· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (10)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (10)     
amamaria

Copii
Lavinia: 20 ani, 6 luni
Andrea Alexandra: 6 ani, 11 luni

03.01.2013 12:38     citat 

La multi ani si un an nou cat mai bun pentru toata lumea!!!
Ramo sa va traiasca micuta crestina!!!Cum s-a comportat pitica la botez,a plans?
Avem si noi botezul pe 19 luna aceasta .La cat de mult se sperie si tresare Andrea cred ca va plange foarte mult in timpul slujbei de botez,

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 11 ani, 2 luni
Catalina-Bubulina: 6 ani, 11 luni

03.01.2013 11:48   *  citat 

La multi ani! Sa avem un an mai bun si multa sanatate!

Piperus, sa va traiasca micuta crestinuta!
Andrea, sa fii cuminte la botez ca si asa mami e foarte emotionata!

Raportez mucisori, din pacate... Si alte solutii decat ser fiziologic, batista bebelusului, colargol si o ceapa taiata in camera nu am gasit. Am dat drumul si la umidificator, dar nu prea vor mucisorii sa iasa usor. Mi-e tare frica sa nu ii ajunga in gat si sa se inece cu ei. Acum ii trag si peste cateva minute o aud fornaind. Offff, e prea mica pentru asa ceva! Daca stiti alte remedii,va rog sa le postati!

sus

Denunta
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 13 ani, 2 luni
tepoasa mica: 7 ani, 1 luna

04.01.2013 10:21     citat 

la multi ani mamici, pitici si tatici
Un an bun si sanatos
Piperus pupici, am primit mesajul tau multumim frumos. Sa va fie de bine botezul, sper ca acum s-a mai linistit fetita. La noi a fost faza cu greutatea...numai ca nimeni nu m-a avertizat cum a fost faza cu greutatea la asta mica: din cauza icterului prelungit am avut noi probleme.
Dupa botez tepoasa mi-a luat foarte bine in greutate fara sa-i mai bag completare la fiecare masa.
In prezent, avem doar o masa de completare 90 ml formula pe care tare as vrea sa o elimin si pe asta cu diversificarea introdusa.
Am incercat de 3 ori sa-i scot formula dar fara succes. Mi-a stagnat in greutate ultima oara asa ca din pacate i-am reintrodus o masa inapoi cea de seara.
Trag nadejde ca o sa scap de lp dupa ce incep diversificarea.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

04.01.2013 12:16     citat 

----------
piperus a scris:
Ralu multumim mult de tot...
Voi cum sunteti?Cum e cea mica?Te trezeste des noaptea?Tu ti-ai revenit?
----------

Merci Ramo....suntem incantati de noua formula si incercam pe cat posibil sa ne acomodam cat mai repede. E diferit, frumos, intens...zambet

Micuta e bine, multumesc lui Doamne, Doamne, rasfatata din toate partile.
Si-a facut singura programul de masa, la fiecare 2 ore jumate si atunci papa titi cum trebuie....
In greutate mi-a stagnat o perioada , dar am refuzat sa ii dau complement. Adormea la san dupa cateva minute, asa ca am preferat sa o stimulez gadiland-o, mangaind-o sau apansand sanul pentru a controla jetul de lapte...si a mers. I-am trasat curba de greutate in carnetul de sanatate si zic eu ca e ok. Ramane sa ne confirme perdiatrul, saptamana viitoare.

Inca avem icter si din spusele celor de la maternitate, pentru bebelusii alaptati exclusiv la san, perioada de eliminare poate varia, insa nu trece de 6 saptamani dupa nastere.

A avut si o rinofaringita (virala) dar altceva in afara de spalaturi cu ser fiziologic (fara aspirare) nu i-am facut.

Eu sunt ok, multumesc de intrebare...hemoroizii nu au trecut, dar s-au "uscat" si deocamdata nu ma jeneaza .Saptamana viitoare am rdv la ginecolog sa vedem daca totul a intrat in normal zambet...in rest, incerc sa imi intru incet, dar sigur in ritm.

Cam astea sunt noutatile despre noi zambet

Ama, spor la pregatiri ...v-am admirat pe fb, sunteti super !

Ramona, cum esti ?

Sailor, eu as ramane la remedii naturale, atata timp cat nu apar complicatii...

Mamicilor, voi toate, cum ati petrecut primul Craciun al bebelusului vostru ?

Multa sanatate, tuturor !

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 11 ani, 11 luni
Mushicu: 6 ani, 9 luni

06.01.2013 9:57     citat 

vin si eu cu o intrebare

Baietelul meu plange la baie. Dar plange rau! Se invineteste de plans. Se sperie cand pun apa pe el, cand il spal cu gelul de dus, cand il clatesc. Apa e ok ca temperatura, nu sunt nici agitata, pastram atmosfera calma, vorbim cu el, il pupacim....nimic nu are efect. Nu stiu care ar putea fi cauza. Poate imi dati ceva idei de ce as mai putea incerca. Azi am incercat cu un prosopel pus in apa cu care sa-l invelesc ca sa nu simta frig. No chance. A! Se mai calmeaza cand il tin in pozitia cu fundul in sus si burtica in apa. Cum ajunge cu burta in sus, incepe distractia.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

06.01.2013 10:54     citat 

E speriat ... Cat de des ii faceti baie?

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 11 ani, 11 luni

07.01.2013 9:00     citat 

Scufi, incearca asa zambet http://www.facebook.com/photo.php?v=274414125997504
Ai incercat sa intru tu cu el in cada, sa-l speli cumva pe tine?
Pana la urma in afara de spalat funducul, nu prea vad de ce are nevoie de baie, daca nu-i place, ca doar nu se tavaleste pe jos de dimineata pana seara scot limba

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 1 luna
cea mica: 8 ani, 5 luni

07.01.2013 10:39     citat 

si fii-mea asta mica facea la fel in primele 2-3 luni,.o puneam la san invelita in prosop sa se linisteasca, si dupa aia o imbracam ca ma speria ce tare urla zici ca o taia cineva.
am incercat toate metodele posibile sa facem baia mai placuta, dar in final, i-a trecut de la sine, pur si simplu la un moment dat nu a mai urlat.si din momentul ala a fost totul ok, i-a placut la baie , nu am mai mai avut probleme deloc, din contra ii place f mult si baia si dusul, nu are treaba.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 3 luni
Radu Stefan: 6 ani, 11 luni

07.01.2013 10:46     citat 

La multi ani fetele si numai bucurii sa va aduca noul an.
si eu am patit cu Radu la fel la inceput, tot asa plangea de ziceai ca-l omor, dar si la Vlad a fost la fel si apoi a inceput sa fie din ce in ce mai linistit iar acum ii place f mult, l-am bagat intr-o seara si era tare suparat, cand a atins apa s-a linistit instantaneu.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

07.01.2013 11:02     citat 

Neata'

Scufi eu la Tha am intalnit situatia asta. Greseala a fost ca o spalam prima data pe caput, iar cand trebuia sa o spal pe corp si o puneam culcat in cadita, incepea sa planga.
La recomandarea pediatrului, am schimbat metoda, in felul urmator:
- apa la 37C masurata cu termometrul de apa
- puneam un prosop pe tabla de infasat si o sapuneam pe el, dupa care o bagam in cadita, tinand-o pe mana stanga, cam in genul asta:

- o obisnuiam treptat cu apa, o clateam bine pe spate, brate, picioruse iar apoi o intorceam usurel pe mana mea, si o clateam pe cap

-treptat s-a obisnuit cu baita , iar dupa aprox 2 luni, nu mai aveam probleme

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 11 ani, 2 luni
Catalina-Bubulina: 6 ani, 11 luni

07.01.2013 1:55   *  citat 

Scufi, si noi am trecut prin asta cu micuta Catalina. A durat cam o luna si jumatate. Orice manevra am fi facut nu o multumea cand o intorceam cu fata in sus. Apoi am trecut la o cadita cu suport incorporat, din acela care tine copilul cam la 45 de grade inclinare si a fost super. In schimb a ramas cu plansul de la uscatul pielii, cremuit si imbracat. Orice as face, la noi e cu (ra)sunet! Acum mai e cum mai e, dar la vara ma dau vecinii la Protectia copilului:))))
In alta ordine de idei, felicitari pt.piticul tau, sa fie sanatos! Cum a fost nasterea?

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

07.01.2013 3:44     citat 

----------
allamarine1979 a scris:
Scufi, incearca asa zambet http://www.facebook.com/photo.php?v=274414125997504
Ai incercat sa intru tu cu el in cada, sa-l speli cumva pe tine?
Pana la urma in afara de spalat funducul, nu prea vad de ce are nevoie de baie, daca nu-i place, ca doar nu se tavaleste pe jos de dimineata pana seara scot limba
----------

Alla mi-a sharuit si mie o prietena pe facebook filmuletul asta. E minunat!! Asta am incercat aseara. I-am umplut cadita pana sus si l-am lasat la plutit, l-am mangaiat, i-am spus povesti...si nimic. Stii ca si Laviniei ii faceam baie in cada mare. Era super linistita. Lui nu am curaj sa-i fac.. Am zis ca daca nu functioneaza nimic o sa-l spal la chiuveta si gata. Nu tin mortis sa-l spal dar cand suge are un debit extraordinar si sare laptic in toate partile. Pana si pe ochi ii sare rad De multe ori nu-s pe faza si se umple pe bluzita de laptic. Plus ca inca e mic pentru scutecele lavabile (le-am cumparat dar pana la 3 luni nu le pot folosi) si prin Pampers mai iese pipi. Deci e musai sa-l spal si pe corp

Dodosasha da e ff speriat. I-am bagat si faze de terapie zambet Ma gandeam ca l-o fi scapat vreuna prin maternitate si i-am zis ca eu n-o sa-l scap, ca am grija de el etc etc. NADA!

Ralu diseara apilc metoda ta. O sa-l sapunesc separat si apoi il bag doar la clatit.

Am mai gasit o solutie pe net sa ii fac baie intr-un lighenus mai mic. Motivul era ca are mai putin loc si se simte mai in siguranta. Deci mai am inca o sansa.

Nu mai zic ca dupa baie e alt spectacol dar acolo e alta treaba. Il mai pacalim, dragalim, stergem repede tot ce e de sters iar masajul il facem in timpul zilei.

Sailor si eu ma gandesc ce-or zice vecinii rad Nasterea a fost un pic mai dificila decat la Lavi. Mi-a fost destul de rau in timpul operatiei dar a fost dragut pana la urma ca am avut oglinzi pe tavan si am putut sa-l vad de cand l-au scos. M-am bucurat ca mi l-au adus la cateva ore dupa cezariana si am putut sa-l pun la san numai ca mi l-au luat destul de repede cand el inca nu terminase de supt dar asta e...

Cea mai tare a fost o asistenta caruia ii spuneam ca ii dau sa suga din 10 in 10 min ca inca n-a venit laptele si ea imi spunea sa-i dau completare. I-am zis ca am incercat o data si ca n-a vrut sa puna gura pe biberon. Ea imi explica ca ar trebui sa manance vreo 30 de ml din biberon, eu ca nu-i nimic ca ii dau san etc etc..si il ia ea frumos in brate ii pune biberonul la gura si in timpul asta imi spune: "laptele matern este foarte important, ideal este ca copilul sa fie alaptat exclusiv numai la san" dar ea continua sa-i indese biberonul foarte fericit

sus

Denunta
allamarine1979

Copii

07.01.2013 4:02     citat 

----------
scufitaroz a scris:

Cea mai tare a fost o asistenta caruia ii spuneam ca ii dau sa suga din 10 in 10 min ca inca n-a venit laptele si ea imi spunea sa-i dau completare. I-am zis ca am incercat o data si ca n-a vrut sa puna gura pe biberon. Ea imi explica ca ar trebui sa manance vreo 30 de ml din biberon, eu ca nu-i nimic ca ii dau san etc etc..si il ia ea frumos in brate ii pune biberonul la gura si in timpul asta imi spune: "laptele matern este foarte important, ideal este ca copilul sa fie alaptat exclusiv numai la san" dar ea continua sa-i indese biberonul foarte fericit
----------

Auauaua, si-a ramas fara o palma femeie aia? Ca-mi pare c-o cerea foarte fericit

LE: cate zile avea bebe la faza asta?

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

07.01.2013 6:12     citat 

rad o cerea si inca cum..dar eram la mana ei. am tacut si-am suferit ca nu era locul sa ma pun rau cu ele. eram in maternitate deci Razvan avea 2 zile.

sus

Denunta
allamarine1979

Copii

07.01.2013 6:40     citat 

In a doua zi de viata stomacul unui bebelus nici macar nu are capacitatea de 30 de ml trist. Abia in a treia zi ajunge pe la 27-28, bine ca le baga biberoane cu lapte praf sa le destinda fortat stomacelul, si peste 20 de ani sa se intrebe de unde atatia obezi in randul tinerilor nervos

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: