· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2009 > Minunile anului 2009 (316)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2009 (316)     
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 1 luna

25.07.2013 9:00     citat 

Lore ti-am trimis mesaj privat. Sanatate multa sarut

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani

26.07.2013 2:23     citat 

Lore, ai primit numarul? E ok? Sanatate multa puilor, si tie.

Anca, sa fie intr-un ceas bun! Sanatate tuturor! Nu mai astept nici eu mult. In maxim un an, daca rezolv cu serviciul... deja ne gandim ca asteptam cam mult.

Fetelor, chiar nu vine nimeni la mare? Vara aceasta n-am primit niciun telefon. Ma gandeam ca poate ne mai vedem si noi cu copiii.

sus

Denunta
alexxya

Copii

26.07.2013 3:08     citat 

Noi trecem iar printr-o serie de schimbari dar pare sa fie bine. Diana mergea de mai mult timp la dansuri...ceva ce dadea oarecum spre balet. Doar ca in ultima vreme mi s-a parut ca doamnele puneau foarte mare accentul pe performanta, concursuri... ajunsesera sa le dea "teme pentru acasa"...nu stiu cate genoflexiuni, flotari... Eu nu am pus-o pe Dia sa-si faca "temele" vreodata...mai facea ea in legea ei cand isi amintea. Intr-o zi m-a intrebat doamna daca Dia si-a facut "temele" si i-am raspuns :"Nu am intrebat-o." S-a simtit ofensata si a batut in retragere inca mult timp dupa aceea. Nu a inteles ca eu vorbeam serios si ca pur si simplu Diana alege daca face ceva sau daca pur si simplu mai merge la dansuri sau nu. Doamna avea mereu impresia ca o acuz de ceva indiferent ce o intrebam. Pur si simplu am simtit ca nu e ok ce se intampla. Imi tot spunea ca Diana e cea mai mica si ca totusi a mai crescut si ca acum trebuie sa mai ridice vocea la ea ca sa o determine sa...
Nu i-am reprosat nimic, nu am venit cu nicio teorie. Singura mea credinta este ca oamenii sunt diferiti si ca Diana stie ca are posibilitatea sa aleaga daca vrea sau nu.

Desi Diana nici nu a vrut sa auda cand i-am spus ca nu vom mai merge la dansuri, din pacate, am simtit nevoia sa o redirectionez cumva... cred ca se numeste manipulare.Nu am stiut cum sa procedez altfel. Intr-o sambata s-a trezit, s-a pregatit si a strigat de la usa sa plecam. Nu am stiut ce sa fac, cum sa-i spun ca eu decid ca nu vom mai merge.
Ei ii plac foarte mult povestile. Ii citesc in fiecare zi cartile din colectia Adevarul de la Disney. Mergem in parc, isi ia o carte cu ea si asta vrea ea in parc: sa-i citesc. Se joaca putin, apoi iar vine pe banca. Ii plac foarte mult cartile.
Chiar in perioada aceea ii placea "Mica sirena" si vorbea despre inot.
Asa ca in sambata aceea i-am spus ca vara nu se mai merge la dansuri pentru ca incepe inotul. A plans putin, m-a intrebat ce face ea acum cu costumele de dans...i-am explicat ca daca in septembrie va vrea sa se intoarca la dans o sa fie decizia ei, dar ca facem doar o pauza. A acceptat cu gandul ca incepe inotul si ca o sa fie ca o sirena, ca Ariel.

Ei bine... dupa primele zile de inot era ca o sirena. Doamna a fost uimita. I-a spus doamnei din prima ora ca ea stie sa inoate si ca vrea la fundul apei ca sirenele. Doamna nu a vrut s-o lase. Dia s-a aruncat de pe marginea bazinului, desi stie ce inseamna apa adanca, doar mergem la plaja destul de des. Doamna a scos-o repede, a vazut ca e ok si a lasat-o, crezand ca s-a invatat minte. Scena s-a repetat. Mi-a spus ca e prea increzatoare. Oricum, dupa vreo 3 sedinte de cate o ora, Diana se scufunda ca sirenele in apa de 2m la piscina in Mamaia si mie imi era cam teama. Acum, dupa 3 saptamani, face pluta, se mentine la suprafata pentru o perioada fara sa inoate foarte bine. Face ceea ce fac copiii care sunt la inot de mai mult timp. Nu e vorba de tehnica, ci de curaj.
Un lucru mi-a spus doamna si mi-am dat seama ca da, ca asa e Diana, asa a fost intotdeauna: "E foarte incordata. Nu ma lasa sa o ating, chiar cred ca o deranjeaza. Dar e curios cum daca ii cer permisiunea sa o ating se relaxeaza brusc si capata incredere in orice ii spun." Si urmaream cum doamna numai cu Diana proceda asa... in apa e inevitabil...doamna atinge mereu copiii... dar pe Dia nu o atinge imediat, sta cu mainile in aer, o intreaba "Pot sa-ti misc eu picioarele?" Dia accepta si abia apoi o atinge. Si inca ceva: daca i se spune sa faca ceva si nu vrea, se preface ca nu poate. E foarte energica, vorbeste mult si inca nu se intelege bine ce spune, si nu prea asculta decat daca e in centrul atentiei.
Cam asta e... inca ma intreb daca am facut bine ca am retras-o de la dansuri. Ca n-am procedat bine stiu. Nu am stiut ce sa-i spun altceva. Nu puteam sa-i spun ca nu vreau eu sa mai mergem, nici ca doamna nu e in regula pt ca din punctul ei de vedere era in regula, nici ca doamna are o problema cu mami... Acum imi pare ca-si transfera tot entuziasmul asupra inotului. Stie exact in ce zile si la ce ore merge la inot. Urmareste trecerea timpului pe ceas (linia mica, orele) si cand se apropie ora respectiva deja freamata...exact cum facea si cand mergea la dansuri.

sus

Denunta
alexxya

Copii

26.07.2013 3:34     citat 

Eu n-o lasam vara pe Dia la desene pentru ca stau cu ea si avem o gramada de activitati. Mai nou insa aveam treaba la magazin si cat stateam o ora acolo ii puneam pe youtube filmuletele MAGIC ENGLISH. Apoi mi le-a cerut din ce in ce mai des. Urmareste vreo 4 filmulete in cursul zilei. A facut ceva engleza si la gradinita. Acum, deja reproduce propozitii intregi, raspunde la intrebari in propozitii, se joaca si vorbeste in engleza in timp ce se joaca. Sunt superbe! Cred ca si copiilor vostri le-ar placea. Eu i le-am scos pe dvd si i le pun pe laptop. Sunt 30 si ceva de filmulete, nu mai stiu. Noi suntem pe la 10 dar Dia simte nevoia sa le vada din urma pe unele si cere unul nou cam la o saptamana.

Gata, fug la culcare ca e aproape dimineata. Nu stau ziua la pc ca nu vreau sa vada ca asta e o optiune. La pranz nu prea mai doarme. Adoarme seara pe la 23 cel mai devreme si la 8 e in picioare. Doarme foarte putin de cand s-a nascut. La pranz adoarme cand si cand daca e muncita la inot sau stiu eu ce activitate grea are. Asa ca nu pot intra decat noaptea aici.
Sunati-ma si pe mine daca veniti la mare!
Noapte buna!

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 10 ani, 1 luna
Erica-Teodora: 7 ani, 2 luni

30.09.2013 4:56     citat 

Salut.
NU am reusit sa ajungem la mare anul acesta. trist
Fetele mele sunt racite...o sapt la gradi,2 acasa. Si ai vostri racesc asa des?
Erica are hernie ombilicala si nu stiu sincer sa fac in privinta asta.Cred ca vom ajunge la operatie plang sau sunt foarte trist .
Rebeca e ft dificila.Continuu e impotriva noastra.refuza dusuitul,spalatul pe dinti,e ft pretentioasa la mancare,e ft dezordonata,plange toata ziua daca nu ii convine ceva,cum spune ea asa tre sa fie.Daca vrea o rochie si eu ii spun ca e rece pt rochie chiar si in casa dar i-o dau cu drag daca pastreaza egarii si bluzita si isi ia rochia pste ele,face ca ea.Se dezbraca,isi ia rochita si asta este. Tipa,loveste in jur,tranteste usa daca nu ii convine ceva sau o cert.Nici nu mai stiu cum sa procedez cu ea.

Daca imi cere ceva si nu ii dau zice "lasa ca iau eu scaunul si urc acolo".
Am fost la inot si a zis instructorul sa o duc peste un an,ca e speriata de apa.
Am vrut sa o duc azi la dansuri la 17 dar Ericai ii curg mucii continuu si e ft indispusa ca ii ies si dintii si plange intr-una.Aseara nu am dormit deloc,sunt un zombie.
In rest suntem ok.Voua cum va merge acum cu gradi si restul?
Pupam piticii sarut

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani
am nascut deja!

30.09.2013 9:24     citat 

Of lore te cred ca e tare greu. Ai fost tare cu fasa de la sfarsit "in rest suntem ok zambet
Si raul a racit chiar acum, ma asteptam, cum a inceput gradi... Noi nu am fost
raciti nici nu mai stiu de cand. Oricum inca nu i-am dat nimic, i-am facut doar aerosoli
cu ser, spray cu apa de mare si pt gat spray cu miere si propolis, fara siropuri
In rest si noi suntem bine zambet burtica creste, raul o sa aiba surioara, la nume inca ne
mai gandim... Problemele de comportament la noi sunt mai mici, dar incarc sa-mi
pastrez calmul cat de mult pot si sa-i explic frumos ce si cum... Uneori merge, alteori e mai greu
Mi-e dor de voi fetelor!
Alexia voi cum mai sunteti?
Pupici

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 10 ani, 4 luni
Al mic: 6 ani, 9 luni

30.09.2013 10:00     citat 

Loredana inteleg perfect comportamentul Rebecai. Mai are si Ema izbucniri de felul asta, in special cand stam prea mult in casa. Eu sunt mai mult cu cel mic (in/pe langa brate), ma mai joc si cu Ema, mai fac o mancare, mai fac curat, mai lucrez. In ceea ce o priveste are izbucniri de gelozie care se traduc prin razvratiri in fel si chip, uneori chiar mici rabufneli fata de bebe. Cred cu siguranta ca este vorba de nevoia lor de a ne simti aproape, de a ne atrage mai mult atentia, in fond de afectiune. Personal, oricat as incerca sa ii fiu pe plac, nu reusesc mereu si recunosc ca am momente, din pacate, cand cedez nervos si mai ridic tonul la ea. Incearca sa te temperezi tu, sa o incurajezi in tot ce face si chiar daca nu e tocmai ok ce vrea ea, cauta sa impaci ce i-ar placea ei cu ce e bine. Stiu ca e usoara teoria, practica ne omoara, dar in felul asta ma mai imbarbatez si eu. zambet
Nici noi nu am fost la mare si de fapt nu am fost nicaieri, eu de vreo 3 luni lucrez 7 zile din 7, sunt epuizata fizic si psihic, dar cata vreme suntem sanatosi, le ducem pe toate.
Pe Ema nu am dus-o la gradinita deocamdata. Dupa ce am stat in iarna cu cel mic de 2 ori in spital cate 5 zile intr-un interval de o luna din cauza virusurilor aduse de la gradinita, am zis stop.
Anca felicitari pentru fetita! Sa stea cuminte pana la termen!

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
am nascut deja!

03.10.2013 7:50     citat 

Mersi sun! Ma cam descurajez cand va aud fetelor :p sunstin ce zice sun doar cu calm si cu rabdare poate iesi bine, am vazut-o si noi pe pielea noastra. Daca ne mai ieseam din fire si ridicam tonul primeam acelasi raspuns si nu ne alegeam nici unul cu nimic. In schimb daca ii spun cu calm dar ferm ce doresc de la el aproape de fiecare data e receptiv si face exact ce ii cer. E greu cateodata, oboseala isi spune cuvantul, dar merita, el apreciaza foarte mult atunci cand ii spun frumos ce vreau

sus

Denunta
alexxya

Copii

30.11.2013 2:26     citat 

De acum voi intra mai des se pare. Doctorii nu s-au hotarat daca sunt insarcinata sau nu si pana la noi ordine sunt arestata la domiciliu, in patutul meu.
Anca, multumesc ca te-ai gandit la noi. Suntem bine. Ne-a dat Dumnezeu un copil minunat si in fiecare zi descopar ceva. Nu avem nici cea mai mica problema...e echilibrata, rabdatoare, sanatoasa mereu,rezistenta, curajoasa, sigura pe ea si pe dragostea celor apropiati si ne intelegem foarte bine. Acum doar ma rog sa depasesc hopul prin care trec ca am hemoragie de 3 saptamani si nu stie nimeni sigur ce e...deci nici tratament nu mai iau ca de la al 3-lea diagnostic m-au pierdut....
Lore, imi pare rau pt ca treci printr-un asa stres.Poate Rebeca nu era pregatita pt o surioara si se acomodeaza mai greu, chiar daca a trecut deja ceva timp. Si fetita prietenei mele, nascuta chiar in aceeasi zi cu Dia e la fel de incapatanata...face exact ce vede ca ar putea sa-i supere pe cei din jur si lucruri grave pe care nu le poti ignora, apoi rade si daca o cearta cineva se tranteste, tipa, musca si noi plecam atunci ca nu te mai intelegi om cu om si apoi urla dupa Diana...e greu! Cred ca se vor linisti ele cu timpul, ca nici nu stiu ce sa mai spun...Sa ai putere si rabdare!
Diana merge la gradi si e incantata. Mai merge la gimnastica ritmica si se pregatesc pt o serbare deosebita, merge la inot unde este in elementul ei...inoata pe la fund, ia cercuri le duce pe sub apa in partea opusa a bazinului, inoata la 3 brate, face sarituri...Ei ii placea apa de mica. Baita era singurul moment al zilei cand nu urla ca bebelus.Si acum ma infior cand imi amintesc ce mult plangea. In schimb avem probleme cu bcg-ul....la fiecare 6-9 luni i se face puroi in locul vacinului...apoi ii coace si gata. Am urmarit niste documentare si am citit cate ceva despre vaccinuri si m-am ingrozit. Nu cred ca urmatorului bebe ii voi mai face vreun vaccin.

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
am nascut deja!

30.11.2013 7:36     citat 

Alexia sper sa-ti treaca cat mai repede, cred ca te simti naspa daca nu stii care e cauza. Sa dea Domnu sa vina un bebe sanatos si sa fiti sanatosi si fericiti cu totii. Va pupam

sus

Denunta
alexxya

Copii

01.12.2013 8:25     citat 

Multumesc, Anca! Azi vor sa-mi puna branula dar inca nu stiu ce sa bage in perfuzie....ori de pastrare a sarcinii ori de evacuarea resturilor unui avort incomplet. Rezultatele analizelor n-au fost concludente, sarcina ar fi prea mica sa se vada... si cand te gandesti ca acum 2 sapt ma tratau pt anexita si dereglare hormonala. Ieri mi-au luat sange cu seringa de la incheieturile mainilor ca in eprubeta nu mai curge din vena. Sunt obosita, anemiata si rezultatele nu arata nici ca da, nici ba. Sunt cumva asa, pe muchie.

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
am nascut deja!

06.12.2013 10:06     citat 

Alexya cum mai esti? Ai vreun rezultat final pana la urma?

sus

Denunta
alexxya

Copii

07.12.2013 1:14     citat 

Inca nu stiu ce a fost. Sunt inca in pat. Ieri am eliminat sacul gestational si l-am dus la analiza. A fost un fel de avort incomplet...dar nu sunt nici eu lamurita de ce am sangerat continuu si nici de ce sarcina nu s-a prins. Ma bucur ca-mi scade beta-hcg-ul, astept sa intre in valori normale si sa se opreasca si sangerarea asta. Vreo 2 zile am am avut scurgeri reduse chiar deloc asa ca am avut timp sa-mi revin cat de cat.
Vad ca la voi ninge bine. Ati iesit la sanius deja?

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 10 ani, 1 luna
Erica-Teodora: 7 ani, 2 luni

08.12.2013 11:11     citat 

Alexxya,

Eu am pierdut o sarcina cu o luna inainte de a ramane cu Erica. # zile au fost 2 linii pe test apoi snagerari si am pierdut .Daca nu faceam testul nu as fi stiut de sarcina pt ca intarzierea a fost doar de 1 sapt. A fost vorba de o pierdere fara complicatii...mi-a venit ciclu si atat.La control doar uterul era marit.
Eu cred ca sufar de depresie.E posibil dupa un an de la nastere>? O sa consult si un homeopat.
Va pup!!

sus

Denunta
alexxya

Copii

08.12.2013 11:38     citat 

Loredana, de depresie se poate suferi oricand, mai ales in zilele noastre. E greu sa iti revii fara ajutor dar nu imposibil. Consulta un psiholog daca ai posibilitatea, nu ca ar fi ieftin si nici de timp nu cred ca dispui prea mult. Si eu am avut o perioada grea acum un an si am incercat cu remedii bach. Cred ca si-au facut efectul...sunt niste remedii controversate, cum de altfel sunt si homeopatele. Incearca ce crezi ca-ti face bine si stii ce?... nu ai ce sa schimbi? Nu aveai un hobby care a ramas cumva uitat din lipsa de timp?...un loc preferat din oras...ceva, ceva altfel decat pana acum care sa-ti trezeasca amintiri placute. Si lasa in timpul ala fetele si pe la rude ca sa-ti iei o pauza. Cand am lasat-o pe Dia la socrul meu m-am plans lui D ca o sa manance numai prostii, ca o sa o lase numai cu ochii la tv si ca o sa o invete iar cine stie ce prostii-ultima oara venise cu obiceiul de a se trage de pleoapele ochilor...ohhhh! Si D mi-a spus simplu O sa supravietuiasca! Eu m-am internat atunci 3 zile si nu avea unde sa stea in alta parte. Si a supravietuit si m-am relaxat mult in saptamanile astea in care eu n-am avut voie sa ma dau jos din pat si s-au mai ocupat si altii de ea. Eu doar dadeam indicatii la telefon.
La mine a fost ceva mai mare sarcina cred ca undeva la 6 sau 7 saptamani dar dezvoltat foarte putin, anormal de mica era. Toti au fost indusi in eroare de faptul ca am sangerat...au confundat sangerarea de sarcina cu menstruatia. La mine nu se eliminase pana la primul CM. In general daca se elimina pana la primul CM este mai usor.
Spune-mi daca am cu ce sa te ajut. Sunt aici si zi si noapte. Am mess-ul deschis daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva. N-am somn, oricum.
Sa stii ca eu obisnuiesc sa schimb mereu cate ceva. De-asta si dispar de aici cu lunile apoi ma intorc pentru o pauza. Acum, de exemplu, ma gandesc ca nu ma voi mai intoarce din concediul medical. Nu se merita stresul din invatamantul romanesc...salarii de mizerie, hartogaraie cat cuprinde, totul a ajuns sa fie politic, pe relatii si pile, parinti cu ochelari de cal care cred ca le stiu pe toate, lipsa de respect a celor cu o gramada de bani... Am mai schimbat eu cate ceva dar stresul, consumul emotional sunt enorme. Asa ca asta va fi schimbarea pe care o voi face in viata mea incepand cu 1 ianuarie 2014. Tu ce schimbari ai putea face ca sa astepti cu nerabdare ziua? Fii puternica!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: