· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (12)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (12)     
ralu-mada

Copii
D
S
E

17.02.2013 12:40     citat 

Merci Lucy !

...si as mai avea o intrebare :

poti ramane insarcinata in prima zi a primei menstruatii dupa nastere ?
( ma simt de parca as fi picat de pe Luna jenat)

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

17.02.2013 12:54     citat 

io zic ca totul e posibil si mai bine nu te risti zambet

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

17.02.2013 4:07     citat 

corect zambet !

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

18.02.2013 10:08     citat 

tinand cont ca si eu am ramas insarcinata cu Radu in ziua cand in mod normal trebuia sa imi vina menstruatia, si eu spun ca orice este posibil zambet

sus

Denunta
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 13 ani, 3 luni
tepoasa mica: 7 ani, 2 luni

18.02.2013 10:14     citat 

buna fetele

Eu ceai nu i-am dat decat o singura data si foarte putin ca era constipata urat. Sunt contra ceaiului ca este apa colorata.
O sa aibe destul timp sa bea dimineata daca vrea musai. Eu beau special doar pentru probleme de sanatate: fierea
Noi am inceput un pic diversificarea la 4 luni un pic de morcov ptr reglarea tranzitului cateva zile apoi am intrerupt. La 5 luni la fel un piculet de mar si morcov si pe urma de la 6 luni am inceput cu un pic de mar ras, morcov ras si stors. Un pic de supica, un pic de albitura la care mai ca era sa mi-l scuipe pe fata asa urat a facut la pastarnac. Am inceput de 2 zile cu dovlecelul pasat si facut terci lichid chiar.
Am luat-o cu pasi mici si cate putin putin.
Nu am aruncat in supa toate legumele cum am facut la baiat. Le-am luat pe rand. Stiind ca adora morcovul, langa morocov adaug alimentul nou.

Asa ca meniul nostru la 6 luni si ceva este asa
masa de dim
mar ras sau para rasa facuta terci cu cateva picaturi de apa...trecuta si prin sita cu pisalogul sa-l faca un pireu fin ca la blender - am de ala vertical- nu merge cateva bucatele acum

masa de pranz
supa crema terci din morcov si dovlecel

masa de seara
ieri prima zi i-am dat:
vreo 90 ml formula nan2 cu o masura de cereale

Cerealele i-am introdus de acum cateva zile dar i-am luat orez organic BIO de la Milupa de 4 luni
Peditra mi-a zis sa cumpar orice fel de cereale dar sa fie de 6 luni cica si sa-i fac cu laptele praf.

intre mese si noaptea san san san

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

18.02.2013 2:14     citat 

Ralu iti urez un sincer si calduros La Multi Ani, multa sanatate si fericire alaturi de familie si sa te ajute DD sa iti implinesti toate visele
Multumesc fetelor de raspunsuri, m-am mai linistit cu ceaiul, nu imi era musai sa il dau dar cineva imi spunea ca trebuie sa bea ceai ca ii e sete daca ii dau formula...
Ralu intrebai ceva de anticonceptionale, si mie mi-a venit Cm-ul cand alaptam inca si dr mi-a prescris si anticonceptionale Cezarette se numesc, se pot lua si in timp ce alaptezi....

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

18.02.2013 4:28     citat 

am luat si eu cerazette si mi-a mers bine cu ele...dar sunt destul d epretentioase, nu oricine le suporta...dar sunt ok pt perioada alaptarii, si eu le-am luat la sfatul ginecologului

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 10 ani, 5 luni
Al mic: 6 ani, 9 luni

18.02.2013 4:52     citat 

mie nu mi-au mers asa bine. la fata am luat pana la 9 luni cerazette, dupa care le-am lasat pentru ca aveam cm jumatate de luna si deja nu mai suportam. acum nu am inceput inca sa iau ca ma gandesc cu groaza la ele.
asa ca a spus bine kurai_lucy, nu toata lumea se impaca bine cu ele.

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 3 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 8 luni

18.02.2013 9:16     citat 

Ralu, iti doresc din suflet la multi ani, multe bucurii si putere sa poti creste gagalicele astea superbe pe care ti le-a daruit Dzeu. Sa ai parte de mult noroc si iubire! sarut sarut sarut

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

20.02.2013 9:52     citat 

Multumesc tuturor pentru gandurile voastre frumoase (aici, pe fb sau in mp ) !
As vrea sa intorc macar o infima parte din sentimentul nemaipomenit pe care mi l-ati transmis voi mie, in modul in care va prieste cel mai bine ...
Sunteti minunate sarut !

Ramona, si tie, un calduros la multi ani, sa ai parte de tot binele din lume si de tot ce e mai frumos in viata !

Merci frumos de raspunsuri, am decis sa iau Microval (compatibil cu alaptatul) in asteptarea instalarii steriletului .

Pana la urma a fost vorba de chiar deloc asteptatul CM prostit

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

21.02.2013 12:59     citat 

Ralu eu am nascut ambii copii prin cezariana. A treia era prea riscanta si plus ca n-as ai fi in stare de al treilea copil nici material dar mai ales nici psihic.

Incepem sa ne obisnuim unul cu altul. A inceput sa se regleze un pic si cu somnul, colicii incep sa dispara. Deja de o saptamana nu i-am mai dat nimic si mai face un pic de tot scandal seara dar ceva ce pot linisti cu plimbari prin casa.

Ieri am fost cu el la vaccin si cu ocazia asta l-a si masurat. Are 60 cm si 6300 g. E un voinic! M-a dat un pic peste cap doctorita cand mi-a confirmat faptul ca inca mai are icter. Ea a zis ca atata timp cat e alaptat exclusiv icterul poate tine mai mult si atata timp cat a luat f bine in greutate nu ne ambalam dar totusi sa vin peste o luna sa vedem cum e. daca persista icterul si la 3 luni posibil sa ii dea ceva analize. Sper sa-i treaca pana atunci

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 12 ani
Mushicu: 6 ani, 10 luni

21.02.2013 1:42     citat 

voi ati facut copiilor Rotarix? Ma bate un gand sa i-l fac. Lavi a luat rotavirusul si a fost crunt. A fost leguma vreo saptamana...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

25.02.2013 1:00     citat 

Scufi, noi am ales sa nu facem Rotarixul. Un corp strain introdus in organism poate reactiona diferit de la un copil la altul. In afara de asta, este un vaccin destul de nou si insuficient testat (ma refer la feedback pe termen lung.) Plus ca boala nu este nici foarte grava, nici incurabila. Stiu si eu de la D (a facut deja gastroenterita), cat este de neplacut sa stai cu copilul in spital o saptamana, cu febra, diaree, deshidratare, perfuzii si alte cele...dar se trateaza (deci pt mine nu se justifica, asta sunandu-mi oarecum a atitudine de confort)....
Plus ca fiecare vaccin in +, modifica intreg sistemul imunitar si de cele mai multe ori, il slabeste ....

Si ca explicatie medicala primita de la dr de fam, enterocolita (virala) poate fi provocata de mai multe tipuri de virusuri, nu doar de Rotavirus, asa ca protectia este doar partiala.

Intelepciune, pentru a lua decizia potrivita !

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 3 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 4 luni

25.02.2013 5:26     citat 

si noi am ales sa nu facen nici rotarixul nnici pneumococicul...sper sa nu regretam

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

26.02.2013 11:27     citat 

Si eu am decis la fel ca si fetele, sa nu il fac nu l-am facut nici la Vlad.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: