· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (70)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (70)     
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 11 luni
Naty: 6 ani, 3 luni

17.02.2013 9:24   Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (70)  citat 

Vlad . . . . . . . . . ...........31.10.2010 . . . . . pui de Cayia
Mara . . . . . . . . . . . .......... .12.11.2010 . . . . pui de Rizibizi
Andrea . . . . . . . . . .......... .02.12.2010 . . . . pui de Furnicutza26
Gabriela Ioana . . . . . . . .06.12.2010 . . . . pui de Happy_mami2007
George Alexandru . . . .20.12.2010 . . . . . pui de Crispy
Patrick Christian . . . ....29.12.2010 . . . . . pui de Dodosasha
David Petru . . . . . ....... .29.12.2010 . . . . . pui de Tamy

Antonia Maria . . . ... ... .02.01.2011 . . . . . pui de Ocrisu
Costina Andreea . . . . ... 08.01.2011 . . . . . pui de Bibelou
Maria-Clara . . . . . . ........28.01.2011 . . . . . pui de Mihaela_ct
Ioana Anastasia . . . . . . ...6.02.2011 . . . . . pui de Karinamaria_18
Luca Mihai . . . . . ..... 12.02.2011 . . . . . pui de albi
Timeea Ioana . . . . . . ......14.02.2011 . . . . . pui de Kikilinis
Andres Mihai . . . . .. .....6.04.2011 . . . . . pui de Cafelutza
Andrada Bianca . . . . ......11.04.2011 . . . . . pui de Ambraa
Anya Mihaela . . . . . . .......17.04.2011 . . . . . pui de Kurai_Lucy
Alexutu . . . . . .... . .. ....24.04.2011 . . . . . pui de Elsycutza
Emmalin-Arimiche . ...24.04.2011 . . . . . pui de ana4emmalin
Adelheid . . . . . . . . . .........24.06.2011 . . . . . pui de Mirene
Sebastian . . ..........4.08.2011 . . . . . pui de LAM
Tudor Alexandru . . ..........23.08.2011 . . . . . pui de Iva
Jessica Maria . . . .........21.10.2011 . . . . . pui de Georgette

Capitolele anterioare 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17 , 18 , 19 , 20 , 21 , 22 , 23 , 24 , 25 , 26 , 27 , 28, 29, 30, 31, 32 , 33 , 34 , 35 , 36, 37 , 38, 39 , 40, 41 , 42 , 43, 44, 45 , 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52,53, 54, 55 , 56 , 57, 58, 59, 60 , 61, 62, 63, 64 , 65 , 66 , 67, 68, 69

exclamatie exclamatie exclamatie Site-uri pe care le puteti folosi pentru a incarca fotografiile
www.photobucket.com (detalii aici )
www.imageshack.us (detalii aici )
http://img.pc-tips.net
http://tinypic.com/
http://www.imagebam.com/
http://www.casimages.com/
http://www.webshots.com/

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 5 luni
Antonia: 8 ani, 11 luni

18.02.2013 8:16     citat 

Neata girls...ce faceti? Ati inceput saptamana in forta? Eu ma simt cam bleaga...sunt si in perioada Las Ketchup dar mi-e si cam sila de munca de luni...
Toate bune la noi, cu exceptia faptului ca Antoniei (ia ghiciti...) a reinceput sa-i curga nasul...de fapt numai o nara surprins
Am terminat de adminstrat antibioticul joi si sambata am luat-o iar de la capat...ceea ce presupun ca inseamna ca n-a scapat de bazdagania din nas. plang sau sunt foarte trist
Tre' sa stau o saptamana si apoi sa-i refac exudatul nazal...apoi o sa ma duc cu ea la ORL-ista care a operat-o de polipi, sa vedem ce o mai fi de facut...tot stau cu inima in gat de frica sa nu se mute nenorocitul ala de streptococ in alta parte...
In alta ordine de idei, ne dau copiii astia niste lectii de viata de ramai mut...m-am uitat ieri cu fi-miu la "Titanic"...si cand incepuse nebunia aia cu suitul in barcile de salvare, numai femei si copii el zice "mami, noi ne-am fi salvat ca eu sunt copil, tu esti mama..." apoi face o pauza si zice iar "dar eu nu l-as fi lasat pe tati acolo, sa moara inecat...i-as fi tras una lu' nenea ala si l-as fi luat si pe el cu noi...cum sa plecam noi si sa-l lasam pe tati?"...bre, da' cu cata sinceritate si simplitate a zis...ce-am mai dat amandoi astia batranii apa la soricei in bucatarie, sa nu ne vada copilul...
Doamneee, mai supara-te pe ei si mai fa tu urat din toate prostiile cand ei te iubesc asa... plang sau sunt foarte trist sarut
Si nu-mi place ca e atat de sensibil, ca parca vad cum o sa-i calce sufletul in picioare vreo tuta cu aere de miss... nervos

sus

Denunta
mihiab

Copii

18.02.2013 10:11     citat 

----------
ocrisu a scris:

Si nu-mi place ca e atat de sensibil, ca parca vad cum o sa-i calce sufletul in picioare vreo tuta cu aere de miss... nervos
----------
din pacate nu-s doua saptamani de cand am experimentat asta trist si doare si azi. Cu sinceritate i-am spus parerea mea despre unii adulti cu nervii prastie si lipsa de bun simt , l-am strans in brate , l-am ascultat si inteles. Ce am simtit eu si ce am gandit nu pot reproduce aici jenat insa e usor de ghicit.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 1 luna
MICA: 8 ani, 9 luni

18.02.2013 12:24     citat 

Oana, eu am mai scris de uleiul de oregano. citeste si poate o ajuta pe aia mica.
eu sunt tot mai rau, cred ca am dat in pneumonie. trist

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 11 luni
Naty: 6 ani, 3 luni

18.02.2013 6:54     citat 

Seara buna si de la noi! sarut

Zi grea si la noi, cu trezit devreme, plecat la munci devreme si sosit tarziu...ideal! trist

Oana, ooffff, draga de Antonia...sper sa fie doar ceva trecator si ca tratamentul si-a facut efectul! Sanatate multa! sarut
Dragul de Paul.... sarut sarut

Kiki, poate e doar o senzatie si nu e pneumonie...da si tu o fuga la dr....nu bagi niste ulei la starea asta sau ai luat si nu si-a facut efectul? Sa incerci si cu niste scortisoara, bete ( daca suporti)...un bat la o cana de apa...fierbi 5 min...lasi acoperit putin si apoi il bei cat poti de fierbinte. La noi e garantat efectul la raceli.

Furnicutz, ce faci, te pregatesti de drum?

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 1 luna
MICA: 8 ani, 9 luni

19.02.2013 6:45     citat 

Beau un ceai de la flp care are si scortisoara, am luat si ulei de oregano, am mancat capatani de usturoi, ceapa... Nu stiu ce sa mai fac! E un virus oribil. Maine fac o saptamana de cand trag, dar cred ca ma linistesc curand, ca vad ca Timeea e ok de ieri. Ea a implinit o saptamana de chin ieri. Dar le-am dat si bunicilor raceala. trist nasol.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 3 luni
cea mica: 8 ani, 7 luni

19.02.2013 9:14     citat 

neata
kiki sanatate!!
si eu inca sunt racita, am aproape 2 saptamani d ecand o trag si inca nu mi-am revenit...evident nici copilele....cand am impresia ca sunt mai bine, iara au o faza proasta...cata inca tuseste ca un magar..inca ii curge nasul...anya la fel se plange ca o doare gatul, inca ii curge nasul...maraita...noaptea se trezeste intruna, nu stiu ce are, numa miorlaie...Cata a avut azi noapte prima noapte fara tuseli..azi am dus-o la gradinita ca au carnaval, si la 12 dupa masa de pranz o iau acasa si apoi o mai tin acasa, cred ca toata saptamana o tin... trist
in rest ce sa zic....anya ma termina cu nervii.....are o personalitate....si urla.urla din oriceeee....dar urla, nu se smiorcaie...cred ca tot blocul o aude.ieri tot asa a urlat inca de dimineata, din orice, pt orice....si orice incerc sa nu pot sa o fac sa se opreasca din urlat..ieri le-am dus pe amandoua la maica-mea cateva ore ca nu mai puteam, imi bubuia capul de durere....aveam de gand sa fac ceva curatenie pana la urma nu am facut nimic, doar am stat in liniste...si chiar imi ziceam, ce bine ca au stat acolo cateva ore, eu m-am calmat, tre s ale mai duc cand am de facut treaba in casa...dar cand am ajuns acolo m-am lamurit iar de ce nu le las eu cu mama (si de ce nu ma pot baza pe ea nici cand va incepe Cata scoala)..niciuna nu a dormit de amiaza ...maica-mea cica nu isi poate da seama de ce....dar Anya facuse kk (si presupun ca facuse cu mult timp inainte), era full pampersu de ii murdarise si body si strampeni, sa nu mai zic ca a iritat-o la fund de numa numa...(dar nu se stie de ce nu a dormit)...Catalina nu a mancat ciorba ca nu ii place ...au stat toata ziua la desene si au mancat caramele si bomboane.desi am discutat clar cu maica-mea, nu o data, despre dulciuri si lasat copilul la desene non stop.
si noi ne-am uitat la titanic, Cata a prins inceputul cand arata pe calculator cum s-a scufundat vaporul, si ea vroia neaparat sa stea treaza sa faza filmul pana la capat..noroc bun scot limba

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 2 luni
Pufarina: 9 ani

19.02.2013 9:24     citat 

neata.
kiki multa sanatate! asta e legea lui murphy, cand incepi serviciul, mai ales daca i un sef de asta care nu suporta oameni bolnavi si oameni cu copii bolnavi (asa sefa am si eu de altfel) te imbolnavesti in primele zile, ca sa stii o treaba... prostit

crispy, nu prea am ce pregati asa dinainte, decat sa ma rog de musiu sotz sa aduca valizele din beci...avem doar haine de impachetat si daca le impachetez de acuma nu mai avem cu ce ne imbraca rad

in plus sint confuzata ca nu stiu cum e vremea.. amvb cu ai mei da tot nu sint lamurita.
zice-ti-mi si mie asa practic, nu daca e frig sau cald (ai mei zic ca e frig) ci cum se imbraca lumea si mai ales copii: geaca groasa matlasata ori geaca mai subtirica? ghete de iarna serioase ori adidasi? ca restu nu e problema, oricum le iau pulovere si pantaloni , sint sigura ca nu va fi de tricou si pantaloni scurti...aceasi dilema de fapt o am si pentru noi.
e zapada de aia cu sare pe jos ori e uscat?
sint balti?

pe ai mei daca ii inteb imi zic invariabil...azi a fost frumos da au anuntat ca in urmatoarele zile va fi cod galben/portocaliu la intorsura buzaului..ori la covasna...chestie care ma ajuta enorm rad

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

19.02.2013 9:30     citat 

http://vremea.kappa.ro/
ia arunca un ochi iti da vremea si pe urmatoarea saptamana...cu amanunte
io nu m-as arunca inca la adidasi...intr-adevar e tare schimabtoare vremea dar e totusi rece...
noi suntem la haine intre...adica nu mai suntem la hainele groase de iarna cu care umblam cand era u temperaturi cu minus afara, dar nici inca la alea subtirele...suntem la ghete,(am renuntat la bocancii de iarna super imblaniti) la caciuli grosute , la geci grosute -- dar nu super captusite...

sper ca ai inteles ceva
rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

19.02.2013 9:42     citat 

am inteles ceva foarte fericit
eu sint in mari dubii fiindca noi adultii mai avem si ceva ghete si haine intermediare da copii au de vara ori de iarna foarte fericit
aici se poarta gecile si costumele alea intregi mult timp, fiindca chiar daca e soare la umbra e rece si copii stau mult afara... noi adultii care mergem din casa la masina si retur nu avem asa nevoie de haine serioase...
copiii mei de ex au ghete de iarna, cisme de cauciuc imblanite si adidasi. punct. acu nu stiu ce ma fortez atata ca pot sa le iau si ghetele si adidasii la amandoi, vorba lu bunica, unu pe mine si unu in lada, si gata rad
taci ca saptamana viitoare implinim ceva anisori de la nunta (cununia la biserica)... poate se duce barbatimiu sa imi ia flori de la tiganci ... sa il avertizez sa nu ia bani multi cu el ca ii lasa pe toti acolo rad rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

19.02.2013 9:43     citat 

lucy eu cred ca ceea ce numesti tu hainte intermediare eu numesc subtiri rad

6-7 grade cu plus si ploaie...nu prea atractiv as zice... scot limba

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

19.02.2013 9:54     citat 

mda pai in ce priveste saloptele intregi iti dau un exemplu: am salopeta de fas, care merge acuma, si am salopeta care inauntru era captusita cu polar (fleece sau cum i-o mai zice), aia i-o dadeam in iarna.sau strampeni grosi si blugi.
la caciuli aceeasi chestie.. iarna aveam dinalea cu patuseala inauntru, acuma le dau caciuli simple (nu subtiri de bumbac, dar simple)
nu le pun fular la gat, nu le dau manusi, nu mai folosesc sacul la carucior
am trecut de la bocancii imblaniti si grosi la ghete care nu au inauntru nu stiu ce sa tina cald

dar na, aici depinde f mult si cum e invatat copilul....eu incerc pe cat pot sa nu le prea infofolesc...nici afara nici in casa...de ex ma duc la cumnata-mea acasa, are 23 grade in casa, copilul cu strampeni+pantaloni pe el+sosete super groase.plus body si pulover si musai vesta.
la noi avem 20 grade in casa, maxim 20,5..si anya sta in body si strampeni subtiri.si la noi e f f rece pe podea, dar nu sta cu papucii de casa in picioare, nici sosetele nu prea ii plac...
pe anya eventual o imbrac mai gros afara daca ies cu caruciorul si doarme in el si stam vreo 3 ore pe afara (ca nu se misca si na, sa nu ii fie frig totusi)...sau ii pun sacul ala care are o plapumioara care ii vine pana la brau

oricum 6-7 grade cu plus e minunat, zic eu (pt perioada asta) scot limba

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 5 luni
Antonia: 8 ani, 11 luni

19.02.2013 9:59     citat 

Si eu le dau inca haine grosute, de iarna, dar, cum zice si Lucy, nu cele mai groase, nu alea cu salopete de fas...
Pantaloni dublati, da...geci de iarna, da...ghetele in picioare inca da, nu cred ca e inca de adidasi, e noroi si e frig mai ales seara si dimineata...manusi nu mai luam, nici fulare...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

19.02.2013 10:07     citat 

na, eu veneam cu sperante de om inghetat, la mine mai nou ninge zilnic, nu mult, asa un 5 cm pe zi da intr-o saptamana te trezesti cu juma de metru in plus foarte fericit ..si speram si eu sa vad vreme mai buna...da imi dau seama ca aberez.
si la noi tot asa 20 grade in casa si copiii nu stau infofoliti...acu la noi sint in jur de 0 grade si amandoi au pe ei strampi+tricou de corp, deasupra pantaloni si plover (nu f gros) si geaca grosuta+ghete de iarna+caciula si manusi... cand ies afara la gradi si after school au costum de ala cu totul...uneori lui pufa i se mai pune un pulover/geaca/fleece/lana ceva, ca costumul ei nu e f gros... cand e frig rau la -10 grade mai bagam un rand de pantaloni si un plover de lana.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

19.02.2013 10:11     citat 

inca nu-i cazul d eprimvara aici, dar si incepe...sa te tii!! sa vezi cum trecem de la geaca direct la tricou...
abia astept sa simt soare cald...sa iau adidasi in picioareeeeeeee

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: