· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 - 9
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 - 9     
ralu-mada

Copii
D
S
E

23.11.2012 11:00     citat 

----------
carme_vladut a scris:

ralu ai nascut???
----------

nu inca zambet

Din pacate, din cauza naturii umane, nimeni nu are intelepciunea deplina de a spune intotdeauna ceea ce trebuie, cat si cum trebuie, mai ales cand ne referim la sentimente sau experiente materne...
Poate ca vorbele cuiva, desi ar putea rani/stanjeni pe unii, ii poate ajuta pe altii… Poate ca din cauza atator frustrari, adevarul are menirea de a fi spus , chiar daca fiecare facem referire la un adevar personal. Ideal zic eu, este sa ne modulam un pic exprimarea incat sa ranim cat mai putine sensibilitati, sa incercam a ne accepta unii pe altii fara rezerve, critici si prejudecati de prisos. Sa intelegem ca suntem diferite, vedem, traim viata diferit si impartasim iubire copilului nostru in mod diferit, iar asta nu ne face mai putin mame .

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

23.11.2012 12:05     citat 

ralu foarte frumos spun, frumoasa exprimare zambet, mi-a mers la suflet
pupic si tinem pumnii sa vina bebelina cu bine zambet

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

23.11.2012 12:38     citat 

Eu am apreciat intotdeauna sfaturile Christei sau ale atator altor mamici de pe forum, mamici vechi care din pacate s-au retras (gen Cora, Allamarine, Teodora pe care din fericire o mai vad din cand in cand activa). Problema e ca daca mi-ar fi dat vreuna dintre ele un sfat asa cum se intampla in ultima perioada de genul "esti proasta, tampesti copilu, habar n-ai sa-ti cresti pruncul" sincer nu m-ar fi ajutat cu nimic si e pacat pentru ca as fi pierdut multe. Am evitat multe gafe datorita acestui forum si datorita fetelor mai vechi de aici si regret ca s-a ajuns la asa un nivel de frustrare si de agresivitate incat ideile importante si sfaturile extraordinare se pierd pe drum.

De unde cand am nascut eram si eu invatata ca tot omu ca tre sa lasi copilul sa planga, ca tre sa-l alaptezi la 3 ore etc am invatat de aici ca e f bine sa-ti iei copilul in brate atunci cand plange, sa stai cu el o ora jumate la san daca el asa vrea si cate si mai cate. Pacat ca sunt atatea mamici care nu vor afla treburile astea, in schimb vor primi jigniri si ironii nesarate...Sper din tot sufletul ca ele sa intre pe un alt forum unde se discuta civilizat, cu rabdare pentru fiecare novice in parte. unde cineva daca n-are nervii sa raspunda pe un ton civilizat sa se abtina...

Daca vrei sa-i dai cuiva un sfat i-l dai pentru ca vrei sa il ajuti nu sa arati cat esti tu de destept si cat de prost e alalalt pentru ca atunci mamica respectiva va pleca urechea la vecini, la parinti (care de atatea ori gresesc si ei pentru ca au avut alta scoala) la prietene prin parc...e pacat ca in loci sa ajuti omul sa-ti versi frustrarea asupra lui ...asta e pura rautate sau mai bine zis e ceva de genul "daca zic despre ala ca e prost atunci eu par mai destept ca el".

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 11 ani, 3 luni
Robert Gabriel: 7 ani, 2 luni

23.11.2012 1:08     citat 

ralu, scufita, frumoase cuvinte si mult adevar

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

23.11.2012 2:14     citat 

eu lui piperus i-am cerut scuze, e singura persoana pemtru care am simtit ca e necesar sa-i cer scuze, deoarece eu am raspuns unui mesaj de al ei, personal, deci foarte justificat ca ea sa se simta ranita

in rest, aici aici e un teatru al comediei {..}

sus

gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

23.11.2012 2:51     citat 

deci, sa reluam

buna dimineata! (la mine doar incepul diminetii)

tocmai am trimis pruncii la scoala, cei mari, dupa astept sa se intoarca omul acasa ca sa mutam mobila, tre sa facem loc la brad, noi deja incepem cu pregatirile de craciun zambet

o zi buna celor care si-o doresc!

sus

Denunta
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 13 ani, 3 luni
tepoasa mica: 7 ani, 2 luni

23.11.2012 3:07     citat 

lasand la o parte ameteala asta de mesaje pro si contra care nu ma privesc voi ce firma de pampersi folositi?
happy e ok?
renunt la pampers ca e ffff scump ne usuca de bani

bun ca tot vb de scoala gazelutaaaa la multi ani pentru felix

mai am o problema bia are preferinta catre un san mai mult... ce sa fac ca dreptul ramane cam negolit
trist

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 3 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 4 luni

23.11.2012 3:12     citat 

Capitolul urmator: : sageata sageata MINUNILE ANULUI 2012 -10

si va zic o poezioara de gradinita de la un copilas de 4 ani foarte fericit

"impacare impacare
fara nici o suparare
daca ne mai suparam
luam valiza si plecam"

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

23.11.2012 3:13     citat 

----------
carme_vladut a scris:
mai am o problema bia are preferinta catre un san mai mult... ce sa fac ca dreptul ramane cam negolit
trist
----------

in privinta sanului nu pot sa iti raspund, dar as vrea sa iti zic sa verifici copila daca intoarce capul egal spre ambele parti.
ambii mei copii au avut torticolis din nastere si nu puteau intoarce bine capul spre o parte.....
sa nu aibe un usor torticolis....acu e nimica toata la varsta asta...

doar o idee, sper ca e ok trag cu ochiul

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

23.11.2012 3:35     citat 

----------
citat:
De unde cand am nascut eram si eu invatata ca tot omu ca tre sa lasi copilul sa planga, ca tre sa-l alaptezi la 3 ore etc am invatat de aici ca e f bine sa-ti iei copilul in brate atunci cand plange, sa stai cu el o ora jumate la san daca el asa vrea si cate si mai cate. Pacat ca sunt atatea mamici care nu vor afla treburile astea, in schimb vor primi jigniri si ironii nesarate...Sper din tot sufletul ca ele sa intre pe un alt forum unde se discuta civilizat, cu rabdare pentru fiecare novice in parte. unde cineva daca n-are nervii sa raspunda pe un ton civilizat sa se abtina...
----------

Da foarte mult adevar si sincer ma regasesc in acest mesaj....
Urmaresc acest topic de cand eram gravida si inca de atunci am observat ca sunt multe polemici si sincer de cand sunt pe acest forum nu m-am simtit asa.....asa insemnand sa nu indraznesc sa mai cer pareri pentru ca sigur as fi criticata...fiind la primul copil sincer am mare nevoie de experienta altor mamici, poate daca as spune ca evit sa imi tin buburuza toata ziua in brate ca sa nu se obisnuiasca tot in brate sa mai pot si eu sa fac cate ceva prin casa sau eu mai stiu as fi considerata mama denaturata, sau sa va mai spun ca azinoapte nu a mai vrut sa doarma si cum o puneam jos plangea, ca asa m-am chinuit 2 ore?pana la urma a adormit pe pieptul meu si am putut sa o pun in patut..Si eu ma gandesc doar ca s-a smecherit... sigur raspunsul pe care l-as fi primit aici ar fi fost o critica si nu m-ar fi ajutat prea mult
gazzella intradevar mesajul tau mi-a picat foarte prost si miam spus ca mai bine evit sa mai intru sa cer pareri pentru ca oricum nu ma ajuta prea mult doar critica dar apreciez faptul ca ti-ai cerut scuze...
si cunosc si eu multe mame care nu mai intra din cauza conflictelor si din ca au fost doar criticate ,sincer eu am primit si foarte multe sfaturi bune de la fetele de aici si m-au sustinut si critici nejustificate dar am sa iau doar postarile care zic eu ca ma ajuta...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: