· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 - 9
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 - 9     
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 3 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 4 luni

21.11.2012 4:30     citat 

am terminat calendarele pentru bunei ...mai trebuie doar printate si legate vreti sa le vedeti?

http://youtu.be/P71xXec4Zh4

si

http://youtu.be/9U_40uxNquE

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

21.11.2012 5:22     citat 

----------
piperus a scris:
Da multumesc pentru pareri... m-am tot interesat pe net sa vad si eu daca merita caruselul si cum am zis tar ma bate gandul la unul(plus ca matusica s-a si oferit sa il ia de Craciun)Ralu da la cele de la Fisher Price m-am uitat si eu dar nu e compatibil si la tarc doar la patuturile din lemn(asa am citit) si cel pe care il vreau eu cam tot aceiasi poveste dar am mai gasit pe net poze cu el agatat la tarcuri
----------

piperus, hai sa-ti spun
de cand s-au nascut pruncii, acum 8 ani adica, noi am cheltuit cam cat un avans bun pentru o casa, undeva peste mari si tari
muult, multt, pe rahaturi (nicicum nu pot sa le spun altfel), cvand puteam foarte bine sa pun banii deoparte si sa platesc avansul la casa sau sa mergem in vacante de vis, sau sa cumpar carti multe, vinuri bune, orice numai nu rahaturi firmate pentru copii, care le caca, pisa si trantesc si care intr-un final ajung ghici unde, in lada de gunoi, ca nici macar recuperabile nu sunt

despre necesitatea acestor carusele, nu sunt necesare, toti copiii pot sa creasca bine fara ele
sunt doar un moft al parintilor, marketingul asa face incat sa credem noi ca ne sunt necesare, sunt basme
de-a lungul istoriei, puii speciei noastre au putut sa creasca bine, optimal si in afara cestor minunatii

eu inteleg ca vrea parintele sa le cumpere cand il bau banii afara din casa, dar sa stai in chirie, sau sa renunti la mobila doar ca pruncul tre sa aiba carusel imi pare prostie cu P mare

sincer, eu daca tot insista matusica as ruga-o sa bage banii intr-un cont al copilului, cont rezervat vacantelor acestuia in Asia, Europa, Americi, bani de studii, bani de orice altceva decat jucariile, accesoriile care promit sa creasca copii cu stea in frunte si doar mananca banii parintilor

asta despre carusel, care nah, mare rau nu poa sa faca, oricum
dar tarc, brr
brrr-ul dispare numai daca se pune si mamica in tarc cu el
parerea mea e ca un nn tre sa stea cat mai in proximitatea mamici, care mamica sa-l poarte, miroase, sa se imbete in placerea de a-i tzuca obrajii plini de balute
asa cresc pruncii sanatosi, dupa standardele mele de sanatate
mai tarziu, cand incepe bb sa se miste tarcul nu este altceva decat limitare, ori io vreau copii liberi sa se miste, sa creasca cum le tuna lor, oricum bine.

eu acum ca marc e maricel, merg in camera in care am treaba, ma pun jos cu brotacul si astep sa se puna comod, cand il vad linistit relaxat ma ridic si mai curat o masa, mai dau cu matura, etc

dar clar nu as pune copil in tarc ca eu am treaba, decat beata fiind
rad
in fine, valori si valori
tu vezi care-s ale tale
io doar ti-am zis nu ca sa ma astept sa faci ca si mine
ci doar sa iti spun ca mai sunt si alte moduri de-a vedea, traversa perioada aceasta, cand bb e inca foarte mic

http://casa-dintre-copaci.blogspot.ca/2...astre.html

auzi, daca te descurci iti dau niste videouri cu consuming kids, etc
sa vezi cum ni se, li se creaza false nevoi si dupa noi facem datorii, mergem la serviciu pentru mofturi, pierzand din vedere esentialul

si iertati totala lipsa de diplomatie, is cu marc care vrea sa scrie si el si e o adevarata arta sa scriu 2 fraze fara sa-l frustrez
foarte fericit

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

21.11.2012 5:50     citat 

gazzella draguto citind randurile tale ma intreb daca vorbim de acelasi lucru....tarcul este patutul ei defapt http://www.nichiduta.ro/detalii-produs-...sik-style/
Patut ii spun la cel de lemn si tarc la cel precum al meu..nu e tarc de joaca, acolo doar doarme noaptea caci ziua e in sufragerie cu mine...

sus

Denunta
gazzella

Copii

21.11.2012 5:54     citat 

tot un draq foarte fericit
pruncul tre sa fie atins si mangaiat si purtat si pupat, si-n ... de nu suferi de blocaje

acum dispar, ca are nucile si se joaca multumit, profit sa aranjez dormitorul cel mare
pupuci

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

21.11.2012 7:47     citat 

----------
piperus a scris:
gazzella draguto citind randurile tale ma intreb daca vorbim de acelasi lucru....
----------

Vorbiti de lucruri diferite, ce ai pus tu e un pat de voiaj, si eu asa ceva nu as lua never ever de folosit zilnic (nu spun ca eu am avut doua paturi de lemn luate degeaba, ca a dormit la noi in pat. prostit ). In primul rand din considerente ergonomice pentru tine, ca pana se va ridica ea in picioare sa o scoti tu din pat, spatele tau va fi varza, si in al doilea rand paturile astea nu-s bune de folosit permanent pe motiv ca au saltea de 2 bani si nenorocesti sanatatea copilului (lucru pe care l-ai putea rezolva cu o saltea ca lumea in plus, dar atunci de ce sa nu iei direct un pat "normal"?)

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

21.11.2012 9:02     citat 

Christa da e pat de voiaj.....de ce nu am luat un pat de lemn?Pentru ca pana sa nasc am avut o perioada financiara foarte grea si a contat 2 milioane in plus in momentul respectiv si intradevar salteaua lui e jalnica dar am luat separat salteaua care e de 11 cm..

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

21.11.2012 11:34     citat 

----------
piperus a scris:
Christa da e pat de voiaj.....de ce nu am luat un pat de lemn?Pentru ca pana sa nasc am avut o perioada financiara foarte grea si a contat 2 milioane in plus in momentul respectiv si intradevar salteaua lui e jalnica dar am luat separat salteaua care e de 11 cm..
----------

Acum e totuna, dar uite pat de lemn cu tot cu saltea, mai ieftin decat patul de voiaj pus de tine:
http://www.copiiyumi.com/index.php/Ofer...e.tpl.html
doar cu 43 RON mai scumpe:
http://www.copiiyumi.com/index.php/Ofer...e.tpl.html

sus

Denunta
gazzella

Copii

22.11.2012 12:28     citat 

piperus, in caz de ceva, nu te mai stersa, ia-o pe adelina cu voi in pat, are sa-i placa

si scuza-ma, probabil tie ti-am parut greu de digerat
eram grabita si nervoasa, chiar furioasa
si ups..

dar ideea e aceasi, copiii, mai ales cand is mici au nevoie de mamica lor cat mai mult posibil, non-stop, continuu
chiar si sa doarma cu ea
sa simta rasuflarea, bataile inimii acesteia, mirosul, tot

daca te intereseaza ceva articole ca sa aprofundezi iti caut, nu stiu sa am la indemana, dar caut zambet

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

22.11.2012 7:58     citat 

gazzella tu poate nu realizezi ca mesajul tau, citit de o mamica la primul copil, mai ales nou nascut (nu conteaza ca e piperus sau oricare alta), poate fi dificil de inteles.
nu este numai experienta aici, este vorba si de mentalitate, este vorba si de mediul in care traim.
eu am purtat fata (a doua, pe prima am purtat-o in marsupiu, nu stiam ce-i ala wrap pe vremea aia)..am puratt -o pe a doua in wrap f f mult, mai ales in primele luni de viata, inca de la varsta de 2 saptamani.la inceput lumea nici nu realiza ca eu am un bebe acolo, credeau ca sunt inca gravida.sincer, toata lumea m-a blamat, s-a uitat cas la mine, comentarii fel si fel.ma oprea lumea pe strada zilnic, sa compatimeasca bietul bebelus, poate nu am bani de carucior, etc.inclusiv parintii mei, nu au avut incredere in mine. inclusiv sotul se indoia de treaba asta, dar oare nu sta rau, etc etc -bine, el cu timpul a avut ocazia sa mai vada mamici cu bebei in wrap, si a vazut ca nu e nimic iesit din comun.
am avut patut la fata dar in mare parte a dormit cu mine.pai cand era bebe se trezea din ora in ora.
si cu toate astea, recunosc, am avut nenumarate incercari de tot felul (inclusiv sa cumpar anul trecut de Craciun lampa dinaia cu proiectii si muzica), sa doarma la ea in pat.
este foarte greu sa ne schimbam gandirea cu care am crescut, si apoi poate fi dificil sa razbatem printre ceilalti care ne bombardeaza cu parerile lor .si chiar daca ne dorim atat de mult, tot e posibil sa mai avem momente in care sa dam inapoi.pentru ca trebuie sa iti schimbi toata gandirea in ce priveste cresterea copilului, si te lovesti de asta zilnic, de 100 de ori pe zi.
dar de asta exista articole si bloguri si ammici care scriu scriu scriu si pt cine are urechi sa auda si sa reflecteze, e f bine...ca fiecare schimbare schimbare se face pas cu pas.
zambet
poate daca ajung si eu la copilul nr 3 atunci sigur nu o sa mai imi bat capul cu 99% din lucrurile cu care mi-am batut capul la primul.ca vad diferenta intre nr 1 si nr2.si e o diferenta imensa.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

22.11.2012 9:56     citat 

halo, ralu? como estas? zambet

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

22.11.2012 10:04     citat 

Mai fetelor...oare am ramas eu in urma cu noutatile???
Cum adica pat de voiaj? Da poti sa-l strangi si sa-l cari dupa tine dar sunt ceva diferente fata de ce vorbiti voi.

Eu am avut la Lavi si spre norocul meu l-am luat verde si il voi folosi si la baiat. Este un pat care are
-etaj superior (intermediar) asa cum are si asta de care zice Piperus deci de ce te cocosezi de spate??
-saltea de burete are dar nu e salteaua propriu-zisa pe care doarme bebe. este o intaritura pentru salteaua pe care i-o cumperi tu. Dimensiunile sunt stas ca si cele de la patutul de lemn si deci gasesti orice minunatie de saltea doresti. Eu la Lavi am avut cu iarba de mare.

eu nu am vrut pat de lemn. Stiu ca gaseam mai ieftin decat cel de panza dar l-am preferat pe asta. Se poate scoate husa, se poate spala...

Nu inteleg ce e in neregula cu el! Imi scapa mie ceva?

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

22.11.2012 10:12     citat 

Si am uitat ceva. Daca vreti sa luati minunatii nu uitati de black friday. Nichiduta participa sigur ca am primit pe mail newsletter de la ei. Ar fi pacat sa ratati ocazia

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

22.11.2012 10:42     citat 

----------
citat:
Cum adica pat de voiaj? Da poti sa-l strangi si sa-l cari dupa tine dar sunt ceva diferente fata de ce vorbiti voi.

----------

eu asa ceva am:
http://www.ebay.com.au/itm/PORTABLE-TRA...3ccc9b3fa0
poate la asta s-au gandit fetele, in prima faza
l-am cumparat in vara, pentru ca petreceam 3-4 zile din 7 la tzara...(si cum am spus, eu insistam sa pun fata sa doarma singura)
inainte am avut de lemn, intre timp am renuntat la cel de lemn (care nu avea inaltime reglabila, si pt mine devenise periculos sa pun fata in el, imi era frica sa nu se aplece peste marginea patului si sa cada in cap
chit ca nu dormea in el decat f rar, dar totusi, o mai puneam si acolo si vroiam sa stiu ca e in siguranta..plus ca in asta de voiaj nu se poate lovi ca nu are gratii si tablii de lemn.am pus la el o saltea normala.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 11 ani, 3 luni
Robert Gabriel: 7 ani, 2 luni

22.11.2012 10:50     citat 

piperus si eu am patut aproape la fel cu cel aratat de tine si nu am avut nici o problema. i-am luat saltea de care am vrut eu si l-am folosit si la emma si acum la robert. cand am plecat in vacanta l-am strans am luat salteaua la subbrat si am culcat copilul linistita in patutul lui. e adevarat ca noi am primit patutul dar oricum, cum cele din lemn nu-mi plac tot asa ceva luam

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 3 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 4 luni

22.11.2012 10:58     citat 

fetele mele au avut patut de lemn cu laterala detasabila...mi-a placut ca inaltimea saltelei era aceeasi ca a patului si l-am tinut mult timp la ema si acum si la lorena lipit de patul unde dorm eu. Amandoua fetele mele au dormit in patut acum eu dorm intre ele dar pot sa mai fug si la mine in camera langa tati fara sa ma tem ca lorena va cadea din pat sau ca ema o va lovi. eu nu a trebuit sa-mi pun problema achizitionarii unui pat fiindca l-am avut pe easta insa nu cred ca as fi ales de panza fiindca vazusenm, la o prietena si ii era greu cand trebuia sa puna fetita si s-o ia din patut...in plus mandrele mele adorm la tzitzi daca adoarme la mine in brate cand o pun jos e cu ochii mari asa ca-i mai dau sanul putin si adoarme la loc si mi-e usor cu patutul asa lipit de pat...insa o prietena are baietel cu 2 luni mai mic decat lorena si foloseste cu succes un patut din asta de plasa mai am o prietena cu doi copilasi si dorm toti 4 intre-un pat ceea ee eu sincer nu pot...nu reusim sa dormim cum trebuie....daca-s dpoar eu cu fetele dormim excelent....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: