· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (11)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (11)     
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

24.01.2013 11:51     citat 

Piperus la tine e si mai simplu ca nu mai ai al doilea copil asa ca o poti tine la san cand e agitata. Si al meu face la fel si il pun la san si adoarme instant. De multe ori se trezeste peste 30 de min in aceeasi agitatie dar asta e. Eu imi fac procese de constiinta ca mai e si Lavi si nu vreau sa simta ca stau gramada peste Razvan si pe ea n-o bag in seama asa ca e un pic mai stresant dar la tine e si pacat sa-i bagi suzeta cand de fapt el vrea san...Tu stii cam care sunt treburile prin casa si care e disponibilitatea ta pentru ea dar parerea mea e sa renunti la suzeta...

Al meu are cam 2 perioade de somn mai adanc si mai lungi peste zi, in rest e intr-o agitatie maxima. Are nopti cand se trezeste din ora in ora, altele la 2 ore si altele mai linistite la 3 ore. Si eu sunt zombie ca abia imi mai pot tine ochii deschisi dar asta e. Pana mai cresc un pic e mai dificil, apoi se regleaza cu toate. Si mai e ceva, cu perioada asta nu te mai intalnesti si o sa vrei tu sa o tii in brate nonstop dar n-o sa mai vrea ea asa ca profita si vezi partea buna a lucrurilor

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

24.01.2013 11:55     citat 

Noi am rezolvat si problema baitei. L-am tinut cum ai zis tu Ralu si a fost super. Aseara am incercat din nou sa-l intorc cu burta in sus si a functionat. N-a mai plans, probabil a uitat ca-i era frica zambet Nu l-am tinut decat un pic de proba si l-am scos repede ca sa nu-si aduca aminte rad

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

24.01.2013 12:23     citat 

Ramona, este posibil asa cum spun fetele, ca Adelina sa treaca pur si simplu printr-un puseu de crestere, adica o etapa in care creste cu o viteza mai mare decat in alte etape. Relaxeaza-te ! Nu renunta la convingerile tale de mama, acorda-ti timp si rabdare pentru a putea intelege impreuna cu bebe fiecare etapa din dezvoltarea sa.

In privinta suzetei, poate te ajuta articolul :
Ce ar trebui sa stiu inainte de a-i da suzeta bebelusului?
Succes!

Elise are acum, la 8 saptamani, un puseu de creștere si bineinteles, puericultritele mi-au recomandat sa-i dau lapte praf. Nu am facut-o si ma lupt cu fiecare celula si neuron sa rezist .Are doar 4500 gr in conditiile in care s-a nascut cu 4220 gr .
M-au amenintat chiar ca o interneaza in spital daca nu ia in greutate. Exact asa mi-au facut la D si atunci de frica, recunosc, am cedat .
Doar ca acum detin ceea ce nu aveam la primul prunc: experienta, perseverenta si curajul de a invata din greseli ..

Scufi, ma bucur ca totul e ok pt voi si ca metoda a functionat. In curand chiar o sa devina un moment de relax zambet

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

24.01.2013 4:20     citat 

Vai Ralu, eu sunt panicata ca ia prea mult in greutate. Are 5100 de la 3200 cu cat l-am scos din maternitate. Si zau ca nu mananca mult. adica mananca putin si des. Ma uitam la Lavi in agenda si la varsta asta ea manca in jur de 150ml la o masa (proba cantarului). El mananca cate 70ml max 100 cand e foamea mare.

Pediatra mi-a zis ca nu conteaza cat ia in greutate atata timp cat e alaptat dar totusi...n-as vrea sa fie de 10 kg la 3 luni...

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

24.01.2013 5:15     citat 

Fetelor nu se pune problema ca nu as fi disponibila, nici pomeneala ca doar asa cum spui scufi, am unul singur si pot sa ma dsedic in totalitate ei,si o pun la san noaptea cand se trezeste ,mananca dar peste 10 minute dupa ce o pun in patut iar se trezeste,si sa ii bag sanul in gura sincer o iau in brtate pentu ca e singura pozitie in care pot sa ii dau sa manance,nu radeti dar am incercat si pozitia ea intinsa si eu intr-o parte cu sanul la gurita ei, nu am nici o sansa sa stau asa, nu imi iasa toata sunt incordata si peste ea foarte fericit .Posibil sa aveti dreptate si am sa incerc sa o pun iar la san cand se trezeste doar ca e ciudat ca pana acum nu era asa de agitata se trezea doar sa manance si se culca la loc,si m-am gandit la toate variantele, chiar azi ma gandeam sa nu fie si de la CM. mi-a venit ieri prima data de cand am nascut

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.01.2013 6:10     citat 

----------
roxy_xyz a scris:

Are cineva idee unde pot gasi amidon de baie sa cumpar? Nu am gasit pe aici si nici pe net, sau nu am stiut sa caut cum trebuie. Ne-a recomandat doctorita sa ii punem la baita ca face bine la piele.
Va pupacesc si va doresc o zi frumoasa!
----------

Amidon pt baie - ambalat special - eu nu am vazut!
DAR pentru asta se folosesc tarate de grau, din acelea din care se face bors! Din piata sau de la plafar.

http://www.doctor.info.ro/taratele_de_grau.html

Se pun 2 - 3 linguri intr-un saculet curat de bumbac (o soseta sau o bucata de tifon) si se storcoseste scot limba cu o furculita intr-un ibric cu apa fierbinte pana iese tot amidonul (sau, ma rog, iese amidon), apa devenind laptoasa. Aceasta apa se pune in cadita bebelusului (atentie la temperatura apei in final). Si gata!

Imbaiere distractiva!

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

24.01.2013 7:37     citat 

mai incearca totusi sa o alaptezi cu ea langa tine, este mult mai comod....o pui pe ea jos si tu tii bratul intins deasupra capului ei...
----------
citat:
o pun la san noaptea cand se trezeste ,mananca dar peste 10 minute dupa ce o pun in patut iar se trezeste,
----------

poate nu ii place sa doarma singura in patut confuz zambet
daca ai tine-o langa tine poate nu s-ar mai trezi.la noi asa a fost, era destul sa o mangai putin sau sa ii fac sh, sh, ca adormea imediat (daca era doar foiala)...in schimb in patut cand o puneam, ori se trezea instantaneu ori dupa putin timp...la mine in pat insa nu avea asa treaba..si acum la fel face, doarme cateva ore somn adanc la ea in patut daca o pun acolo, dar dupa aia se trezeste si tot cu mine vbine...odata ce se simte in patul meu, doarme bine/....chiar daca plec d elanga ea, simte mirosul meu samd...apai la un bebe mic care se bazeaza asa mult pe simturile astea, miros, atingere, auz, etc...

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

24.01.2013 8:09     citat 

dodosasha multumim frumos de sfat. Cu tarate ii fac deja, le las 15 min inainte sa ii fac baie si apoi le adaug in cadita strecurand apa. E mai bine acum, speram sa treaca repede.

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

24.01.2013 8:53     citat 

Roxy, pot sa-ti trimit eu niste amidon de orez special pentru baia bebelusului. In Romania nu am gasit nici eu, dar a adus cineva din Italia. Cu mare placere iti pot trimite, numai sa ma contactezi prin mp sa-mi dai adresa.
Piperus, uite cum o alaptez eu pe Iulia in pat: ne asezam amandoua pe o parte, una in fata alteia si ii dau sa suga din sanul dinspre pat, nu din cel de deasupra. Se-ntelege ce scriu oare?

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

24.01.2013 10:44     citat 

Da am inteles Smonoriciule,drept e ca asa nu am incercat,dar asa cum spui kurai_Lucy nu prea imi iese, am auzit ca e cea mai comoda pozitie de alaptat sta si bebe si mama relaxata dar cum spuneam am tot zis ca nu am eu sanul asa de mare sa ii ajunga ei in gurita rad rad si stateam toata incordata peste ea ca sa poata sa suga si oboseam repede probabil ca nu am gasit eu pozitia corecta dar am sa mai incerc..... trag cu ochiul trag cu ochiul

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

25.01.2013 8:01     citat 

----------
piperus a scris:
Dam tot zis ca nu am eu sanul asa de mare sa ii ajunga ei in gurita rad rad si stateam toata incordata peste ea ca sa poata sa suga si oboseam repede
----------

Dar nu inteleg de ce stateai incordata peste ea. Daca ii dai sanul "de jos" foarte fericit nu trebuie decat sa o tragi pe ea aproape de tine, egal cat de mic e sanul, nu trebuie sa te apleci deloc peste ea. zambet Incearca!

Uite am gasit si o poza. scot limba

sus

Denunta
scufitaroz

Copii

25.01.2013 8:44     citat 

Eu pe Lavi n-am reusit sa o alaptez asa. Mi s-a parut o pozitie extrem de incomoda si nu pricepeam cum de erau mamici care alaptau asa toata noaptea. Acum la Razvan il pot alapta in toate pozitiile. Pozitia asta am vazut ca functioneaza cand e mai agitat. Asa ca Piperus eu te inteleg ca nu poti asa. Din cate imi amaintesc si Lavi a supt tare aiurea la primele cicluri deci e posibil sa fie asta. Orice ar fi, daca pana acum n-ai avut probleme inseamna ca e ceva trecator.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

25.01.2013 10:04     citat 

Roxy, nu stiu cat te ajuta, insa, sora-mea a cumparat amidonul online de aici .
Vad ca momentan nu este in stoc, dar daca te mai intereseaza, poti urmari reaprovizionarea .

Scufi, posibil ca puiul tau, precum alti bebei voinicei, sa ia mai mult in greutate in primele luni, urmand ca apoi sa nu mai ia asa mult, ci doar sa se lungeasca. Atata timp cat papa titi si e in grafic, inseamna ca este modul sau de crestere, eu nu mi-as face probleme ...

Micuta mea, de ex, trage maxim 80 ml (din ambii sani) la o masa (cantarit) - apoi incepe sa planga saracuta .
Pediatrul e convins ca nu se satura si ca ar trebui sa ii propun complement, macar 40 ml...Refuz deocamdata si sper sa imi ia in greutate (chiar putin)
De nu coincide graficelor, vine scrisoare acasa si trebuie luate masuri ....

Subscriu la ce ai spus referitor pozitiei de alaptare (2). La primul bebe nici eu nu am reusit, aveam impresia ca il sufoc cu sanul, la al doilea parca parca as fi reusit, dar nu mi-a fost recomandata din cauza faptului ca Théa a avut probleme cu refluxul si trebuia sa o tin mereu in pozitie semi-verticala, iar acum finally, e super ok zambet

sus

Denunta
amamaria

Copii
Lavinia: 20 ani, 7 luni
Andrea Alexandra: 7 ani

25.01.2013 12:28     citat 

Salutare mamici!
Va citesc zilnic insa am avut o perioada de haos cu pregatirea botezului si nu am reusit sa va mai si salutam .Va punem cateva pozici cu noi.
Asta este de la scaldatul de a doua zi dupa botez

Aici e Andrea cu nanutii ei inainte de a pleca la biserica

Iar aici familia completa

Tortuletul productie proprie rad

A fost f cuminte la botez in ciuda preocuparii mele ca se va speria de momentul introducerii in cazanul cu apa.

Ramo daca ai sa reusesti sa alaptezi printesuca in pozitia culcat una langa cealalta ai sa vezi cat de comod este ptr amandoua.Cel putin asa a fost la mine si cu cea mare si cu cea mica.Andrea a preferat pozitia asta de supt atat noaptea cat si in cursul zilei.(pacat ca a durat asa putin alaptatul ptr ea plang sau sunt foarte trist )
Noi cu papatul suntem in faza putin si des.Cum tatica era la discretia ei acum nu reusesc sa ii dau un biberon conform graficelor ca interval de timp si cantitate.Cum cea mare a fost hranita doar la san nu pot spune ca am o f mare experienta a biberoanelor si nu stiu daca e bine sau nu stilul asta de a alimenta.Insa ma gandesc ca pana la urma nu e un robot sa manance programat .Am auzit comentarii in jurul meu cum ca as sta cu biberonul in gura ei toata ziua insa nu e chiar asa .Ii fac cam la 2 -2,5ore 120ml de lapte .Sunt momente cand mananaca tot deodata si sunt momente cand mananca 90-100 in decursul unei ore.
Referitor la dormitul de noaptea la noi a fost cam asa:o alaptam iar cand o aseszam in patut se trezea .O luam in pat langa mine iarasi sugea 2minute si adormea.O asezam iarasi in patut si se trezea de parca erau ace acolo rad .Toata plimbareala asta a durat o saptamana timp in care am reusit sa devin extrem de obosita din cauza atator treziri(eu dormeam in pat alaturi de ea).In momentul in care am luat-o langa mine am simtit si eu ce inseamna un somn de 2-3 ore continue.In timpul alaptatului cand se trezea ii bagam tatica in gura si cateodata adormeam inaintea ei.Acum la biberon se trezeste sa pape si adoarme singurica cand se satura .

rad Nu scriu cu saptamanile iar cand o fac las un mesaj cat un roman rad

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

25.01.2013 12:49     citat 

am i eu o intrebare: amidonul de porum este la fel de eficient ca cel de orez? momentan eu il spal cu zeama de la tarate

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: