· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 245
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 245     
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

18.12.2012 2:50     citat 

Cry herpangina facea si Ana des, cica sint vreo 20 de tulpini de aceasta boala si se face des, mai ales la contact cu praful si mizeria din oras. Niciodata nu ne-a dat antibiotic la herpangin, e viroza, nu infectie.

PAna la urma am fost aseara la Medlife. Si am facut foarte bine. Doctorita nici n-a vrut sa ma asculte, mi-a zis ca-l vede ea si-mi zice ce vede, apoi discutam. Dci a zis ca e rosi in git si rosii sint si amigdalele dar nici urma de puroi. La 3 zile de febra, a zis ca daca are amigdalita era sa fie deja puroi de-a binelea. L-a ascultat la plamani, la inima, a verificat sa nu fie si infectie la put...ka. Ne-a spus ca din cele vizualizate nu e nevoie de antibiotic. Pana la urma ca sa excludem orice dubiu ne-a dat sa facem hemoleucograma. Analiza a iesit in 20 de minute. Cel mai greu a fost sa-i ia singe din deget, a facut o galagie fiu-meu ca ne stia tot spitalul, asta dupa ce in coridor cat am asteptat doctorul se imprietenise cu toti copiii. Doctorita a zis ca nu vede necesitatea antibioticului. Pentru mine o asa atitudine in Romania in spital e ceva nou, de regula iti baga antibioticul fara sa vorbeasca cu tine si sa vada copilul.
Dar ne-a avertizat sa-l tinem sub urmarire, sa tinem in frau febra, sa nu ajungem la convulsii si sa ducem analiza si la pediatra noastra, daca consideram necesar.
Mi-a placut enorm atitudinea personalului de acolo si a doctoritei. Am vorbit si cu pediatra noastra si a ne-a spus ca am facut bine, chiar si-a cerut scuze ca nu ne-a sugerat analiza. deocamdata mai face febra, dar avem antitermice si o tinem sub control. Muci la fel, un pic tuseste dar nu grav. Deci sper sa terminam repede.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 8 luni

18.12.2012 3:37     citat 

Bv, Luara ,ca te-ai dus sa-i faci analiza!

Cry, ce antibiotic i-a dat?

Claudia, sa aveti nopti la fel de bune in continuare!!

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

18.12.2012 4:45     citat 

pai eu tot asta am zis, ca e infectie virala si nu bacteriana dar pentru ca ulceratiile sunt deja suprainfectate si spre amigdale, pentru a evita complicatiile ne-a dat Augumentin...
asa facea si Ana? febra mare peste 39, de 3 zile, deja trecem in a 4 a(azi, cu tot programul de antitermice nu-i scadea sub 39 si gata!)...si medicul ne-a avertizat ca la ce are ea in gat o sa mai tina inca cateva zile trist ... poate e o forma mai urata...nu stiu trist

ma bucur ca nu e nimic grav la voi! sarut

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

18.12.2012 6:03     citat 

cry ...Imi pare rau sa aud ca tb. luat antibiotic...acum sigur va scapa si de febra...off sa treaca repede...

Uff..eu am oprit anti. de cand am avut pb. cu stomacul..dar am grija..sper cel putin in urm . an sa nu se intample nimik...Daca ar fi sa fie..prefer mai taziu totusi foarte fericit

geo dar e de bine ca nu ai nimik nou sa ne spui nu?

luara ma bucur sa aud si de experiente bune la acea clinica...am auzit si " de rau"...ma bucur ca nu e grav la voi...sanatate

mami sarut

Eu nu gasesc masina de pompieri a lui Sam pt Matei...,,, plang sau sunt foarte trist ..Daca mergeti la cumparaturi si vedeti asa ceva pe undeva...sa imi spuneti pls..

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 10 ani, 7 luni

18.12.2012 9:29     citat 

buna

am si eu o intrebare .Lui Fabi nu au vrut sa-i faca analize la un laborator privat pentru ca avea febra si eu nedumerita am spus ca el are febra de 3 zile nu scade cu nimic si ca vreau sa vad daca trecem sau nu la antibiotic .Asistenta cu o spranceana ridicata mi-a spus pai ... daca am sa ii iau sange i se sparg venele:( am plecat mai terminata de cat ma dusesem.A,m plecat direct la Bucuresti

Intrebarea este se poata face analiza de sange daca copilul are febra ?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

18.12.2012 11:05     citat 

----------
giullia a scris:
Lui Fabi nu au vrut sa-i faca analize la un laborator privat pentru ca avea febra si eu nedumerita am spus ca el are febra de 3 zile nu scade cu nimic si ca vreau sa vad daca trecem sau nu la antibiotic .Asistenta cu o spranceana ridicata mi-a spus pai ... daca am sa ii iau sange i se sparg venele:( am plecat mai terminata de cat ma dusesem.A,m plecat direct la Bucuresti

Intrebarea este se poata face analiza de sange daca copilul are febra ?
----------

Pentru hemoleucograma este suficient sa se ia sange din deget ca sa vada daca e infectie virala sau bacteriana (la cea bacteriana e ridicat nr. leucocitelor). Si bineinteles ca se poate face si daca are copilul febra. Eu cred ca ii spargeam capul asistentei care mi-ar fi zis ca daca ii ia sange i se sparg venele. nervos

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

19.12.2012 1:03     citat 

Asta vroia sa spun si eu, n-are nici o treaba analiza cu febra. Noi eram cu febra si ne-a facut analiza. Ne-a luat numai din deget. Pai la spital cand vin copii cu febra mare si-i interneaza crezi ca asteapta sa le scada febra ca sa le faca analizele.
Giulia analiza a durat 20 de minute. Lucas inca plangea dupa recoltare, iar rezultatul era deja gata.
Inca o data merci Christa pentru idee. Lucas inca respira greu dar incet scapam de febra. Nopatea trecuta a facut numai o data si nu mare, n-am mai administrat Nurofen si a scazut de la sine.
Acum am alta, a int-rs-o inapoi rceala pe Ana. Noaptea febra si tuseste rau. Vedem cum se simte mai departe si apoi hotaram ce facem. In orice caz, daca imi face febra mare, fuguta la analize. MI-am invatat lectia cu brio.
De obicei sotul meu este cel reticent sa dea antibiotic, dar de data asta eram eu cea reticenta iar el insista sa-l dam. Nici la analize n-a prea vrut sa mearga. Iar cand am clarificat ca nu e de antibiotic mi-a spus ca a meritat sa pierdem 2 ore ca sa ferim copilul de antibiotic.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

19.12.2012 9:36     citat 

ati cumparat cadourile pt copilasi??

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

19.12.2012 9:52     citat 

----------
mami_happy02 a scris:
ati cumparat cadourile pt copilasi??
----------

daa..( mosul bunicilor si al parintilor vor aduce)..tren Thomas...autobuze....si masina mica a lui Sam..cu care circula in oras...daca nu am gasit masina de pompieri .. foarte fericit Voi?

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

20.12.2012 9:59     citat 

Multa sanatate lui Lucas si Mirunei, tare rau imi pare sa aud asta.
luara ma bucur ca i-ai facut analize. Multa sanatate si Anei Asta mi se pare singurul motiv in care e nasol ca sunt 2, se imbolnavesc amandoi.
La mine cu pneumonie interstitiala amandoi aveau infectie mare in sange, deci antibioticul a fost inevitanil oricat am incercat sa feresc, si inca nu a functionat cu antibiotic oral ci injectabil cum va povestisem.
narcisa ma bucur ca nu ai nici o veste pt noi.

Eu sunt cam deprimata, nush daca ar tb sa fiu mai matura sau mai rabdatoare.Cum nu pot apela mereu la nanuta pt ca are si ea 2 baieti si alte responsabilitati, chiar daca mereu s-a oferit sa ma ajute ori cu Iulian, ori cu Irina, am cautat o doamna ca sa fie bona lu Irina, respectiv a lui Iulian cat nu e la gradinita.Insa fata mea are 2 dati de cand sta cu bona vinerea trecuta, respectiv ieri si plange de mi se ineaca toate corabiile. Urla si nu doarme nu mananca, ieri am lipsit pt mici perioade de timp, stiind ca prima oara a plans mai tot timpul. Am incercat sa stau si eu cu ele, poate e bine s-o vada in prezenta mea, am mai linistit-o eu, a incercat s-o linisteasca si ea de fiecare data dar urla de nu mai poate cand se vede fara mine. Banuiesc ca e normal ca e invatata numai cu mine, uneori si cu tati, dar si la el are momente cand vrea sa vina la mine si plange. Acuma nush cum sa fac. AM chemat-o pe nanuta Chris sa vedem daca plange si la ea. Stiu ca este la varsta in care constientizeaza ca mama e cea mai importanta si nu intelege notiunea ca mama pleaca dar mai si vine inapoi. Mai ales ca eu nu lipsesc decat 2-3 ore o data sau de 2 ori pe saptamana. Si asta e nasol ca nu prea are timp sa se obisnuiasca cu cineva. Vreau sa vedem daca la Chris plange asa sau numai la bona. Oricum eu vineri si ieri nu am mai fost om, cand ajung acasa aud de jos de la scara cat de tare plange, la mine nu a plans niciodata asa, nici Iulian nu prea plangea, dar ce-i drept el a stat cu tati cat mergeam eu la facultate, nu stiu cum sa procedez ca sa ne fie bine si mie si ei trist Sfatuiti-ma va rog um ati face voi trist

mami Mosul a venit deja la Iulian, am fost impreuna cu el sa vedem ce-i place chiar daca noi aveam o idee cam ce si-ar dori, i-am zis ca ne-a dat bani Mosul si tb sa cumparam noi ceva, de la anul vom pune sub bradut la amandoi. Deci i-am luat un trenulet mare pe sine, cu locomotiva si 5 vagoane, e electric dar consuma baterii de rupe. Important e ca ii place foarte mult. Plus 2 perechi de strampi si chilotei, asta era un necesar.
Pentru Irina inca nimic, nici nu stiu ce sa-i luam, ori jucarie mai speciala, ori un fas, geaca inca nici nu stiu ca ar avea nevoie, sa vedem ce gasim si la preturi acceptabile. Pe noi mosul ne cam sare anul asta, sau asa mai rarut , cel putin nu Mosul de acasa, restul Mosilor probabil nu ne uita, dar cand ai copii ei sunt cei mai importanti. Nu mai spun ca la Iulian i-ar tb si cizmulite imblanite, oare gasesc ceva bun la Decathlon, stiti ceva, parca asa auzisem?

Pupici si sanatate voua picilor, e groaznic cand sunt bolnaviori trist

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

20.12.2012 10:23     citat 

Neatza fetele!
multumim pentru urari, Miruna e mai bine... de ieri am scapat si de febra, multumim li Dumnezeu.. ca avea 4 zile cu febra continua si ma temeam sa nu-i afecteze altceva trist

eu nu am luat inca nimic de Mos... e drept ca nici Miruna nu vrea nimic special...cand o intreaba cineva ce sa-i aduca Mosul...spune asa dulce: un cadou! zambet

am vazut niste tablite din lemn cu animalute si cu niste sine pe care poti duce animalutele la locul lor(ratusca pe lac, catelul in cusca, etc)... ea e tare iubitoare de animalute, cred ca o sa-i iau asa ceva... si niste pantalonasi ca o strang toti la burtica cand se aseaza, desi n-au mult de cand i-am luat! ochi peste cap ...are 13,5 kg pitica! si nu pare sa aiba atat!

giullia, mai intra pe la noi! pune si poza, sa-l pun si pe Fabi, in urmatorul colaj, daca vrei...desigur!

Byu, nu stiu ce e de facut...probabil ca singura varianta e sa vina bona cateva zile la rand sa stea cu voi doua ...altfel ...nu stiu!

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

20.12.2012 1:35     citat 

buna dragelor sarut

sanatate multa in primul rand la toti bolnaviorii trist

cum intru rar, vreau sa va urez Sarbatori Fericite si linistite alaturi de cei dragi si familie sarut

noi ne-am pregatit de mos , am luat cadouri pt toata familia,am inceput de luna trecuta sa nu-mi fie greu luna asta si bine am facut zambet
Cosmin nu e pretentios deloc foarte fericit daca-l intrebi ce vrea sa-i aduca mosul spune" o minge si bombonele" foarte fericit ..dar eu i-am luat mai multe jucarii,ca doar trebuie sa umplem sacul scot limba
luni am avut serbare la gradi, Cosmin n-a vrut sa zica nici un cuvintel jenat mi-era asa ciuda pe el ca asa frumos canta si spune poezii zambet
de azi nu l-am mai dus la gradi,am intrat in vacanta sarut

va pup si sarbatori fericite va doresc!

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 10 ani, 7 luni

20.12.2012 4:10     citat 

Buna fetelor
Vai ce de copilasi bolnaviori trist sanatate multa tuturor , si Adina tuseste putin dar nmc grav , nu am mai intrat pt ca suntem in Anglia la sora mea si nu prea mai am timp , am vaz ca vb despre cadouri , eu i-am luat o barbie pe bicicleta si dulciuri , nu putem sa-i luam jucarioare mari pt ca ne e greu la intoarcere cu ele , + ca acasa are o groaza , o sa-i mai cumpar si o rochita pt Craciun si e de ajuns zic eu .
De cand am ajuns aici ploua non stop rad mi-ar placea sa ninga si aici dar slabe sanse ,Craciunul e frumos plin cu zapada sarut
Va pup si ne citim mai tarziu !

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 10 ani, 7 luni

20.12.2012 7:28     citat 

Va multumesc pentru raspunsuri!

Fabian de craciun vrea un tramvai... dar inca nu am gasit nimic interesant.
off topic de aseara a inceput sa se balbaie( doar 2 cuvinte le spune balbait) s-a intamplat asta cumva copiilor vostri ?

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

20.12.2012 11:25     citat 

Bianca, te inteleg ca te-a durut sa o auzi plangand, dar fii mai tare! O scoatem noi la capat cumva zambet

Giullia, D, cel mare si acum se balbaie cateodata si repeta la infinit acel cuvant si se enerveaza de numa cand nu reuseste sa-l zica cum trebe si da intr-o balbaiala de il vad cum se sperie cateodata :p, prostutul. Ii zic sa se opreasca...sa se gandeasca la altceva (ii indic eu ce anume), apoi ca din intamplare, ca o joaca, nu stiu cum sa explic mai exact, il pun sa zica acel cuvant si il zicea bine, asa relaxat. Nu se intampla mereu, ba chiar f rar.
La varsta baietelului tau, cu atat mai mult nu ar trebui sa te ingrijoreze!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: