiotic. Era ca o leguma, n-am vazut-o asa niciodata, de-abia se tinea pe picioare. Dar un lucru m-a mirat, a baut foarte multa apa, cerea mereu apa. Asta cred ca a ajutat mult. Acum e ok, ieri a fost prima zi la gradi. Am avut ieri si serbarea. La gradi mi-au confirmat ca a fost jumate din grupa bolnava, asa si n-am clarificat de la cine a inceput, ca brusc s-au imbolnavit 5 copii. Bine ca n-a luat nimic Lucas.
Deci, multumesc Doamne am scapat si acum. LA noi inca e bine, cam o data la 2 luni se imbolnavesc, ori o raceala usoara, ori ceva digestiv. Caci la altii nu-i luna sa nu fie bolnavi copiii.

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 8 luni
Natalia Maria: 8 ani, 1 luna

14.12.2012 12:13     citat 

Hop si eu cu vesti mai putin placute trist dar slava Domnului trecatoare prostit Iuri a luat de la gradi varsat de vant (in a treia serie). Nu stiu ce inseamna forma usoara si nici pentru cine e usoara!? Cam de luni, insa eruptia...de ne-am dat seama, miercuri a fost, valul doi si joi valul trei de bubite. nu e arhiplin, asa cum am vazut in unele poze, dar suficiente si are si pe cuc si pe limba... trist Mi-e o mila de el. Nu face febra, bubitele deja se usuca, cel mai greu la somnic, se trezeste, zi sau noapte, urland!
Problema mai e una...din cate stim niciunul dintre noi nu a avut si mai e si gazulica mica, unde teoria e ca e "protejata" dar nu obligatoriu. Si mai avem si botezul (baita pe 22-biserica,23-acasa si 29 petrecerea) si nu stim cine si daca urmeaza careva foarte fericit .
Dar cum am spus is trecatoare, incercam sa fim linistiti prostit si sa ne adaptam din mers. Doar ca mi-e mila de pici (macar scapa) si mi-ar fi mila mai tare de Nati ca e prea piticoata si cica nici nu se pune daca face foarte fericit , adica nu capata anticorpi, o sa mai faca si altadata...
Va tin la curent! Tineti-ne pumnii poate e gata la Iuri (nu mai apar bubite) si nu mai facem nici astia mari si nici Nati... sarut sarut sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

14.12.2012 12:37     citat 

Ei na, vine Craciunul si la noi copilasii bolnavi. Narcisa sper sa fiti bine, sa nu faceti si voi, ca la maturi se manifesta destul de urat, se suporta mai greu. A avut un coleg de-al nostru la 32 de ani si a fost nasol.

sus

Denunta
cry_styna

Copii

14.12.2012 1:43     citat 

narcisa, sanatate multa! si sa iasa toate bine! sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

15.12.2012 12:57     citat 

narcisa multa sanatate, e foarte riscant pt cea mica sa ia pt ca e contagioasa boala, dar poate totusi o puteti feri cat de cat zilele astea de Iuri. Aveti grija de voi. SI sper ca si voi cei mari sa nu contatati boala. Iuri e norocos , cum ai spus si tu ca macar scapa. Eu am avut varsat de vant cand am fost mica, si acum mai am cateva semne de la bubitele care nu "le-am lasat in pace", stiu ca mananca ingrozitor de tare.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 3 luni
E: 10 ani, 7 luni

15.12.2012 11:20     citat 

Simooooooooooo, vino, fata, cu panselutele dupa tine!! unde umbli, mama draga, caci mi-e dor de postarile tale trist

sus

Denunta
Myosothys

Copii
Sebastian: 15 ani, 7 luni
Anastasia-Elena: 10 ani, 6 luni

16.12.2012 1:34     citat 

sarut pupiciiiiiiiii si un an nou cu de toate din partea mea,Anastasiei si a lui Sebica!
super faine pozele cu piticii care nu mai sunt asa pitici:)

sus

Denunta
Myosothys

Copii
Sebastian: 15 ani, 7 luni
Anastasia-Elena: 10 ani, 6 luni

16.12.2012 1:37     citat 

ce puneti de Craciun pe masa ?..nu am idei decat cele traditionale si totusi as vrea sa ies un picut din peisaj anul acesta ..si m-am gandit la voi zambet sa mai inspir trag cu ochiul

sus

Denunta
cry_styna

Copii

16.12.2012 2:17     citat 

Myo, bine ai revenit! ce-ti mai fac minunile? daca vrei pune o poza cu ei pentru colaj sarut

raportez si eu febra la Miruna trist ... asa...fara alte simptome...se mentine in jur de 39, a scazut putin dupa un supozitor....acum e la loc...
trist

o fi oare de la maselute? la ai vostri au iesit ultimele? poate fi si rosu in gat...dar nu ma lasa sa ma uit in gura trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: