· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 - 9
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 - 9     
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

22.11.2012 11:15     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
plus ca in asta de voiaj nu se poate lovi ca nu are gratii si tablii de lemn.am pus la el o saltea normala.
----------

Asta imi place si mie cel mai mult la asta de panza. Eu mi-o si inchipuiam pe a mea cu picioarele printre gratiile de la patut. Deci am zis clar nu patului de lemn. Iar cu asta mi-a fost super comod. Cand am plecat undeva l-am strans si l-am luat cu mine. La munte, la socrii, era peste tot. Ca de pe la 1 an a venit gramada peste noi in pat asta e alta poveste. Si acum mai vine peste noi deci pot sa zic ca dormim mix foarte fericit

Oricum si la baiat o sa fac la fel. O sa-l pun in patutul lui cum a stat si cea mare fara nici o problema. Daca o sa mearga la fel de usor ok, daca nu atunci n-am nici o retinere sa-l iau in pat.

Ca o fi fost a mea mai fraiera...nu stiu ce sa zic dar ea a dormit fara nici o problema la ea in patut cat a fost mica. N-am facut faze de genul sa las copilul sa boceasca pana la sufocare sau alte aberatii de genul. Pur si simplu a dormit fara nici o treaba acolo. Ziua mai adormea pe la noi prin pat si o lasam acolo, iar noaptea dormea la ea. Cand au inceput maselute si alte nebunii s-au schimbat lucrurile si n-am ezitat sa o iau la noi in pat cand a vrut. Si nu ezit nici acum sa o iau cand vrea. Asa ca fiecare parinte face asa cum simte ca-i mai bine pentru el
.
Mi se pare aberant sa-i zici unei mame...stii patutul tau e de cacao ia-o la tine in pat. De unde pana unde? daca vrei sa-i dai un sfat, sa-i spui ca tu esti adepta co-sleeping-ului si ca tu consideri ca asa e mai sanatos pentru un copil e cu totul altceva.

Eu am mai zis o data treaba asta: daca chiar vreti sa sfatuiti un om de bine faceti-o pe un ton normal, impartasiti-va parerile nu incercati sa le impuneti cu japca pentru ca atunci intelesul mesajului se pierde si din el nu mai ramane decat o demonstratie de orgolii si vadite frustrari (gen sunt mai destept ca tine)

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

22.11.2012 11:22     citat 

Noi la Ana am avut pat din lemn, ea mai mereu a dormit separat, cu mici exceptii. Pentru voiaj aveam pat din ala de voiaj, care avea si nivel intermediar.
De spate este exact cum au scris fetele (Christa si gazella), salteluta aia subtire de carton ii face spatele praf copilului. Eu inventam diverse, numai sa-i fac somnul mai comod. Cand a aparut Lucas, sincer nu am vazut sensul sa mai iau un alt patuts de lemn. Iar Ana inca nu vroia sa doarma in patul mare. Asa ca pe Lucas l-am culcat in patutul de lemn, iar pe Ana in patul de voiaj. Ce-i drept am cumparat saltea normala si nu de 11 cm, ci de 16 cm, a gasit-o nu mai stiu pe unde pe un site sotul. Deci beton. Patutul ala e strict pentru dormit.
Referitor la marketing, recunosc ca la primul copil am pus si eu botul la diverse prostii, care pana la urma nu le-am folosit. La al doilea a fost mai simplu, dar cel putin le-am spus prietenelor mele, pe ce sa nu cheltuie aiurea.
Carusel am avut doar la Lucas. La Ana am primit unul de la verisoara mea, dar Anei nu i-a placut deloc si l-am scos. In schimb cel primit cadou pentru Lucas a fost si frumos, si util. El era fascinat.
La Ana am avut si tarc, si blansoar. Balansoarul l-am folosim la ambii, dar max 2 luni. Acum strange praf, mi-am programat sambata sa-l demontez. Tarcul i-a placut Anei foarte mult. Il puneam linga mine la bucatarie, avea acolo toate jucariile ei si se ascundea de mine, asa se juca ea. Cu Lucas am incercat, dar nu i-a placut si n-am insistat. El oricum nu poate sa stea intr-un loc mai mult de 5 minute. Ieri l-am gasit cocotat pe masa de la bucatarie. A tras scaunul de sub masa, a urcat pe scaun, apoi pe masa. Bine ca m-am dus dupa el, ca stiu ce e un maimutsoi.
Deci atentie pe ce cheltuiti banii. Sint o groaza de prostii. Nu mai zic ca am pus botul si la un termometru care cica masoara temperatura la nivelul fruntii. Or fi ele poate bune, dar nu la noi. S-a defectat lao luna. M-a costat cat alocatia copilului. Pana la urma am luat cel mai simplu termometru si-l folosesc la masurat in fundulets.
Ce sa zic, la al doilea altfel a fost cu cheltuiala, deja stiu la ce cacaturi sa nu ma uit. Nici haine la pret intreg nu cumpar. Deja stiu unde si cand apar reduceri, unde ascund vanzatoarele de la unele magazine produsele soldate si cand intru merg direct la acele rafturi. Cu 2 copii de sex diferit orice sezon ma costa o mama de bani.

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

22.11.2012 11:51     citat 

Da intradevar daca ai patutul din panza si este doar acea salteluta din placaj bineinteles ca ii face praf spatele bebelului dar nici o clipa nu m-am gandit sa o culc direct pe ea si asa cum spune si scufitaroz are etajul intermediar pe care il folosesti pana pe la 6 luni si nu te carcesti cnd te duci sa o iei sau o pui in pat....De dormit doarme acolo noaptea, ziua e in sufragerie cu mine sau bucatarie in balansoar sau la mine in brate si sincer nu imi plange noaptea cand se trezeste de foame o aud imediat si ma duc la ea. nu am luat-o la noi in pat pentru ca am considerat ca atata timp cat doarme fara probleme in patutul ei nu vad de ce sa o iau dar daca ar plange si ar vrea langa mine bineinteles ca nu am nici o retinere....
Cat despre marketing,nu zic ca nu aveti dreptate si parerea mea e ca nu prea am aruncat banii pe prostii, cand am vrut sa achizitionez ceva m-am interesat, am cerut pareri si am pus in balanta cat de mult imi foloseste sau nu

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

22.11.2012 2:40     citat 

Ola,

----------
furnicutza26 a scris:
halo, ralu? como estas? zambet
----------

bien, bien... muy bien scot limba sarut

----------
scufitaroz a scris:
----------
Kurai_Lucy a scris:
plus ca in asta de voiaj nu se poate lovi ca nu are gratii si tablii de lemn....
----------

Asta imi place si mie cel mai mult la asta de panza..
----------

Fetelor, eu am cumparat patut de lemn, insa am luat si pariura cu salteluta si sac de dormit, tocmai pentru a evita incidentele.

in genul astora...pe jumatatea patutului :

si complet :

probleme nu au fost si tare drag imi e ca se pot spala si schimba decorul zambet

Scufi, de acord cu tine !!!!

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

22.11.2012 3:27     citat 

----------
ralu-mada a scris:
Ola,

----------
furnicutza26 a scris:
halo, ralu? como estas? zambet
----------

bien, bien... muy bien scot limba sarut

[zambet
----------

bai, esti culmea, cum stai asa calma si vorbesti de patuturi? eu in locul tau ma urcam pe pereti foarte fericit

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

22.11.2012 5:32     citat 

ralu intr-adevar sunt faine aparatorile dar mie imi placea sa il vad pe bebe stand la mine in pat, la orice ora, fara sa fiu nevoita s ama ridic, si in al doilea rand ambele fete au avut asa un fix sa ma tina de mana cand adorm, si iara nu puteam sa fac asta cu aparatorile, eventual doar pe o parte
apoi, eu ma refeream la lovit mai mult cand deja copilasul e mai mare, se ridica in picioare, se arunca prin pat (asa face a mea), si in cazul asta, pt mine tarcul e mai ok

asta cu dormitul in patut sau cu parintii, e oricum relativa treaba, depinde si de parinti dar si de copil...pt ca sunt copii (cunosc!) care dorm f bine pe burtica la ei in pat, care efectiv au un program de somn de parca ar avea un ceas in cap, la ora cutare tre sa doarma, cum a atins cearsaful cum a luat somn.la ei in pat, unde se pot invarti si roti cum doresc.si care, pusi cu parintii in pat, nu pot dormi linistiti.copii care nu au urlat si tipat cand au fost pusi acolo, au dormit bine mersi la ei fara probleme, fara leganat, fara lampi si muzicute si nimic.
pe cealata parte exista si copii si mezina mea, care cum atingea patul ziceai ca o pui pe jar, nu alta. si care se trezea din ora in ora, sa suga, sa, orice.si care pana de curand s-a trezit noaptea intr-un stil criminal pt mine.copil cu somnul f f aiureaaaaa....si nu zic asta fiindca dormea putin si des, ci pt ca f rar o vedeam sa aiba un somn odihnitor.
nici sora-sa nu prea agreea patutul, dar noaptea dormea bustean, nu avea treaba.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

22.11.2012 6:44     citat 

Lucy pai nici nu s-a spus ca e bine numai in pat si cu aparatoare. Intr-adevar, fiecare copil e diferit si fiecare parinte e diferit. Daca ai mei au dormit bine in patuts, acolo au stat. Cand nu le-a fost bine si stiam ca-i linisteste sa-i iau la mine in pat, asa am facut. Dar pentru cazul in care copilul doarme fara probleme la el in patuts si ai patuts de lemn, aparatoarele sint extrem de utile. eu am din alea pe jumate de pat. patutul e pus asa ca Lucas doarme cu picioarele spre mine, deci vad foarte bine ce e in patuts fara sa ma scol din pat. Totul depinde cum organizezi tu spatiul de dormit functie de necesitatile copilului, dar si functie de acel confort al tau personal ca mama, care sa nu te supuna inutil la stres si efort. Atata timp cat si mama, si copilul sint bine si linistiti, se pot gasi multe solutii de dormit.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 11 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

23.11.2012 12:38     citat 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21660433

pe scurt: copiii alaptati exclusiv la san pentru primele sase luni au un iq ceva mai mare decat restul
detalii accesand link-ul de mai sus

oricum cred ca la baza stimularii intelective e raportul care se poate crea intre mama si copil, unul in care copilul e continut, iar acest raport se poate instaura si-n afara alaptarii, raport care poate fi favorizat de alaptare, care alaptare pozitiva se poate face si in public fara timori ca am putea sa oripilam vecina

sus

Denunta
mari_d

Copii
Sara Evelina: 7 ani, 6 luni

23.11.2012 12:58     citat 

Scufitaroz, subscriu in totalitate la ce spui tu.....din cand in cand mai ratacesc si eu pe aici.....citesc si ma tot mir ca mamele astea "destepte", perfecte, cu copiii agatati non stop de ei, au atata timp de "forumeala"....nah, ce sa zic, ca generatia parintilor nostri e o generatie de cretini, frustrati, neadaptati pt. ca ca mamele lor mai aveau si gospodarie de tinut, animale de hranit, etc. si ii lasau si singuri in casa, poate plangand uneori.....
Uite ca io imi culc copila la ea in patut, singura in camera si io dorm cu barbatu'...si imi doarme toata noaptea fara probleme....ziua in schimb, dormim amandoua in patul din dormitor....mda, si am patul din acela din panza...ah, si am si leagan in care ii place foarte mult si un tarc plin cu jucarii in care ea se joaca fericita cand fug eu la bucatarie sa ii aduc papa sau sa fumez cate o tigara ....si, nu, nu mai alaptez pentru ca am pierdut laptele...stiu, greseala a fost a mea, mi-o asum, insa la momentul respectiv, eram disperata, fata mea urla din toti plamanii cand o puneam la san....si asta a durat mai mult de o luna, ulterior am inceput sa ma mulg si sa-i dau cu biberonul, apoi, incet, incet am pierdut laptele.....cand am cerut sfaturi pe aici, am primit critici, nicidecum sustinere, incurajari, solutii.......asa ca am spus "pas" postarilor......mai citesc doar asa sa ma amuz din cand in cand...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

23.11.2012 7:41     citat 

mari_d, referitor la cele scrise de tine iti raspund cu un citat gasit pe alt forum ca semnatura unui membru:

"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

23.11.2012 7:53     citat 

----------
citat:
Uite ca io imi culc copila la ea in patut, singura in camera si io dorm cu barbatu'...si imi doarme toata noaptea fara probleme....ziua in schimb, dormim amandoua in patul din dormitor...
----------

nu iti asuma acest credit, pt ca aceasta reusita ca sa ii spun asa depinde in mare proportie de copilul tau.asta asa, doar, ca informatie.copiii sunt diferiti.asa am vrut si eu cu fii-mea asta mica si nu am reusit nici cu slujbe, cum s-ar zice.
la fel si cu alaptatul (aici ma refer la fii-mea), cand am vrut sa o intarc, nu a mers cu raritul meselor, la ea era simplu: totul sau nimic.daca incercam s aii raresc mesele, se purta ca un dependent de tigari.cine a fost fumator si s-a lasat macar o data de fumat, stie la ce ma refer.ca lasatul cu taraita e un chin.
fii-mea cea mare in schimb s-a intarcat singura.si dormea la ea in pat toata noaptea (dupa ce adormea langa mine).fii-mea cea mare desi alaptata, la 2-3 luni de viata avea o singura trezire peste noapte.si apoi deloc. fii-mea cea mica pana de curand se trezea de n ori pe noapte.asa ca dupa ce am luat la rand toate cauzele posibile (colici, dinti, foame, prea frig, prea cald, vrea cu mine, vrea la ea, etc etc etc...pana la urma am eliminat tot si nu mai ramesese nimic...decat ca asa e ea.
si eu la primul copil, cand ma intreba lumea "doarme noaptea?" ma bufnea rasul, dar de ce nu ar dormi?!

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 11 ani, 3 luni
Catalina-Bubulina: 7 ani

23.11.2012 9:35   *  citat 

Si eu prefer sa citesc fara sa particip la discutii tot din cauza ca din punctul de vedere al unora (sic!) fac greseli peste greseli. Dar, cu toate gafele legate de alimentatie, tratamente, alaptare etc., uite ca fetita mea cea mare e ok, fericita,iubita si iubitoare, desi deloc alaptata, cu veleitati de copil super-dotat (nu o spun ca sa ma laud) si mai sanatoasa decat multi copii crescuti cu lapte matern pana la 2 ani. Asa ca nu inteleg de ce aici, la minuni, apar numai conflicte dupa conflicte, numite bland polemici, exista o atitudine de stapani a unora care incearca sa-si impuna punctul de vedere si sa ofenseze sub masca unei atitudini de expert in orice domeniu. Aici simt ca liberul arbitru este pus la zid, in fata plutonului de executie. Si, nu, nu m-am simtit vizata de niciun comentariu, dar ma doare ca aici nu va fi niciodata linistea si prietenia pe care o gasesc la Fluturasi!

sus

Denunta
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 13 ani, 3 luni
tepoasa mica: 7 ani, 2 luni

23.11.2012 10:27     citat 

neata
mama ce activitate pe topic
am citit si citesc pe fragmente ca am program incarcat
dar fiind vineri sper ca lucrurile sa fie mai ok

Acum depinde si de nevoile copilului... ca degeaba vrei tu sa doarma in pat cu tine si el nu vrea sau invers.
A mea a cerut patutul asa ca asta e am lasat-o sa doarma acolo unde ii este ei mai bine... si asta din cauza desenelor de pe aparatoare.

Mie imi prinde bine sa citesc postarile voastre... imi iau ce se pliaza pe nevoile lui bebe.
Ca va "certati" asta e acum.
trist

ralu ai nascut???

da stiti ca degeaba scrieti ca gazela nu stiu ce christa nu stiu cum, ele insira informatii si tot felul de trimiteri din care ne scutesc sa mai cautam... si fiecare avem cate ceva de invatat... de la fiecare eu am avut de invatat cate ceva.
criticile ignorati-le
sanatate multa ca in rest trec ele.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

23.11.2012 10:41     citat 

asa cum crede fiecare, dupa parerea mea mama stie cel mai bine ce e bine pentru copilul.
eu am doi si primul nu a fost chip sa-l las in pat si am umblat cu el in brate si avea saracutul colici de ii curgea transpiratia pe frunte, la al doilea il iau eu din pat ca sa il mai rasfat si pe el. sunt sigura ca am facut si eu o multime de greseli la primul si o sa mai fac o gramada si la al doilea pentru ca suntem oameni si cine nu face nu greseste. Din pacate cu alaptatul nu am reusit nici cu primul (pentru ca nu am avut lapte si pentru ca am facut depresie si nu am avut puterea sa lupt cu mine sa reusesc sa ii dau) si nici cu al doilea, la care din fericire primele 2 saptamani a mers totul struna si manca la 3-4 ore, si era linistit si eu aveam laptic fara probleme, am facut masta care a evoluat in abces intr-un timp extrem de scurt, si vorbesc aici de 2 zile nu mai mult, si asta sub tratament antibiotic incat am ajuns ca intr-o saptamana sa iau pastile de ablactare pentru a nu ajunge sa fiu operata la san. Eu consider ca este mai importanta armonia familiei decat ce fel de lapte manaca. Asa cum au mai spus fete cunosc si eu copii care au fost alaptati pana la 2 ani si au ajuns sa fie internati in spital de 3-4 ori in aceasta perioada. Eu consider ca tine foarte mult si de imunitatea copilului.
Va doresc tuturor multa sanantate si putere sa va cresteti copiii asa cum credeti ca este mai bine.
Pupici si va doresc sa aveti o zi minunata cu cat mai multe zambete din partea puiutilor vostrii.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

23.11.2012 10:43     citat 

gazzella la multi ani si numai bucurie.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: