· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 245
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 245     
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 8 luni

11.01.2013 2:24     citat 

CRy eu am doua cezariene. Prima cu anestezie totala si a doua cu rahianestezie. Vreau sa-ti zic ca s-a observat o mare diferenta in recuperare, deci cu rahianestezie e super! vezi copilul imediat..participi la nastere, cumva....dupa nu te mai simti atat de zapacit ca la anestezia totala. Deci va fi super-ok, crede-ma!

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

11.01.2013 1:15     citat 

Cry, eu am nascut amandoi copii cu rahi si a fost OK, mai ales ca vezi bebelusul imediat.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

11.01.2013 1:33     citat 

multumesc de raspunsuri fetelor!
am tot citit si se pare ca este varianta cea mai indicata, pentru cezariana... atunci nu m-a intrebat nimeni de care anestezie sa-mi faca... probabil ca n-as fi stiut ce sa raspund ochi peste cap

la noi s-a mai incalzit... dar bate vantul...ma pregateam sa o scot pe Miruna cu saniuta...dar mai las...poate se mai potoleste vantul asta, care e mai rau decat gerul ochi peste cap

ce putina lume pe forum...mai dau cate u click pe lista membrilor si cand vad cate 3-4 persoane on-line... ma intristez trist ... cred ca e pe "cale de disparitie" trist

am reusit sa fac ce mi-am propus ieri...acum sa vad ce mai fac azi... am de spalat doua covorase si o patura... daca tot se incalzeste, se vor usca candva ochi peste cap ... imi prind bine sa le am curate... pentru perioada de dupa nastere...o sa am multi vizitatori, si apoi botezul pe care o sa-l facem tot acasa, cred, ca si la Miruna...

voi ce mai faceti? sarut

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 10 ani, 7 luni

11.01.2013 7:11     citat 

Hola fetelor , noi am revenit din Anglia unde a fost foarte frumos , fetele s-au inteles foarte bine ,deja le simtim lipsa dar asta e , am revenit la casuta noastra zambet
Mitzi a mea se face fata mare , vad mereu schimbari la ea , de vreo sapt asa canta toata ziua , are si mel ei preferate care nu sunt tocmai pt copilasi foarte fericit , ii place tare mult melodia aia a Loredanei 'Apa' si inca vreo 3 diferite , uneori o pun la calc lui papito cand am treaba in camera si se uita la muzica , azi am vazut ca a invata sa-si schimbe singura desenele sau melodiile , depinde la ce se uite , era asa haioasa ,cum misca ea mouse'ul cu manutele alea mici , am ramas masca , nepoata'mea avea un joc cu touch screen , a invatat foarte repede cum sta treaba cu el , raman uimita de cat de inteligenti sunt copii astia , vb cu sotul ca de ziua ei sa-i cumparam o mini placa cu joculete foarte fericit
Vroaim sa va intreb mai demult , copiilor vostri li se pun carcei la degete ? de fapt nush daca se numesc carcei , atunci cand iti ramane degetul asa inclestat , si mitzi a mea se vaita cam des ca o dor picioarele trist i,am zis sotului ca luni sun sa o programam la pediatru , soacra'mea zice ca ea a crescut foarte repede si poate nu are calciu , are 99 de centimetri , inalta lui mami sarut
Va pun cate poze cu ea :

Va tzuc si sa auzim numai de bn sarut

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

11.01.2013 10:05     citat 

Stai linistita, caci acele dureri or sa treaca dupa o sapt, maxim doua. Si D s-a plans cam de 2 ori pe an de durerile astea de picioare, perioada cand se observa atat de bine cat se lungea. Sunt dureri de crestere zambet

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

12.01.2013 1:40     citat 

cry sotul nu e din Radauti, am fost la niste prieteni acolo, care s-au mutat din Iasi si ii vizitam cand mergem la socrii.
Ma ia cu emotii cand te aud.

Usor nu e cu 2 copii, la noi e diferenta de 2 ani si 3 saptamani.
La inceput e mai greu, apoi cu timpul va invatati toti 4, e din ce in ce mai usor si mai frumos. Sa vezi ce satisfactie ai cand ii vezi jucandu-se si iubindu-se impreuna.

raliu si eu maminunez cat sunt de destepti. Iulian stie sa umble singur pe calculator, sa isi puna desene, muzica, sa deseneze in Paint, se joaca pe telefoanele noastre cu touchscreen.

Va pup, merg si eu la nani ca toata gasca doarme si e f tarziu.
Si mie mi se pare f pustiu pe aici de ceva timp trist

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

12.01.2013 8:57     citat 

La multi ani fetelor

De multe ori ma hotarasc sa scriu si nu stiu de ce renunt inainte de a incepe..

Noi am avut un revelion linistit si frumos..Am vazut artificiile ..ne-am pupat iar baiatul nostru ne-a urat si el " la multi ani"..ce sa ne mai dorim... zambet
Craciunul l-am facut la verisorul lui Matei...am stat la ei toata ziua...am incercat sa il culc la ei dar Matei era prea entuziasmat sa se joace..s-a jucat toata ziua zambet

Ne-am intalnit cu mosul..Matei a primit 2 cadouri de la el...La al doilea a spus chiar si o poezie...Nu credeam ca va fi asa dezghetat..El este f. rusinos de fel...
Dar unde au fost multi copii ,toti erau fericiti..se bucurau si spuneau poezii..se pare ca i-au dat curaj
A mai gasit jucarii de la mosul si pe sub bradutul nasilor...pe sub bradutul nostru...
Mai avem cadouri pt . finutii nostri la semineu( bradul l-am dus afara repede ca l-am chinuit destul la caldurica)...ei au de la mosul pt . Matei...dar nu reusim sa ne vedem...pt. ca suntem bolnaviori cu randul prostit

Atfel...sunt nasica din nou...si f. fericita de asta..am un finut frumusel si cumintel..I-am comandat deja hainute..caut de zor un trusou pt. biserica mai deosebit si nu am gasit inca...Vreau sa le iau usor usor de pe acum pe toate..

Sunt un pic supi...pt. ca Matei este tare plictisit...afara e f. frig si nu il scot decat un pic...buni e ocupata cu serviciul si cu celalat nepotel care e mai mic.....iar cealalta bunica numai poate veni la noi pt. ca e bunicul bolnav..L-am lasat o data la ei si a fost foarte incantat baiatul, insa ei fumeaza in casa( nu cand e baiatul acolo)...cam un pachet amandoi pe zi...si cand a venit baiatul acasa simteam hainutele mirosind a tutun...Asta nu se pupa cu regulile mele...Eu tin mortis sa curat casa de praf..sa aerisesc zilnic de 2 ori..sa il tin zilnic afara 30 minute daca nu are febra si nu e f frig..si imi e ciuda sa il duc in fumul lor...
Tati e tot mai ocupat...nu il mai poate duce la locul de joaca...si imi tot propune sa il mai duca la bunici...Ma oftic tare ca lui ii place f. mult si are atatea restrictii deja...ca imi e ciuda sa ii " interzic " si asta...dar ce sa fac..

Voi ii mai lasati in case in case se fumeaza?

Abia reusisem sa il dezlipesc de la desene...ca se uita prea mult...dar a fost bolnavior si l-am lasat iar acum din nou se uita prea mult..Mai rau e ca de cateva zile viseaza noaptea si se trezeste plangand de cateva ori pe noapte...suntem chiauni dimineata si eu si el...

sus

Denunta
Byu

Copii

12.01.2013 10:11     citat 

Eu nu ii las in nici o casa unde se fumeaza. Socrii mei, cumnatul fumeaza, dar ei fumeaza intr-o singura incapere destinaa pt asta, in casa nu se simte miros de tigara. Si eu detest asta.

Te cred ca se plictiseste.
Eu l-am dus pe Iulian la cresa saptamana asta si vad ca iar tuseste plin tare pana expectoreaza tot din gatut, nu se simte asa bine. Trebuie sa vorbesc cu pediatra sa il vada azi sa vad ce e de facut.

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

12.01.2013 2:31     citat 

hello...
cristina, cum a fost inceputul cu 2 copii ?
frumos si greu....
am dus-o pe cea mare cu noi, in cj, unde am nascut, si ne-am simtit bine cateva zile ca in concediu, pana cand m-a internat sa-mi rupa apa...
am nascut pe la ora 13.00 , iar pe Sofia am adus-o sa-si cunoasca fratiorul chiar in prima zi....dupa ce s-a trezit ea si dupa ce m-a mutat pe mine pe salon.... a fost foarte frumos momentul...era tare emotionata...inainte sa nasc i-am cumparat Sofiei cateva jucarioare si-i spuneam ca sunt din partea fratiorului ei, iar cand am nascut, tati a fost cu Sofia la cumparaturi sa-i aduca lui Tudor prima jucarie...a fost tare draguta si dulce cum i-a dat jucaria fratiorului....a fost primul gest de acceptare...
i-a placut din prima clipa, de asta am vrut s-o ducem cu noi, nu sa se trezeasca direct cu bebele acasa....sa inteleaga ca mami s-a internat in clinica pt ca trebuia sa iasa bebe din burtica, iar dupa ce au prins puteri, vor merge acasa,unde i-am pregatit camera impreuna...
am incercat s-o implic pe cea mare in tot ce-a insemnat preagatirea locului bebelului si a hainelor lui etc....
apoi cand am ajuns acasa, am refuzat ajutorul bunicilor de a sta cu cea mare pt ca eu sa ma pot ocupa de cel mic, si am facut totul impreuna cu ea si cu tati....doar mancarea mi-a aduceau sau mi-o faceau bunicile, cam 2 saptamani, pana cand am putut sta usor , fara frica pe fund.....
a fost mai greu pt S pt ca in aceeasi perioada si-a aruncat suzeta la gunoi, ultima, pt ca era toata rupta, si i-am spus ca dc e la gunoi n-o mai putem lua.. ea inca suferea dupa suzeta si nu stia sa se linisteasca altfel...nu o folosea decat la somn, dar dupa ce a aruncat-o, era un chin sa o culci ca mereu maraia si plangea...chiar dc nu amintea suzeta, ii simtea lipsa....noroc ca mai avea iepusarul de somn....( un jerpelit de iepuras pe care de-abia reusesc sa-l spal)....
dupa ce a venit T acasa, cand ma vedea ca sunt cu el in brate sau ca il alaptez, mergea repede dupa iepuras, sa se aline cu el, desi il folosea pana atunci doar la somn, si mai maraia uneori...alteori vroia sa mearga numai cu mine la baie, exact cand alaptam, sau alte activitati prin care incerca sa ma rupa de langa cel mic....spunea ca vrea si ea titi, si i-am dat, dar ii era rusine sa mai traga....se juca doar ca stie ca e langa mine....am avut zile in care il alaptam pe bebe de-o parte si pe calalta parte o tineam pe ea in brate....
a tinut faza asta cam 2 luni....acum e super ok....se inteleg minunat, cel mic rade in hohote la ea, cum nu rade la nimeni si nimic...ea are grija de el, il pupa toata ziua, cum se trezeste intreaba de el....sunt foarte draguti si legati unul de altul....are un instinct matern inca de mica...isi ia cate o papusa si face cu ea exact ce fac eu cu bebe.... sarut
sunt cea mai mare bucurie....
iti doresc nastere usoara si sa va acomodati usor in formula noua....

eu sunt tare suparata, ca asta mic, dupa ce ca in ultima luna a scazut 50 grame, nu vrea sa manance nimic, nimic in afara de san....eu ii dau san, dar avand in vedere ca n-a luat o luna intreaga in greutate, inseamna ca nu papa suficient...iar lapte praf nu vrea sub nicio forma...nici nu vrea sa traga pe biberon, nici apa , nici ceai....
am inceput diversificarea, iar mancarea e inghitita doar accidental, caci el scuipa tot afara...nu i-a placut nici mar copt, nici crud, nici morcov fiert cu pastarnac sau patrunjel, nici cereale....nimic....
nu mai stiu ce sa incerc cu el si cum.... trist
cand era S la stadiul asta, ea macar molfaia mancarea, i se parea interesant gustul, si normal ca mai iesea mancarea afara, dar inghitea....asta mic, sta cu mancarea in gura, apoi incepe sa o scuipe...si doar din intamplare ii intra ceva pe gat si atunci se stramba din toate fortele trist scot limba
voi ati avut careva asa mofturosi ?

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

12.01.2013 11:19     citat 

Eu am inceput dive la cel mic la 7 luni jumate, caci imi refuza mancarea, dar nici nu m-am omorat prea tare sa insist dupa 5 zile de refuz total scot limba. Drept este ca imi lua cam 300-400 gr in lunile 6-7, deci nu stiu ce sa iti zic sau sa te sfatuiesc. Mai asteapta si luna asta sa vezi daca ia in greutate chiar si cu mancatul asta accidental.
Poate isi va reveni el...ai incercat sa-i dai sa pape in acelasi timp cu Sofia? Sa ii dai chiar si la desene, muzica, ceva pe youtube, orice ii capteaza atentia? (stiu ca nu e recomandat, dar la "disperare" cred ca merge dezlegarea scot limba )
Iti doresc mult succes si perseverenta si sa aiba pofta micutul cu timpul.

Bianca, le-ati cam pescuit deja dupa o saptamana de gradi prostit

Claudia, sotul meu este fumator..o perioada a fumat in bucatarie peste geam, dar tot intra mirosul in bucatarie, apoi in restul camerelor se simtea mirosul pe care il aducea dupa el, dupa ce fuma.
Nu mai pot de nervi. Mi-e ciuda! Singura chestie pe care am reusit sa o fac in privinta asta a fost sa ii zic sa fumeze pe scara sau afara si sa se spele pe maini dupa fiecare tigara.
Ar fi pacat sa restrictionezi vizita lui Matei la ei doar pt asta, cand se gasesc solutii sa impacati si capra si varza.
Pune-l pe sotul tau sa ii roage sa nu fumeze in preajma lui. Daca ii miros hainele, nu inseamna neaparat ca au fumat cu el pe langa ei, ci ca s-a impregnat de pe hainele lor pe ale lui.

Asa este in leg cu fratiorii....o complicitate unica, fantastica care iti umple sufletul de bucurie, la maxim!!

sus

Denunta
Byu

Copii

13.01.2013 9:42     citat 

Carmen rabdare rabdare rabdare. Amandoi la incceput au am refuzat mancarica, Iulian mai tare decat Irina. In schimb acum Irina e tare mancacioasa, si foarte pofticioasa. O sa aiba timp sa si manance.

mami asa e deja am pescuit. Iulian ieri mi-a vomat toata ziua, tot ce incerca sa manance dadea afara, a avut si un scaun putin mai moale. A avut 4 ture de vomat, apoi si de vreo 2 ori putina febra. Azi-noapte in schimb a dormit bine, nu a facut febra , n-a mai vomat si nici nu a mai avut vreun scaun. Azi mi se pare ca a tot ramas cu tusea plina de acum o saptamana de la bronsita.
Am fost aseara la Boli Infectioasa, am ramas cu un degust, degeaba am fost, dar nu aveam cum sa stim cum va fi. As fi putut face putin scandal acolo, dar la ce bun totusi. L-a vazut o rezidenta care era efectiv pe alta lume si se misca rau in reluare. Doctorul nici nu s-a sinchisit sa coboare si daca va vine sa credeti mi-a dat sa-i dau ampicilina surprins si ceva care nici ea nu stia ce e, dar ii spusese medicul la telefon, o lume nebuna.
Asta e, pescuim, dar sper sa treaca repede si usor orice.
Pup la tine drasga si multumim tare mult de ajutor, mami ne ajuta in orice situatie si aseara a stat din nou cu finuta ei.
E foarte bine cand stii ca ai pe cine te baza la greu.

Va pupic, duminica placuta!!

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

13.01.2013 12:47     citat 

BUna fetelor!Bine v-am regasit pe 2013!La multi ani!
Poate ma ajutati cu un sfat.Sau imi spuneti daca ati patit-o si voi... De 4 zile Aura se plage ca o ustura la fundulet.Aseara facea ca trenul efectiv.Se scarpina,urla,scancea,se tavalea...asa ca am verificat-o la fundulet si am constatat cu groaza ca are virmisori.Mici,albi,subtiri ca ata de cca 5 mm... Am luat un betigas de urechi si am curatat-o atat cat am putut la exterior si cat mi-a dat voie,apoi a facut treaba mare de 2 ori si a mai eliminat si atunci.N-am patit asa ceva cu cea mare...Doctorita mi-a recomandat homeopate tratament(am sunat-o aseara) in zilele cu luna plina si luna noua... dar ce ne facem cu urlete din timpul noptii?va fi doar pe perioada lunii pline/noi sau in permanenta??

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

13.01.2013 2:06     citat 

of, corina, saracuta.
Din descriere par mai degraba sa fie oxiuri decat limbrici:
http://www.reclama/limbrici/
http://www.reclama/oxiuri/

Problema e ca trebuie sa urmati toti tratamentul, ca e pericol mare sa ii luati si voi, si apoi va contaminati reciproc.
Dar sincer, nu stiu la ce doctorita mergi, tratamentul ala "in zille cu luna plina si luna noua" imi suna a hocus-pocus. Am inteles ca medicamentele alopate ataca ficatul, dar la al doilea link dat mai sus, cel la oxiuri, sunt date si tratamente din plante.

Sanatate!

Later edit: mda, in loc de reclama scrie mamica "punct" ro. prostit

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

13.01.2013 5:45     citat 

ce mi-a placut povestea ta krmn! sarut sarut sarut multumesc!

nu mai e mult pana pe 28...dar faptul ca stiu data exacta... imi da fiori ochi peste cap ... La Miruna mersesem pe nastere naturala pana in penultima zi... nu stiam exact data... vreau sa iau si eu ceva ca sa-i aduca Karina cand vine...si multumesc de ideea de a lua ceva si pentru Karina de la Miruna! o sa caut zilele acestea!

mami, byu...la voi cum a fost marea intalnire? va intreb pe voi caci intrati mai des... restul fetelor iar au disparut trist

raliu, chiar e inalta pustoaica ta! dar din cate am vazut eu in poze, si tu esti inalta, nu-i asa?

corina, si eu stiu ca tratamentul pentru viermisori trebuie facut de toti din casa... si in cazul oxiurilor, lenjeria intima fiarta(sau spalata la temperatura foarte inalta) pentru a distruge ouale care sunt depuse exact la iesire trist ... in timpul noptii provocand mancarimi infioratoare! trist acestea se pot raspandi usor pe lenjerie si astfel contaminand rapid si pe ceilalti...

Mirunei i-au iesit prezent oua ascarizi(limbrici) de doua ori... si i-am dat o data tratament alopat iar acum urmam unul pe baza de plante... nu stiu cat efect ar avea... si ceea ce e si mai rau...nu stiu cat de corecte sunt aceste analize trist
ea nu are simptomele acestor viermisori...are pofta de mancare...mananca acrituri mereu, nu cere dulce... dar cine poate sti? problema e ca nu pot lua eu nimic(ceilalti din casa au luat si ei tratament)... dar daca cumva am eu...o luam de la capat din pacate! o sa incerc si cu seminte de dovleac pe stomacul gol dimineata, cica ar da rezultat bun!

byu, sanatate multa ptr Iulian! sarut

claudis, felicitari pentru finut! sa va traiasca si sa va bucure mereu! sarut tinuta de nasa, cand ne-o arati? zambet

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

14.01.2013 10:02     citat 

Buna dimineata si la multi ani!
Doamne ce mari au crescut copilasi, asa imi dau seama ce repede trece timpul.
Sper ca de aici in colo sa fiu mai activa pe forum pentru ca vreau sa mai am un bebe.
Octavian este baiat mare, este al doilea an cand merge la cresa, in primul an din luna Octombrie si pana in Martie a fost numai racit, dar nici nu am insistat prea mult cu antibiotice, iar anul acesta mi-a racit prin Noiembrie si a dus raceala si infectia virala (fara antibiotice) pana in decembrie cand a facut stomatita, iar in urma injectiilor i-a trecut si stomatita si infectia virala, acum vad ca este bine, a inceput cresa deja de 2 sapt, sper sa nu-mi mai raceasca pana la primavara, oricum sunt multumita pentru ca fata de anul trecut, anul asta a stat mai bine la capitolul raceala, nu mi-a mai facut febra doar nasul i s-a infundat si tusea. Am sperante mari ca la anul va fi mult mai bine din punctul asta de vedere, iar iarna in colectivitate nu ne va mai prinde descoperiti. Apropo la noi siropul de catina facut de mine in casa a avut efect puternic asupra sistemului sau imunitar, la anul vreau sa fac in cantitati mai mari.
O zi buna!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: