· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 245
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 245     
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 4 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 2 luni

21.02.2013 9:55     citat 

Byu iti recomand pentru Iulian Poligemma Tuse de la PlantExtrakt, este atat pt tuse seaca cat si productiva. Rezultatul se va vedea din a 3 zi de administrare. Iti mai recomand inca ceva care se da in combinatie cu poligemma, tot de la PlantExtrakt se numeste Gemoderivat de coacaz negru, ajuta la ameliorarea starilor de raceala sau gripa. Ii poti administra chiar pana la 2 luni de zile. Aaaaa si picaturi de vitaminca C Kids, in amestec cu celelalte. Poligemma se da de 3 ori pe zi, gemoderivatul parca de 2 ori si vitam C odata pe zi. Eu dimineata i le dadeam pe toate 3 odata in amestec cu putin sirop sau cu apa si miere pt ca au un gust cam ciudat.

Eu asa am scapat cu Octavian, fara antibiotic, cam intr-o sapt am terminat-o cu tusea si cu mucii, dar am avut noroc ca nu mi-a facut febra, doar stari subfebrile, insa nu i-am administrat antitermic. Am citit ca antitermicele se dau decat de la 38 de grade in sus, la noi nu a fost cazul.

Raliu am tinut si eu o dieta anul trecut in vara dar mai mult de 2 sapt nu am reusit foarte fericit dar oricum am slabit si fara dieta, doar cu sport si abtineri de la ce imi place cel mai mult foarte fericit dulciurile.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 1 luna
Karina-Ioana: 7 ani, 10 luni

21.02.2013 11:37     citat 

buna, dragilor! sarut
byu, multumim de intrebare, suntem bine! sarut
laptic este, cred ca tocmai am trecut(nu stiu daca-i gata) prin primul puseu de crestere!
Karina e cuminte doar ca vrea foarte mult la tzitzi...si Miruna vrea si ea atentie si e cam greu cu impartitul intre ele... ar fi fost mai usor daca Miruna nu era asa mamoasa...dar ce sa facem? sanatoase sa fie!
ne pregatim pentru botez, va fi peste 2 saptamani sarut
Miruna se joaca tare frumos cu jucariile, vorbeste mereu cu ele... le "citeste" povesti... pentru varsta ei, e prea cuminte! trag cu ochiul scot limba sarut

as vrea sa fac un colaj nou, nu vreau sa ramanem cu Mos Craciun pana la vara! scot limba
daca ati vrea sa postati poze aici ar fi tare bine...daca nu pe fb... sa mi le trimiteti! ca sa le caut eu pe la voi imi ia mai mult timp, de asta zic!

va pup si o zi frumoasa sa aveti!
sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

21.02.2013 12:17     citat 

cry bravo pt laptic, ma bucur. Sa stii ca orice prim copil devine gelos cand apare bebe mic, o sa se acomodeze si o sa isi iubeasca tare mult surioara, Iulian nu mai e gelos deloc acum pe Irina, are mare grija de ea.

Poti alege pe care vrei din astea 2, mai calumea nu am si asa ultima e retusata si decupata.

lavinia ms mult pt sugestii, am sa le notez. Eu ii dadusem cateva remedii homeopate dar i-a agravat tusea, gen koflet, plantusin.
De cel cu coacaze am auzit.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

21.02.2013 12:42     citat 

----------
Byu a scris:
Eu ii dadusem cateva remedii homeopate dar i-a agravat tusea, gen koflet, plantusin.
----------

Scuze, dar homeopatele nu au de a face cu naturistele nici in clin, nici in maneca. Cele doua mentionate nu sunt remedii homeopate.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

21.02.2013 1:07     citat 

asa este christa, ms

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 3 luni
E: 10 ani, 7 luni

27.02.2013 2:15     citat 

Chiar azi am cumparat ce ai recomandat pt tuse, Lavinia. Sa am in casa, caci acu sunt bine baietii...deocamdata.
Multumesc pt recomandari!

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

03.03.2013 1:10     citat 

Buna, fetelor!
Sa aveti o primavara frumoasa si plina de realizari!

Avem si noi zile pline de dimineata pana seara, in timpul saptamanii o am si pe Claudia de pregatit pentru scoala, apoi teme..asta pe langa cei mititei care ma alearga toata ziua...mai mult Sebi e cel ce imi consuma energia, ca asta mica e cumintica(inca!), dar si pentru ea am de facut mancare separata de ceilalti doi-noroc ca e mancacioasa- plus plimbare, baie, joaca...
Am si eu o problema legata de Sebi....imi cere bomboane(gen Sugus) dupa fiecare masa, uneori imi cere mancare si ia 2 guri doar ca sa ceara "bobo", si cand iesim la plimbare si trecem pe langa vreun chiosc imi cere acadele....eu incerc sa le dau sa manance cat mai sanatos,diversificat, si mananca multe fructe , le mai dau la desert prajituri facute in casa-gen chec, pandispan- dar si dupa astea el mai vrea bobo......si plange pana la epuizare, pana raguseste daca nu-i dau...ca de multe ori i-am zis clar ca bobo strica dintii, ca nu avem in casa, s-au terminat....si multe altele...l-am mai luat cu joaca, cu alte activitati...dar nu uita....cand merge la soacra-mea, stie ca ea ii da, si nici nu pot sa-i spun sa nu-i dea, ca saraca a facut un accident vascular cerebral si nu suporta zgomotul,plansul.....si daca ii da o bobo el e fericit si cuminte
Poate stiti voi metode de "intarcat" de bomboane...sau niste bomboane mai dietetice, care sa nu aiba atat de mult zahar
Pupici sarut

Eu incerc sa pun poze cu photobucketul, dar nu merge....

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

03.03.2013 1:32     citat 

Buna fetele !!!

cry vroiam sa iti spun Felicitari pentru bebe mic, sa fiti sanatosi si sa va bucurati toata viata unii de altii !!!!!!!

Noi suntem bine in principiu, Piticii cresc si fac nebunii in fiecare zi. Nu ma inteleg cu Jacob de nici o culaore, in schimb Nathan e foarte intelegator. Sunt foarte diferiti unul de altul cand vine vorba de poersonalitate, dar ma bucur mult ca daca ar fi sa fie amandoi nebuni cred ca innebuneam si eu pana acum zambet.

Va mai citesc din cand in cand. Urez multa sanatate piticilor bolnaviori si va pup pe toate cu mic si mare !

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

03.03.2013 4:14     citat 

Cristina, eu am fix aceeasi pb cu amandoi!! Si asta din cauza mamei mele, care i-a invatat cu gustul lor..e oribil cand am doi care urla dupa acadele si bombonele.
Ca atare, dupa ceva luni de sugus si acadele, am gasit la plafar bombonele naturiste pe baza de uleiuri esentiale. de exemplu acu am din pin si propolis. sunt multe feluri, naturiste toate
In loc de zahar contine altceva, nu mai am eticheta sa citesc. Nu-mi dau seama exact cate bombonele contine, sunt multicele,mititele, din alea tari(nu caramele, si tre sa suga) si le dau cam 1-2 odata. Nu neaparat pe zi,ci atunci cand cer ceva dulce.
Scot alea din geanta si le inchid gura cu succes.
Au un gust tare placut. Costa 8 lei punguta, dar se merita..ma tine cam aproape 2 sapt pt amandoi, deci e ok. Mai sunt si cu fructe si cu ghimbir , si numai cu propolis. Sunt vreo 7 feluri.

sus

Denunta
cristina79

Copii

03.03.2013 8:25     citat 

mami_happy, iti multumesc mult de raspuns, sincer ma simt tare vinovata cand ii dau bombonele ca stiu ca nu le fac bine, si as fi vrut sa le evit....si nu toti copiii vor dulce...eu vad la cea mare, ca mai degraba mananca o bucatica de prajitura de casa, decat bomboane si ciocolata, sau mai am o prietena si are un baiat de varsta lui Sebi si ala nu cere deloc dulce..
Caut la plafar....au o denumire ? sau cer exact cum ai scris tu: bombonele naturiste pe baza de uleiuri esentiale..oricum, thank you...

manucrissa, sanatate si tie si la puiutii tai!!Asa e cu mai multi copii, unul nu seamana cu celalalt...si ai mei sunt complet diferiti

byu, ce mari au crescut si copilasii tai! Irina e o scumpa!

Cry_stina, ce mai fac micutele? Sa stii ca din lipsa de timp si eu ii mai pun Mickey Mouse lui Sebi pe calculator, ii plac foarte mult, dar cand se termina un episod face o pauza, eventual ii mai pun inca unul dar dupa ce se mai invarte prin casa

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

03.03.2013 9:57     citat 

----------
cristina79 a scris:
nu toti copiii vor dulce...eu vad la cea mare, ca mai degraba mananca o bucatica de prajitura de casa, decat bomboane si ciocolata
----------

Si prajitura de casa e dulce. foarte fericit Dar copiii au nevoie si de dulce, ca si adultii, numai ca depinde de unde si-l iau. Da, ideal ar fi fructe, legume, blabla scot limba, dar daca am de ales intre un dulce facut in casa sau unul cumparat, clar il prefer pe cel facut in casa. Uite aici si un articol despre glucide, l-am citit insa doar pe diagonala, nu complet, asa ca sper sa fie si corect tot ce scrie acolo. zambet
http://cesamancam.ro/Glucide.html

Eu prajiturile nu le mai fac cu zahar rafinat ci cu zahar brun din trestie, daca tot e sa fie zahar, macar sa fie mai sanatos. trag cu ochiul

sus

Denunta
cristina79

Copii

03.03.2013 10:42     citat 

multumesc, Christa!
Am inceput si eu sa ma informez mai mult despre mancarea si dulciurile sanatoase, ma mai uit si la emisiunea de pe prima tv, Vreau sa slabesc , la dr. Oz, la Oana Cuzino......dar este destul de greu sa schimbi si mentalitatea si felul de a gati al parintilor nostri, adica eu am invatat sa gatesc de la ei, ei imi mai trimit mancare destul de des.... si sper sa reusesc sa fac mancare la fel de gustoasa, si ca sotul meu, dupa 12 ore de munca, sa nu-mi arunce legumele in fata, zicand ca el nu se satura
orice ponturi aveti, astept sugestii..

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

04.03.2013 9:37     citat 

Cristina, ceri orice fel de bombonele au la plafar si studiezi ce contine trag cu ochiul .

Christa, asa ar fi de preferat,clar! La mine cel mic mananca si dulciuri de casa. Cel mare f rar. El imi cere caramele,bomboane. Cand ii dau la cel mic ceva dulce facut de casa, mi se face mila de cel mare ca cere si el ceva dulce si refuza vehement prajitura. Uite-asa ii dau vreo 2 bombonele din alea mici, sa-si potoleasca pofta de dulce si..mai rau e ca cel mic, desi a papat deja buactica de paraji facuta de casa, cere si bombonelele..si aici ma oftic eu cel mai tare, desi ii dau pe furis la cel mare si ii explic ca fratiorul lui a mancat deja mult dulce, dar dupa o vreme uita ce l-am rugat si ma trezesc cu cel mic urland ca vrea si el. Greu sa incerci sa echilibrezi balanta si sa vrei si liniste in casa scot limba.

Mai nou cere susan caramelizat,pe care i-l cumpar tot de la plafar sau musli caramelizat (asta ori fac in casa) ori cumpar (plafar).
Oricum,nu in fiecare zi le dau ceva dulce. REusesc sa-i mai fentez!

sus

Denunta
cristina79

Copii

04.03.2013 10:47     citat 

mami_happy, exact asa patesc si eu...dupa ce mananca prajiturica de casa, tot timpul cel mic imi cere si bomboane, ca si cum prajitura ar face parte din meniu si nu ar fi desert....si mi-e greu sa nu-i dau ceva si la cea mare, ca imediat imi zice ca fac discriminare...de ce lui Sebi mai mult si ea mai putin...
dar mai reusesc si eu sa-i fentez...
O zi frumoasa sa aveti!

sarut sarut

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 12 ani, 10 luni
AURA MARIA: 10 ani, 4 luni

08.03.2013 8:52     citat 

La multi ani de 8 Martie!Sa fiti iubite,sanatoase si sa aveti copii sanatosi si nororcosi!Va pup si sper sa aveti o zi deosebita!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: