· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (10)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (10)     
dodosasha

Copii
S
P

07.01.2013 7:59     citat 

Scufitaroz e musai sa-i faci baie in fiecare seara? Adica daca tot e speriat de ce sa insisti? Zic si eu ... Sau doar scalda-l in apa fara "sapunit" ... pune in apa tarate fierte si "uita" de cosmetice. Pielea lui nu-i inca pt cosmetice ...

Cred ca am deschis cutia pandorei cu "baia zilnica" care nu-i necesara la nou nascuti. Apa usuca pielea, cosmeticele o agreseaza. Ma rog ...

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

07.01.2013 9:36     citat 

Dodosasha, nici eu nu i-am facut baie in fiecare zi. Laviniei i-am facut si cica asa trebuie ca sa deprinda obiceiuri sanatoase privind igiena rad Bla bla bla...d'aia trag de ea sa se spele pe maini si sa faca dus. Deci nu nu-i musai sa ii fac zilnic dar as vrea sa ii placa rad mai ales ca imi placea tare mult cand ii faceam baie Laviniei in cada mare si era asa relaxata...as fi vrut sa fac la fel si cu el dar daca n-o sa vrea aia e...

Acum am venit cu el de la pediatru si am intrebat-o si pe ea si mi-a zis acelasi lucru. Sa ii fac baie mai rar. O sa-l spal pe ochisori si la fundulet si aia e.

Despre cosmetice...ce sa zic...astept o zi mai usoara sa am mainile libere ca sa-mi fac comanda de ingrediente sa-i fac gel de dus. imi sta pe creier ca il spal acum cu Johnson zambet

Cremuta de fundulet i-am facut dinainte de a se naste dar gel nu. Oricum nu-i timpul pierdut.

Ce mi-a placut azi e ca pediatra mea s-a mai desteptat de acu 5 ani si imi zicea sa ii dau sa manance cand vrea el si ca e normal ca acum sa stea non stop la san. Bravo ei!

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

07.01.2013 9:43     citat 

Ei Alla e musai nu intelegi? rad Trebuie indesat pe gatul copilului 30 ml de lapte praf. Ce conteaza ca eram dispusa sa-l hranesc din 30 in 30 de min? Sa-i dam ca sa nu lesine de foame. Recunosc ca intr-o noapte m-am dus pana la ele si le-am cerut lapte praf ca eram lesinata de somn dar oricum n-a vrut sa-l manance. Nu imi faceam probleme daca era alegerea mea sa-i dau lapte praf, dar eu il tineam la san si ii dadeam sa suga si i-am zis femeii ca vroiam sa ii dau san ca sa vina mai repede laptele si ea imi dadea dreptate dar pe de alta parte mi-l lua sa-i dea lapte praf....

Nu mai conteaza...ma bucur ca l-am avut langa mine si am putut sa-i dau calumea sa suga pentru ca alternativa era sa ma duc la alaptat la 3 ore

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

07.01.2013 9:47     citat 

Dar NU Jhonson ... am impresia ca cu cele mai multe chestii nasolale in el. sunt sigura ca il poti imbaia fara nimic, nici un gel de dus ... pana ii faci tu daca trebuie. Dar ...
Si la noi e cam la fel: pe Sasha nu-l scot din apa iar pe Patrick abia il spal si acum jenat . Ce sa facem ...

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

07.01.2013 10:31     citat 

Din cate imi amintesc parca Sanosan si Nivea erau cele mai "grave". Stiu ca mai demult ma uitasem pe un Dalin si spre suprinderea mea avea destul de putine ingrediente si era mai ok decat multe altele mai scumpe. La Lavinia am facut mare prostie si am spalat-o cu minunatele Mustelele si Avene si de unde nu avea nimic, dupa cateva luni avea pielea super aspra. Pana mi-am dat seama de unde era a fost prea tarziu. Si o spalam in apa cu tarate sau in ceai de galbenele si degeaba.

Acum mi-am invatat lectia si m-am reprofilat pe organice. Nu prea ma lasa inima sa nu il spal cu nici un fel de sapun, sunt sigura ca exista un motiv bun dar totusi old habits die hard.

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 11 ani, 3 luni
Catalina-Bubulina: 7 ani

07.01.2013 11:57   *  citat 

Pe fetita cea mare am spalat-o cu Nivea si Mustela Stalatopia cand era mica si ne-am trezit cu dermatita atopica.
Pe cea mica am spalt-o cu Sanosan si dupa o luna m-am luat cu mainile de par tot din cauza dermatitei.
Nu am stiut pana acum ca pot face rau, sincer. Citind ce a scris Scufi, am facut legatura. Acum e prea tarziu, oricum.
Cea mare a scapat de dermatita, mai ales dupa cursurile de inot ,care i-au mai intarit sistemul imunitar, si sirop de noni.
Cea mica e sub tratament cu gel de dus si crema de la Avene. Nu stiu ce sa mai zic...

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

08.01.2013 10:02     citat 

----------
citat:
M-am bucurat ca mi l-au adus la cateva ore dupa cezariana si am putut sa-l pun la san numai ca mi l-au luat destul de repede cand el inca nu terminase de supt dar asta e...
----------

f fain, la noi e asa de aiurea dupa cezariana iti vezi copilul abia dupa 2 zile... plang sau sunt foarte trist surprins
e bine ca macar in unele spitale incepe sa se schimbe mentalitatea....

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

08.01.2013 10:53     citat 

Fetelor, am fost foarte surprinsa cand am citit mesajele voastre cu privire la produsele Mustela, deoarece fac parte din persoanele care le apreciaza si le-am folosit inca de la primul bebe, incepand cu apa de curatare, trecand prin sampon/gel dus si terminand cu crema pt protectie solara.
Sincer nu am avut probleme pana in prezent si le-am gasit ideale pentru o piele fina, delicata si hidratata.

DAR

contrarietatea simtita citindu-va, m-a impins sa iau din nou sticluta de Mustela si sa-i caut fiecare hieroglif din compozitie, gandindu-ma cum naiba sa desifrez toata insiruirea de substante necunoscute...
Din web in web, facand sapaturi, am ajuns pe site-ul celor de la cosmetic database si acolo surprins surprins surprins : pe langa faptul ca sunt iritante pentru ochi, piele, plamani, majoritatea ingredintelor sunt neurotoxice, afecteaza sistemul endocrin, pot afecta functionarea organelor interne si aduc (cum e SODIUM HYDROXIDE ), modificari la nivel celular...

Va puteti imagina...daca aceste produse sunt definite toxice pentru mediul inconjurator, pentru copii nostri sunt otrava curata trist trist trist
Culpabilizez grav, dar ma bucur ca s-a redeschis acest subiect ...si sper sa fie citit de cat mai multe mamici ....

sus

Denunta
anamaria01

08.01.2013 1:06     citat 

Acum ma bag si eu in seama neintrebata, dar cred sincer ca nu e nevoie de nici un sampon / sapun la imbaierea copilului. Daca vrei neaparat sa bagi ceva in apa, pune lapte de mama. Sigur, bebe n-o sa miroase a parfum, dar e mult, mult mai sanatos asa. Toate contin chimicale si chiar si apa in exces dauneaza. Doar nu merge la sapa sa transpire in praf si noroi, iar transpiratia oricum nu pute la varsta asta. La fundulet, da, poti sa-l speli / stergi cu o carpa cu apa, dar sunt bebelusi care nu suporta nici servetelele umede (ca si alea-s cu chimicale).

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

08.01.2013 1:30     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:

f fain, la noi e asa de aiurea dupa cezariana iti vezi copilul abia dupa 2 zile... plang sau sunt foarte trist surprins
e bine ca macar in unele spitale incepe sa se schimbe mentalitatea....
----------

La Lavi, in ditamai maternitatea Medlife unde m-au pupat si in...dos...nu mi-au adus copilul la reanimare. Am vazut-o a doua zi abia. Acum am nascut la Maternitatea Ilfov si le-am vazut pe asistente ca au adus copilul unei mamici si l-am cerut si eu pe al meu. Spre surprinderea mea l-au adus.

----------
anamaria01 a scris:
Doar nu merge la sapa sa transpire in praf si noroi, iar transpiratia oricum nu pute la varsta asta. La fundulet, da, poti sa-l speli / stergi cu o carpa cu apa, dar sunt bebelusi care nu suporta nici servetelele umede (ca si alea-s cu chimicale).
----------

Asta ii spuneam si Allei ca n-as tine mortis sa-l spal daca nu ar iesi prin scutec zilnic pipi (de multe ori il gasesc pe tot spatele cu pipi), daca nu ar regurgita si s-ar umple pe hainute si piele de lapte.

Problema nu cred ca se pune (la mine) la modul il spalam sau nu-l spalam ci CU CE il spalam. Nu cred ca as putea strange atata lapte de-al meu incat sa-l spal cu el...Sa-l spal numai cu apa pentru mine nu e o optiune (poate ca aici gresesc), in schimb se pot gasi solutii eco friendly.

Ralu si eu am fost fan Mustela. Am cheltuit o gramada de bani pe produse de la ei. Cand am vazut ca fetita incepuse cu dermatite atopice, am zis sa o dreg si sa trec pe Avene. Am facut din nou o greseala si chiar si acum are pe picioruse portiuni de piele ff aspra. care nu mai trec cu nimic. Nu o spal decat cu geluri de baie neutre, fara parfum si pe cap cu sampon home made. Samponul am inceput sa-l folosesc cam de 2 ani aproape si de atunci nu mai are nici cojitele pe care le avea de cand era bebelus. Ei nu i-au trecut deloc pana la 3 ani cand am renuntat la cosmeticele cumparate.

La Razvan am cumparat un Jhonson cu gandul ca oricum nu mi-l vor mai da inapoi din maternitate. Dar din pacate mi l-au dat foarte fericit Zilele astea oricum renunt la el

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

08.01.2013 1:31     citat 

Si ca o completare la discutia de ieri, aseara l-am spalat la chiuveta si a fost bine foarte fericit

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

08.01.2013 3:50     citat 

Va mai pun o intrebare! foarte fericit

Cu cat timp inainte de a termina postnatalul se depunea dosarul la primarie pentru indemnizatie?

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

08.01.2013 4:11     citat 

scufitaroz vreau si eu reteta la sampon si gel de dus. Si eu sunt acum pe Aven Trixera ca are dermatita, pe noi ne-a ajutat pe corp destul de bine, dar acum are probleme cu fata de cand isi baga mainile in gura si ieri am trecut pe crema cu cotizon pentru cateva zile deoarece era destul de grav si doctorita a zis ca nu il mai putem lasa asa. Cu cojitele din cap nici noi nu am scapat si are scalpul destul de uscat. Am inteles ca ar fi foarte bun amidonul sa-l pui in baie si sa il speli cu apa respectiva. Il dau in cap inainte de baie cu ulei de migdale dulci dar parca tot degeaba, am incercat si cu ulei de masline... daca are cineva vre-o idee as aprecia orice sfat.
dosarul se depune incepand cu prima zi de cand ti-a expirat postnatalul.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

08.01.2013 4:12     citat 

schimba cineva capitolul? daca nu pot sa-l schimb eu de aceasta data.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

08.01.2013 4:36   Re: Minunile anului 2012 (10)  citat 

Asta a fost casuta noastra pentru 9 luni... si acum suntem pe cont propriu
Noi suntem

Minunile lunii ianuarie
Denis Ciprian pui de gonzonica 31.01.2012 4,810 kg

Minunile lunii februarie
Amarilis pui de wildrose 03.02.2012 3,570 kg
Natalia Ioana pui de adriana 06.02.2012 3,600 kg
Stefan pui de martinel 07.02.2012 3,500 kg

Minunile lunii martie
Denis Costin pui de lord_lesy 26.03.2012 3,000 kg

Minunile lunii aprilie
Sara Evelina pui de mari_d 03.04.2012 2,600 kg
Adela pui de lina4olachi 13.04.2012
Marc pui de gazzella 15.04.2012 3,410 kg
Filip-Andrei pui de Tania 22.04.2012 2,650 kg
Irina Maria pui de Byu 26.04.2012 3,100 kg

Minunile lunii iunie
Iulia pui de somnorici 01.06.2012 3,300 kg
Ana Lorena pui de ksde 07.06.2012 3,700 kg
Sabrina Petronela pui de cristina 28.06.2012 3,000 kg

Minunile lunii august
Robert Gabriel pui de aalliinnuuttaa 03.08..2012 2,750 kg
Bianca-Ruxandra pui de carme_vladut 07.08.2012 2350 kg

Minunile lunii septembrie
Patrick-Nicolas pui de Alexa-Maria 21.09.2012 3,270 kg
Radu Stefan pui de roxy_xyz 26.09.2012 3,470kg

Minunile lunii octombrie
Catalina Gabriela pui de sailor_moon 05.10.2012 3,280kg
Adelina Nicoleta pui de piperus 08.10.2012 2,750kg
Sara pui de aby_ever 09.10.2012 3,900kg
Andrea Alexandra pui de amamaria 18.10.2012 3,315kg

Minunile lunii noiembrie
Elise pui de ralu-mada 26.11.2012 4.220kg

Minunile lunii decembrie
Razvan Ionut pui de scufitaroz 19.12.2012 3,570kg

Invitati speciali:
Lucas Daniel - pui de luara
Jessica Maria - pui de georgette

Capitolul anterior: : sageata sageata MINUNILE ANULUI 2012 -10

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: