· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (11)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (11)     
Alexa-Maria

Copii
Patrick-Nicolas: 7 ani, 1 luna

23.01.2013 1:31     citat 

----------
duke_meadows a scris:
stai oleaca ca m-ai pierdut pe drum... adica tu vrei sa-l diversifici pt ca e prea gras? [dupa parerile dc si grafice].... ochi peste cap
nu te pot ajuta ref la piureuri vs sucuri ca nu am facut in veci de nici unele [in afara de sucul /smoothie pe care il bea copila zilnic ca un aperitiv].
----------

Nu eu vreau sa il diversific ca e prea gras asa mi-a fost recomandat .... trist imi era frica de perioada asta si adevarat se spune ca de ce iti e frica nu o sa scapi !
Cu ce ai inceput tu ?

sus

Denunta
duke_meadows

23.01.2013 1:56     citat 

ok.
sa zicem ca, intr-adevar e prea gras [e fff discutabil aici din multe considerente ] atunci diversificarea precoce si mai ales cea din 'borcanase' cu siguranta ii va face mai mult rau decat bine.
din ce spui acum , este si alaptat si primeste si completare cu formula da?
personal as continua asa pana mai incolo, cel putin 6 luni si apoi poti incepe sa-i introduci diverse.
eu am mers pe auto-diversificare, daca te intereseaza vorbim.

sus

Denunta
Alexa-Maria

Copii

23.01.2013 2:48     citat 

----------
duke_meadows a scris:
ok.
sa zicem ca, intr-adevar e prea gras [e fff discutabil aici din multe considerente ] atunci diversificarea precoce si mai ales cea din 'borcanase' cu siguranta ii va face mai mult rau decat bine.
din ce spui acum , este si alaptat si primeste si completare cu formula da?
personal as continua asa pana mai incolo, cel putin 6 luni si apoi poti incepe sa-i introduci diverse.
eu am mers pe auto-diversificare, daca te intereseaza vorbim.
----------

da sigur . cum putem vb?

sus

Denunta
duke_meadows

23.01.2013 3:24     citat 

pai io scriu si tu citesti. sau invers foarte fericit
te descurci in engleza?

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

23.01.2013 5:45     citat 

depinde si de lungimea pe care o are, cu ce greutate, lungime s-a nascut, etc.
e adevarat ca trebuie sa fii pe faza, insa sunt cazuri de copii care au fost cu greutate mare in primele luni de viata dar mai tarziu cand au avut mai multa activitate fizica (au inceput sa se tarasca prin casa, sa se ridice in picioare, etc), nu au mai pus asa mult.cunosc caz de copil exact ca al tau, cu greutatea mare...alaptat...nascuta cu aproape 4 kg (fetita), totusi la varsta de 1 an avea ceva peste 10 kg.nepotelul meu cel mai mic care a implinit de curand 1 an, are 10,5 kg. s-a nascut cu 4 kg si tot asa, la 3-4 luni deja era f gras.hranit numai cu lapte praf, nu a primit san deloc.dar e f activ, asa ca in ultimele luni nu a mai pus nimic pe el doar s-a inaltat.
voi parintii, cum sunteti?
sunt multe lucruri de luat in considerare.da intr-adevar e bine sa urmaresti greutatea, dar nu te panica.e f bine sa eviti cerealele.
in rest si eu zic ca duke, continua asa pana la 6 luni..eventual daca iti faci probleme cu lp ca poate ingrasa, incearca sa ii dai mai mult san si mai putin lp.adica sa il pui mai des la san, daca faci chestia asta in cateva zile lactatia deja incepe sa se regleze si sa produci mai mult lapte.

sus

Denunta
Alexa-Maria

Copii

23.01.2013 6:09     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
depinde si de lungimea pe care o are, cu ce greutate, lungime s-a nascut, etc.
e adevarat ca trebuie sa fii pe faza, insa sunt cazuri de copii care au fost cu greutate mare in primele luni de viata dar mai tarziu cand au avut mai multa activitate fizica (au inceput sa se tarasca prin casa, sa se ridice in picioare, etc), nu au mai pus asa mult.cunosc caz de copil exact ca al tau, cu greutatea mare...alaptat...nascuta cu aproape 4 kg (fetita), totusi la varsta de 1 an avea ceva peste 10 kg.nepotelul meu cel mai mic care a implinit de curand 1 an, are 10,5 kg. s-a nascut cu 4 kg si tot asa, la 3-4 luni deja era f gras.hranit numai cu lapte praf, nu a primit san deloc.dar e f activ, asa ca in ultimele luni nu a mai pus nimic pe el doar s-a inaltat.
voi parintii, cum sunteti?
sunt multe lucruri de luat in considerare.da intr-adevar e bine sa urmaresti greutatea, dar nu te panica.e f bine sa eviti cerealele.
in rest si eu zic ca duke, continua asa pana la 6 luni..eventual daca iti faci probleme cu lp ca poate ingrasa, incearca sa ii dai mai mult san si mai putin lp.adica sa il pui mai des la san, daca faci chestia asta in cateva zile lactatia deja incepe sa se regleze si sa produci mai mult lapte.
----------

L-am nascut cu 3270 gr si 50 cm. La doua luni deja avea 6 kg acum la 4 luni are 9 kg....am fost cu el la medic special pt aceasta probelma.. si mi-a spus ca la varsta asta nu se pune problema de suprapoderabilitate ...
El mananca cat un copil normal ba cateodata ii si mai ramane in biberon din 150 ml pe care ii dau iar de la san nu stiu cat suge .... stam cam 10 - 15 minute la fiecare dar mai il mai si scoate si gangureste si rade etc... iar noaptea doarme in jur de 8 ore....si nu se mai trezeste sa pape cam de vreo 2 sapt ...
deci nu mananca excesiv probabil asimileaza mai bine...
si de la san i-as da non stop...dar nu am suficient am incercat sa ii dau cand era mai micut dar era tare nelinistit si plangea si era agitat asa ca eu am presupus ca ii e foame si acum nu stiu daca a fost coincidenta sau chiar asa a fost dar cand ii dadeam lp se linistea si dormea....poate nu am procedat corect....
si da stiu engleza zambet chiar f bn so...?
Eu am 52 de kg si sotul in jur de 70 si ceva...numai stiu exact deci nu suntem suprapoderali ...

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 11 ani, 3 luni
Catalina-Bubulina: 7 ani

23.01.2013 6:35     citat 

Am si eu o...opinie...
Ce lp ii dai?

Se pare ca Nan si Milumil ingrasa... Nu o patesc toti copiii, dar cunosc cateva cazuri si chiar pediatra mi-a confirmat. Catalina a luat considerabil in greutate 2 luni cat a primit Nan si san, era grasuna de-a binelea. La coapse avea colacei de grasime care ma infiorau. Acum a mai slabit de cand cu Humana HA 1, dar sambata voi vedea daca e ok cu greutatea. Nu mi-am facut un tzel din a o cantari des, ci doar o data pe luna la pediatrie.
Nici ea nu papa lp exclusiv, ci ii mai dau si san, dar maxim 3 mese pe zi. Iar eu am 75kg avand o inaltime de 1,60m, deci sunt supraponderala in acest moment.

sus

Denunta
Alexa-Maria

Copii

23.01.2013 8:00     citat 

----------
sailor_moon a scris:
Am si eu o...opinie...
Ce lp ii dai?

----------

Tot Humana Ha 1

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

23.01.2013 8:38     citat 

si fii-mea cea mare a primit Nan si avea colacei de grasime cand era bebe, totusi dupa varsta de 1 an s-a inaltat (acuma la 5 ani abia are 17 kile)
----------
citat:
i de la san i-as da non stop...dar nu am suficient am incercat sa ii dau cand era mai micut dar era tare nelinistit si plangea si era agitat asa ca eu am presupus ca ii e foame si acum nu stiu daca a fost coincidenta sau chiar asa a fost dar cand ii dadeam lp se linistea si dormea....poate nu am procedat corect....
----------

pai atunci da-i de la san cat mai mult, cu cat suge copilul mai mult cu atat se produce lapte mai mult.
copilul poate fi agitat din cauza la puseurile de crestere, chestii care se intampla cam mereu, si daca tii cont de ele vei intelege ca nu este vorba despre faptul ca nu ai lapte, ca nu e laptele bun, sau ca nu e satisfacut copilul
am mai dat linkul dar il dau din nou, pt ca merita citit (iti ia 2minute)
http://atasatlasanulmamei.blogspot.ro/2...stere.html
eu la primul copil tot asa credeam tot felul de chestii ca fata era mereu agitata si plangea si urla, sugea mult apoi dadea afara dupa o jumate de ora iar sugea, eu incercam sa ii dau lp ca nu se satura, etc a fost f haotic.si f stresant pt mine ca nu intelgeam nimic si evident eram frustrata ca nu am control, ca nu stiu ce sa fac si cum nu pot eu, mama copilului meu, sa il fac sa taca dintr-o privire rad
la bebe nr 2 citisem deja despre alaptare si puseu de crestere....concluzia a fost ca nu m-am mai stresat, am lasat fata la san tot timpul, de cate ori a cerut, pac am pus-o la san...si uite asa am mers cu alaptarea (fara niciun pic de lp) pana la 15 luni, cand eu am decis sa o intarc.deci se poate.eu zic ca e mai greu si mai solicitant primele 2-3 luni, cand suge f f des, mai are si colici, se trezeste f f des noaptea, eu zic ca atunci e mai greu cu alaptatul, dupa aia deja devine rutina si e mult mai simplu.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

23.01.2013 10:37     citat 

ma intereseaza si pe mine autodiversificarea zambet

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

23.01.2013 10:51     citat 

Buna seara fetelor,,
Va tot urmaresc pentru ca incep si eu sa ma informez despre diversificare , sunt putin pe langa subiect si asa ca si Alexa ma intreb cu ce se incepe cum se da, cand se da( o ora anume sau ceva)si cat se da ...asa ca daca cineva vrea sa impartaseasca etapele suntem mai multe care suntem interesate...
Noi suntem bine crestem si de doua zile seara dupa ce zic eu ca am adormit-o se tot trezeste vreo jumate de ora o ora din 10 in 10 minute si ii dau suzeta si o leagan putin si adoarme si tot asa, cam asa se intampla si noaptea cand se trezeste sa pape si nu stiu ce are de e asa de agitata, daca ii pot spune asa. Si nu pot sa zic ca nu e obosita ca nu doarme nici ziua foarte mult si seara in special dupa ora 19 sta treaza pana pe la22 si ceva si o vad pe ea ca motaie si dupa ce o leagan putin in brate pica dar tot degeaba ca tot asa imi face...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

23.01.2013 11:03     citat 

Aici s-a mai discutat de autodiversificare: http://www.parinti.com/modules.php?name...24&start=0

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

23.01.2013 11:39     citat 

Piperus e posibil sa fie puseu. Stiu ca mai e unul pe la 4 luni dar nu e batut in cuie sa fie la 4 fix. Nu mai stiu daca tu ii dadeai san sau lapte praf

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

24.01.2013 10:35     citat 

scufitaroz ii dau si san si formula,de doua ori pe zi manca formula si acum incerc sa o scot de tot sa ramanem doar la san,dar problema e nu ca nu mananca ci ca nu imi doarme si e agitata,dupa ce adoarme seara se trezeste dupa vreo jumate de ora si plange, ii dau suzeta si se linisteste si tot asa imi face dupa ce se trezeste sa manance noaptea si dimineata,si vad pe ea ca se misca se intinde ,da din picioruse si sincer sunt cam zombie....

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

24.01.2013 10:45     citat 

da-i san in loc sa ii dai suzeta.
iti garantez ca o va calma mult mai repede.
laptele matern contine niste substante care calmeaza si linistesc bebelusul (pe langa faptul ca fi tinut in brate sau lipit de mama si sa bea un pic d elapte caldut, e oricum, o idee mai buna decat suzeta). zambet
si nu te mai stresa, ca nu scrie nicaieri cum trebuie sa doarma copilul, de la ce ora la ce ora, cat sa se trezeasca sau nu, etc. sunt f diferiti si trebuie sa iei lucrurile asa cum sunt.
fii-mea asta mare dormea ca ursu, asta mica in schimb se trezea si de10 ori pe noapte.cel mai intelgient lucru pe care l-am putut face ca amandoua sa dormim mai bine a fost s ao tin langa mine si cad se trezea ii dadeam sanul...uneori sugea mai mult ca ii era foame, alteori in 30 secunde atipea la loc.dar era un efort minim pt mine si pt ea era mai ok ca nu apuca sa se trezeasca de-a binelea, nici sa ii sara somnul, sa se agite, etc.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: