· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 245
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 245     
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

17.12.2012 6:06     citat 

multumesc, Luara!
dimineata o sa merg la medicul de familie, e un medic bun, vedem ce o sa ne zica...
s-ar putea sa fie venit si dr. pediatru(lucreaza in iasi dar vine saptamanal acasa), deocamdata nu raspunde la telefon ochi peste cap

am stat si m-am gandit, cred ca petele alea de grasime erau de la supozitorul ce tocmai il pusesem, si nu a apucat decat sa se dizolve...zic si eu...vedem maine... trist

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

17.12.2012 6:22     citat 

cry daca ii miroase gurita sa nu aibe o infectie intestinala..mai ales ca ai vazut ceva la scaun trist ...Lui Matei de ex ii miroase gurita uneori de la stomacel...si deseori mi-a facut " viroza intestinala" daca am retinut corect diagnosticul...
..Matei a facut kk la 5 min dupa nurofen si totusi si-a facut efectul....doar ca nu l-a tinut mult si a inceput sa faca din nou febra ...am asteptat sa treaca 2-3 ori si i-am dat paracetamolul...Eu nu am vazut supozitor in scaun chiar daca a facut f. repede dupa trist
Neaparat sa mergeti la doctor...sanatate multa

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

17.12.2012 6:38     citat 

Acum Lucas e bolnav. credeam ca am scapat numai cu Ana, dar a luat si Lucas, Dupa 3 zile de lupta cu Nurofen, paracetamol, iar ajungem la antibiotic. Tare n-am vrut, dar n-am ce face.
Azi a facut febra toata ziua, arde tot, capul, burta, dar picioarele si mainile sint reci, reci. Pediatra mi-a spus sa-i iau urgent antibiotic. La copii febra mare se concentreaza pe organele interne si creier si de asta sint piciorusele si mainile reci. Asta e semn de infectie. Asa ca antibiotic. Sarmanul copil.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

17.12.2012 7:00     citat 

----------
luara a scris:
Acum Lucas e bolnav. credeam ca am scapat numai cu Ana, dar a luat si Lucas, Dupa 3 zile de lupta cu Nurofen, paracetamol, iar ajungem la antibiotic. Tare n-am vrut, dar n-am ce face.
Azi a facut febra toata ziua, arde tot, capul, burta, dar picioarele si mainile sint reci, reci. Pediatra mi-a spus sa-i iau urgent antibiotic. La copii febra mare se concentreaza pe organele interne si creier si de asta sint piciorusele si mainile reci. Asta e semn de infectie. Asa ca antibiotic. Sarmanul copil.
----------

Ce te costa sa-i faci o hemoleucograma, de 3 zile? trist

sus

Denunta
cry_styna

Copii

17.12.2012 7:12     citat 

of, Luara...sanatate multa si voua! el ce simptome mai are inafara de febra?

claudis si ce primea pentru viroza asta? intreb si eu...oricum mergem maine la dr... sper sa trecem cu bine si de noaptea asta trist

tot 39 cu1 avea si acum o ora...trecusera trei ore de la nurofen asa ca i-am pus Paracetamol...acum a adormit biata micuta...i-a mai scazut un pic...dar nu de tot...observ si eu ca si Luara ca febra ei e in interior si la cap...membrele nu-i sunt fierbinti trist

sus

Denunta
luara

Copii

17.12.2012 7:19     citat 

Christa, daca o faceam 2 zile in urma, nu era problema. Deja imi respira greu, nu stiu cum sa-ti explic mai bine. Am mai trecut cu el prin faza asta vara. atunci s-a lasat cu dexametazona injectabil, ca nu mai putea respira. Mi-i frica sa nu ajung iar acolo. Am incercat 3 zile doar cu antitermice, dar degeaba. in 3 zile daca e amigdalita ajung la spital, nu mai apuc sa vad rezultatul. Si acum la ora asta nu-mi face nimeni analiza. Asta e Romania. Doar dimineata, dar pana dimineata e mult. Nici nu mai stiu cum sa fac mai bine. Ca nici mie nu-mi prea vine sa-i dau antibiotic, avand in vedere ca ultima oara a fost in octombire. In fine, ajung acasa si mai discut cu sotul. Il pun sa dea un tel la spital, sa vedem daca face cineva la ora asta, desi cam stiu raspunsul.

sus

Denunta
luara

Copii

17.12.2012 7:22     citat 

Bine ca mi-ai dat idee, fac la medlife si costa o nimica toata. Mergem incolo sa facem.

sus

Denunta
cry_styna

Copii

17.12.2012 7:54     citat 

claudis, ma uitam la virozele intestinale si nu cred ca are asa ceva... scaunele sunt normale(adica nu are diaree) si nu a vomat, decat ca uneori parca i "se intoarce" nu stiu cum sa explic...

a vb sotul cu dr. pediatru si a zis sa-l sun dupa opt, maine dimineata deja pleaca la iasi, poate o vede in seara asta...va trebui sa o trezesc, numai sa vad ce-mi spune la telefon...

sus

Denunta
claudis

Copii

17.12.2012 8:13     citat 

Cry la noi scaunele erau moi oricum...dar daca zici...totusi ce sa fie...abia astept sa ajungeti la medic

Luara va tin pumnii..sunt tare curioasa cu analizele astea...Mi se pare dubios ca medicii de la noi nu le recomanda...mai ales ca le si platesti...Tind sa cred ca laboratoarele lasa de dorit...

Eu o sg. data am facut analize si nu a iesit ceva concludent...totusi cu antibiotic si -a revenit...Eram suparata pe medicul de garda ca nu ma lasa sa fac analize si mi-a explicat ea atunci ..ca se vad pungi de puroi si ca e evident de antibiotic ...si ca pot sa le fac dar chinui copilul...bla bla....a zis si ceva referitor la anlize in sine...rezultate evazive...etc..dar numai retin

sus

Denunta
cry_styna

Copii

17.12.2012 10:17     citat 

Herpangina suprainfectata trist trist
si o sa mai faca febra mare cateva zile, si o sa vina si durerea in gat...of, ce zile ne asteapta! trist

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 11 ani, 8 luni
Al mic: 8 ani

17.12.2012 10:44     citat 

----------
luara a scris:
Bine ca mi-ai dat idee, fac la medlife si costa o nimica toata. Mergem incolo sa facem.
----------

Am citit intamplator de analize la spital si chiar vroiam sa iti sugerez sa mergeti la medlife ca acolo au urgente, iar analizele sunt gata intr-o ora. Sanatate multa tuturor copiilor.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 8 luni

18.12.2012 1:31     citat 

Mainile si picioarele reci nu inseamna ca e neaparat infectie in organism..ci febra in crestere.
Cand incep sa se incalzeasca extremitatile, inseamna ca temperatura e constanta si nu va mai creste si abia atunci se incep impachetarile, nu atunci cand le are reci.(in acest fel nu mai exista riscul de a face frisoane- asta nu prea am inteles)
Am citit acu ceva luni pe net despre asta, neintelegand care-i faza cu extremitatile reci.

sus

Denunta
claudis

Copii

18.12.2012 10:42     citat 

Neata

Am dormit super ...toti 3..baiatul nu s-a mai foit..doar ce ma tot cauta sa se cuibareasca la mine in brate...minunat...Cat am dormit eu a dormit si el...Cred ca daca ma ridicam la 11 din pat ..tot atat ar fi dormit si el rad

Studiez acum daca doarme cumva mai bine daca ii ridic masa de seara pe la 7 cand ii dau carnita...sau ramane la 8-9 dar fara carnita...Deocamdata asa pare..ori poate fi coincidenta...vedem

cry am citit acum despre boala asta..Doamne cate sunt de care habar nu am...Hai ca dureaza 4-7 zile boala si la voi e cam pe trecute ...poate nici nu o va durea gatul...bine ca nu e ceva mai rau..Nu e o boala periculoasa care sa dea complicatii ...Sanatate multa
Mie daca imi raceste si nu e nevoie de antibiotic sunt " fericita"..

Mami interesant ce spui tu..asta inseamna ca Matei inainte facea febra mare brusc...pt ca ardea tot..si tot asa repede ii trecea...in maxim 24-48 de ore ( poate omora virusul din fasa febra aia...)....De cand s-a marit a inceput sa aibe extremitatile reci,..rar e cald tot...Eu am zis ca poate contacteaza altfel de virusi ...care se manifesta altfel...dar inseamna ca ii creste treptat temperatura...unde o capata si organismul anticorpi ..o reusi sa mai tina febra in frau...

Hai ca dupa ce racesc de 100 ori si isi fac imunitate ...scapam prostit

sus

Denunta
cry_styna

Copii

18.12.2012 11:13     citat 

neatza!

claudis sarut

si eu tot la asta ma gandeam...cate boli mai sunt pe lume trist ...of!

e o infectie virala dar pentru ca ulceratiile deja sunt suprainfectate ne-a dat si antibiotic... intradevar, dimineata a vomat un lichid cu puroi si sange(m-a avertizat dr ca asta urmeaza)... febra o tinem sub control cu paracetamol si nurofen supozitoare la 8 ore fiecare, deci din 4 in 4 ore... dimineata la 6 cand trebuia sa-i pun nurofen era rece si am zis sa mai las un pic... intr-o ora avea iar aproape de 40... dr mi-a spus sa-i dau sub program inca doua, chiar trei zile pentru ca poate urca si mai mult! ochi peste cap ce boala urata! deocamdata nu are probleme cu mancatul...poate macar cu asta scapam mai usor!

daca Matei se regleaza cu somnul e timpul ptr bebe2...sa nu-ti iesi din mana!
scot limba zambet

Luara, voi cum sunteti? sarut

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 10 luni
Natalia Maria: 8 ani, 2 luni

18.12.2012 11:38     citat 

trist ce de bebici bolnaviori! Insanatosire grabnica!
Si apropos de Medlife, dar nu stiu daca sunt mai multe locatii, a plecat de la noi o dr pediatru f buna trist Melinte. V-o recomand cu caldura...mie imi va fi greu sa ma obisnuiesc cu altcineva...
Pe aici...nimic nou cool

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: