· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Lista gravidutelor 583
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
subiect nou  raspunde
autor Lista gravidutelor 583     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Yasmina

Copii
G: 7 ani, 2 luni
M: 7 ani, 2 luni

11.04.2013 9:49     citat 

Eu voi incerca sa ii tin la san cat mai mult, stiu ca se poate si cu doi (cu toate ca nu stiu de unde o sa "produc" eu, ca masura la sutien nu s-a modificat considerabil, si nu sunt dotata mai deloc de la mama natura).

Dar e posibil sa fie nevoie de LP, sau, varianta mai fericita, sa fie nevoie de bibe cu lapte muls pentru unu dintre ei, daca nu ma pot descurca cu amandoi.

Pt biberon (de fapt tetina) ma intereseaza sa evit pe cat posibil sa imi refuze sanul...

Legat de pompa, prima oara stiu ca tati cumparase una si apoi a vandut-o ca a zis ca nu era multumit (inca nu am inteles daca a incercat-o sau a citit pe net rad rad rad rad rad ) apoi mi-a zis ca a gasit una "super-tare" si i-am zis sa o cumpere linistit, ca e pt "travel" si functioneaza de la 100V pana la 240V deci nu o sa avem o problema (cum avem cu sterilizatorul pentru care trebuie sa cumparam transformator jenat )

O sa fiu pregatita pe cat posibil si ne adaptam din mers.
Mama mi-a dat lapte matern cred ca 3 saptamani-1 luna si sunt bine foarte fericit (cred... foarte fericit)

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 9 ani
Teodora: 6 ani, 9 luni

11.04.2013 9:56     citat 

Mai la mine varianta mulsului n-a redus din cantitate chiar deloc...chiar a crescut ca mulgeam din ce in ce mai mult, cred ca de la 3 luni nu l-am mai pus deloc la san si m-am muls pana la 10 luni ca ma saturasem eu, nu ca nu mai aveam lapte.
Am avut o pompa manuala de la Avent, prima data am facut febra la maini rad dar apoi m-am obisnuit cu datul la pompa, acum parca n-as mai cumpara, ca sa nu ma tenteze rad

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 9 ani, 9 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 6 luni

11.04.2013 11:00     citat 

tocmai ce n-am vrut sa se-nteleaga...aia am zis! jenat

nu,nu am vrut sa zic ca-s mai sanatosi copiii crescuti cu lapte de mama! cred ca ei vor creste foarte bine si alaptati artificial!

dar cu siguranta e mult mai usor si mai comod...si de ce nu...mai ieftin! jenat

aaa...si recunosc acum...desi nu aveam motiv, cat timp am alaptat mixt , am fost frustrata...faptul ca nu reuseam ma facea sa-mi fie ciuda pe fetele care ma sfatuiau sa nu ma las batuta ca o sa reusesc! chiar nu le intelegeam de ce insista atat...ce mare lucru e? dar atunci cand am reusit am inteles si le-am multumit!

nu mai lungesc subiectul, v-am zis si parerea mea...voi faceti cum o sa credeti si o sa puteti, desigur!

Yasmina, pai daca ar fi dupa sani...eu n-as fi alaptat mai deloc...caci cupa B mi-e mare! jenat nu-s deloc dotata dar cantitatea de lapte n-are nici cea mai mica legatura cu dimensiunea sanilor! si imi cam inchipui cum vor arata dupa ce termin alaptatul cu Karina...si mici si moi ochi peste cap Da' sanatosi sa fim si traiasca push-upurile cu pernute duble! rad

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 7 luni
print 2: 6 ani, 8 luni
am nascut deja!

11.04.2013 12:30     citat 

iata-ma din nou in rand viitoarelor mamici....mi-am facut aseara testul si gata....e bebe....deci sa incepem cele 9 luni frumoase de sarcina!!!
am vreo 3-4 saptamani si astept sa merg la primul control!!!
mai am un copil de 5 ani si 4 luni si sunt un pic "agitata" de aflarea acestei vesti......dar era timpul si cred ca va fi ok si acceptarea lui Patrick a noului membru!!!
voiam sa va intreb de cat trebuie sa fie acidul folic de 1mg sau de 5? ca trebuie sa incep sa iau!!!!
oricum am mari emotii si parca am asa o panica ascunsa....de ceea ce va urma!!!
va pup si va doresc sarcina usoara celor care mai aveti si bebei sanatosi celor care au nascut deja!!!

sarut

sus

Denunta
kati01982

11.04.2013 1:29     citat 

Buna Marle!
Nu stiu ce sa zic cu Acidul folic….eu cand am ramas insarcinata doctoral mi-a dat acid folic de 1 mg…dupa ce am pierdut sarcina si am descoperit trombofilia, respectiv mutatia mthfr, mi s-a recomandat acid folic de 10 mg. Intrucat nu sunt medic nu-ti pot face recomandari…eu pana sa ajung la doctor am luat acid folic de 5, apoi, la recoamdarea lui am luat de 1 mg (inca nu stiam de mutaii).

sus

Denunta
Luv31

Copii
BebeDulce: 9 ani, 2 luni
BebeMinunat: 7 ani

11.04.2013 1:53     citat 

Marle, felicitari! bine ai venit!

Acid folic de 5mg pana se va dezvolta tubul neural, dupa numai conteaza. nu mai stiu pana in ce saptatamana. eu am luat pana prin saptamana 20 pentru ca mai erau in cutie scot limba

vitamine de sarcina. eu am luat si la prima si acum Femibion 1 (pana la 12 sapt) si Femibion 2 (dupa saptamana 12).

Am mai luat Magne B6 si Omega la greu pt creierasul bebelusului.

sus

Denunta
Luv31

Copii

11.04.2013 1:57     citat 

Cry_styna, privitor la alaptat iti dau dreptate! la inceput m-am stresat ca nu e suficient, dar nici nu am putut tine copilul cu burtica goala si i-am dat completare.

cand nu am mai avut laptic a fost cel mai greu pt ca ma simteam vinovata. ma gandeam ca nu am facut suficient, insa sotul meu imi tot zicea ca la cate tampenii pt lactatie am baut ar fi trebuit sa am lapte pana la 3 ani, dar n-a fost sa fie. si acum daca nu voi avea ii voi da completare.

eu sfatuiesc toate mamicile sa aiba in casa o cutie de lapte praf (tipul recomandat de medic) ca nu stii cand ai nevoie in topiul noptii si trebuie sa alergi dupa el.

sus

Denunta
Yasmina

Copii
G: 7 ani, 2 luni
M: 7 ani, 2 luni

11.04.2013 2:21     citat 

marle, felicitari! Si eu tot de 5mg am luat pana la 12 sapt (dat de medic)

cry si la mine, cupa B inainte de sarcina fara pernute, era mare rad rad rad . Acum pot sa folosesc sutienele fasra grija cand ma aplec in fata, nu se face gol in sutien rad

Nu ma gandesc ca e mai bun LM decat LP sau invers... dar vreau sa simt apropierea AIA jenat jenat jenat

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 9 ani
Teodora: 6 ani, 9 luni

11.04.2013 2:54     citat 

ooo, felicitari marle pt. sarcina! o noua viitoare mamica printre noi!

voi luati separat acidul folic? nu contin deja prenatalele ( ma refer la Elevit, Femibion etc. ce ia fiecare)? Eu acum iau doar o pastilutza pe zi care contine si acid folic si atat....aaa, si mai contine printre altele si vit. D pt. ca am carenta mare.

sus

Denunta
Luv31

Copii

11.04.2013 3:12     citat 

Yasmina, vei simti APROPIEREA, asta-i sigur. totul e sa nu devina un stres alaptatul.

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 7 luni
print 2: 6 ani, 8 luni
am nascut deja!

12.04.2013 7:13     citat 

buna dimi dragutelor!!!
multumesc pentru primire!!!! am luat ieri o cutie de acid folic de 5mg ir cand am vb cu ginecoloaga mi-a zis de 1mg dar daca am luat cutia sa o iau pe asta de 5mg si apoi vede.......oricum zicea ca ar fi trebuit sa iau cu trei luni inainte de conceptie....doar ca la mine a venit asa neplanificat.....eu voiam sa raman graviduta prin vara-toamna sa pot naste pe timp mai calduros....ca pe Pati tot iarna l-am nascut si chiar in luna decembrie.....e o asa o coincidenta......dar asta e....daca asa vrut DD asa sa fie....sanatos bebe si in rest merg de la sine toate!!!!
fetelor eu nu am pofta de mancare si am slabit vreo 2kg......sper sa imi revin si sa incep si eu sa pap ceva....nu mi-e rau dar parca sunt mereu satula!!!
in legatura cu alaptatul....atat de mult mi-am dorit si eu incat chiar daca aveam rani la sfarcuri tot am alaptat....m-am chinuit putin in prima luna....dar dupa a devenit o placere.....oricum am alaptat la cerere.....a se citi chiar si din jumate in jumate de ora....cum voia piticul....dar a fost asa de bine!!!! lapte praf am avut si eu in casa pentru orice eventualitate si am apelat la el chiar atunci la inceput!
va pup cu drag!!! o zi buna!!! sarut

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 9 ani, 9 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 6 luni

12.04.2013 8:19   Re: Lista gravidutelor 583  citat 

fetele am schimbat eu capitolul, sper sa nu fi gresit nimic! zambet
Capitol nou cu vesti minunate!

sus

Denunta