· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (12)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (12)     
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani

16.02.2013 6:21     citat 

Da, e posibil (din pacate scot limba)

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

16.02.2013 6:37     citat 

Merci alla...nu ma asteptam asa rapid jenat
Dupa primele doua nasteri, mi-a venit la o perioada de aprox 10 luni prostit

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 8 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 6 ani, 8 luni

16.02.2013 8:19     citat 

ralu, la mine a venit menstra la o luna dupa ce s-au terminat lohiile ochi peste cap ...si am alaptat si eu mult si bine... imi venea la 27-28 de zile maxim...pana cand intr-o zi...n-a mai venit...si a aparut Karina! sarut scot limba

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

16.02.2013 8:31     citat 

Merci Cry...

Ce-s lohiile jenat ?

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 8 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 6 ani, 8 luni

16.02.2013 9:15     citat 

lohiile sunt sangerarile de dupa nastere...parca asa se cheama ochi peste cap rad ...ar fi comic sa fie altceva... scot limba

sus

Denunta
allamarine1979

Copii

16.02.2013 9:24     citat 

----------
ralu-mada a scris:
Merci Cry...

Ce-s lohiile jenat ?
----------

In franceza nu tot asa se cheama? zambet
http://fr.wiktionary.org/wiki/lochies

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

16.02.2013 9:38     citat 

aaa, pai chiar e comic ca niciodata n-am auzit de asa ceva...si nici nu-mi amintesc sa fii avut (desi e evident !) rad

primele sangerari le-am asociat ciclului menstrual si le-am tradus un fel de retour de couches zambet

e bine totusi ca m-am lamurit... deci ce am eu in prezent s-ar traduce lohii zambet jenat

sus

Denunta
allamarine1979

Copii

16.02.2013 9:41     citat 

Nu, lohiile tin cam 6 saptamani, pana revine uterul la dimensiunile de dinainte de sarcina, tu ai deja trei luni de la nastere, alea nu-s lohii!

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

16.02.2013 9:50     citat 

Ah, gata, am inteles !
Primele doua saptamani dupa nastere, sangerarile au fost abundente, apoi si-au schimbat treptat culoarea spre maro deschis si s-au diminuat cantitativ. M-au tinut exact 5 saptamani ...si alea au fost lohiile.

In concluzie, petele maronii (din prezent) spun ca urmeaza cm-ul !

...si ce bine era fara ...

Ultima modificare efectuata de catre ralu-mada la 16.02.2013 9:53, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

16.02.2013 9:53     citat 

Tot cam la 3 luni dupa lohii si eu zambet Stiu ca atunci am inceput cu anticonceptionalele. Acum am scapat de ele slava domnului! Sunt free as a bird fara nici o grija. Asa ciudat mi se pare....

Pe de alta parte am obseervat ca al meu incepe sa manance mai bine. Adica tot haplea, tot se aude gura de lapte cum loveste in stomac dar macar nu se mai sufoca (rau). Cred ca invata sa mai si respire.

Ce nu stiu eu e cand se regleaza productia de lapte? Acum am ff mult. Nu goleste sanii la o masa iar intr-o zi am lipsit de acasa de la 10 la 15, lui ii dadusem sa manance la ora 10 exact inainte sa plec iar la 15 cand amajuns acasa m-am muls ca mi-erau sanii pietroi si de curiozitate (si ca sa-i refac si stocul mamei in frigider pentru just in case) am muls la greu sa vad cat pot sa scot. Am scos 300 ml iar la 15.30 cand s-a trezit ammai avut si de o masa pentru el (cam inca 100 ml).

Ma gandeam sa imi incep un bussines sa vand lapte de mama rad Ar intra in categoria de organice pe Okazii foarte fericit

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

16.02.2013 9:57     citat 

----------
scufitaroz a scris:
Tot cam la 3 luni dupa lohii si eu zambet Stiu ca atunci am inceput cu anticonceptionalele. Acum am scapat de ele slava domnului! Sunt free as a bird fara nici o grija. Asa ciudat mi se pare....

si acum ce metoda contraceptiva folosesti (scuza-mi indiscretia) ?

Ma gandeam sa imi incep un bussines sa vand lapte de mama rad Ar intra in categoria de organice pe Okazii rad
----------

eu sigur m-as abona, nu scot mai mult de 120 ml (total din ambii sani), cica din cauza oboselii (asa zic consultantele in alaptare cu care am comunicat) trist

sus

Denunta
allamarine1979

Copii

16.02.2013 10:13     citat 

Nu neaparat din cauza oboselii, dar uneori cu pompa nu poti scoate cat ar scoate un bebe (oarecum e si logic, bebe aplica altfel presiunea, intervin si hormonii, sunt mai multe mecanisme implicate). Am trecut si eu prin asta, cred ca maxim am reusit sa scot vreo 60-80 de ml, pompam cate-o ora si venea cu tzaraita, si uite ca am alaptat bine merci 5 ani. Cantitatea de lapte "mulsa" nu e deloc un indicator obiectiv al cantitatii de lapte care exista in sani.

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

16.02.2013 10:22     citat 

ralu eu mi-am legat trompele. de fapt una ca cealalta era compromisa in urma extrauterinei.

Depinde si de pompa. La Lavi scoteam dupa o jumatate de ora de muls max 40 ml si aveam o pompa de la primii pasi. cea mai ieftina pe care am gasit-o. Acum mi-am luat de pe Okazii una de la Avent f misto .

Cum zice si Alla, eu cu pompa n-am mai reusit sa scot nimic dar el dupa 30 de min a sondat bine si a mai gasit inca 100 ml.

Nu stiu cat o fi oboseala ca si eu sunt asa terminata seara ca abia ma mai tin pe picioare. Stresata am fost si la LAvi poate mai mult ca acum si lapte am avut destul. Poate daca o pui mai des...Zic si eu...Al meu mananca la 2 ore in perioadele bune. Mananca si la o ora cateodata. Mananca cu taraita. Poate d'aia si laptele din belsug. Si cred ca si din cauza asta sunt obosita si stresata ca o mai am si pe gaza cealalta care trage de mine si totusi laptele vine...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

16.02.2013 10:53     citat 

5 ani ?!..chiar admirativ !

Sunt de acord ca pompa nu scoate cat poate trage puiutul .

O pun la san cam la doua ore dar tot imi pare infometata, in plus nu ia in greutate (are doar 5 kg).
Astia de la PMI sunt ingrijorati si trebuie sa le dau raportul...Din aceasta cauza o cantaresc inainte si dupa ce mananca...

Adevarul e ca am si un ritm nebun, nebun (ma refer la program)...care poate fi defavorabil lactatiei. Continum asa...vedem cat !

Da, cum zici tu Scufi ... am doi micuti pe langa care inca sunt dependenti de mami si o solicita la maxim . Cred ca cel mai greu e sa vrei sa te imparti in trei in acelasi timp, pentru ca toti trei te vor exact in acelasi moment si cu aceeasi ardoare. Sa nu vrei sa spui "nu" si totusi sa o faci, primind drept rasplata dezamagirea din ochii copilului tau. Sa trebuiasca sa-ti pui ordine in prioritati, primind un 'te detest mama...' .
Nu-i usor, dar gerez cum pot, constienta fiind ca au nevoie de limite ...

M-am gandit si eu la legarea trompelor, dar aici nu se face inainte de 40 de ani si reflectand bine, am ajuns intre timp si la concluzia ca nu sunt pregatita dpdv psihologic, nu acum...

O seara linistita, tuturor !

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

17.02.2013 10:20     citat 

----------
citat:
In concluzie, petele maronii (din prezent) spun ca urmeaza cm-ul !
----------

pete maronii am mai avut si eu in timpul alaptarii dar asa f putin...cm mi-a venit abia acum vreo 4 luni de fapt (la vreo catvea luni dupa ce incheiasem alaptatul prostit )

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: