· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatiile 2013 - 2015 > 2013- o noua generatie de pui iubiti!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 81, 82, 83  »
subiect nou  raspunde
autor 2013- o noua generatie de pui iubiti!     
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 11 ani, 9 luni
Karina-Ioana: 9 ani, 6 luni

22.02.2013 5:44     citat 

buna dragelor!
hai, ca trebuie sa facem topicul asta sa "mearga"! musai!

roza, bunvenit! ce ne mai zici de voi? ca sa va cunoastem mai bine?

lara...din suflet iti doresc sa fii mamica... si eu am asteptat mult...si stiu cat de greu e! dar merita toata asteptarea! sarut

vi le prezint si eu pe minunile mele, fetitele mele scumpe:

ne pregatim pentru botez, va fi pe 10 martie... mai sunt 2 saptamani...trece timpul asta...parca fuge!

Karina e cuminte, papa laptic de la mami, multumim lui Dumnezeu ca avem cat trebuie (la Miruna a tare-tare frumos! sarut

voi cum sunteti?

sus

Denunta
cry_styna

Copii

25.02.2013 12:18     citat 

ehe...bunadimineata lume! care vreti, care puteti...care cu ochiul mai trageti! scot limba

nu ma lasati sa vorbesc de una singura...ca si-asa vorbesc de una singura prin casa...si-mi ajunge! rad

sus

Denunta
cry_styna

Copii

25.02.2013 3:26     citat 

desi vizualizari sunt destule...tot singura-s pe-aici! trist

am o intrebare, poate stie careva...o sa intreb si la alt topic...

am observat, cand schimbam bebelina, ca are despicatura de la fundulet, sus spre capatul coloanei, curbata...am pus-o pe burtica, dezbracta si se vede clar curbura... oare ce poate fi? trist

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 13 ani, 3 luni
Al mic: 9 ani, 7 luni

25.02.2013 5:03     citat 

buna cry!
noi suntem prin zona, printre zambete si urlete. prostit
ceea ce spui tu avea si ema. pe masura ce a-a alex are la fel.
cum e miruna cu cea mica? ema il giugiuleste tot timpul pe alex si incearca sa il calmeze si cum nu reuseste ma cheama pe mine.
apropo ai doua comori! sarut

sus

Denunta
cry_styna

Copii

25.02.2013 6:25     citat 

suns, multumesc mult de raspuns! m-am mai linistit caci m-am uitat la poze cu fundulete de bebei si am vazut ca multi au...probabil si Mi a o mangaie... s-a-ale ei... nu incearca sa o ia in brate, sa o traga, sa o loveasca...ceea ce ma bucura... am o vecina care are 2 fete si ea...cam la aceeasi varsta...si nu poate sa le lase una langa alta nici o secunda... e tare greu!

in schimb...Mi vrea atentie exact atunci cand nu pot sa i-o dau...cand o schimb pe cea mica...ori cand abia am inceput sa o alaptez ochi peste cap ...si apelez la desene...caci altfel se supara si ma doare sa o vad asa trista trist ... daca ii pun desene, nu o mai intereseaza nimic... incerc sa nu o las prea mult...doar cat sa ma descurc...

tu cum te simti, cu durerile de cap?

multumim si pentru... comori! avem amandoua! sarut sarut sarut

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 15 ani
cea mica: 11 ani, 4 luni

25.02.2013 7:11     citat 

eu cand aveam probleme de genul asta cu cea mare ca cerea atentie, faceam cam asa : la schimbat pampersul o puneam pe cea mare sa imi aduca crema sau serv umede, orice sa ma ajute si ea , si era f bucuroasa ca e implicata in ce se intampla.(dar nu ziceam adu-mi aia sau aia...ziceam si eu "cine vrea s aimi aduca cutare lucru?...si ea sarea repede, eu! eu!)...iar cu alaptataul cel putin pana bebelina era f mica, o puneam pe cea mare langa mine si ne uitam intr-o carte de copii.acuma stiu ca a mai ales ca fie si cea mica bagata in seama atunci).
poti sa incerci.sau ce mai fac eu sa evit desenele, cu fetele..le pun pe un canal cu documentare pt animale..si s euita cu placere...de cateva ori am nimerit o emisiune cu puisori la zoo ..pui de lei, de urs, de tot ce vrei tu...si s-au uitat f atente, mai ales cea mica, daca ii explici ce si cum, ii soarbe din priviri. trag cu ochiul

sus

Denunta
cry_styna

Copii

25.02.2013 8:48     citat 

multumesc de sfaturi, Lucy! sarut

eu vreau sa evit sa se uite asa mult la tv, pentru ca se uita prea atent...nici nu clipeste si-i obosesc ochisorii trist ... nu ma deranjeaza desenele in sine... caci se uita pe disney si sunt destul de educative, zic eu...

ea e pasionata de povesti si carti...dar vrea sa o iau in brate si sa i le citesc...asa cum faceam inainte... si stii cum e la inceput alaptatul...dureaza mult...uneori abia termin...si o luam de la capat... dar trec toate...numai sanatoase sa fim! sarut sarut

sus

Denunta
larab

Copii
Luca Marian: 8 ani, 9 luni
am nascut deja!

25.02.2013 9:43     citat 

citesc ceea ce postati zi de zi , si mi se umezesc ochii , mi-ar place nespus sa va pot intreba si eu ce sa fac cand bebe face ceva , sau are ceva , mi-ar place sa va impartasesc din intamplarile mele cu bebe insa , eu pe bebe nu am apucat sa il cunosc si altul se pare ca vrea sa vina , asa ca citesc ceea ce postati voi si ma bucur pentru minunile voastre !
sa va traiasca minunile si sa ajungeti sa fiti mandre de ei , si fie ca fiecare gest a fericite ! Sunteti cele mai tari , mamicilor , va iubesc si va respect pentru ca sunteti mamici !

sus

Denunta
sunshineme

Copii

25.02.2013 10:10     citat 

Lara nu iti pierde speranta. Ce iti pot spune este ca nici la noi situatia nu a a noi suntem in aceeasi situatie Cry. de cateva zile bebe e ff agitat si urlator si nu mai fac fata sa ma joc si cu mandra, asa ca mai scapa ba in cate un film cu printesele ei, ba intr-un joc la tableta.. trist Of sa vina primavara odata sa putem sta afara. Eu cum ies din casa, cum racesc, asa ca de multe ori evit sa mai ies, mai ales ca trebuie sa evit racelile cat pot de mult.
Durerile de cap m-au mai lasat, dar sufar de altele acum, ca sa fie treaba treaba. ochi peste cap

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

26.02.2013 9:58     citat 

asta vroiam sa spun si eu, ca in curand se mai incalzeste si se poate sta mai mult afara...eu cand ieseam cu bebe, dormea si cate 3-4 ore in carucior afara....si in timpul asta incercam sa ii acord cat mai multa atentie fiicei nr 1.
cand ieseam afara cu totii si cu sotul adica, ii plasam sotului caruciorul si eu mergeam cu cea mare de mana, si ii acordam ei toata atentia mea.
la gradinita mergeam eu dupa ea, chiar daca putea f bine sa mearga buni...nu, insistam sa merg eu. pe cea mica ori o luam in wrap, ori in carucior (depinde cat vroiam sa stau afara si ce aveam de facut), dar mereu mergeam eu dupa ea.si acu, de altfel...indiferent ca merg cu cea mica sau singura, tot eu ma duc dupa ea.si conteaza...ca abia asteapta sa imi arate ce a fapt aici vroiam sa ajung..ca si acum avem situatii cu gelozii ....astea nu trec...ba din contra, cu cat creste bebe mai mare cu atat devine mai complicat...ca se lupta amandoua pt atentie si niciodata nu poti sa le impaci pe amandoua.gelozii exista si acum..diferenta e ca acum gelozia e din ambele parti scot limba cea mica daca ma vede ca o iau pe cea mare in brate, sare repede la mine si o impinge pe sora-sa...
asa ca tot timpul trebuie sa faci un efort sa fii atent la ce gesturi faci sau ce spui sa nu iasa urat..daca o iau pe anya ma uit automat dupa sora-sa unde e scot limba

sus

Denunta
sunshineme

Copii

26.02.2013 11:41     citat 

Cred ca asta se intampla. Stiu de la mine cu fratele meu, care e mai mare cu 7 ani si cu toate astea, chiar si acum, la 30+ ani, cand observa ca ai mei sunt mai atenti cu mine, mai arunca cate un comentariu. zambet

sus

Denunta
angelface

Copii
Adél: 9 ani, 7 luni

09.03.2013 8:14     citat 

Fetelor poate ma puteti ajuta. Cu toate ca alaptez mi-a 6 saptamani mi-a sa revin cand termin cu ciclul. Dar luni deja fac 3 saptamani de ciclu si tot nu da semne ca ar vrea sa plece. Din contra am sangerari si mai abundente si dureri specifice de ciclu.

Oricum luni voi suna la doctor, dar poate ma linistiti voi pana atunci.

P.S. pitica e f bine. maine facem 2 luni. Papa si doarme. Deja doarme toata noaptea. E cuminte, gangureste, rade in hohote, ce mai, o minune.

Pupici

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

09.03.2013 8:59     citat 

ai incweput deja cu cerazette?
daca da, asta poate fi cauza.

sus

Denunta
larab

Copii
Luca Marian: 8 ani, 9 luni
am nascut deja!

12.03.2013 9:59     citat 

buna fetelor , va ziceam ca incerc sa ma alatur voua , sper ca acum sa ma primiti printre voi , avem aproape 6 saptamani , si sapt viitoare mergem din nou la medic insa mi se pare foarte departe ziua in care sunt programata la medic si ma omoara sa nu stiu cum e bebe in burtica mea, as da orice sa stiu ca e bine , mai ales ca avem deja un pumn de medicamente de luat zilnic

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 11 ani, 7 luni
Naty: 8 ani, 11 luni

12.03.2013 10:18     citat 

larab, felicitari mami, pt. samburel! Sa fiti sanatosi si o sarcina usoara sa ai, pana la termen! sarut sarut

Nu vrei sa vii aici, la gravidute, mai intai??

http://www.parinti.com/modules.php?name...7e55b79c7b

Te asteptam! sarut sarut sarut

Dragelor, sa va traiasca puiutzii si sa fie sanatosi! sarut In septembrie ne alaturam si noi listutzei asteia... trag cu ochiul trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 81, 82, 83  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: